Bożek templariuszy

1986-01-01
1986-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

„Bożek templariuszy” Anny Borkowskiej opowiada o … walkach ludności wiejskiej i partyzantów z Niemcami podczas II wojny światowej. Nie, nie można powiedzieć, że jest to książka o templariuszach. Motyw średniowieczny istnieje, ale jedynie jako tło wydarzeń późniejszych i wskazówka do zrozumienia podejmowanych decyzji przez broniącą się podczas wojny grupę bohaterów. Tajemniczy „bożek templariuszy” i poszukiwanie go nie są głównym wątkiem powieści.

Treść książki przedstawiona jest niezwykle prawdopodobnie. Do tego stopnia, że zmotywowała mnie do poszerzania wiedzy na temat templariuszy. Niestety, okazało się, że wiele elementów wątku średniowiecznego to fikcja literacka. Nigdzie na przykład nie natknęłam się na Poziomą Gwiazdę (znak umieszczony na fladze okładki wydawnictwa Tyniec i określany w książce jako symbol zakonników). Oj, tego się nie spodziewałam. Wielki zawód!

Książka nie jest źle napisana, jednak jak się okazało, nie była tym, czego oczekiwałam, a mianowicie tajemnicy związanej z rycerskim zakonem, bardzo prawdopodobnej wciągającej powieści historycznej. Tajemnice bogactwa templariuszy, ich niesamowite umiejętności pomnażania majątku, operacji finansowych (podobnych do dzisiejszych usług bankowych),wiedzy - to kopalnia pomysłów dla poszukiwaczy przygód. Niestety, nie jest to tego typu książka, choć zawiera wątek odnajdywania skarbu. Wojna nie sprzyjała niosącym radość przygodom. Jednak historia wsi zmuszonej bronić się przed wrogiem podczas wojny była w miarę ciekawa i jednocześnie tragiczna. Autorka interesująco powiązała oba wątki.

Plusem „Bożka templariuszy” jest fakt, iż pomimo tego, że autorka jest mniszką benedyktynką, to treść książki nie daje tego odczuć.

Co łączy Templariuszy, którzy przestali istnieć na początku XIV wieku z małą wioską Piekelnik zanurzonej w lasach sandomierskich przed i w czasie II Wojny Światowej. Dlaczego w tej małej wiosce w tak okrutnych czasach odżyły ideały i sposób życia Templariuszy. Tą opowieść toczącą się dwutorowo w czasach średniowiecza i w czasach II wojny światowej łączy „bożek templariuszy’ tajemniczy obiekt, którego Templariusze otaczali czcią, a który nigdy nie został odnaleziony.
Lekkość pióra i wspaniały język tak charakterystyczne dla Siostry Małgorzaty Borkowskiej objawia się tutaj w snuciu wciągającej historii. Jednak gdy tematem książki nie jest religia i wiara pisze je jako Anna Borkowska. Chociaż czy ta książka nie dotyczy wiary? Ukazuje nam różne postawy ludzi w obliczu zagrożeń i śmierci i ich wybory. Czy ideały Templariuszy zagineły wraz z nimi.
Wciągająca historia, którą polecam.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Nie doczytane....
  • Bib
  • Historia - bo lubię :)
  • Historyczne
  • Myśl religijna

Dodaj cytat z książki Bożek templariuszy