Ciekawe czasy

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 17) fantastyka, fantasy, science fiction
Interesting Times
Świat Dysku (tom 17)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
Świat Dysku Rincewind

Od lat jestem wielbicielką Vimesa. Po "Ciekawych czasach" przystępuję do fanklubu Cohena Barbarzyńcy.

Jest Rincewind, jest Cohen, jest bagaż - musi być dobrze. I było! Bardzo fajna część.

Jak zwykle mega udana historia, pięknie połączone wątki, niezastąpiony humor mistrza!

Ciekaw czasy, sięgam po nie w roku 2020, który idealnie wkomponowuje się w tytuł powieści. Wiedziałam, że będzie to petarda, ale nigdy nie pomyślała bym w jakim kierunku pójdzie powieść, to jest chyba część, która może być najbliższą dla każdego Polaka. Nie każda nacja zrozumie jak bardzo Imperium Agatejskie przypomina wszystkie Państwa zza żelaznej kurtyny, Amerykanin lub...

Absolutnie cudowna, Pratchett jak zawsze w formie dostarcza dokładnie to czego można by się po nim spodziewać czyli solidną, pełną absurdu dawkę humoru, wartką akcję i ciekawe zarysowane postacie. Z każdą kolejną książka tego autora coraz mocniej odczuwam niedosyt, ale domyślam się że był to celowy zabieg. Dla fanów fantastyki zdecydowanie warta polecenia.

Pratchett jak zwykle na poziomie, tym razem w opowieści w klimatach Państwa Środka. Słabsza historia, niż wybitny cykl o Straży, lecz przyjemnie się czyta.

Kolejna mocna, bardzo dobra i zabawna pozycja ze Świata Dysku. Spotkanie ze starymi znajomymi w nowej scenerii.

Pamiętacie jeszcze Rincewinda, „całkowitą i nieodwracalną hańbę dla wszystkich magów”? Był ścigany przez niemal każdą armię świata, „rzucany po powierzchni życia jak groszek na bębnie”, a jako jedyny mag, znający język agatejski, miał też wątpliwy zaszczyt służyć za przewodnika pierwszemu zagranicznemu turyście, który podarował mu wściekle niebezpieczny kufer z nóżkami. Ów...

Męczyłam się długo i... nawet wymęczyłam?
Zacznijmy od tego, że książki Pratchette winny być 1) lekkie 2) śmieszne 3) przyjemne, i kiedy brakuje jednego z tych elementów, książka się wali. Do pewnego momentu nie było przyjemnie. Nie czułam satysfakcji z czytania książki, nawet żarty były nijakie, akcja niekoniecznie wiedziała, w jakim kierunku zmierza i książkę porzuciłam....

Kto by pomyślał, gra o tron w Świecie Dysku. Wartka akcja, intrygi, niespodziewane zwroty akcji. Wszystko to zanurzone w charakterystycznym dla Pratchetta absurdalnym humorze. Lepszego połączenia nie można sobie wyobrazić.

Dyskusje

5 490