Poskromić Chłód

Agnieszka Zawadka Wydawnictwo: Inanna fantasy, science fiction
Inanna
2021-11-26
2021-11-26

Okładka książki Mityczna miłość Aga Kalicka, Małgorzata Lisińska, Ewelina Nawara, Aleksandra Pisarska, Hermia Stone, Agnieszka Zawadka, Maria Zdybska
Mityczna miłość Aga Kalicka, Małgor...
Okładka książki Pocałunki pod jemiołą Małgorzata Falkowska, Katarzyna Grabowska, Magdalena Jarząbek, Marta Matulewicz, Ewelina Nawara, Agnieszka Nikczyńska-Wojciechowska, Agnieszka Zakrzewska, Agnieszka Zawadka, Maria Zdybska
Pocałunki pod ... Małgorzata Falkowsk...
Okładka książki Egzamin z miłości Małgorzata Falkowska, Małgorzata Lisińska, Ewelina Nawara, Hermia Stone, Kinga Wyskiel, Agnieszka Zawadka, Maria Zdybska
Egzamin z miłości Małgorzata Falkowsk...

Pomysł dobry, historia ciekawa. Niestety przeszkadzało mi kilka drobiazgów, które w miarę czytania rozrosły się...niestety... przykładem może być,na przykład, przeplatanie się wątków .... straszne z tym zamieszanie, imiona, nazwy....
nie jestem pewna czy sięgnę po drugą część

nie jestem pewna czy sięgnę po drugą część

Czuć klimat mrozu i tajemnicy...
Pozycję pochłonęłam niesamowicie szybko i bez żadnych problemów. Tak jak przy Erze Cieni wsiąknęłam przez wspaniałe opisy autorki,, które oczarowały mnie już od pierwszych stron. Agnieszka Zawadka tworzy bohaterów, których nie da się ( w większości ) nie lubić, Sienna nieco podobna do Raven, acz z goła inna na swój sposób.

Nie muszę chyba wspominać o bardzo oryginalnym pomyśle walki melodią instrumentów, z czym absolutnie nigdzie się nie spotkałam. Pamiętam, że kiedyś czytałam początek, ale nie było mi dane dobrnąć do końcówki, a teraz... klnę wszystkie cztery strony świata, bo pragnę kolejnego tomu, a nie wiem, kiedy nastąpi jego publikacja :<

Bardzo chcę wrócić do tej historii, do jej bohaterów i fabuły. Ciekawi mnie wątek Martwych Królestw, skąd się ta nazwa wzięła w krainie Sienny? Dlaczego znalazła się na koniec w... specyficznym miejscu ( bez spoilerów ) i jaki los ją czeka?

Czuć klimat mrozu i tajemnicy...

Nie muszę chyba...

Dość przyjemnie czytało mi się tą książkę, choć jak dla mnie trochę nierówna. Akcja co zdążyła się rozwinąć za chwilę w kolejnym rozdziale hamowała. Szkoda, że to dopiero pierwsza część i na kolejną trzeba czekać, bo niektóre wątki właśnie przez powolną akcję pewnie ulegną zapomnieniu.

Cała historia Sienny i jej przygód kupiła mnie całkowicie. Ta książka to coś kompletnie innego niż fantastyki czytane przeze mnie do tej pory. Wprowadziła jakąś taką świeżość, której dawno obcując z tym gatunkiem nie czułam. Wykreowane postacie jak i świat zachwycał mnie od początku do końca książki. Zdecydowanie będę sięgać po twórczość autorki jeszcze wielokrotnie.

Pałac Świtu? Pałac Zmierzchu? A może jednak Nocy lub Dnia? Wybierz w ciemno!

Aga Zawadka to autorka, która kupiła mnie swoim talentem do snucia pięknych historii przy promocji jej "Wyklętych". Mimo, że od wydania tej książki minął już ponad rok, nadal siedzi mi ona w głowie, nadal uwielbiam Raven i coraz mniej cierpliwie czekam na kontynuację. Aby mnie lekko udobruchać Agnieszka podarowała mi swoją inną powieść - "Poskromić Chłód". I w tym miejscu ogłaszam się jej nieoficjalną ambasadorką!

Jak w przypadku "Wyklętych" pierwsze co urzeka to pióro Agi. Nie umiem pojąć tego, jakbim cudem jej książki nadal są tak mało popularne. Książki Agi to nie są mdłe młodzieżówki, których fabuła jest zapchana nijakim romansem. Jej historie są dopracowane, z rozbudowanym światem i systemem magii. Bohaterowie napisani tak, że czujemy jakbyśmy czytali historie autentycznych osób!

Główną bohaterką tej książki jest Sienna- bękarcia księżniczka, iskrowładna. Stworzyła drużynę Świtu razem z innymi jej podobnymi. Za pomocą muzyki tworzą iskry, a dzięki wplecieniu w nie magii bojowej stanowią główną obronę Pałacu Świtu. Fabuła jednak nie skupia się tylko na Siennie. Są dwie linie fabularne, dwie wydawałoby się zupełnie inne historie. Z jednej strony świat typowo fantastyczny, z magią zaklętą nie tylko w muzyce, podzielony na bajeczne pałace. Z drugiej jest świat bardziej postępowy i zarazem bardziej tajemniczy. Oba łączy wojna, która zabiera wiele ofiar.
Koniec książki pozostawił mnie w lekkim szoku, mimo iż tak naprawdę spodziewałam się dokładnie takiego zakończenia. Pióro Agi sprawia, że historie przez nią snute są tak bardzo angażujące, takie wyjatkowe. Czuć to mimo tego, że tak naprawdę historia ma w sobie wiele elementów, które często pojawiają się w fantastyce. A mimo to, jest wyjątkowo.

Pałac Świtu? Pałac Zmierzchu? A może jednak Nocy lub Dnia? Wybierz w ciemno!

Kolejna bardzo dobra książka tek autorki. Bohaterowie trochę mało rozpisani, ale nie wiem czy to nie działa nawet na korzyść. Zdążyłam ich polubić, nie zdążyli mnie wkurzyć, a nad wszystkimi wisi aura tajemnicy. Do tego lekki twist na zakończenie, który tylko narobił smaku na więcej 😉

„Daję wam wybór, o który nikt nigdy się nie upomni. Daję wam wybór, bo niesprawiedliwie byłoby was go pozbawić.”

Cała historia zaczyna się dosyć niepozornie, powiedziałabym nawet, że baśniowo. Trafiamy do Pałacu Świtu, gdzie zarówno za dnia, jak i nocną, życie upływa w leniwym nastroju beztroskiej hulanki. Jednak nieoczekiwanie na tle tej wielobarwnej niefrasobliwości wyraźnie odznacza się czerń szat nieoczekiwanych gości z położonego na północy Pałacu Zmierzchu — postrzeganego dotychczas w roli wroga.

Przywołanie pradawnej obietnicy, a także pozornie zapomnianego zobowiązania skutkuje rozpoczęciem dosyć osobliwej podróży — Sienna, główna bohaterka, wraz z przyjaciółmi — Errel oraz Merenem — wyrusza w drogę do cieszącego się złą sławą Pałacu Zmierzchu. W tle mamy zachwycające baśniowe krajobrazy, osobliwe magiczne stworzenia, nawet pogoda dopisuje — słowem: wszystko cacy, gdyby nie towarzystwo przyrodniej siostry Sienny (Księżniczki Pałacu Świtu) oraz eskorty przysłanej przez Wielkiego Księcia Pałacu Zmierzchu z ponurym Wojownikiem Pierwszej Krwi na czele. No i pewnych komplikacji na trasie, które, moim skromnym zdaniem, napędzały w historii akcję, jak i stanowiły wprowadzenie na nowy poziom tej opowieści.

Wiem, co teraz sobie myślicie — standardowa historia, w której motyw podróży odgrywa główną rolę… nuuuudy. Pstryk, pstryk, proszę nie zasypiać, bo tutaj znajdziecie trochę więcej, niż na początku może się wydawać.

W tle mamy trochę magii — różnorodnej, bo każdy z Pałaców dysponuje nieco innymi zwyczajami, sytuacją polityczną, co przekłada się bezpośrednio na rolę oraz, brzydko mówiąc, wykorzystanie osób z magicznym potencjałem (celowo ujmuję to tak oględnie, by nie psuć zabawy).

W tej opowieści nie da się uciec również przed polityką wszelaką — począwszy od wzajemnych relacji sąsiedzkich, poprzez nastawienie poddanych do samego władcy, na, że tak to ujmę, międzynarodowych stosunkach kończąc. Przy czym nie trzeba niczego się obawiać — wszystko zostało zgrabnie wplecione w historię, doskonale uzupełnia tło i stanowi swoisty smaczek.

I jest też jeszcze coś, o czym naprawdę trudno pisać, unikając spojlerów. Wojna. Wojna Pałacu Zmierzchu — dzielnego obrońcy Rantii, z Martwymi Królestwami. Brzmi dosyć niepokojąco, prawda? Osobiście dla mnie ten element stanowi największe zaskoczenie i chyba jest moim ulubionym.

Generalnie ten tom, dosyć obszerny, stanowi rozbudowane wprowadzenie do tego, co dopiero ma nastąpić. Strasznie dużo tutaj tajemnic, jeszcze więcej sugestii i niedomówień, które niewątpliwie dopiero nabiorą w oczach czytelnika sensu… i szczerze powiem, że nie mogę się tego momentu doczekać. Z niecierpliwością wyczekiwałam również dotarcia do tego słynnego, złego Pałacu Zmierzchu — i wstępne zarysowanie funkcjonujących tam intryg — o tak, to jest coś!

Na pochwałę zasługuje również stopniowy rozwój siostrzanej relacji. Sienna i Maire (Księżniczka Świtu) nie żyły w zbyt dobrych stosunkach, w najlepszym wypadku ich relacja należała do poprawnej. Tutaj, wraz z rozwojem wydarzeń, ulega to zmianie.

Nie była to moja pierwsza przygoda z twórczością Agnieszki, więc miałam pewne oczekiwania co do Poskromić Chłód — i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że podana mi historia im sprostała. Chociaż książka jest bardzo obszerna, składa się na nią wiele różnych elementów, które umilają lekturę — barwne opisy, rozbudowane mity i legendy często opowiadane przez Merena (<3),przyjemne dialogi, intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji. Gdzieś tak pod koniec lektury złapałam się nawet na myśli, że czuję się tak, jakbym miała do czynienia z przekładem bardzo dobrej i popularnej zagranicznej książki. Jak to mówią: cudze chwalicie…

A na sam koniec zostawiłam sobie taki o, cytat. Bo tak w sumie… może tak warto odsunąć na bok te wszystkie uprzedzenia? ;>

„— Nigdy cię nie ciekawiło — wyrwało się Siennie — jak wyglądają Martwe Królestwa?
— Tak, no wiesz… — zmieszała się. — Czasami irytuje mnie, że nie wiem, co jest… dalej. Poza górami, poza nieprzebytą wodą, nawet poza Martwymi Królestwami.
— Nie, Si. Nigdy mnie to nie interesowało. Nasz Pałac nie jest perfekcyjny, ale jest znajomy… Jest wszystkim, czego trzeba. Rantia jest naszym domem, więc po co szukać dalej?”.

"Poskromić Chłód" to książka, na którą długo czekałam, aż będzie w papierze. Nie jestem fanką książek elektronicznych, więc kiedy tylko zobaczyłam, że jest w sprzedaży drukowana wersja, od razu kupiłam. To była dobra decyzja.
......

Sienna jest nieślubną córka Księżnej Świtu i iskrowładną. Jakby jeszcze było mało — dotknął jej albinizm, przez co widać ją na ulicy z daleka. Bękarcia księżniczka jednak doskonale sobie radzi w życiu, założyła Drużynę Świtu i zgrabnie balansuje po dworskich niesnaskach. Do dnia, gdy matka rozkazuje jej wyruszyć z dziedziczką tronu, Maire, na ziemie Zmierzchu, by ta wywiązała się z obietnicy swego przodka.
......

Czytałam debiutancką powieść autorki, więc już mniej więcej wiedziałam, czego się spodziewać po jej piórze. "Poskromić Chłód" to naprawdę ciekawa książka, którą można śmiało obłożyć sztandarem high fantasy. Są tu dworskie intrygi, tajemnice, plemiona, zwaśnione nacje i długa podróż. Wszystko co lubię, a i do tego podział na dzień i noc, który tak głęboko uderza w czułe struny mojego serduszka — w końcu sama poruszam ten motyw w swoim autorskim cyklu ☀️🌙✨ Spodobało mi się, jak została ta tematyka ukazana tutaj, razem z "trzecim graczem". Mamy tu oryginalny system magii i wiele różnych kultur. Długą podróż po ziemiach Pałacu Świtu, Północy i Zmierzchu umilały nieraz zabawne, a także groźne sytuacje między bohaterami.
.....

À propos postaci, to jest tu ich całe mnóstwo. Niektóre z nich musiały sobie zapracować na moją sympatię, w tym Sienna. Z początku troszkę mnie drażniła (być może przez moje własne preferencje co do charakteru),ale potem, im lepiej ją poznawałam, tym bardziej zaczynałam ją lubić. Na uwagę zasługują także Meren, Elred i Roan. Tych trzech panów, choć tak różnych, zdecydowanie umilało mi lekturę.
......

Uniwersum jest podzielone między Półwysep Rantyjski a ziemie republiki — Konglomerat Empirii Thiriańskiej. Nie brakuje opisów świata i zamieszkujących go istot. Całość dopełnia mapka.
......

Wydanie jest ładne, podoba mi się okładka, choć żałuję, że nie ma skrzydełek. W treści mignęło mi kilka baboli, ale malutkich. Jedyne, co mnie gryzło, to przeskakiwanie z jednej perspektywy na drugą. Mam wrażenie, że w poprzedniej książce autorki narracja była ładniej rozmieszczona.
......

"Poskromić Chłód" to naprawdę dobra powieść i kolejny dowód na to, że polska fantastyka zasługuje na więcej uwagi. 7,5/10❄️

POSKROMIĆ CHŁÓD
Agnieszka Zawadka

Kolejny raz chylę czoła przed kunsztem i artyzmem pisarskich umiejętności polskiej Autorki fantastycznej literatury - Agnieszka Zawadka znów udowodniła, że włada nieposkromioną magią wyobraźni, którą z niesamowitą ekspresją zdołała przedzierzgnąć w słowa tworząc fenomenalną historię.

"Poskromić chłód" to fantastyczna powieść, która z rozmachem oraz niesamowitą wyrazistością prezentuje oryginalną i z pewnością niesamowitą historię utkaną z magii, tajemnicy i interesującego świata. Z całości wyziera wręcz doskonałość ‐ ciekawy pomysł na fabułę, przebogaty świat przedstawiony, doskonale wyważone tempo akcji, niezwykły klimat tajemnicy, utrzymujące się napięcie, a na dokładkę dobra kreacja bohaterów. Zwyczajnie nie mam się do czego przyczepić - po prostu byłam zafascynowana zarówno całością, jak i poszczególnymi elementami, które wpływają na odbiór lektury.

Koncepcja magicznego świata, którym zdaje się rządzić raczej przypadek połączony z intrygami niż przeznaczenie, okazała się interesująca, fascynująca. "Poskromić chłód" wciąga od samego początku, trzyma w napięciu do samego końca, co rusz zaskakuje, momentami szokuje, a i chwile z humorem również się zdarzają. Jeśli dołożymy do tego świetny styl wypowiedzi, to otrzymujemy naprawdę dobrą powieść fantasy.

"Poskromić chłód" to książka, która zachwyca, oczarowuje, a przy tym otacza mrokiem, wywołuje dreszcze niepokoju, niepokoi aurą niebezpiecznej tajemnicy. Szczerze mówiąc: "na wczoraj" potrzebuję drugiej części!!! Jeśli lubicie dobre fantasy, to nie wahajcie się ani chwili i przeczytajcie "Poskromić chłód" - jestem pewna, że Wam przypadnie do gustu.

#książki #poskromićchłód #agnieszkazawadka #wydawnictwoinanna

POSKROMIĆ CHŁÓD
Agnieszka Zawadka

"Poskromić chłód" to fantastyczna powieść, która z...

uwielbiam śnieg i potwornie chciałabym przesiąkniętą arktycznym mrozem fantastykę wysokich lotów, ale o dziwo jakoś autorzy bardzo rzadko tykają tematów śnieżnych.

Dlatego kiedy zobaczyłam w tytule "Poskromić chłód" oraz tą cudowną okładkę no wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć!

Jest to jak wspomniałam książka z gatunku fantastyki, rzekłabym że raczej młodzieżowej. Świat wymyślony przez autorkę jest oryginalny, a raczej oryginalny jest pomysł użycia instrumentów jako specjalnej mocy naszych bohaterów. Jest to pełna intryg przygoda z motywem drogi, w którym nasza nieposkromiona nieślubna księżniczka wyrusza w podróż eskortując swoją siostrę jako jej swoistą ochrona wraz z innymi śmiałkami z jej "bandy". Nasza drużyna podróżuje do złowrogiej krainy, gdyż siostra Sienny zostać ma żoną władcy złowrogiej krainy, gdyż tak mówiła obietnicą złożona przed wielu laty.

Niesamowicie wciągająca, z wartką akcją i perfekcyjnie zbudowanymi bohaterami, którzy są wciągający, nie są schematyczni i każdy odnajdzie swojego ulubieńca. Znajdziecie tutaj i świetnie wykreowany świat, magię i potwory, a także dobry humor w słownych potyczkach, czyli wszystko to co charakteryzuje rasową fantastykę!

Dodaj cytat z książki Poskromić Chłód