Wojciech Zdarzyński

Universitas
2002-01-01
1998-01-01
8324200517

Okładka książki Włosy krzyczące na głowie. Polska nowela fantastyczna Jan Barszczewski, Michał Dymitr Krajewski, Józef Bohdan Dziekoński, Stefan Grabiński, Józef Korzeniowski, Antoni Lange, Henryk Rzewuski, Józef Julian Sękowski
Włosy krzycząc... Jan Barszczewski, M...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Podróż na księżyc Michał Dymitr Krajewski, Stanisław Leszczyński, Jadwiga Łuszczewska, Józef Julian Sękowski, Teodor Tripplin, Sygurd Wiśniowski
Polska nowela ... Michał Dymitr Kraje...

Ciekawa i zmyślnie napisana powieść S-F.

Ciekawa i zmyślnie napisana powieść S-F.

„Woyciech Zdarzyński życie i przypadki swoje opisujący” to typowy utwór oświeceniowy, w którym Michał Dymitr Krajewski opierając się na modnych ówcześnie schematach powieści rozprawia się ze wszystkimi wadami sarmackiego stylu życia. Wyraźnie widać nawiązania do” Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków”, ale także „Kandyda” Voltaire'a i „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta.

Woyciech Zdarzyński opisuje swoje życie od czasów dzieciństwa. O jego wychowaniu i edukacji można wszystko powiedzieć tylko nie to, że przygotowały młodzieńca do życia. Niezaradny życiowo, naiwny Woyciech po śmierci ojca i stryja szybko roztrwania majątek. A że perspektyw żadnych nie ma, zgadza się wyruszyć w podróż balonem z dawnym szkolnym kolegą. No, i jak panowie w tym balonie się wznieśli, tak dolecieli na Księżyc. A ten Księżyc jest zamieszkany przez społeczności o różnych podejściach do życia. Są rolnicy, którzy ponad wszystko cenią pracę i są mieszkańcy miast, którzy bardzo przypominają Sarmatów. Po licznych perypetiach Woyciechowi udaje się powrócić na Ziemię.

Książka „Woyciech Zdarzyński życie i przypadki swoje opisujący” jest uznawana za pierwszą polską powieść fantastyczną. Rozbrajające są wyobrażenia autora na temat idealnej krainy. Choć jego Utopia ma wiele niedociągnięć, jest interesującą projekcją pragnień i wyobrażeń ludzi Oświecenia. Podoba mi się także krytyka obyczajów sarmackich. Lektura tego utworu była interesującym doświadczeniem, raczej dla pasjonatów.

Wojciech Zdarzyński balonem doleciał na Księżyc! Według tej książki na księżycu żyją ludzie podobni Ziemianom i przez lunety obserwują Ziemię.

7/10

7/10