Trzygłów. Z dziejów życia na Pomorzu między Kościołem a polityką 1807-1948

Okładka książki Trzygłów. Z dziejów życia na Pomorzu między Kościołem a polityką 1807-1948 Rudolf von Thadden
Rudolf von Thadden Wydawnictwo: Nauka i Innowacje biografia, autobiografia, pamiętnik
Trieglaff. Eine pommersche Lebenswelt zwischen Kirche und Politik 1807-1948
Nauka i Innowacje
2015-01-01
2015-01-01
Anna Wziątek
Pomorze Pomorze Zachodnie Prusy Pomorze tylne Niemcy von Thaden Trzygłów Trieglaff junkierstwo szlachta pomorska szlachta pruska staroluteranizm luteranizm protestantyzm XIX wiek XX wiek Ziemie Odzyskane dawne Niemcy wschodnie wysiedlenia Kościół

Ciężko mi sobie wyobrazić lepszą książkę do poznania realiów życia pomorskich junkrów w XIX i XX wieku, czasach diametralnych zmian gdy stary porządek feudalny ustąpił nowoczesności.

Rudolf von Thadden, szanowany niemiecki profesor nauk filozoficznych, opisuje tu dzieje swojej rodziny, która osiadła w pomorskiej wsi Trieglaff w 1807 roku i całkowicie wsiąkła w tą ziemię stając się znaną i szanowaną pomorską rodziną.

Książka pokazuje dzieje rodziny w ujęciu przede wszystkich zaangażowania jej członków w Kościele staroluterańskim walczącym z pruskim Kościołem krajowym o dusze wiernych, zaangażowania politycznego w walce o zachowanie dawnego porządku społecznego, jak także w ujęciu życia i działalności junkrów w swoich posiadłościach.

Są tu więc opisane zarówno przemiany w Prusach po wojnach napoleońskich, przemiany w dobie Wiosny Ludów, zmiany dokonane podczas zjednoczenia Niemiec i bismarckowskiego Kulturkampfu (który był o tyle tragiczny, że Bismarck był bliskim przyjacielem tej rodziny, lecz jego polityka uderzyła w Kościół staroluterański do którego należeli von Thaddenowie),czasy przełomu XIX i XX wieku, czasy I wojny światowej, zawieruchy powojennej, dojścia nazistów do władzy, II wojny światowej oraz przede wszystkim okresu powojennego, gdy rodzina (oraz sam autor, który był wtedy małym chłopcem) była świadkiem historycznych zmian i przejścia Pomorza w ręce polskie, co wiązało się z przymusem opuszczenia swojego hejmatu przez pomorskich junkrów. Na tym książka się jednak nie kończy, opisane są bowiem jeszcze lata znacznie późniejsze gdy z polskimi mieszkańcami Trzygłowa spotykali się dawni niemieccy mieszkańcy tej wioski.

Rudolf von Thadden pisząc te dzieje korzysta z archiwum rodzinnego, z licznych listów pisanych przez Trzygłowian, zarówno przez rodzinę von Thaddenów jak i przez zwykłych chłopów. Z tego powodu dzieje tej miejscowości są bardzo żywe, można poczuć klimat tamtych czasów, które nieodwracalnie minęły.
Jest to świetna lektura szczególnie dla osób interesujących się życiem społecznym w tamtych czasach i punktem widzenia niemieckich pomorskich mieszkańców na wydarzenia dziejowe XIX i XX wieku. Przede wszystkim polecałbym tę lekturę współczesnym, polskim mieszkańcom Pomorza, którzy mogliby zobaczyć jak wiele ich łączy z dawnymi mieszkańcami tych terenów, którzy róznią się całkowicie od wpajanego nam od lat obrazu Niemców-agresorów, Niemców-zbrodniarzy i Niemców-wrogów.

• Moja mała ojczyzna
  • Słowianie