Przedmoście rumuńskie 1939

Okładka książki Przedmoście rumuńskie 1939 Wojciech Włodarkiewicz
Okładka książki Przedmoście rumuńskie 1939
Wojciech Włodarkiewicz Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka II wojny światowej
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311135413
Tagi:
historia bitwy 1939
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , , ,

Lektura tej objętościowo skromnej książki wywołuje spore uczucie niedosytu. Być może z braku miejsca autor zrezygnował praktycznie całkowicie z przedstawienia działań wojennych z perspektywy żołnierza na polu walki. Zamiast tego „przesuwamy pionki” na mapach ówczesnej południowo-wschodniej Polski, śledząc daremne próby odtworzenia frontu oraz utworzenia nowych jednostek bojowych dla Armii „Karpaty”. A wszystko to praktycznie wyłącznie z perspektywy sztabów Wojska Polskiego. Daremnie szukać w tym tomiku obszerniejszych relacji niemieckich lub (w nieco mniejszym stopniu) radzieckich.

Również materiał fotograficzny jest skromny, co jednak nie dziwi. Robienie zdjęć i filmów było zapewne ostatnim i najmniej ważnym punktem na polskiej liście zmartwień, dlatego większość fotografii frontowych tomiku pochodzi ze źródeł niemieckich.

Pozytywnie oceniam argumentację Włodarkiewicza jeśli chodzi o kwestię ucieczki rządu i wojska do Rumunii i na Węgry. Jego trzeźwa ocena sytuacji oraz możliwości Polaków po rozpoczęciu sowieckiej agresji na kraj wyraźnie wskazuje na to, że marszałek Rydz-Śmigły nie miał większego wyboru. Realizacja ewakuacji pozostawiła natomiast sporo do życzenia – to można było znacznie lepiej rozegrać. Łatwo to jednak mówić po faktach, bez żadnego nacisku i przy całkowitej znajomości ówczesnej sytuacji.

„Przedmoście rumuńskie 1939” jest monografią zbyt ogólną – książka stanowi absolutne minimum jako opracowanie historii wydarzeń tych kilku dni całej kampanii wrześniowej.

Lektura tej objętościowo skromnej książki wywołuje spore uczucie niedosytu. Być może z braku miejsca autor zrezygnował praktycznie całkowicie z przedstawienia działań wojennych z perspektywy żołnierza na polu walki. Zamiast tego „przesuwamy pionki” na mapach ówczesnej południowo-wschodniej Polski, śledząc daremne próby odtworzenia frontu oraz utworzenia nowych jednostek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
865
865

Na półkach:

Krótka, ale interesująca pozycja w serii "Historyczne Bitwy". Kampania wrześniowa jest traktowana trochę po macoszemu. Zwykle opisuje się Bzurę, Warszawę i porusza aspekt ucieczki do Rumuni i Węgry. Ten ostatni epizod przewija się przez cały czas to uwagi końcowe są trafne: wejście Armii Czerwonej 17 września było do Naczelnego Dowództwa zaskoczeniem, a nie powinno być; zbyt duża ilość sprzętu i uzbrojenia była oddawana w krajach internowanych zamiast do spowolnienia marszu obu najeźdźców; dla ówczesnych wycofanie się nie było takim złym pomysłem.

Krótka, ale interesująca pozycja w serii "Historyczne Bitwy". Kampania wrześniowa jest traktowana trochę po macoszemu. Zwykle opisuje się Bzurę, Warszawę i porusza aspekt ucieczki do Rumuni i Węgry. Ten ostatni epizod przewija się przez cały czas to uwagi końcowe są trafne: wejście Armii Czerwonej 17 września było do Naczelnego Dowództwa zaskoczeniem, a nie powinno być;...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
560
552

Na półkach: ,

Dobra pozycja, autor stara się zrozumieć i wyjaśnić podjęte decyzję głównodowodzących, zwłaszcza wobec agresji ZSRR 17 września 19139 r.

Dobra pozycja, autor stara się zrozumieć i wyjaśnić podjęte decyzję głównodowodzących, zwłaszcza wobec agresji ZSRR 17 września 19139 r.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    27
  • Chcę przeczytać
    26
  • Historyczne Bitwy
    5
  • Historia
    5
  • II wojna światowa
    2
  • historia
    2
  • Historia,Militaria
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przedmoście rumuńskie 1939


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne