Itchy, tasty. Nieoficjalna historia Resident Evil

Okładka książki Itchy, tasty. Nieoficjalna historia Resident Evil Alex Aniel
Okładka książki Itchy, tasty. Nieoficjalna historia Resident Evil
Alex Aniel Wydawnictwo: Open Beta popularnonaukowa
popularnonaukowa
Itchy, Tasty: An Unofficial History of Resident Evil: An Unofficial History of Resident Evil
Open Beta
2021-11-17
2021-11-17
Bartosz Czartoryski

Książka opowiada nie tylko historię początków Resident Evil, choć na tej grze się skupia, ale też wyjaśnia jak powstała pierwsza część Devil May Cry czy wspomina o Monster Hunter. Oprócz skoncentrowania na samych gram mamy również opisanie wojny konsolowej i jakie ruchy podjęło Sony, aby wybić się na prowadzenie.
Książka na początku przytłacza mnogością nazwisk, ale dobrze obrazuje proces tworzenia gry, która przełamuje konwencje gatunku, ponieważ Resident Evil był pierwszą grą z gatunku survival horror i stworzyła kanon do którego inne gry później dążyły.
Osobiście w żadną odsłonę Resident Evil nie zagrałam i raczej nie zagram, bo horrory nie są dla mnie. Jednak z książką zapoznałam się z ciekawością, jako historią o początkach serii, która w jakiś sposób zmieniła branżę.

Książka na początku przytłacza mnogością nazwisk, ale dobrze...

Tytuł tylko dla fanatyków serii. Choć z drugiej strony fanatycy prawdopodobnie nie znajdą tutaj niczego czego już by nie wiedzieli. Jako bryk do RE, może być. Wrażenia z lektury psuje jednak słabe tłumaczenie/mnogość błędów. Nie wiem czy wynika to z nieporadności tłumacza czy z zupełnego braku korekty... Wstyd dla wydawcy, bo książka kosztuje sporo, a wydana i przetłumaczona została amatorsko.

Historia tych prawdziwych residentów :)

Historia tych prawdziwych residentów :)

Książka skupia się tylko na częściach od 1-4 głównej serii Resident Evil i kilku pobocznych tytułach. Jako fanka tej serii trochę się zawiodłam.

Lubię serię Resident Evil, stąd tytuł ten wydał mi się być pozycją dla mnie obowiązkową. Książkę otrzymałem na prezent i mam nadzieję, że darczyńca nie zapłacił za nią ceny okładkowej - 49,99 zł. Wydanie książki nie jest według mnie bowiem tyle warte. Najzwyklejsza miękka okładka bez bajerów typu tłoczenie, bądź błyszcząca folia no i nieszczęsne klejenie. Jest ono zrobione tak źle, że książka po położeniu jej otwartej na stole natychmiast się zamyka. Jest to na tyle irytujące, że podczas trzymania książki w dłoniach stron się nie przytrzymuje, a je trzyma, żeby nie uciekły z rąk. Ale książki to nie tylko wydanie i nie ocenia się ich po okładce. Co więc znajdziemy pod nią, a raczej między nimi?
Historię Resident Evil do roku 2006, czyli momentu, w którym ukazała się czwarta odsłona serii. Wtedy to z firmy Capcom, która stworzyła tę serię, odeszła większość osób odpowiedzialnych za dotychczasowe odsłony. Stąd taka klamra kompozycja jakoś się broni i nie jest zła. Może to jednak też być powodem, dlaczego koniec książki jest właśnie taki - obecni pracownicy studia zapewne nie byli skorzy do podzielenia się informacjami na temat kolejnych części, gdyż kultura w Japonii źle patrzy na takie zachowania. Trochę szkoda, bo chętnie przeczytałbym o kontrowersjach piątej części, albo o uznawanej często za najgorszą "dużą" odsłonę serii z numerkiem "6". Jednak informacje, jakie zebrał autor, aby opisać części stworzone w latach 1996-2006 są szczegółowe, opisy bogate, a o niektórych faktach do tej pory nie wiedziałem. Autor poświęca dużo uwagi dokładnym opisom gier, jak i też osób, relacji międzyludzkich i tego, co działo się za kulisami gier. Czytając można się też nieco dowiedzieć o japońskiej kulturze pracy. Wszystko to pisane lekkim językiem przez wielkiego fana serii, co zdecydowanie da się odczuć. I w tym miejscu ponownie muszę wrócić do kwestii wydania książki. O ile przekład jest świetny i stworzony z sercem, o tyle korekta mogła by być lepsza. Zdarzają się literówki i powtarzające się obok siebie słowa w innych formach, bądź odmianach. Zaznaczam - nie jest to zapewne sprawa tłumacza, a korekty. Pomimo tych wszystkich minusów książka jednak na plus - dla fana serii pozycja obowiązkowa i taka osoba z pewnością ją kupi i będzie zadowolona, a jeśli ktoś styczności z grą nie miał to pewnie nawet na nią nie spojrzy.

Seria Resident Evil znana jest każdemu graczowi. Ta wydana przez firmę Capcom w 1996 roku gra doczekała się wielu sequeli, spin offów, ekranizacji filmowych i mang owych. Uczyniła ona również z młodego chłopaka, Shinjiego Mikamiego, pomysłodawcę gry, prawdziwą gwiazdę.

W listopadzie tego roku za sprawą wydawnictwa Open Beta pojawiła się książka autorstwa, Alexa Aniela nieoficjalna historia Residenta. Czy jest ona coś warta? Czy jest to tani skok na kasę?zapraszam do krótkiej recenzji

Książka liczy sobie 200 stron i na tych kartach przedstawia historię serii od pierwszej do rewolucyjnej i przełomowej czwartej części. Autor spędził wiele czasu na rozmowach z byłymi pracownikami Capcom. Dowiemy się wielu anegdot, smaczków o procesie powstawania poszczególnych części. Pierwszym lepszym przykładem niech będzie pierwsza wersja Resident Evil 2, za którą odpowiadał Hideki Kamiya czy też próbach przeniesienia pierwszej części na Game Boya. Wspomniana jest również gra, która narodziła się przy okazji tworzenia 4 części (Devil May Cry)

Wcześniej wspomniałem, że książka obejmuje historię tylko do 4 części. Dlaczego tak? Otóż po tej części Shinji Mikami odszedł z Capcom, założył studio Tango, odpowiedzialne za "The Evil Within".

Mikami był sercem i duszą serii, a wraz z jego odejściem seria poszła w inną stronę.

Książka napisana jest niezwykle sprawnie, przepełniona jest różnymi smaczki (które wiedziałem) i systematyzuje poszczególne części. Zważając na to, że jest to kolejna książka, poświęcona grom, więc dla "gamerów" jest to zakup obowiązkowy.

Ocena: 8/10

• Literatura faktu