Ciekawe czasy

Okładka książki Ciekawe czasy Terry Pratchett
Okładka książki Ciekawe czasy
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 17) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 17)
Interesting Times
Prószyński i S-ka
2003-01-16
2003-01-16
1995-01-01
Piotr W. Cholewa
Świat Dysku Rincewind

Okładka książki W hołdzie królowi Karen Anderson, Poul Anderson, Peter S. Beagle, Gregory Benford, John Brunner, Emma Bull, Stephen R. Donaldson, Martin H. Greenberg, Karen Haber, Barry N. Malzberg, Dennis L. McKiernan, Patricia A. McKillip, Andre Norton, Terry Pratchett, Mike Resnick, Elizabeth Ann Scarborough, Robert Silverberg, Judith Tarr, Harry Turtledove, Jane Yolen, Charles de Lint
W hołdzie królowi Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...
Okładka książki Nauka Świata Dysku I Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...

Jak się ucieszyłam na kolejne spotkanie z Rincewindem. Dawno już go nie było . Tym razem wskutek splotu pewnych wydarzeń jako przedstawiciel magów ląduje na Kontynencie Przeciwwagi w kraju wzorowanym na Państwie Środka. I jak to u niego bywa od razu wpada w kłopoty. Sęk w tym, że jego misja nie jest sprecyzowana. Jednak od czego ma się przyjaciół. Bo spotykamy kolejne postacie z wcześniejszych tomów, między innymi Cohan Barbarzyńca i Dwukwiat.
Powieść od pierwszej do ostatniej strony wypełniona jest absurdami. Ale mamy też czytelne odniesienia do Złotej Ordy, Cesarstwa Chińskiego, Zakazanego Miasta i terakotowej armii. Było całkiem ciekawie.

Oj dawno, bardzo dawno nie miałam w rękach twórczości Terry'ego Pratchetta. I był to bardzo przyjemny powrót do Świata Dysku. Jego szalony humor, wraz z szaloną akcją to czysty relaks dla mnie, oczywiście poprzeplatany niekontrolowanymi napadami śmiechu.

Wracam do Świata dysku po paru latach i chyba muszę na nowo oswoić się z tym uniwersum bo ta część mnie lekko wymęczyła. Są momenty ale ogólnie rzecz ujmując to jedna ze słabszych części cyklu.

Przez książki Pratchetta pędzi się jak przy teleportacji HEX'em. Obym żył w ciekawych czasach :D

Bogowie przystępują do kolejnej rozgrywki! Do Ankh-Morpork przybywa albatros z Imperium Agatejskiego z prośbą o przysłanie „Wielkiego Maga”. Tym oto sposobem magowie, na polecenie Patrycjusza, wysyłają na miejsce Rincewinda. Biedny mag wpada w odmęty konfliktów i spisków w państwie, gdzie wielu ma ochotę na tron. Do tego Cohen Barbarzyńca i jego Srebrna Orda dokonuje napadu oczywiście barbarzyńskiego.

Historie Rincewinda zawsze są pełne szalonych przygód. Oczywiście warto przeczytać wcześniejsze części o czarodzieju. Wówczas będziemy mieli pełen obraz jego przygód, ale jeżeli zaczniemy od tej pozycji, to dalej będziemy się świetnie bawić. Tym razem Pratchett wziął na warsztat Imperium Chińskie wraz z jego mankamentami cesarstwa, dyktatury i zamkniętego społeczeństwa. Wszystko oczywiście otulone szczelnie świetnym humorem i żartem. A wszystkiego dopełnia Cohen i jego mocno zaawansowana wiekiem Srebrna Orda.

Słuchając tej książki świetnie się bawiłam, choć muszę przyznać, że początek mnie lekko zmęczył. Dobrze, że dalsza część książki mi to zrekompensowała. Cohen jest świetną postacią, która dodała kolorytu całości, a także jest źródłem nieskończonego śmiechu.

Seria o Rincewindzie nie jest moją ulubioną u Pratchetta, ale to nie oznacza, że te książki są złe. Wprost przeciwnie! Niezmiennie są świetne w swoim pokrętnym chaosie i przygodach. Jeżeli jest Rincewind, to jest niezmienna zabawa w egzotycznych krainach w ciągle fantastycznym świecie.

To nie będzie moja ulubiona książka Pratchett'a. Wracają starzy bohaterowie. Pojawia się Cohen Barbarzyńca, Rincewind, Dwukwiat oraz oczywiście Bagaż.
W tej części bogowie przystępują do gry w której pionkami są ludzie. Kiedy do Ankh-Morpork przybywa albatros z Kontynentu Przeciwwagi i żąda przysłania “Wielkiego Maga”, Lord Vetinari wraz nadrektorem Niewidzialnego Uniwersytetu, decydują się spełnić owe żądanie. Do Imperium Agatejskiego zostaje wysłany nasz nieszczęsny Rincewind.
Co mi się podobało to abstrakcyjnie przedstawiony Kontynent Przeciwwagi. Na kartach książki widać inspirację kulturą azjatycką: mamy Wielki Mur, Czerwoną Terakotową Armię i Zakazane Miasto.
Zdziwiło mnie tak duże natężenie odniesień do seksu. Jak dla mnie, na taką książkę za dużo tego było.
Jak zwykle u Pratchetta, powieść pełna ironicznego poczucia humoru. Uśmiałam się . Jest tutaj też drugie dno i sprzeciw na temat dyktatury władzy oraz prób sprzeciwu wobec niej.

W siedemnastym tomie z cyklu Świata Dysku, a piątym skupiającym się na niezamierzonych przygodach pechowego maga Rincewinda autor przenosi czytelnika do Imperium Agatejskiego wzorowanego na krajach azjatyckich. W Imperium zderzają się m.in. polityka izolacjonizmu Japonii, chiński Wielki Mur, komunistyczna gospodarka centralnie planowana oraz terakotowa armia. W tej mieszance historyczno-kulturowej ponownie spotykają się bohaterowie pierwszych książek Terry’ego Pratchetta – Rincewind, Dwukwiat, Bagaż oraz Cohen Barbarzyńca.

Mimo pojawienia się po raz kolejny tych samych postaci, ten tom odbiega mocno od początków cyklu pod względem fabuły, sposobu konstruowania postaci i ich psychologii, a także warsztatu, który autor sobie w międzyczasie wypracował. Wydarzenia i wątki (także poboczne) są bardziej spójne i dopasowane do już stworzonego świata, a nie tworzone głównie dla efektu satyrycznego. Postaci są bardzo ludzkie, z własną historią i tragediami, które na nich wpływają, przez co nie da się ich nie lubić i nie przejmować się ich losami. Humor pozostaje na wysokim poziomie, ale jest on podszyty pewną goryczą, a także staje się miejscami bardziej rubaszny.

Ta książka była jedną z tych, dzięki którym przypomniałam sobie, dlaczego przez bardzo długi czas na pytanie o ulubionego autora wymieniałam na pierwszym miejscu Terry’ego Pratchetta :)

Czy biedny Rincewind wróci w końcu do Ankh-Morpork? To trochę takie pytanie, jak czy Misty odzyska swój rower? xD

Lubię czasem zanurzyć się w świecie Pratchetta, w świecie pełnej magii i niesamowitych stworzeń. Momentami wybucham śmiechem, a czasem pojawia się coś strasznego ...

Kolejna fantastyczna pozycja z powracającym, jakże mi bliskim w szukaniu nudy, Rincewindem :D oraz z przegenialną wesołą gromadką pod dowództwem Cohena Barbarzyńcy. Spisana 3 dekady temu krytyka państwa wzorowanego na dzisiaj będących mocarstwem Chinach - jakże obecnie na czasie ;)

"Niech twoje stopy zostaną odcięte i pochowane parę sążni od twojego ciała, żeby twój duch nie chodził po świecie." :D

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku