Uwikłany

Wydawnictwo Pisane
2021-11-04
2021-11-04
Michał Bednarski kryminał

Nareszcie coś zupełnie nowego i mam tu na myśli bardziej formę niż treść!

Pomysł na fabułę nietypowy i fajnie opisany, napięcie rośnie a zagadek wciąż przybywa. Ciekawa jest jednak sam forma literacka – coś pomiędzy dłuższym opowiadaniem, nowelą a krótką powieścią. Na pewno świetny materiał na film czy teatr telewizji w stylu „kobry”. Coś mi mówi, że takie krótkie zapętlone fabuły kryminalne to będzie coraz popularniejszy trend. Brawo autor!

Niestety po licznych plusach muszę też dać jeden minus – wydawnictwu za układ graficzny. Wiadomo, że takie krótkie dzieło trzeba jakoś mądrze sformatować w książkę (tu wyszło 200 stron i super),dając większą czcionkę i odstępy, no ale rezygnacja z marginesów to już chyba jakiś wypadek w drukarni, bo nie wierzę, aby jakiś specjalista tak to zaprojektował ;-)

Nareszcie coś zupełnie nowego i mam tu na myśli bardziej formę niż treść!

Można było z tego tematu zrobić ciekawy kryminał ale wyszła szmira. Wszystko tłumaczone i wyjaśniane jakby autor traktował czytelnika jak debila. Nie ma nawet 200 stron pisanych dużą jak słoń czcionką więc zakładam, że Pan Autor stracił zapał tak szybko jak wymyślił tę historyjkę

"Nie wszystko w życiu jest czarno-białe...".

Pamiętajcie, by nie wchodzić do dziwnie wyglądających miejsc, a najlepiej ku przestrodze, przeczytajcie "Uwikłanego". Najlepiej w przychodni, czekając na umówione badanie. Nie bez przyczyny bowiem mówi się, że nie ma nic za darmo. Przekonuje się o tym bohater tej książki, której tytuł doskonale obrazuje sytuację, w jakiej nieoczekiwanie się znajduje.

Michał Bednarski, rocznik 1991 to z wykształcenia dziennikarz i socjolog. Jego praca zawodowa na co dzień związana jest z marketingiem internetowym. Autor zadebiutował w 2019 r. powieścią pt. "Wbrew sobie". "Uwikłany" to jego druga książka w karierze literackiej.

Spotkanie Tomasza z klientem zostaje przesunięte o godzinę, bohater korzystając więc z wolnego czasu, decyduje się na zrobienie darmowego badania wątroby oferowanego przez przychodnię jaką mija po drodze. Do ośrodka zdrowia wraz z nim wchodzi agresywny mężczyzna, który od samego początku wykłóca się z recepcjonistką i ludźmi czekającymi w kolejce. Sprawa nabiera rozpędu, gdy Tomasz odnajduje w łazience zwłoki owego agresora, które następnie znikają bez śladu. Bohater próbując rozwikłać zagadkę, wkracza w świat dobrze zaplanowanej intrygi.

Nowa książka Michała Bednarskiego charakteryzuje się dwoma głównymi elementami, jakimi można oddać jej ciężar gatunkowy, a mianowicie lapidarnością fabularną i świetnym pomysłem na intrygę wiodącą prym w całej tej historii. Wspomniana lapidarność wyraża się w odczuwalnej zwięzłości świata przedstawionego polegającej na okrojeniu do minimum wszelakich opisów miejsc i postaci. Czytelnik nie znajdzie bowiem w jej treści pobudzających wyobraźnię detali, ale same konkrety, co oczywiście może okazać się zarówno zarzutem, jak i pochwałą. Pisząc jaśniej, dla osób lubiących klasyczną literaturę wagonową, mającą za zadanie uprzyjemnić wolny czas, lektura "Uwikłanego" okaże się strzałem w dziesiątkę. Dla osób lubiących powieści z rozbudowaną warstwą opisową, mających po kilkaset stron, może jednak okazać się niewystarczająca.

Nie da się ukryć, że już od wejścia protagonisty do przychodni, czytelnik zaczyna odczuwać dreszczyk emocji, wywołany dość mrocznym klimatem tego miejsca i wskazówkami, jakie autor umiejętnie podrzuca. Napięcie więc rośnie, by z każdą kolejną stroną, jeszcze mocniej wpływać na wyobraźnię i kreowanie w głowie różnorakich scenariuszy powodu bytności Tomasza w przychodni. A gdy akcja się rozkręca już nic nie jest w stanie zatrzymać biegu myśli generujących pytania - po co?, dlaczego? i jak to możliwe? Michał Bednarski zaskoczył mnie wykreowaną przez siebie historią, w której niemal wszystko zagrało, fundując na sam koniec mocny twist. Myślę, że wielu czytelników będzie zdezorientowanych rozwojem sytuacji, w jakiej znalazł się główny bohater.

Najbardziej fascynujące w tej książce jest to, iż czytelnik za sprawą Tomasza, odkrywa krok po kroku, kim są ludzie czekający wraz z nim w kolejce na badanie. Każda taka cząstkowa prawda, przybliża do poznania całości, a mnie jednoznacznie fabuła tej książki przywodzi na myśl dobrze skrojone przedstawienie, pełne aktorów wchodzących i schodzących ze sceny. Zresztą improwizacja to słowo, które z "Uwikłanym" posiada wiele wspólnego.

Jestem przekonana, że najnowsza książka Michała Bednarskiego mogłaby stanowić podstawę do stworzenia wciągającego kinowego dreszczowca, bo nic tak mocno nie rozpala wyobraźni odbiorcy jak umieszczenie akcji w jednej lokacji, tak mrocznej jak fabularna przychodnia. Jeśli więc chcecie się przekonać, w co wmanewrowany został główny bohater tej powieści i co z tego wynikło, zajrzyjcie koniecznie do "Uwikłanego".

"Nie wszystko w życiu jest czarno-białe...".

Książka jak na kryminał jest krótka, ma tylko dwieście dwie strony. Autor pisze prostym i łatwym w odbiorze językiem. Książka jest ciekawa i wciąga od pierwszej strony. Akcja nie zwalnia, a momentami nawet szybko przyspiesza, dzięki czemu coraz szybciej przewijałam strony ebooka, by dowiedzieć się, w co tak naprawdę wplątał się Tomasz. A to, że się wplątał, wiedziałam już od samego początku. Dziwi mnie to, że on się szybciej nie zorientował, że coś tu nie gra. Dla mnie od momentu przekroczenia przez niego progu przychodni, było wiadomo, że trafił w dziwne miejsce. Na recepcji kobieta podała mu plik dokumentów do wypełnienia i do wypicia kontrast. Czy Was taka procedura by nie zaniepokoiła? Gdy znalazł trupa w łazience, było wiadomo, że jest źle. Ale gdy trup nagle zniknął i nikt nie chciał mu nic powiedzieć, to facet powinien jak najszybciej z stamtąd uciekać. I pewnie by tak zrobił, gdyby nie jeden bardzo niepokojący fakt. Ktoś zamknął przychodnię na cztery spusty.

Książka jest ciekawa, postacie wykreowane w interesujący sposób. W każdym kolejnym rozdziale dowiadywałam się nowych smaczków z życia współuczestników tego całego zamieszania. Podoba mi się, że każdy rozdział kończy się tak, że ma się ochotę od razu przejść do następnego. Nie ma tu monotonni, co chwilę, coś się dzieje i na jaw wychodzą nowe fakty. Niby wszystko przez chwilę jest jasne, ale zaraz okazuje się, że jedni za plecami drugich knują, by ugrać coś dla siebie. A Tomasz? Tytuł pasuje do naszego bohatera idealnie. Zostaje bowiem wbrew swojej woli i przez zupełny przypadek uwikłany w rodzinne porachunki. Oby to byli jeszcze zwykli ludzie, to dałoby się przeżyć. Ale badania wątroby były tylko przykrywką do zdemaskowania groźnego członka mafii, a jak wiadomo, z mafią się zadzierać nie powinno.

,,Uwikłany" Michała Bednarskiego to jedna z tych książek od których nie sposób oderwać się przed przeczytaniem ostatniego zdania.

Jak się okazało, darmowe badanie wątroby mogło wywołać wiele zamieszania w życiu głównego bohatera. Już po wejściu do przychodni spotkał innego pacjenta, który awanturował się od samego początku. Później można było liczyć na jeszcze więcej wrażeń podczas lektury tej publikacji. Autor stworzył tak zajmującą lekturę, że to co początkowo wydawało się tylko dobrą okazją do skorzystania z darmowego badania okazało się najbardziej emocjonującym dniem w życiu Tomasza.
Bardzo chętnie sięgam po książki w których już od początku do końca wiele się dzieje. Tutaj autor wyjątkowo dobrze stopniował napięcie i nie mogłam się od niej oderwać. Michał Bednarski co jakiś czas podsuwa czytelnikowi wskazówki, które na końcu splatają się w jedną logiczną całość. Nie mogę nie wspomnieć także o zaskakującym zakończeniu. Jest to jedna z tych książek w których można się zaczytać od początku do końca i bardzo to sobie chwalę. Naprawdę trudno trafić na takie lektury.

Michał Bednarski napisał bardzo interesującą publikację, na którą warto zwrócić uwagę w przyszłości. Czyta się ją naprawdę z dużym zainteresowaniem i sprawnie dzięki dużym napięciu w lekturze. Nie mogłam się od niej oderwać przed przeczytaniem ostatniego zdania i cieszę się że trafiłam na ten tytuł. Serdecznie polecam Wam ten tytuł na przyszłość i mam nadzieję że będziecie zadowoleni z lektury tej publikacji tak samo jak ja.

"Uwikłany" to tytuł jak najbardziej adekwatny do treści. Bohater Michała Bednarskiego trafił, jak to się mówi w nieodpowiednie miejsce o niewłaściwym czasie, przez co uwikłano go w niebezpieczną intrygę.

Książkę przeczytałam na raz. Niby fabuła nie jest specjalnie wymyślna, ale bardzo wciąga. W co został uwikłany bohater? Już wam mówię. Otóż Tomasz w drodze na spotkanie z klientem dowiaduje się, że ma wolną chwilę, a że akurat przechodzi koło przychodni, która oferuje darmowe badanie wątroby, postanawia się przebadać. Lekarza jeszcze nie ma, kilka osób przed nim też czeka w kolejce, ale Tomasz wierzy, że wyrobi się w godzinę. Coś mi się wydaje, że chyba dawno nie był u doktora. Ponadto jeden z mężczyzn głośno się awanturuje. Nie byłoby, w tym nic dziwnego, gdyby nie późniejsze znalezienie ciała awanturnika oraz nagłe zniknięcie zwłok. Co stało się z ciałem mężczyzny i dlaczego niektóre osoby z poczekalni bagatelizują sprawę nie przejmując się tą dziwną sytuacją?

Autor wplątał Tomasza w niezłą intrygę. Zupełny przypadek zadecydował o jego być albo nie być. Uknuty przez Michała Bednarskiego fortel napędzany jest szybką akcją i nowymi, co rusz pojawiającymi się podejrzeniami. Te dwa czynniki powodują, że książka bardzo wciąga, przez co nie idzie się od niej oderwać. Ponadto snute domysły nasuwają Tomaszowi liczne pytania oraz stawiają go w sytuacji pod ścianą, zmuszając do dokonywania ważnych wyborów. To kryminał, ale jednocześnie thriller psychologiczny. Podoba mi się takie połączenie przez to podczas lektury czuć narastające napięcie, chcemy wiedzieć, jak skończy się ta niefortunna wizyta w przychodni. Z biegiem czasu dowiadujemy się, co się tu tak naprawdę dzieje. Wychodzi na jaw, że współtowarzysze Tomasza mają silną motywację, a z zebranych w poczekalni osób wypełzają ich prawdziwe oblicza. Okazuje się także, że co poniektórzy myślą tylko o własnym interesie i w tym celu nie będą przebierać w środkach.

"Uwikłany" to książka, która porwie Was w wir intrygi i nie puści, póki nie dowiecie się wszystkiego.

"Trzęsącymi się dłońmi wertowała pokaźny plik kluczy. Szukała tego jednego, właściwego"

"Uwikłany" to druga powieść Michała Bednarskiego, jednak dla mnie pierwsza próbka twórczości tego autora. Muszę przyznać, że początkujące wrażenia z tej lektura mam jak najbardziej pozytywne. Oby tak dalej.

Po pierwsze tytuł, moim zdaniem, mimo iż używany już przez innych pisarzy w innych książkach, to w tym wypadku okazał się jak najbardziej adekwatny do treści. Bo któż mógłby przewidzieć to wszystko, co się tam wydarzyło, idąc na rutynowe badanie wątroby. Tak prosto "z buta" z ulicy, bo ma wolną godzinkę przed kolejnym biznesowym spotkaniem, a plakat zapraszający na badanie, zachęcająco wabi ze ściany. Właśnie Tomasz, prawie czterdziestoletni biznesmen i współwłaściciel niedużej firmy trafia na taką "okazję" i postanawia z niej skorzystać, zupełnie nie przypuszczając w jaką dziwną sprawę przypadkiem się "uwikła"

Już na samym początku wkracza w sam środek awantury, jakiś postawny i arogancki koleś próbuje wepchnąć się bez kolejki na badanie, mimo że pod drzwiami gabinetu stoi tylko garstka osób, a lekarza i tak jeszcze nie ma. Później akcja zaczyna się zagęszczać coraz szybciej i treściwiej, niczym śnieżna kula, tocząca się z wielkiej góry.

To jest wielka siła i wielki plus tej powieści, akcja, która nie pozwala ani na chwilę odsapnąć czy zwolnić. Sytuacje zmieniają się jak szkiełka w kalejdoskopie, a każda kolejna jest bardziej "nerwowa" i bardziej klaustrofobiczna. Coraz to nowe informacje wychodzą na wierzch, a Tomasz jest coraz bardziej zdziwiony i zdezorientowany. I już zupełnie nie wie kto kłamie, a kto nie. Cała ta wizyta w przychodni robi się coraz dziwniejsza, groteskowa i absurdalna.

Kolejny plus, to polskie realia. Bez trudu byłam w stanie wyobrazić sobie taką nijaką przychodnię gdzieś na peryferiach miasta, która swoje najlepsze lata ma już za sobą, ale badanie jest bezpłatne, więc dlaczego nie skorzystać.? Zwłaszcza jak się ma "chwilkę" nadmiernego czasu i za szczególnie intensywnie nie badało się do tej pory. Oj dzieje się tam dzieje.! Krótkie rozdziały jeszcze potęgują napięcie wynikające ze wciąż zmieniającej się sytuacji. Zakończenie trochę mnie zdziwiło i zaskoczyło, chyba nie takiego się spodziewałam. Jednak jest dość ciekawe i pomysłowe. Pozostawia też za sobą pewne wątpliwości i pytania, bez znaków zapytania.

Na przykład, czy tak zwany "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa" powinien być karany, nagradzany, czy wręcz hołubiony (telewizyjny talk-show),zważywszy na opieszałość i "niemoc" szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.? Książkę bardzo szybko się czyta. Ja pochłonęłam ją w dwa wieczory.

Michał Bednarski to młody człowiek (rocznik 1991),jednak już bardzo dobrze rokujący jako pisarz. Jeśli utrzyma tak wysoko podniesioną poprzeczkę w swoich następnych książkach, to ja z wielką ochotą je przeczytam. Pomimo drobnych irytujących powtórzeń i przypominania oczywistych oczywistości.

Książkę do recenzji otrzymałam, za co serdecznie dziękuje z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

P.S Dziękuję również samemu autorowi, którego dane widniały w miejscu nadawcy na kopercie.

Po pierwsze tytuł, moim zdaniem, mimo iż używany już przez innych pisarzy w...

Fajny zamysł na fabułę, ale nie udało mi się w nią wciągnąć. Miałem wrażenie jakby bohaterowie byli gdzieś obok i trudno było mi się z nimi zżyć.
W książce praktycznie co rozdział dochodzi do gwałtownych zwrotów akcji. Niestety powtarzanie tego zabiegu zabiera mu trochę mocy, w efekcie kolejne zwroty nie dają już takiego efektu. Na plus - lektura upływa błyskawicznie i trudno się oderwać.
Odniosłem wrażenie, że dialogi są momentami niedostosowane do sytuacji - np. zdenerwowane osoby (lub uciekające) mówią długie, jakby wcześniej przygotowane monologi.

Powieść jest słaba... Właściwie nie posada fabuły. Jest bardzo krótka. Kompletnie mnie nie powaliła... Nie wiem, czy to debiut, ale autor zupełnie mi nie przypadł do gustu...

Książka bardzo ciekawa - od pierwszych stron nie można się od niej oderwać, a każdy rozdział przynosi nowe, nieoczekiwane zwroty akcji. Polecam!

• ☀️ Rok 2021
  • Kindle