Chrysalis

Okładka książki Chrysalis Lincoln Child
Okładka książki Chrysalis
Lincoln Child Wydawnictwo: Penguin Random House Cykl: Jeremy Logan (tom 6) fantasy, science fiction
Jeremy Logan (tom 6)
Chrysalis
Penguin Random House
2022-07-12
2022-07-12

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Dead Mountain Lincoln Child, Douglas Preston
Dead Mountain Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Ogon skorpiona Lincoln Child, Douglas Preston
Ogon skorpiona Lincoln Child, Doug...

Lincoln Child tym razem sięgnął po jedną z nowych, obiecujących technologii i na jej bazie oparł fabułę swojej najnowszej powieści "Chrysalis". Była już sztuczna inteligencja w "Edenie", teraz czas na meta-verse - a więc budowanie wirtualnych światów z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości z jaką mamy obecnie styczność. Meta-verse będzie służyła przede wszystkim korporacjom technologicznym takim jak Meta (właściciel Facebooka) do generowania zysków np. oferując "tę przestrzeń jako platformę" do m.in. e-handlu. Podobne zamiary ma korporacja Chrysalis, która wnosi meta-verse na znacznie wyższy, spektakularny poziom, w którym imersja jest bliska rzeczywistości: postrzeganie obrazów, dźwięków, a nawet odczuwanie dotyku, manipulowanie przedmiotami, otoczeniem i rozpoznawanie zapachów. Aczkolwiek meta-verse to nie jedyna gałąź technologii jaką zajmuje sie Chrysalis: medycyna implantacyjna (implanty medyczne, dozujące leki, rozruszniki serca),farmacja i rolnictwo (nawozy do uprawy roślin, pozyskiwanie i badania nowych związków mogących być obiecującymi kandydatami na nowe leki) i szeroko pojęte IT (blockchain, AI oraz przetwarzanie rozproszone/równoległe). Dr Jeremy Logan będzie miał ręce pełne pracy. Umieszczenie przez pisarza, w fabule wątku ogromnej farmy serwerowej i pewnych szczegółów technicznych z nią związanych - wypadło po prostu słabo. Osoby z branży, złapią się za głowę ;) - Na miejscu autora, warto byłoby dokształcić się i np. podejść bardziej realnie do takiego zagadnienia, stawiając na komputery kwantowe, zamiast tych opisanych w książce i wykonywania pewnych opisanych przez Lincolna Childa operacji, których nie wykonuje się w taki sposób (nie miało to logicznego sensu),wywołujące u świadomego technologicznie czytelnika pewien zgrzyt i obniżająca ocenę. Finałowa akcja związana z poszukiwaniem danych jest trudna do wyobrażenia, na pewno nie miałaby miejsca nawet w odległej przyszłości.
Znając poprzednie przygody Doktora Jeremy'ego Logana -enigmaloga, trzeba przywyknąć, że powieści z jego udziałem są bogate w dialogi, w których akcji jest jak na lekarstwo (w odróżnieniu m.in. od przygód agenta A.X.L. Pendergasta i Gideona Crew). Autor umieścił w "Chrysalis" luźne nawiązanie do "Edenu" i mrugnięcie okiem do "Project Kraken" - powieści, które wyszły spod jego pióra lub był ich współautorem. Miły dodatek, podobny do tego jak w "Old Bones", w postaci umieszczenia w epilogu pewnego błyskotliwego bohatera ;)

• Jeremy Logan

Dodaj cytat z książki Chrysalis