Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz

Okładka książki Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz Sarah Ellis
Okładka książki Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz
Sarah Ellis Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Znak Literanova
2022-01-03
2022-01-03
Marcin Sieduszewski

Książka zawiera mnóstwo ćwiczeń, jeżeli chodzi o wartości, mocne strony, wrodzone talenty.
Co prawda, od pewnego momentu jest to typowo "korpo gadka", ale mimo wszystko warto przeczytać.
Zawiera dużo refleksji na temat pracy, życia rodzinnego i tzw. work-life balans.
Autorki opisują też cechy przyszłości, które mogą okazać się niebawem bardzo pożądane.
Na koniec przytaczają 100 cytatów do zainspirowania się i zmotywowania w poszukiwaniu swojej wymarzonej pracy.

Na koniec...

Publikacja  autorstwa Sarah Ellis i Helen Tupper.  Jest pewnego rodzaju poradnikiem jak  stworzyć sobie prace marzeń, w której to    autorzy opowiadają, na jakie cechy powinien zwrócić uwagę  pracownik,   by była ona,  dla niego przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem przez kolejne czterdzieści lat. Książka została podzielona na kilka rozdziałów, na początku   autorzy, omawia wartości, jakimi powinien się kierować pracownik  korporacji.  Poprzez lepsze poznanie samego siebie to między innymi  pewność siebie,  pomaga ona  efektywniej pracować oraz tworzyć  pewnego rodzaju pajęczyny sieci kontaktów zawodowych i społecznych, oraz ukazuje  nasze możliwości i plany na przyszłość. Przedostatni rozdział  rozwiewa  niepewności i dylematy pracownicze.  Natomiast ostatni rozdział to porady dla pracownika.

Dla mnie jako osoby z niepełnosprawnością, a zarazem   byłego pracownika,   korporacji ta publikacja  ukazała, że w każdym z nas drzemią bardzo duże zasoby i umiejętności,   które są nam niezbędne potrzebny do  pracy w zespole. Po przeczytaniu publikacji mogę powiedzieć,  że  zostałem wyposażony, w odpowiednie techniki i narzędzia, które mogę wykorzystać w obecnej i  w przyszłej pracy zawodowej, ponieważ od teraz już  wiem, na co mam zwracać uwagę  w  relacjach ze współpracownikami i szefem.  Książkę kieruje do wszystkich studentów,   absolwentom i pracowników, którzy chcą coś zmienić, swoim życiu na lepsze, tylko brakuje im inspiracji, do działania a w tej książce z pewnością ją odnajdą.

"Uważaj, żebyś przez całe życie nie wspinał się po drabinie [kariery], tylko po to, by na koniec zdać sobie sprawę, że stoi oparta nie o tą ścianę co trzeba."

Jeśli planujesz zmienić pracę - to dobra pozycja dla Ciebie. W "Pracy Marzeń" jest zawartych dużo ćwiczeń, które pomagają czytelnikowi poznać swoje wartości, mocne strony, predyspozycje. Wskazuje na czym warto się skupić planując swoją karierę zawodową. Omawia pięć "umiejętności jutra", które dadzą czytelnikowi przewagę na ciągle zmieniającym się rynku pracy. Warto ;-)

Na początek muszę się wytłumaczyć - "Praca marzeń" wpadła w moje ręce dość przypadkowo. Sam bym sobie jej na pewno nie kupił, bo po prostu nie lubię "kołczingu". Zwykle sprowadza się on dla mnie do haseł w stylu "uwierz w siebie", "sky is the limit" etc.

Miałem nadzieję, że tutaj będzie inaczej. W końcu chodzi tu o karierę zawodową, a nie jako takie podejście do życia. Z czasem zaczęło się to jednak sprowadzać do tego, czego się spodziewałem.

"Znajdź swoje mocne strony", "inwestuj w siebie", "ucz się cały czas". Ciężko nie odnieść wrażenia, że jest to książka napisana przez korpoludki dla innych korpoludków. Jeżeli ktoś pracował w różnych środowiskach z różnymi ludźmi, to większość z tych porad uzna zapewne za bezsensowne.

Oczywiście z tej książki można wynieść kilka fajnych rzeczy, ale całościowo - jej lekturę uważam za stratę czasu. Zapewne są ludzie, którym trzeba obwieścić wprost takie "prawdy oczywiste", ale (zapewne trochę nieskromnie) uważam, że ja do nich nie należę.

No i ostatni rozdział, na który składało się sto porad od ludzi na stanowiskach był dla mnie takim spuentowaniem tej książki: "zawsze podążaj za swoimi marzeniami", "odkryj swoje supermoce". Ja po prostu nie lubię takiej "kołoczowej" gadki.

Opinia także na moim IG: @dariusz_0k

W pracy spędzamy większość swojego dorosłego życia. Może to brzmieć smutno, gdy wykonujemy pracę, która nas nie satysfakcjonuje, nie rozwija, przyprawia o doła (niestety jest cała masa takich profesji, a życie jest tak złożone, że czasem nie mamy innego wyjścia). W nielicznych wypadkach praca może przynosić satysfakcję, radość, poczucie misji i spełnienia, wrażenie rozwoju. A co z pracą marzeń? Taki tytuł nosi książka H. Tupper i S. Ellis. Już na początku pozycji okazuje się, że pokolenie Y - to z którym się utożsamiam sam - swoją karierę zawodową buduje kilka razy w życiu, czasy jednej profesji na całe życie to trochę przypadki nieliczne. Myślę sobie nawet, że w Polsce to nie tylko przypadek pokolenia Y i tego młodszego - pokolenia Z, ale to historia ludzi przełomu przemian ustrojowych sprzed lekko ponad 30 lat. Biorące tę książkę do ręki spodziewałem się lekkiej lektury w stylu porad i wskazówek, takiej którą szybko się czyta i odkłada na regał z innymi poradnikami. Ku mojemu zaskoczeniu jest to pozycja bardziej merytoryczna. Pisarki nie przeprowadzają rewolucji, nie wiem też, czy ta książka ma szansę zrewolucjonizować czyjeś życie. Jest oparta na kilku kluczowych umiejętnościach wśród których jest analiza własnych mocnych stron, wypracowanie sieci kontaktów, pewności siebie, analiza wartości. Wszystkie te rzeczy wzbogacone o ćwiczenia, o przykłady, o różne pomysły i inspiracje. Szczególnie ćwiczeń jest sporo, w głównej mierze oparte są o model samooceny i analizy swoich kompetencji. Jest to dobra okazja do przemyślenia siebie, swoich mocnych stron, do skłonienia ludzi wokół aby nam pomogli dokonać samooceny. Autorki kierują się własnymi doświadczeniami ale i prowadzą szkolenia, podczas których korzystają z zamieszczonych tu ćwiczeń. Tytuł jest trochę chwytliwy, książka ma na celu pomóc w rozwoju kariery zawodowej, ale przede wszystkim skłonić do być może wielu zmian, które gdzieś tam siedziały w czytelniku. Przy okazji podsuwa kilka ciekawych wskazówek rozwoju kompetencji miękkich. Bardziej niż na motywacji skupia się na wykształceniu pewnych umiejętności (choć i miejsce na motywację się znajdzie, ale to nie jest główny jej cel). Czy wszystkich? Napewno nie, ale tych 5 jest dobrych na początek, a może i tylko one wystarczą? Kwestia indywidualna. Książka może być pomocna jako pierwszy krok ku zmianom. Napewno jednak porządkuje wiele zagadnień, o których może wiedzieliśmy, ale brakowało nam ich usystematyzowania.

Opinia także na moim IG: @dariusz_0k

Książka tzw „bazgrolnik” mając ja w ręku czujemy ze powinnismy dużo zakreślać ,notować ,wykonywać ćwiczenia ,dlatego tez posiada dużo miejsca do uzupełniania ,na pewno pomaga nad zastanowieniem się co dla kogoś jest ważne ,wyciągnięcie esencji co można zrobić aby sobie ulepszyć środowisko pracy i jak podejść do pracy kiedy Np zmienia się na nowa bądź stanowisko ,bardzo dużo porad ,pomocnych stron do słuchania ,gatunek do którego można powracać.

Taki trochę poradnik amerykański na rynek amerykański ale myślę, że każdy znajdzie jakieś zdanie tutaj, które skłoni go do refleksji.

Niedawno dotarła do mnie kolejna przesyłka od @wydawnictwoznakpl. Jedną z wielu pozycji, której byłam ciekawa jest premiera z 10 stycznia br. „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz” autorstwa Helen Tupper i Sarah Ellis. Krótka książeczka o tym, jak możemy sobie poprawić komfort pracy, do czego dążyć, by każdy pracowity dzień rozpoczynać z otwartą głową i nadzieją, że wszystko nam się uda, a zadania zostaną wykonane na czas😉.

Jak napisał Wydawca w krótkim opisie: „Praca na całe życie, pięcie się po szczeblach kariery, toksyczny wyścig szczurów – to wszystko należy już do przeszłości. Żyjemy w świecie, w którym częste i płynne zmienianie ról, branż czy lokalizacji staje się normą. Ta nowa rzeczywistość może być stresująca i przytłaczająca, ale jeśli wiesz, jak się w niej poruszać, okazuje się pełna możliwości, wolności i sensu”. Nie mamy więc się czego bać i tego uczy nas ten poradnik.

Bardzo ciekawa pozycja, napisana lekkim, humorystycznym stylem. Ja oczywiście należę do pokolenia, gdzie silnie wiążę się z moim pracodawcą, gdzie lojalność wygrywa z chęcią zysku, czy potrzebą poprawy własnych warunków. Mimo to czytałam z zaciekawieniem. To poradnik, który mnie nie zmęczył. To poradnik, w trakcie czytania którego nie mówiłam do siebie w myślach „tak akurat” czy chociażby „fajnie się pisze, ale jak to zrobić?”. Autorki korzystając z własnego doświadczenia pokazały, że zmiany to naturalne środowisko na współczesnym rynku pracy. Zwróciły uwagę, że zmiana pracy nie zawsze oznacza, że w poprzedniej nie sprawdziliśmy się, czy zawiedliśmy oczekiwania lub że mamy problemy z adaptacją. Szukanie własnego miejsca wśród nieograniczonych możliwości na rynku pracy staje się normą i może być bardzo wyzwalające. I uwaga! Współczesna psychologia pracy nie wymaga od nas poddawania się „wyścigowi szczurów”. Praca w korporacji nie zawsze jest tym, co jest dla nas dobre, mimo stabilności, którą nam daje. Że warto czasami odrzucić nasze wyobrażenia i skłonność do konformizmu, by spotkać się z samym sobą w innym miejscu, lepszym miejscu.

Na rynku pracy jestem od ponad dwudziestu lat. Raz pracowało mi się lepiej, raz gorzej. Raz byłam bardziej kontaktowa i efektywna, raz mniej. Zaangażowania mi jednak nie można było nigdy odmówić. Jedyny problem to ta satysfakcja. Co zrobić, by cieszyć się z każdego dnia w pracy, by nie poddawać się niepowodzeniom i skutecznie walczyć o swoje. Co zrobić, by nie dopadało nas wypalenie zawodowe oraz jak wykorzystywać swoje mocne strony i radzić sobie z chwilowymi niepowodzeniami. Jeśli sami macie wątpliwości w tym temacie, sięgnijcie po najnowszą pozycję Helen Tupper oraz Sarah Ellis. Sięgnijcie po „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz”.

Rynek pracy wygląda teraz zgoła inaczej niż kiedyś. Nasi rodzice, a na pewno dużo z nich przepracowało w jednej firmie większość swojego życia. Teraz nasze posady nie są na całe życie. Aby być zadowolonym z tego co się osiągnęło, albo osiąga jako pracownik trzeba wziąć pod uwagę 5 umiejętności zawodowych.
Autorki przedstawiają nam pojęcie poplątanej kariery. Dlaczego tak to określają? Kiedyś karierę było łatwo zaplanować, była przewidywalna. Obecnie jest to trudniejsze, ale nie jest niemożliwe.
Z czym kojarzą wam się atuty? A jak autorki definiują wartości?
Ale czy jesteś pewien jakie są te twoje atuty, wartości czy jak wygląda twoja sieć kontaktów? W ustaleniu tego pomogą ćwiczenia, których w każdym rozdziale jest kilka. Jakich wartości poszukujesz w pracy, a czego starasz się w niej wystrzegać? Jakie są priorytetowe wartości, które wskazałaś? Jakie są twoje „chochliki niepewności” i kiedy bywają aktywowane?

W tej książce znajdziecie narzędzia, techniki i ćwiczenia, które pozwolą zadbać o swoją karierę teraz, oraz w przyszłości. Polecam

Autorki przedstawiają nam pojęcie poplątanej kariery. Dlaczego tak to...

Mądra, ale napisana z humorem i lekkością, pełna wartościowych i praktycznych porad, jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy i pracować lepiej, jak nabrać wiatru w żagle i zmienić aktualną pracę oraz jak stworzyć karierę na własnych zasadach. Poza tym jest dużo miejsca do pisania i robienia notatek w książce. To taki podręcznik 2.0. I plus za świetną okładkę!

• PORADNIKI
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Rozwój kompetencje

Dodaj cytat z książki Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz