Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów

Okładka książki Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów Andrzej Paczkowski
Andrzej Paczkowski Wydawnictwo: Wielka Litera historia
historia
Wielka Litera
2021-11-16
Stan wojenny PRL Solidarność Jaruzelski Historia

Okładka książki Wina, kara, polityka. Rozliczenia ze zbrodniami II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski
Wina, kara, po... Paweł Machcewicz, A...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Paczkowski to już ugruntowane nazwisko w polskiej historiografii. Wybitny badacz schyłku lat PRL-u. Myślę, że dla zainteresowanych tą książką nie trzeba przedstawiać jego sylwetki. Warto zaznaczyć jedynie, że badacz sam był uczestnikiem opisywanych wydarzeń.

Wbrew opisowi na tylnej okładce książka nie jest najobszerniejszą kroniką stanu wojennego - i bardzo dobrze! Autor z wyczuciem pióra opisuje wydarzenia. Są one przedstawione dokładnie, ale przeciętny czytelnik nie będzie znużony natłokiem informacji. Na plus zdecydowanie zasługuje obszerna geneza oraz post scriptum stanu wojennego.

Znajdą się i minusy. Niestety w książce nie znajdziemy prawie wcale zdjęć (dosłownie 5 fotografii) i skanów dokumentów. Myślę, że standardem powinna być już atrakcyjna oprawa audiowizualna - tym bardziej, że materiałów o stanie wojennym nie brakuje.

Reasumując - książka bardzo zajmująca. Czyta się ją naprawdę szybko mimo swojej obszerności. Dla osób zaznajomionych z tematem pewnie niczego nowego nie będzie. Dla laików może z kolei zbyt wiele. Publikacja idealna dla osób zaznajomionych z tematem chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Historia została przedstawiona zarówno w sposób rzetelny (bez nadmiernego spłycania/upraszczania),jak i przystępny. Bardzo przydatna pozycja zarówno dla pasjonata historii, jak i dla powszechnego odbiorcy.

Czyta się wartko, sporo zapomnianych faktów. Widać, że historia jest świeża i przyjdzie jeszcze czas na pełniejsze opracowania. Polecam.

Bardzo dobrze opisana historia czasow przed, w trakcie i po stanie wojennym. Czyta sie lekko i przyjemnie. Na minus koncowy tekst historii alternatywnej oraz brak zdjec.

Książka przywołuje trudny czas w historii Polski...
Ciekawie przedstawione życie codziennych ludzi oraz fakty z tego co działo się "na powierzchni" i w "konspirze".
Bardzo dobra pozycja dla tych co się urodzili po stanie wojennym aby zdobyć własny pogląd, zresztą na lekcjach historii nigdy do tego okresu nie dotarłem....
Polecam na rocznicę

Książka przywołuje trudny czas w historii Polski...
Polecam na rocznicę

Chyba najbardziej ciekawy opis stanu wojennego w Polsce pióra Pana Andrzeja Paczkowskiego. Dużo informacji ale podanych w przystępny sposób. Super dobrane fotografie no i twarda okładka. Polecam.

Profesor przedstawia nam wydarzenia, których był świadkiem.
W barwny i klarowny sposób opisuje karnawał ,,Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego. Nie jest to beznamiętne i jałowe ukazanie faktów, lecz wciągające studium.

''A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści. A gdy wejdą obcy, zawisną i solidarnościowcy".

''Wojnę polsko- jaruzelską" czyta się niczym najlepszy thriller, z tym, że przedstawione wydarzenia są prawdziwe.

Andrzej Paczkowski jest bardzo powściągliwy i zachowawczy w ocenach. Daruje nam zbędny dydaktyzm i moralizatorstwo.

Polecam:)

Profesor przedstawia nam wydarzenia, których był świadkiem.

''Wojnę polsko- jaruzelską" czyta się niczym...

Profesor Andrzej Paczkowski napisał naukową pracę o najnowszej historii Polski, ale tak atrakcyjnie ją podał, że czyta się, niczym wysokiej klasy thriller polityczny.

Na tle obecnie wydawanych "prac historycznych" książka Paczkowskiego wydaje się być wzorcem chłodnej, beznamiętnej analizy. A jednak Paczkowski nie uniknął pewnych uproszczeń, czy ściślej - jednostronnej interpretacji dokumentów; wśród nich, przykładowo, jednostronnej oceny tajnych protokołów Biura Politycznego KPZR, w których porusza się problem okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i zagrożenia inwazją sowiecką.

Tę książkę warto i trzeba mieć na półce.

Historię stanu wojennego można poznawać na wiele sposobów, ale najlepszym będzie przeczytanie tej książki. Pawłowski pisze tak "po ludzku" bez skomplikowanych struktur i zbędnych zdań. Czułam się gdzieniegdzie tak jakby ktoś spisał historię, którą opowiadał jakiś wujaszek po obiedzie. Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę również znajdzie się wyważona ilość szczegółów. Naprawdę bardzo dobra książka.

Dobra książka. Nikt nie ma chyba wątpliwości, czym był stan wojenny.

Dobra książka. Nikt nie ma chyba wątpliwości, czym był stan wojenny.

• Historyczne
  • Do kupienia
  • PRL

Dodaj cytat z książki Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów