Przedmoście rumuńskie 1939

Okładka książki Przedmoście rumuńskie 1939 Wojciech Włodarkiewicz
Okładka książki Przedmoście rumuńskie 1939
Wojciech Włodarkiewicz Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
historia
historia bitwy 1939

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Na półkach: , , , , , , , ,

Lektura tej objętościowo skromnej książki wywołuje spore uczucie niedosytu. Być może z braku miejsca autor zrezygnował praktycznie całkowicie z przedstawienia działań wojennych z perspektywy żołnierza na polu walki. Zamiast tego „przesuwamy pionki” na mapach ówczesnej południowo-wschodniej Polski, śledząc daremne próby odtworzenia frontu oraz utworzenia nowych jednostek bojowych dla Armii „Karpaty”. A wszystko to praktycznie wyłącznie z perspektywy sztabów Wojska Polskiego. Daremnie szukać w tym tomiku obszerniejszych relacji niemieckich lub (w nieco mniejszym stopniu) radzieckich.

Również materiał fotograficzny jest skromny, co jednak nie dziwi. Robienie zdjęć i filmów było zapewne ostatnim i najmniej ważnym punktem na polskiej liście zmartwień, dlatego większość fotografii frontowych tomiku pochodzi ze źródeł niemieckich.

Pozytywnie oceniam argumentację Włodarkiewicza jeśli chodzi o kwestię ucieczki rządu i wojska do Rumunii i na Węgry. Jego trzeźwa ocena sytuacji oraz możliwości Polaków po rozpoczęciu sowieckiej agresji na kraj wyraźnie wskazuje na to, że marszałek Rydz-Śmigły nie miał większego wyboru. Realizacja ewakuacji pozostawiła natomiast sporo do życzenia – to można było znacznie lepiej rozegrać. Łatwo to jednak mówić po faktach, bez żadnego nacisku i przy całkowitej znajomości ówczesnej sytuacji.

„Przedmoście rumuńskie 1939” jest monografią zbyt ogólną – książka stanowi absolutne minimum jako opracowanie historii wydarzeń tych kilku dni całej kampanii wrześniowej.

Krótka, ale interesująca pozycja w serii "Historyczne Bitwy". Kampania wrześniowa jest traktowana trochę po macoszemu. Zwykle opisuje się Bzurę, Warszawę i porusza aspekt ucieczki do Rumuni i Węgry. Ten ostatni epizod przewija się przez cały czas to uwagi końcowe są trafne: wejście Armii Czerwonej 17 września było do Naczelnego Dowództwa zaskoczeniem, a nie powinno być; zbyt duża ilość sprzętu i uzbrojenia była oddawana w krajach internowanych zamiast do spowolnienia marszu obu najeźdźców; dla ówczesnych wycofanie się nie było takim złym pomysłem.

Dobra pozycja, autor stara się zrozumieć i wyjaśnić podjęte decyzję głównodowodzących, zwłaszcza wobec agresji ZSRR 17 września 19139 r.

• Historyczne Bitwy
  • II wojna światowa
  • historia
  • Historia,Militaria
  • II Wojna Światowa
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Przedmoście rumuńskie 1939