Moc zdrowych nawyków

Okładka książki Moc zdrowych nawyków Hanna Stolińska
Okładka książki Moc zdrowych nawyków
Hanna Stolińska Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2023-01-01
2023-01-01

Choć naprawdę rzadko sięgam po poradniki, to tym razem naprawdę poczułam, że ten jest stworzony idealnie dla mnie. Bardzo odpowiada mi jego forma, gdzie wiele cennych informacji dotyczących diety, aktywności fizycznej i budowania nowych nawyków podanych zostało w niezwykle przystępny sposób. Znalazłam także sporo praktycznych porad oraz prostych i zdrowych przepisów. Ogromnym plusem jest według mnie to, że autorka przekazała swoją wiedzę w tak przyjemny i nienachalny sposób. Z kart tej książki nie krzyczą hasła typu „musisz być fit i to jak najszybciej!” czy „super sylwetka do sezonu bikini”. Jest to raczej kompleksowy zbiór informacji dotyczących zdrowego trybu życia - w każdym jego aspekcie.

Książkę polecam każdemu, kto chciałby polepszyć jakość swojego zdrowia i życia, ale do końca nie wie, od czego zacząć. Dzienniczek żywieniowy pomoże Wam wdrożyć, a potem także wytrwać w zmianach na lepsze, a cała treść przekona, że mogą być one naprawdę przyjemne.

"Książka, która pomoże Ci w walce o poprawę zdrowia. Bo dbanie o siebie jest bardzo przyjemne. A zdrowe nawyki to lepsza jakość życia."

Ta książka będzie idealna dla osób, które chciałyby wprowadzić do swojego życia zmiany na lepsze, a nie wiedzą jak się za to zabrać.

Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że należy się zabrać za to powoli i stopniowo zmieniać swoje nawyki. Właśnie tego dowiadujemy się z tej książki. A co jeśli coś nam się nie uda? Jesteśmy tylko ludźmi, jutro będzie kolejny dzień, aby popracować nad zdrowymi nawykami.

Z książki dowiemy się jakie są najważniejsze zalecenia dietetyczne, jakie są zasady diety oraz jak komponować codzienne posiłki.
Są przedstawione wymienniki i zamienniki w codziennej diecie oraz jest opisana obróbka termiczna poszczególnych produktów.

Książka nie dość, że jest skarbnicą wiedzy i praktycznych porad, to również może posłużyć nam jako 'dzienniczek' czy 'planer' naszej diety! Są tutaj tabelki aż na 12 tygodni, w których możemy planować swoje posiłki, a do każdej potrawy możemy rozpisać potrzebne składniki. Dodatkowo mamy miejsce na wpisanie daty, swojej masy ciała, aktywności fizycznej w danym dniu oraz miejsce na swoje własne uwagi czy spostrzeżenia. Ja jestem zachwycona!

Aby jeszcze bardziej ułatwić nam planowanie posiłków i zmianę nawyków, mamy naprawdę sporo różnorodnych przepisów, w których mamy rozpisane wartości odżywcze. Znajdziemy tutaj wiele inspiraji na śniadania, obiady i kolacje. Nie zabraknie także przekąsek, które mogą być drugim sniadaniem lub podwieczorkiem. 🥘🍲🥗🍛

Zachęcam do udziału w #challengeMocy!

Warto sięgnąć po tę książkę!

„Moc zdrowych nawyków” dzieli się na trzy podstawowe części. Znajdziecie tu wiele porad na temat komponowania posiłków, suplementacji, ruchu, zdrowszych rozwiązań, ale i odpuszczania. Dr Stolińska wyznaje bowiem zasadę pewnej elastyczności, dzięki której nawet jeśli powinie Wam się noga, poczucie winy nie popsuje dalszej pracy nad sobą. Dzienniczek żywieniowy jest moim zdaniem super narzędziem do planowania posiłków ale i stworzenia swojego ulubionego menu. Rozpisany na najbliższe tygodnie plan pozwala wprowadzać zmiany stopniowo i bezboleśnie, a także daje pewną kontrolę nad zachodzącymi w organizmie zmiany. Na końcu książki czekają na Was przepisy i chociaż sama wolę nieco prostsze rozwiązania, to i tutaj znalazłam kilka inspiracji.

Jeśli ciekawi Was jaki sposób żywienia wybiera dr Stolińska, to jest to solidne ograniczenie mięsa i skupienie się na posiłkach roślinnych z dodatkiem ryb. Mi to jak najbardziej odpowiada, ale ostateczny wybór należy oczywiście do Was.

A jeśli szukacie pomysłów i motywacji do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków, ta książka będzie dobrym drogowskazem. Reszta pracy leży już po Waszej stronie.

Dr Hanna Stolińska „Moc zdrowych nawyków”

Im człowiek starszy, tym bardziej zwraca uwagę na to co je. Brak zdrowych nawyków żywieniowych przekłada się często na nadprogramowe kilogramy, jak również na nasze gorsze samopoczucie. Jestem tego najlepszym przykładem.
Moją najgorszą zmorą jest podjadanie między posiłkami.
Mimo, że bardzo się staram, to w momentach najbardziej stresujących, często sięgam po coś słodkiego. Cały czas szukam nowych rozwiązań, aby temu przeciwdziałać.
Jak tylko trafiłam na najnowszy poradnik od Dr Hanny Stolińskiej pomyślałam, że muszę go poznać.
Znajdziemy w nim przepisy na zdrowe i pyszne posiłki, chociaż jest ich tutaj niewiele, więc jeśli ktoś szuka książki z pomysłami na zdrowe dania to polecam zaopatrzyć się jednak w inną lekturę Pani doktor.
Tutaj autorka stawia na kształtowanie zdrowych nawyków, a jednym z nich jest notowanie wszystkiego co jemy wciągu dnia oraz jak się czujemy przed i po posiłku. Jest też miejsce do zanotowania naszej aktywności fizycznej, która nie ukrywajmy ale jest bardzo ważna dla naszego organizmu i lepszego samopoczucia. Ma jednak ona być dla nas przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem wspomagającym odchudzanie.
Po tygodniu regularnych notatek muszę stwierdzić, że jest to niezwykle motywujące.
Poradnik napisany jest w przystępny sposób, bez zbędnych pouczeń, a pomagający obrać właściwą drogę w walce o nasze zdrowie.

Dr Hanna Stolińska „Moc zdrowych nawyków”

Moją najgorszą zmorą jest podjadanie między posiłkami.
Mimo, że bardzo się staram, to w momentach najbardziej...

Od dłuższego czasu sięgam po wszelkie publikacje dotyczące zdrowego odżywiania, próbując znaleźć w nich odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Książka dr Hanny Stolińskiej to kolejna pozycja na mojej ścieżce, która pozwoliła mi utwierdzić się w przekonaniu, że dobre nawyki żywieniowe to nie restrykcyjne diety i katowanie samego siebie, a zdrowe podejście do siebie samego i znalezienie swojej ścieżki, idealnej dla poszczególnej jednostki.

Moc zdrowych nawyków to nie jest taki typowy poradnik, w którym będziecie brnąć przez morze wykładów i pouczeń, które miałyby Was „ustawić do pionu” i pokazać, że ta konkretna droga, by osiągnąć cel – zdrowe nawyki żywieniowe, jest jedyną słuszną. Owszem autorka dzieli się z czytelnikiem licznymi podpowiedziami-wskazówkami dotyczącymi dietetyki. Opisuje, czego powinno się unikać, co rozważyć, co przetestować na sobie, a co można z czym zamienić, ale wszystko to opiera się na zachęcie do tego, by próbować, szukać, odkrywać i bawić się. Bo nie ma nic gorszego niż nakazy i zakazy, które zamiast motywować, działają odwrotnie i człowiek bardzo szybko traci zapał do tego, by zmienić swoje podejście do jedzenia.

A by pomóc nam rozwinąć skrzydła w drodze go zmiany nawyków żywieniowych dr Hanna Stolińska proponuje nam tzw. dzienniczek żywieniowy, w którym proponuje notować to, co jedliśmy w ciągu dnia oraz ocenić każdorazowo stopień głodu i sytości, oraz gramaturę spożytej porcji. Według tego, co w książce podkreśla autorka, takie notatki (dzień po dniu) dla większej części osób, które rozpoczynają nową ścieżkę żywieniową, są idealnym narzędziem, by z niej nie zboczyć i utrzymać ów zmiany.

Do tego na końcu znajdziecie garść różnorodnych przepisów, których również nie musicie się sztywno trzymać. Autorka kolejny raz przy okazji właśnie tych receptur sugeruje, by potraktować je jako wskazówki, inspirację, by stworzyć danie, które zjemy z przyjemności i bez presji, „bo tak każe nam dietetyk”.

Właśnie ten luz, brak narzucania jednej prawdy i sposoby, by ogarnąć swoje nawyki żywieniowe, jest tym, co mnie w tej książce niejako urzekło. Bo dr Hanna Stolińska wprost pisze, że można mieć gorszy dzień i wówczas sięgnąć po coś, czego nie powinno się zjeść. Zaznacza, że nie powinniśmy wówczas mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, wszak jesteśmy tylko ludźmi i od czasu do czasu wolno nam zboczyć ze ścieżki i nie musi to oznaczać końca świata, gdyż po gorszym dniu przychodzi kolejny i można nadal kroczyć tą samą ścieżką z uśmiechem na twarzy.

Myślę, że ten tytuł powinien rozważyć każdy, kto planuje podjąć wyzwanie zmiany nawyków żywieniowych. Ta książka, a właściwie słowa autorki będą Was motywować i wspierać w osiągnięciu celu. Dowiecie się z niej wielu ciekawych i przydatnych rzeczy i poznacie mity i fakty o części produktów, które spożywają ludzie każdego dnia. Oraz uświadomicie sobie, że nie ma jednej złotej recepty – każdy musi znaleźć swoją, a w tym z całą pewnością pomoże Wam Moc zdrowych nawyków.

• Poradniki
  • Papierowy
  • Nowości 2023
  • X2023
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Kulinarne

Dodaj cytat z książki Moc zdrowych nawyków