Między nami

Okładka książki Między nami Karolina Winiarska
Okładka książki Między nami
Karolina Winiarska Wydawnictwo: Jaguar Cykl: W twoją stronę (tom 2) literatura obyczajowa, romans
W twoją stronę (tom 2)
Jaguar
2022-01-19
2022-01-19
literatura polska

Smętna, nierealna, chaotyczna.
Szkoda czasu na czytanie.

Smętna, nierealna, chaotyczna.
Szkoda czasu na czytanie.

Styl pisarski jest płynny, subtelny, a jednocześnie bogaty w emocje. Autorka z dużą dozą empatii kreśli postacie, które są wielowymiarowe i prawdziwe. Nie sposób nie zżyć się z losami głównych bohaterek i nie kibicować im w każdej kolejnej rozdziale. Gorąco polecam.

💐 RECENZJA 💐
"Nigdy nie trać okazji, by powiedzieć innym, co czujesz. Nigdy nie skupiaj się zbyt długo na przeszłości, ani nie wyczekuj nieustająco przyszłości. Żyj, po prostu żyj, najpiękniej, jak tylko się da."

@karolinawiniarska.autor

Zagmatwane losy sióstr Felicji i Łucji, które niewątpliwie przechodzą cięgłe metamorfozy i zamiany, raz lepsze, raz gorsze. Do wszystkiego oczywiście magia babci Michaliny, która odpycha wszystkie smutki, działa kojąco i jest niebywałym wsparciem. Całe rodzinne trio kobiet, które w swoim życiu przechodzą różne etapy. Teraźniejszość mieszająca się ze wspomnieniami przeszłości. Wszystko ma swój czas i miejsce. Błędy popełnia się po to, by móc z nich wyciągnąć właściwe wnioski, przyjaźń zawiera się, by mieć bratnią duszę, która nas wesprze, a miłość powinna być wsparciem, wolnością i uzupełnieniem. Historia, która łączy nie tylko pokolenia, ale i trudy dnia codziennego, rozterki i wachania.

Kolejna wspaniała i uzupełniająca braki z poprzedniej książki historia, od której ciężko się oderwać. Pięknie napisana, magiczna i sprawiająca, że jeszcze lepiej będzie nam utożsamić się z bohaterkami, zrozumieć i zaakceptować wybory, z których nie były dumne. Każda z nich przeżywa kolejne trudności losu, próbuje ułożyć rozsypane życie i pozbierać na nowo w całość własną duszę. Michalina powraca do przeszłości, która nie była kolorowa, ale nie przejmuje się zbyt długo, bowiem teraz jej zmartwieniami są wnuczki, które potrzebują jej pomocy i ciepła domowego. Łucja po rozpadnięciu małżeństwa nie umie pozbierać się do kupy, mąż próbuje jej stopniowo odebrać najcenniejsze skarby, choć sam tak naprawdę żałuje tego, co się stało. Obydwoje zabrnęli za głęboko i musiało nastąpić tąpnięcie, by zrozumieli jak ważni dla siebie byli. Felicja natomiast choć powinna być szczęśliwa u boku ukochanego, ciągle nie umie odnaleźć się w nowej roli. Musi złapać oddech, spojrzeć na wszystko trzeźwym okiem, by doszło do niej, czego tak naprawdę potrzebuje. Losy trzech głównych bohaterek to ciągła podróż, przez bezkres umysłu, morze trudności, ubarwiona ciekawymi perypetiami, zabawnymi momentami i totalnym chaosem, po którym nastąpi spokój tak bardzo im potrzebny. Tego mi bo właśnie potrzeba po poprzedniej książce. Uspokoiłam się, odetchnęłam i mogę dalej stawiać czoła własnym problemom. Bardzo polecam, ta książka łączy pokolenia i każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.

💐 RECENZJA 💐

@karolinawiniarska.autor

"Oto historia o sile kobiecych więzi i sztuce podnoszenia się z kolan. Bohaterki po raz kolejny dają nam lekcje, jak wspierając się, stworzyć dobre i wartościowe życie.
Zaplątana historia dwóch sióstr, które próbują zbudować na nowo swoją przyszłość. To wcale nie musi być ani proste, ani oczywiste.
Czy ucieczka do malowniczej Szkocji okaże się dla Felicji dobrym rozwiązaniem? Łucja z kolei wyjeżdża do domu babci Michaliny, aby w spokoju poszukać własnej drogi. Tymczasem jej mąż robi wszystko by boleśnie odczuła konsekwencje swoich błędów. Do czego doprowadzi go chęć zemsty?"

Na początku nie mogłam się dogadać z tą książką. Nie wciągnęła mnie, nie czułam jej tak jakbym sobie tego życzyła.
Do czasu 😉
Historia babci Michaliny wzruszyła mnie TAK BARDZO! Sztos. Cudownie opisana historia, cudowne granie na emocjach, uczuciach...
Wciągnęłam się dzięki tej historii. Zaczęłam chłonąć książkę całą sobą.. A to był dopiero początek mojego zachwytu.
Bo to zakończenie... ♥️
Autorka pięknie mówi o życiu. O tym, że mamy je przeżywać - tu i teraz. O tym, że jesteśmy ważni. Najważniejsi. O tym, że musimy dbać o siebie, nie skupiać się tylko na sprawach dookoła nas.
Bardzo to odczułam, bardzo to do mnie dotarło..
Zapewne spory wpływ na moje odczuwanie miał fakt, że właśnie pod koniec czytania "Między nami" dowiedziałam się o śmierci kogoś kto bynajmniej nie powinien umierać.. Nie teraz.. Nie w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat...
Dlatego sądzę, że ta książka zostanie we mnie długo. A słowa autorki zapamiętam już na zawsze.
Dlatego - czytajcie ją moi drodzy! Czytajcie. To piękna historia o sile kobiecej przyjaźni, o mocy kobiet i o tym, że nie jesteśmy niezniszczalni...

" (...) jeden błąd popełniłam. Niewybaczalny i karygodny (...) Uwierzyłam w swoją nieśmiertelność "

Czy ucieczka do malowniczej Szkocji okaże się dla Felicji dobrym...

Po przeczytaniu latem ubiegłego roku powieści „W Twoją stronę” nie mogłam nie sięgnąć po jej kontynuację czyli „Między nami” to właśnie tę drugą pozycję chciałabym Wam dziś przybliżyć.

Autorka przedstawia nam dalsze losy Felicji i Łucji – sióstr znanych już czytelnikom z poprzedniego tomu.

Pełna temperamentu i życiowej energii Felicja próbuje się odnaleźć przy boku swojej dawnej, niespełnionej wówczas miłości – Andrzeja – który wiedzie spokojne życie w domku pod lasem. Niestety kobieta czuje się nieco przytłoczona spokojem i sielanką, co wywołuje kolejną sprzeczkę, na skutek której postanawia ona wyjechać ze swoim przyjacielem Tobiaszem, również znanym z poprzedniej części, do Szkocji.

Łucja natomiast przenosi się pod ciepły, gościnny dach babci Michaliny, by nieco pozbierać się po wielu życiowych perypetiach… Kobieta stoi na życiowym rozdrożu, potrzebuje wyciszenia i wsparcia – w pewnym momencie los styka ją z tajemniczą mieszkanką wioski Jaśminą… Co wyniknie z tego spotkania i czy Łucja znajdzie drogę wyjścia na prostą z egzystencjalnego zakrętu? - Dowiecie się z lektury.

Rzecz jasna Felicja także poszukuje na kartach tej powieści odpowiedzi na wiele trapiących ją pytań i wewnętrznych rozterek. Czy wyjazd z przyjacielem, chwilowe oderwanie się od przygniatającej ją coraz bardziej monotonii oraz poznanie Susan i jej niełatwych losów pozwolą kobiecie nabrać nowej perspektywy, a dzięki temu odetchnąć pełną piersią? - To również wyjaśni się w książce.

Wątek Tobiasza również został tutaj dosyć szeroko opisany, co bardzo interesująco pokazuje nam jego życiowe zmagania, poszukiwanie siebie oraz spełnianie tkwiących w nim głęboko marzeń

Autorka ukazała swoich bohaterów w dosyć trudnych lub w jakiś sposób przełomowych dla nich momentach jednocześnie bardzo wymownie naświetlając czytelnikom, że dla każdego coś zupełnie innego może okazać się trudne do uniesienia. Często bowiem zdarza się, iż oceniamy innych i ich wybory wyłącznie na podstawie tego, co jest widoczne „na zewnątrz” zapominając o tym, że jest to tylko jedna strona przysłowiowego medalu. A w związku z tym nasza ocena może okazać się bardzo myląca, a nawet krzywdząca dla tego, kto podlega takiej ocenie.

Jest to historia o emocjach i różnego rodzaju związkach międzyludzkich. O tym jak trudno bywa nam czasem ze sobą rozmawiać, chociaż teoretycznie wiemy, że bez dialogu nie da się zbudować dobrej, wartościowej i satysfakcjonującej każdą ze stron relacji.

Mowa w niej także o niełatwych, lecz jednocześnie budujących powrotach, odwadze, miłości i sile, która tkwi w każdym z nas, a odkrywamy ją najczęściej dopiero wtedy, gdy już odnajdziemy prawdziwych siebie – daje to bowiem bardzo mocny punkt wyjścia do budowania różnorakich więzi z innymi ludźmi i otaczającym światem, bo czasem po prostu najpierw trzeba „uratować samych siebie”, by potem móc uratować całą resztę swojego oplecionego różnymi relacjami i wzajemnymi powiązaniami świata.

Zatem jeśli szukacie pozycji lekkiej, ale z nutką refleksji to polecam Wam lekturę tej właśnie powieści.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

„Jeśli coś jest prawdziwe, nikt i nic nie może tego pokonać, autentyczne wartości bronią się same.”

Dwie siostry, Felicja i Łucja, zawsze mogą liczyć tylko na siebie. Jeszcze do niedawna nie potrafiły się dogadać, wzajemne żale i pretensje tworzyły mur nie do przebicia.

Felicja jest atrakcyjną kobietą sukcesu, zostawiła całe swoje życie i przeniosła się na wieś. Mieszka niedaleko babci Michaliny ze swoją młodzieńczą miłością Andrzejem. W końcu po latach ponownie się odnaleźli. Jednak nie wszystko idzie po ich myśli, brakuje szczerych, wyjaśniających rozmów. Oboje milczą, a to nigdy nie jest dobre dla związku.

Łucja jest załamana, nie może pogodzić się z odejściem męża, chwila zapomnienia drogo ją kosztowała, topi smutki w alkoholu. Zazdrosny, głęboko zraniony i upokorzony mężczyzna, chce ukarać Łucję, posuwa się za daleko. Na drodze Łucji staje Anna, żona byłego kochanka. Kobiety wbrew wszystkiemu poczuły do siebie szczerą sympatię, zaprzyjaźniają.

Czy da się naprawić coś, co wydaje się już doszczętnie zepsute? Wielowątkowa akcja powieści toczy się swoim rytmem, fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, niesie ogromną dawkę przeróżnych emocji. Zapiski babci Michaliny, ukazują jej bolesną i trudną przeszłość, podnoszą walory powieści. Teraźniejszość idealnie współgra z przeszłością. Pani Dorota z łatwością, wnikliwością i szczyptą dobrego humoru ukazuje wewnętrzne rozterki, zmagania, porywy serca naszych bohaterów. Narracja toczy się z kilku perspektyw co daje szersze wnikliwsze spojrzenie na rozwój wydarzeń. Felicja i Łucja, poczułam do nich sporą sympatię. Moje serce całkowicie skradła babcia Michalina, mądrość, prostota i dobro biją od tej kobiety.

Rewelacyjnie napisana powieść obyczajowa przez którą się płynie, a ciekawość co jeszcze zgotuje los naszym bohaterom wzrasta w miarę czytania. Poczucie winy, smutek, rozczarowanie, samotność. Walka ze sobą, swoimi słabościami. Popełnione błędy, konsekwencje złych decyzji, z którymi trzeba się mierzyć, rezygnacja z siebie, swoich marzeń na rzecz innych – tylko jak długo tak można? Ogromna miłość do dzieci, które są całym światem. Zdrada, która bardzo boli. Czy jest szansa na wybaczenie? Znaczące zmiany w życiu, pójście za głosem serca, wątpliwości, niepewność, szukanie swojego miejsca na ziemi. Piękno prawdziwej przyjaźni, wsparcie, zrozumienie, bezinteresowna pomoc. Nieuchronność przemijania.

Wciągająca, ciepła, mądra życiowo, magiczna opowieść. Zmusza do refleksji, daje do myślenia, ukazuje, że warto mierzyć się z przeciwnościami jakie niesie życie, iskierka nadziei świeci. O silnych kobieta, łączących ich więzach i odkrywaniu własnych korzeni. Bardzo polecam.

Trochę przyszło mi czekać na kontynuację losów Felicji i Łucji, ale zdecydowanie było warto. "Między nami" to kontynuacja powieści "W twoją stronę" w bardzo podobnym klimacie, klimacie skierowanym przede wszystkim do kobiet, w pewnym sensie to książka o kobiecości, o pozytywach i negatywach bycia kobietą.

Felicja zamiast układać swoje życie z Andrzejem, ucieka od niego, by pod wpływem impulsu wyjechać ze swoim przyjacielem Tobiaszem do Szkocji. Łucja została sama topiąc smutki w alkoholu. Gdy Cezar w ramach zemsty grozi jej odebraniem dzieci, bohaterka wyjeżdża do domu babci Michaliny, by tam odnaleźć życiową równowagę. W Rudawce jak zawsze dzieje się wiele, a w tle toczy się historia z pamiętnika seniorki rodu, Michaliny.

To co muszę podkreślić to fakt, że tej książki nie można czytać bez znajomości pierwszego tomu. Nie będę też ukrywać, że w pierwszej części najbardziej zaskoczyły mnie i zdobyły moje serducho losy postaci drugoplanowej, babci Michaliny. Cieszę się, że mogłam poznać jej dalsze perypetie uwiecznione na kartach starego pamiętnika.

Książka należy do tych, które chwytają za serce i nie pozwalają się odłożyć ani na moment. Zakończenie natomiast jeszcze bardzo długo siedzi w czytelniku, Autorka pozostawia pewne wątki otwarte, ale też daje nadzieję na lepsze jutro. Styl i język jakim posługuje się Karolina Winiarska otula czytelnika tak samo jak klimat powieści. Polecam, czytajcie i miejcie z tego taką radość jak ja.

Felicja zamiast układać swoje życie z Andrzejem, ucieka od niego,...

Dwie siostry Łucja i Felicja próbuja na nowo odbudować swoje życie, jak się okazuje to wcale nie jest takie łatwe.
Temperamentna Felicja zaczyna czuć się przytłoczona tym co dzieje się wokół niej, postanawia udać się z przyjacielem Tobiaszem do Szkocji. Łucja wyjeżdża do babci Michaliny, by wszystko przemyśleć. Tymczasem jej mąż Cezary chce zemścić się za błędy kobiety. Jak potoczą się losy sióstr? Czy Michalina zdoła uratować wnuczki?

Bardzo lubię twórczość @karolinawiniarska, tworzy ona niezwykle życiowe historie, a jej bohaterowie są bardzo prawdziwi, to ludzie z którymi z powodzeniem możemy się utożsamić - mają podobne problemy, również popełniają błędy, targają nimi przeróżne emocje.
Nie mogłam się wręcz doczekać kiedy znów będę mogła wejść do świata Felicji, Łucji oraz ich babci Michaliny, ciekawiło mnie jak autorka poprowadziła losy kobiet.
W końcu mogłam się dowiedzieć jak dalej wyglądało życie małej wtedy Michaliny i muszę przyznać, że te rozdziały czytałam z ogromnym przejęciem, to nieprawdopodobne czego doświadczyła w życiu ta kobieta, jednak wydaje mi się, że właśnie te doświadczenia ją ukształtowały i sprawiły, że jest takim, a nie innym człowiekiem. Powiedzmy sobie szczerze, chyba każdy chciałby mieć taką ciepła, pełną miłości i mądrości babcię.
Jeśli chodzi o Łucję i Felicję, to siostry w tej części będą musiały podejmować kluczowe decyzje dotyczące ich dalszego życia, oczywiście nie zabraknie przy tym wzlotów i upadków, jednak wszystko dzieje się po coś. Jak napisała autorka "siła jest kobietą" i właśnie tej potężnej, wartościowej oraz niezwykle emocjonującej siły doświadczymy w tej części. Ta książka to opowieść o szukaniu swojego miejsca w życiu, podróży wgłąb siebie, walce z przeciwnościami losu, zmianach, przyjaźni oraz wielowymiarowej miłości! Autorka pokazuje, że trzeba stawiać czoła przeszkodą, bo na końcu drogi może na nas czekać coś pięknego! "Między nami" to niezwykle mądra, poruszająca i zmuszająca do refleksji historia, jestem pewna, że każdy znajdzie w niej coś o sobie i dla siebie. Ogromnie polecam! Moja ocena to 10/10.

"Między nami" to książka autorstwa @karolinawiniarska.autor wydana przez @wydawnictwojaguar

To kontynuacja książki "W Twoją stronę", która ukazała się w 2021 roku. Dalsze losy sióstr Felicji i Łucji i ich babci. Pojawiają się również nowi bohaterzy: tajemnicza mieszkanka Rudawki Jaśmina, a także poznana w niebezpiecznych okolicznościach Susan.

Czy bohaterkom uda się odnaleźć szczęście? Czy będą walczyły o prawdziwą miłość, a może odpuszczą? To opowieść o tym, że dorosłość bywa trudna, że nasze życie jest takie jakie jest, na skutek naszych działań. To także opowieść o magicznej mocy, która wierzy, że jeśli coś jest ważne i ma się wydarzyć, to prędzej czy później się tak stanie.

Czy uda się naprawić małżeństwo Łucji? Jaką historię skrywa w sobie pamiętnik babci?

Jeśli lubicie książki o kobietach i ich problemach, rozterkach to być może jest to lektura dla Was
Ig: mamcia_tomusio_lilusiowa

Czy bohaterkom uda się...

O pierwszym tomie dylogii Karoliny Winiarskiej, czyli W twoją stronę pisałam Wam, że była to powieść naprawdę dobra i godna uwagi, choć nieidealna. Oczywiście z ciekawością wyglądałam na horyzoncie jej kontynuacji. Tak się składa, że dziś mam dla Was swoich kilka słów na temat Między nami, czyli właśnie tomie drugim historii Łucji i Felicji. Czy był on równie dobry, co poprzedni, czy wręcz przeciwnie? O tym w tej opinii.

Felicja zawsze uważana była za tą, za którą mężczyźni wodzą spojrzeniem. Łucja natomiast jest przede wszystkim żoną i matką, które zdarzyło się zboczyć z wcześniej obranej ścieżki. Siostry są od siebie różne, jednak łączy je jedno – potrzeba bezpieczeństwa i większej stabilizacji. Obie próbują na nowo poukładać swoje życie, jednak nie jest to tak łatwe, jak myślały. Czy ucieczka do innego kraju oraz poszukiwanie bezpiecznego podparcia w postaci babci Michaliny okażą się dobrym krokiem?

Swoją właściwą już opinię zacznę od słów: wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Wbrew pozorom, nie jest to tylko czcza pisanina jakiejś tam blogerki książkowej. Wychodzę z założenia, że wszystko to, co dzieje się w naszym życiu ma jakiś cel. Z podobnego założenia wyszła chyba i sama autorka, opisując historię Łucji, Felicji oraz Michaliny, gdzie każda z tych kobiet niesie za sobą inny bagaż doświadczeń. Ich decyzje wywołały określone skutki, a te z kolei całkowicie zmieniły bieg dalszych wydarzeń - czy na lepsze? No cóż, to już pozostawiam do Waszej interpretacji po przeczytaniu tej książki.

Po raz kolejny muszę wspomnieć o kreacji głównych bohaterek. Łucja i Felicja to siostry, które mimo tylu różnic zostały wykreowane w bardzo dobry i ciekawy sposób, dzięki czemu dalsze poznawanie ich charakterów czy też po prostu kolejnych wydarzeń ich dotyczących okazało się przyjemne i wciągające. Gdybym jednak miała wybrać, którą siostrę bardziej polubiłam w tym tomie, to – zaskoczenie - wybrałabym Łucję. Chwilami miałam wrażenie, że Felicja za bardzo chce dostosowywać wszystko pod siebie. Choć ogólnie nie uważam tego za coś bardzo złego, to tutaj zdecydowanie bohaterka ta mogła nawet raz nagiąć jedną czy dwie ze swoich zasad życiowych, by osiągnąć swój wymarzony spokój.

Karolina Winiarska po raz kolejny zachwyciła mnie swoim piórem oraz zdolnością tworzenia historii niezwykle życiowej, poruszającej momentami i po prostu wciągającej. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jednak... No właśnie. Mam wrażenie, że w tym tomie zabrakło mi tej iskry, którą udało mi się odnaleźć w poprzedniej książce autorki. Oczywiście, nie oznacza to, że teraz skreślę całkowicie ten tytuł - nie, w żadnym razie. Po prostu nie poczułam się dostatecznie usatysfakcjonowana rozwojem zdarzeń i jest to tylko moje subiektywne odczucie.

Mimo wszystko uważam ten tytuł za wart uwagi. Jeżeli szukacie dobrej powieści obyczajowej, w której nie brakuje prawdziwego, trudnego życia, ciekawych wątków, zwrotów akcji oraz retrospekcji – z pewnością powinniście zwrócić uwagę zarówno na pierwszy, jak i ten drugi tom dylogii autorstwa Karoliny Winiarskiej.

• Przeczytane w 2022
  • Egzemplarz recenzencki