1984

2022-04-13
Jan Dzierzgowski
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Sądzę, że jest to arcydzieło, niezwykła powieść tak odległa i bliska współczesności. Wzbudziła we mnie wiele emocji, refleksji. Świat stworzony przez autora jest tak precyzyjny i przemyślany, że czytając tą książkę nie mogłam się dopatrzeć, żadnego niedopowiedzenia. Sama postać głównego bohatera i jego myśli zdawały się idealnie podążać, za moimi własnymi przemyśleniami. Cały mój cynizm do systemu przedstawionego przez Orwella i wszystkie pytania zostały umieszczone w głowie Winstona, a w trakcie czytania autor skrupulatnie dawał mi na nie odpowiedzi.
Niesamowita i przerażająca wizja przyszłości.

Jest to najlepsza powieść, którą miałam przyjemność czytać, żadna książka nie wzbudziła we mnie tylu skrajnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i tych negatywnych lub przerażających. Autor przedstawił swoją wizję na przyszłość, która z pewnością nie jest zbyt optymistyczna dla naszego gatunku.

Klasyczna, niebanalna, ważna i okaże się na przestrzeni lat, że będzie powieścią ponadczasową, aktualną w każdym kolejnym roku. Porównać ją można nieco do "Procesu" Franza Kafki, do książki, którą żeby zrozumieć, trzeba dojrzeć do niej mentalnie. W przypadku Orwella jest podobnie, ale przekaz jest bardziej dosadny, a konkluzje przerażające.

W czasach, kiedy wojny toczą się na Bliskim Wschodzie i za naszymi granicami, strach przed władzą totalitarną, niekończącym się pasmem działań wojennych i wszechogarniającego zła jest niemal wyczuwalny, a niepewność, która towarzyszy ludziom powoduje, że czujemy, jakby zaciśnięto wokół nas ogromne imadło, które wypycha z płuc powietrze i miażdży z nieprawdopodobną siłą.

Co dzieje się z człowiekiem, na którego wciąż spogląda czujne oko "Wielkiego Brata", który żyje, choć nie wie, w którym roku, ponieważ wszechwiedzące Ministerstwo Prawdy wymazało część przeszłości. Ludzie więc, muszą wierzyć w to, co usłyszą, nie mają prawa o to dopytywać i kierować się zasadą, że ignorancja jest siłą.

Orwell doskonale wypunktował zasady działania ludzkiej psychiki. Jego sugestie dotyczące tego, że człowiek musi być cały czas w pogotowiu wojennym, bez przerwy toczyć bitwy. Nieważne czy są to wojny z bliźnimi, innymi państwami, czy walka z samym sobą. Wojny były, są i będą, i stanowią integralną część człowieczeństwa, kontrolowania i niszczenia siebie nawzajem.

Mnóstwo tu tez mowy o cenzurze ograniczającej dostęp do i tak niewielkich informacji o idei istnienia świata, druga, to ciągła propaganda, popularne i wyjątkowo skuteczne "pranie mózgu" i pokazywanie wciąż i wciąż pewnych idei i przekonań, w które człowiek w końcu zaczyna wierzyć.

Ta książka przywraca "ustawienia fabryczne" w głowie. Przed jej przeczytaniem, wydaje się, że wiesz jakie masz poglądy, czym kierujesz się w życiu i co jest dla ciebie ważne. Po lekturze okazuje się, że zaczynasz wątpić we wszystko to, czym się w życiu kierowałeś i co było dla ciebie ważne. Nie jesteś nawet w stanie powiedzieć, czy wierzysz w cokolwiek.

To ważna powieść, którą powinien przeczytać każdy. Ale powinno się to zdarzyć wtedy, kiedy jesteśmy się gotowi zmierzyć z własnymi demonami i przekonaniami.

W czasach, kiedy wojny toczą się...

Arcydzieło.

Arcydzieło.

Wybitna książka. Polecam każdemu.

Wybitna książka. Polecam każdemu.

"Wojna To Pokój" - Książka ta jest dość ciekawym przypadkiem spojrzenia na świat, wydający się, aż niepokojaco realnym. Według mnie autor idealnie, uwypukla w niej różne tematy filozoficzne, czy też o naturze politycznej. Główny bohater odpowiada poniekąd za nasze utożsamienie i jesteśmy w stanie razem z nim rozmyślać, nad zasadami świata przedstawionego. Osobiście za jej największy minus, uważam dwa rozdziały, polegające na czytaniu książki, wyjaśniającej, w jakimś sensie, lore tego świata, według mnie mogły one zostać przedstawione w sposób bardziej korzystny dla narracji, mnie zaś niestety wybiły one z rytmu. Ogólnikowo - Godne polecenia.

Dystopia ZAWSZE jest ponadczasowa. Książka jest nudnym zbiorem negatywnych konceptów które są na tyle ogólnikowo opisane że nie ważne kiedy sie tą lekturę przeczyta, to zawsze można dopasować rzeczywistość do tekstu.

O chorobliwej władzy i metodach jakie jest w stanie ona przedsięwziąć żeby władzę utrzymać. Bardzo dosadny obraz świata gdzie wszystko istnieje dzięki Partii i dzięki niej funkcjonuje. Jak sam autor wspomina to zrealizowane marzenie nazistów i socjalizmu. Zgadzam się jednak z bohaterem i A. Huxley'em że ta wizja choć przerażająca ma wadę gdyż nie da się opierać wszystkiego na strachu i gnębieniu. To wcześnie czy później upadnie - i bardzo dobrze. Bo nie wyobrażam sobie życia w świecie gdzie nie ma miejsca dla ciebie jako osoby bo jesteś częścią całości.

Bardzo cieżko mi było zabrać się do tej książki, po 70 stronach nie czułam potrzeby, ani nawet chęci wracać do niej. Musiałam się wspomóc audiobookiem by w jakiś sposób przyswoić tę powieść. Wiecie ta książka to klasyk głupio mi było nie znać tej historii.

Z początku słuchania nie wywierała na mnie jakiś głebszych emocji, historia nie była dla mnie ciekawa, a o jakimkolwiek przywiązaniu do bohaterów mogłam pomarzyć. Jednak niektóre zwroty akcji naprawdę mnie zdziwiły, wiecie to jest sytuacja typu nie interesuje mnie o czym moja mama gada przez telefon ALE nagle słyszę swoje imię... I właśnie takie plot twisty sprawiły, że zaciekawiłam się bardziej fabułą oraz zaczęłam zastanawiać się nad tym jak wiele rzeczy przekłada się na teraźniejszość.

Posumowująć książka zdecydowanie nie jest przewidywalna, mimo że wiele z tych rzeczy doświadczamy na co dzień, a moje odczucia co do niej są BARDZO chwiejne.

Nie podobala mi sie ta ksiazka, przerazajace jest to, ze jest coraz bardziej aktualna a to jest straszne. Moim zdaniem pozycja obowiazkowa dla wszystkich ludzi. Moze otworzyc oczy i zmusic do przemyslen ale nie jest to ksiazka latwa.

• Klasyka
  • Lektury