Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec

Okładka książki Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec Jerzy Chromik
Okładka książki Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec
Jerzy Chromik Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: SQN Originals sport
sport
SQN Originals
Sine Qua Non
2021-11-29
2021-11-29
sportowiec jerzy chromik

Świetna książka, w której autor umieścił swoje najbardziej znane wywiady oraz reportaże. Szczególnie wywiady są bardzo interesujące, bowiem były przeprowadzane z postaciami często nietuzinkowymi, wyróżniającymi się z tłumu, wywodzącymi się nie zawsze ze świata sportu. Dzięki reportażom dowiedziałem się również wielu historii, o których nie słyszałem, bądź moja wiedza na ich temat była znikoma, jak choćby o śmiertelnym wypadku Gaetano Scirei w 1989 roku na trasie Katowice-Warszawa. Polecam, książka bardzo ciekawie napisana, więc zamówiłem już kolejne trzy tomy "Remanentu".

Myślę, że inna byłaby percepcja, gdybym opisywane czasy pamiętał, a tak trudno mi się przenieść w czasy atmosfery kadry Łazarka, czy jak to było z Darkiem Dziekanowskim. Godny zapamiętania reportaż dotyczący zmarłego na treningu saneczkarza, zostaje w pamięci po lekturze książki. Trochę też o korupcji, ale znów - nie pamiętam tych czasów, by te teksty miały dla mnie silną percepcję emocjonalną. Mogę tylko ocenić znakomity warsztat i ukłonić się przed relacjami pomeczowymi z meczów Polaków czy Euro 88 traktowanymi z takim pietyzmem, zupełna abstrakcja w stosunku do tego, jakie dziś znamy relacje. Dobrze zobaczyć jaką "misyjność" miało kiedyś dziennikarstwo i jak wyglądała rzetelna praca w tym zawodzie.

Jerzy Chromik to jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy sportowych, który przez niemal 40 lat dzięki znakomitym wywiadom, reportażom i felietonom przybliżał czytelnikom jasne i ciemne strony sportu, a w szczególności piłki nożnej. Jak sam wspomina we wstępie po tych niemal 40-tu latach przyszedł moment na podsumowania, czego efektem jest pierwsza z miejmy nadzieję cyklu książek z wybranymi tekstami, którymi przez te wszystkie lata uświetniał łamy takich czasopism jak "Sportowiec", "Express Wieczorny", "Przegląd Sportowy" czy też wydawane przez moment czasopismo "Mecz".
Sam z ciekawością sięgnąłem po "Remanent" między innymi dlatego iż teksty w tomie pierwszym pochodzą z czasów, których nie było mi dane pamiętać.
Wiele z nich to teksty przełomowe jak choćby otwierający tom wywiad z Dariuszem Dziekanowskim - "Spowiedź Napastnika". Bardzo ciekawie jest cofnąć się w czasie, można odnieść wrażenie, że piłkarze mówili otwarcie co myślą, nie przejmowali się tak PR-em, można było o wiele więcej się od nich dowiedzieć niż tylko kilka oklepanych frazesów. które rzucają na odczepnego dziennikarzom w czasach obecnych. Nie zmienia to jednak faktu, że Jerzy Chromik zdaje się mieć niesamowity dar prowadzenia rozmowy, sportowcy otwierali się przed nim co przynosiło tak świetne materiały.
Książkę pochłonąłem z niesamowitą przyjemnością w trzy wieczory, choć jest to pozycja licząca bez mała 500 stron. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję i z niecierpliwością oczekuję kolejnych tomów tej znakomicie zapowiadającej się serii.

Remanent to podsumowanie niespełna 40 lat pracy Jerzego Chromika, w postaci wspomnienia jego najlepszych tekstów. Na kartach pierwszego tomu „Remanentu” (z zapowiedzianych trzech) znajdują się teksty z tygodnika „Sportowiec”, „Przeglądu Sportowego”, czy „Meczu”, pochodzące głównie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, chociaż nie zabrakło również bardziej współczesnych publikacji.

Książka została podzielona na trzy części: wywiady, korespondencje oraz reportaże. W pierwszej części mamy okazję przeczytać rozmowy m.in. z Andrzejem Iwanem, Maciejem Szczęsnym, Waldemarem Fornalikiem, czy Włodzimierzem Szaranowiczem. Korespondencje pochodzą z Euro’88, czyli pierwszego turnieju Jerzego Chromika w roli dziennikarza. W sekcji reportaży znajdują się natomiast teksty o Zbigniewie Bońku, reprezentacji Polski pod wodzą Wojciecha Łazarka, czy tragicznej śmierci byłego piłkarza Juventusu Gaetano Scirei.

Każda z części książki poprzedzona jest wprowadzeniem wraz z komentarzem, historiami i anegdotami. Zaś w przypadku każdego archiwalnego tekstu otrzymujemy informację, kiedy i gdzie dany tekst się ukazał, a także krótką notatkę przybliżającą sylwetkę jego głównego bohatera, bądź nakreślającą poruszany wątek. Ponadto załączono skany oryginalnych tekstów, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć ich papierowe wydanie.

Dla starszych czytelników "Remanent” będzie swoistym wehikułem czasu, podróżą w przeszłość. Dla nieco młodszych fanów sportu bardziej lekcją futbolowej historii. Zaś dla dziennikarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zawodem, lekturą obowiązkową, o tym jak pisać, aby ludzie chcieli czytać.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/

Wybitne teksty redaktora Jerzego Chromika głównie z przełomu lat 80. i 90. chociaż zdarzają się także nowsze (w formie powtórnych rozmów). Rozmowy z największymi postaciami polskiej piłki, ale także nieco zapomnianymi lub doświadczonymi przez los (vide Józef Szewczyk, Krzysztof Berendt). Ponadto, barwna korespondencja z Mistrzostw Europy w 1988 roku oraz świetne reportaże chociażby z kadry trenera Wojciecha Łazarka czy tragicznej śmierci Gaetano Scirei w Babsku. Abecadło dla każdego przyszłego dziennikarza sportowego, który chce rozwijać swój warsztat, podpatrując mistrzów gatunku.

Tematyka książki oczywiście sportowa. Interesujące wywiady, które są "o czymś". Reportaże dobrze oddające emocje ich bohaterów.
Dobrze ukazany klimat polskiego i europejskiego futbolu lat 80. i 90.
Dziennikarstwo wysokiej próby.
Polecam.

Dobrze ukazany klimat polskiego i europejskiego futbolu lat 80. i 90.
Dziennikarstwo wysokiej próby.
Polecam.