Ostatnia prawdziwa singielka

Wydawnictwo Kobiece
2022-01-26
2022-01-26
Ryszard Oślizło

Jestem zdziwiona, że książka ma tutaj tak niską ocenę. W końcu jakis bardziej kreatywny i dojrzały romans. Poza tym podoba mi się poznawanie azjatyckich niuansów kulturowych, które są wplecione w historię.

Jakoś tak wyszło, że od czasu premiery tej książki, czytam ją cyklicznie co roku, właśnie w okolicach lutego i za każdym razem świetnie się przy niej bawię.
Jest lekka, przyjemna, zabawna i szybko się ją czyta. Oczywiście, ta historia jest też nieco naiwna, odrealniona i "bajkowa", ale w tym przypadku nie traktuję tego nawet jako jej wady.
"Ostatnia prawdziwa singielka" to po prostu niezobowiązująca lektura - idealna na odstresowanie się i spędzenie miło czasu.

"Ostatnia prawdziwa singielka"...

Nie jestem wielką fanką komedii romantycznych, jednak, nie wiedzieć czemu, ta historia bardzo mi się podobała. Być może dlatego, że jej akcja rozgrywa się w Azji, a ja bardzo lubię azjatyckie klimaty w książkach. Powieść lekka, bardzo zabawna, dobra na poprawę humoru, szczególnie w ponure zimowe dni. Oczywiście książka posiada również kilka mankamentów, do których z pewnością należą jej przewidywalność (przez co może się wydawać nudna) oraz wszechobecna w całej powieści miłość do alkoholu (co zniechęca do bohaterów i nasuwa wątpliwości, jak to jest możliwe, że po całej nocy zakrapianej alkoholem są oni potem w stanie normalnie pracować, i to często przez cały dzień, od 8 do 20?)... Mimo tych minusów książkę oceniam jednak pozytywnie i zachęcam do przeczytania, w szczególności jako coś lekkiego na poprawę humoru.

Byłam bardzo pozytywnie nastawiona do tej pozycji, ale się zawiodłam. Nie urzekła mnie ta książka, była w porządku.

Ubawiłam się przednio czytając tę książkę. Lekka i przyjemna. Polecam na odstresowanie :)

"Ostatnia prawdziwa singielka" to opowieść o tym, jak negatywne skutki mogą mieć nadmierne oczekiwania ze strony rodziny. Ucz się pilnie, miej najlepsze wyniki, znajdź fantastyczną pracę, znajdź bogatego męża i rzuć wszystko, aby wychowywać dzieci. Takie mniej więcej oczekiwania stoją przed Andreą Tang - 33-letnią prawniczką, która dalej marzy o swoim księciu z bajki. Czy sobie z nimi poradzi? Książka mówi, że tak. Ja byłabym bardziej sceptyczna.

Co się stanie, kiedy wybitną, korporacyjną prawniczkę zamkniemy w azjatyckiej kulturze i dodamy rodzinne roszczenia o założenie rodziny? Otrzymamy podstarzałego Kopciuszka z problemem alkoholowym, który dalej czeka na swój bal.

Zacznę jednak od jasnej strony tej książki. Na uznanie zasługują zdecydowanie odniesienia kulturowe - sporo z nich było naprawdę fascynujących. Muszę przyznać, że ciekawostki kulturalne to spory plus tej książki. Dodatkowo docenić muszę ironiczny humor, który przejawiał się gdzieniegdzie w bardziej absurdalnych momentach fabuły. To właśnie on powodował uśmiech na twarzy w trakcie lektury.

Niestety na tym pozytywy się kończą. Książka jest dość przeciętna, a akcja nie wciąga. Od samego początku wiadomo, jak się to wszystko skończy, co powoduje, że lektura zdaje się dłużyć w nieskończoność.
Bohaterka zdaje się skupiać na siedmiorzędnych problemach, a te najistotniejsze ignoruje. Nie brakuje tu też błędów logicznych. Narracja wskazuje, że Andrea non stop pracuje i na nic nie ma czasu. Tymczasem co chwila szlaja się po barach ze znajomymi, niezależnie od tego, jaki akurat jest dzień tygodnia. Podkreśla, że stara się o stanowisko partnera, a w pracy pojawia się na kacu i totalnie wczorajsza. Tego typu zagrywki powodują, że fabuła traci na wiarygodności.

Ze swojej strony nie polecam. To zdecydowanie coś, bez czego można żyć.

Dobrze się czyta i świetnie się przy niej bawiłam

Dobrze się czyta i świetnie się przy niej bawiłam

Przyjemna książka w swojej kategorii. Polecam na lato, jest lekko, z humorem i przewidywalnie, czyli wszystko, czego oczekujemy od romansu :)

Rozrywka na chwilę, dość przewidywalna (kto się czubi, ten się lubi). Trzydziestoparoletnia Andrea Tang pracuje w Singapurze w kancelarii prawnej. Jej rodzina oczekuje, że wreszcie wyjdzie za mąż, urodzi dzieci i zrealizuje stereotyp żony i matki. A ona walczy o awans w pracy, realizuje trudne transakcje, wspiera przyjaciółki, siostrę, ale nie ma czasu i możliwości być sobą. Nie szczęści się jej z mężczyznami, mimo że zainteresowany jest nią bogaty Eric. Gdzieś z boku ciągle pojawia się denerwujący i pełen uroku Suresh...
I tyle. Niewiele tu się dzieje, za to alkohol leje się na okrągło, każdy ubiera się w dokładnie opisane markowe ubrania, spotkania odbywają się w drogich restauracjach, jeździ się luksusowymi samochodami. Wartością jest odrobina egzotyki, bo jednak rzadko czytamy o Singapurze czy Kuala Lumpur, o Chińczykach, Malezyjczykach. Jednak poza tym równie dobrze powieść mogłaby rozgrywać się w Londynie czy Stanach.

Główną bohaterką powieści jest Andrea Tang mająca 33 lata. Jest ona szanowaną prawniczką i mieszka w pięknym apartamencie. Wszystko wydaje się być na pozór idealnie, ale Andra nie ma męża. I nie byłoby to niczym złym gdyby nie oczekiwania rodziny. Chociaż na drodze stają różni mężczyźni, to czy jej rodzina ich zaakceptuje? I co na to sama Andrea?

W niektórych momentach ta książka przypominała mi "Bajecznie bogatych Azjatów", których nigdy nie dokończyłam (te zawrotne sumy i luksusy były nie na mój rozum🤣). Też pojawia się tutaj właśnie Azja, no i pieniądze.
Bohaterka tej powieści, Andrea, jest bardzo zabawną i przyjazną osobą. Całą historię poznajemy z jej perspektywy. Pojawiają się także inne postacie, ale szczerze mówiąc niezbyt je zapamiętałam. Chwilami ta książka była troszkę "napchana" ,moim zdaniem, nudnymi fragmentami. Jednak dało się wciągnąć w tę historię i razem z Andreą przeżywać miłosne rozterki i rodzinne dramaty. Ogólnie było w porządku🩷.

W niektórych momentach ta...

• Romans
  • Przeczytane 2022