Elżbieta II. Portret monarchini

Okładka książki Elżbieta II. Portret monarchini Sally Bedell Smith
Okładka książki Elżbieta II. Portret monarchini
Sally Bedell Smith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2021-07-28
2021-07-28

Autorka w swojej książce zawarła wszystko co w niej powinno być. Opisuje dzieciństwo, edukację, życie osobiste monarchini. Nie brakuje pałacowych intryg, polityki. Niestety Sally Bedell Smith, przekazuje te informacje w sposób bardzo nudny, co powoduje, że książka ciągnie się jak flaki z olejem. Za jakiś czas z pewnością wrócę do biografii Elżbiety II, ale na razie muszę możliwie jak najszybciej o tej biografii.

Z pewnością nie jest to książka dla osób, które wiedzą bardzo niewiele na temat rodziny królewskiej. Pojawia się w niej wiele nazwisk, które dla osób niezaznajomionych z tematem mogą powodować zagubienie. Gdy rozpoczynałam czytanie, to po kilku stronach forma książki wydawała mi się bardzo męcząca, gdyż każda strona to praktycznie sam tekst. Jednak jako miłośniczka Elżbieta II oraz całej rodziny królewskiej z każda stroną mój zachwyt nad książką tylko rósł. Bardzo rzeczowa, a jednocześnie ciekawa, mimo że doskonale znam temat, to i tak było w niej wiele informacji, które mnie zaskoczyły. Obowiazka lektura dla osób interesujących się tematem

Zakupiłam tę książkę w związku z wydarzeniami poprzedniego tygodnia.
Naszała mnie ogromna chęć dowiedzenia się czegoś więcej na temat Elżbiety II.

Muszę jednak przyznać, że tę książkę wyjątkowo trudno mi się czytało. Chyba miałam co do niej odmienne oczekiwana.
Faktem jest, że szczegółowo opisuje ona losy królowej niemal od samego początku.
Jednak ciąg powiązań służb i doradców trochę mnie przerósł. Momentami gubiłam się w natłoku nazwisk i tytułów.
Myślę, że nie jest to książka dla laików, ale dla osób, które znają lepiej rodzinę królewską i jej powiązania.

Nie zmienia to faktu, że dzięki tej pozycji dowiedziałam się wielu nowych faktów i ciekawostek, a idealnym dopełnieniem były piękne zdjęcia zamieszczone na kartach książki.

Zakupiłam tę książkę w związku z wydarzeniami poprzedniego tygodnia.
Naszała mnie ogromna chęć dowiedzenia się czegoś więcej na temat Elżbiety II.

Jednak ciąg powiązań służb i...

Nie dałem rady przebrnąć. Akcja przenosi się ze stajni do stajni i z zamku do pałacu. Temat bardzo ciekawy, jak można było go tak zniszczyć.

Książka w niesamowity sposób pokazuje życie Elżbiety II. Zarówno to co dobre jak i te trudniejsze chwile.

Niestety dla mnie za dużo koni, klaczy, ich imion, ich rozrodu (polecam jeśli ktoś nie wie jak się to odbywa...),gonitw, wyścigów, ujeżdżaczy.... wygranych gonitw, opiekunów koni. Poza tym wszechobecne psy rasy corgi :( Takie jest moje pierwsze wrażenie. Poza tym niekończąca się lista premierów, doradców i innej służby. Dodatkowo możemy poznać "korzenie" każdego premiera. Natomiast .... bardzo mało w tym wszystkim rodziny królewskiej. Zdawkowo, bez wnikania w szczegóły i wzajemne relacje. Na pierwszym planie króluje (sic!) polityka, hobby w postaci koni i polowań, opis sztywnych uroczystości i podróży. Trudna lektura....

Dość interesujące kompedium wiedzy, niestety wyraźnie pisane pod tezę: 'Elka jest fenomenalna', a kto przeciw rodzinie królewskiej ten zły.
Po każdym wydażeniu (szczególnie niewygodnym dla rodziny królewskiej) - 4 cytaty z ludzi potwierdzającą korzystną wersję dla Windsorów. 0 - cytatów z krytyków.
Plotki o zdradach Karola i Filipa skwitowane 'bezsasadne'.
Każde opisane wystąpienie Elki okraszone 1-2 pełnymi zachwytu cytatami...
Nawet gdy autorka z bólem przyznaje w końcu, że Karol miał romans z Kamilą - poprzedza to kolejnymi wzmiankami o romansach Diany.

Także tego. Książka taka se.
Na pewno warto ją skonfrontować np z serialem 'Korona'. Pokazuje wiele wydażeń w zupełnie innym świetle (szczerze mówiąc, mimo nieobiektywizmu autorki, bardziej wiarygodnym)

Plotki o zdradach Karola i Filipa skwitowane 'bezsasadne'.
Każde opisane...

Autorka w wyważony sposób towarzyszy w poszczególnych etapach życia drobnej i słabej a jednocześnie "Wielkiej i znającej swój cel w życiu" monarchini - Elżbiety II. Darzonej sympatią, choćby za fakt, że przed laty córka w Liceum Batorego dostąpiła zaszczytu uściśnięcia jej dłoni. Czyta się z przyjemnością i na końcu czuje żal rozstania z książką.

Jak dla mnie solidna porcja wiedzy na temat królowej Elżbiety II oraz bliższych i dalszych członków rodziny królewskiej, żyjących oraz przodków. Dobrze dobrane zdjęcia, choć niewiele ich jest. Dużo ciekawostek kobiety monarchini, kobiety matki i babci, a także zwyczajnej kobiety z poczuciem humoru, stoickim spokojem, umiejętnością prowadzenia dialogu z każdym człowiekiem bez względu na status społeczny. To była pierwsza "królewska" biografia, jaką przeczytałem, dowiedziałem się z niej dużo na temat organizacji dnia łącznie z tym, ile kroków królowa musi zrobić z jednego miejsca do drugiego oraz ile sekund poświęcić na przywitanie i krótką rozmowę podczas publicznych wystąpień. Książkę powinien przeczytać każdy, kto plotki na temat życia Diany, Karola i Camili chciałby zamienić na bardziej wiarygodne informacje prawie z "pierwszej ręki".

Książka pt. ''Elżbieta II. Portret monarchini'' ukazała się z okazji sześćdziesiątej rocznicy panowania królowej. Jej autorką jest Amerykanka Sally Bedell Smith- uznana specjalistka od biografii.

Pisarka w bardzo ciekawy i precyzyjny sposób przedstawiła życiorys obecnie panującej monarchini. Odkryła przed czytelnikiem wiele szczegółów i informacji z jej życia osobistego, rodzinnego i zawodowego.

Dla mnie największym '' odkryciem'' był wątek z Dianą, który znałam z mass mediów. Sprawił, że mam nieco inne, łaskawsze spojrzenie na Karola i Camilę.

W moim odczuciu Sally Bedell Smith stworzyła na kartach swojej książki wierny obraz Elżbiety II. Na ten sukces złożył się nie tylko talent pisarski autorki, ale również dociekliwość i determinacja, jaką się wykazała podczas zbierania materiałów. Były to liczne wywiady, rozmowy, obserwacje, dokumenty, prywatna korespondencja itp.

Książka jest pięknie wydana, ma twardą oprawę.

Okładkę zdobi fotografia królowej.

Treść książki jest podzielona na 21 rozdziałów.

W tekście są czarno- białe zdjęcia upamiętniające ważne momenty z życia monarchini.

Czcionka jest odpowiednio dobrana.

Dziękuję Wydawnictwu Pulicat za przekazany nieodpłatnie egzemplarz książki.

Książkę przeczytałam niemal jednym tchem. Interesowało mnie najbardziej życie prywatne królowej oraz relacje rodzinne na dworze.

Czytelniku, jeśli chcesz zgłębić tajniki wielkości królowej Elżbiety II, sięgnij po książkę: ''Elżbieta II. Portret monarchini'' autorstwa Sally Bedell Smith.

Polecam.

• Biografie