Ocean Chciwości

Okładka książki Ocean Chciwości Graham Brown, Clive Cussler
Okładka książki Ocean Chciwości
Graham BrownClive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Kurt Austin (tom 16) kryminał, sensacja, thriller
Kurt Austin (tom 16)
Sea of Greed
Amber
2021-11-05
2021-11-05

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Okup za Romanowów Robin Burcell, Clive Cussler
Okup za Romanowów Robin Burcell, Cliv...
Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Złoto Spartan Grant Blackwood, Clive Cussler
Złoto Spartan Grant Blackwood, Cl...

Zastanawiam się kiedy przeje mi się Clive Cussler . Po przeczytaniu kolejnej książki mam wrażenie, że tu już szczyt możliwości i pomysłów na dobrą przygodę.
Jak zwykle zaczyna się od jakiegoś wydarzenia z przeszłości, a potem do akcji wkraczają ludzie z NUMA . Tym razem żywiąca się ropą bakteria i światowy kryzys związany z jej ekspansją, wspomaganą przez chciwą antybohaterke. Pytanie czy ktoś już pokonał Kurta Austina? Dynamiczna akcja i znani bohaterowie to jak zwykle atut .
Teraz przerwa na coś innego , ale to nie koniec przygód z tym autorem .

Z autorem po raz pierwszy spotkałam się w pewnej księgarni. Bardzo urzekła mnie okładka "Oka niebios". Udałam się, więc do kasy, by kupić tą pozycję. Jednak pani sprzedająca stwierdziła, że ta powieść mi się nie spodoba. Dlatego do pisarza niestety sięgnęłam dopiero rok później. To pierwsza książka jego autorstwa, którą przeczytałam.
Spodobał mi się styl pisania Clive'a Cussler'a. Akcja toczy się szybciej niż w niejednym filmie sensacyjnym. Postacie także są idealnie naszkicowane. Priya, która nie boi się ryzykować życia wyrzucając laptop za burtę i która jest totalnym specem komputerowym. Hiram, który zawsze im pomaga ze swoimi technologiami. Rudi, były wojskowy, który niemal zawsze wpada z radą, a jego kontakty bywają niezwykle pomocne w ich akcjach. Dodatkowo Paul i Gamay jako cudowne małżeństwo biologów. Gdy on prowadzi motorówkę, ona strzela, gdyż ma najlepszy snajperski cel. Cudowne były też te igraszki słowne, które zawsze mnie rozbawiały. Na przykład: "Szef przyleciał. Lepiej wyjdźcie na pokład i dopilnujcie, żeby nie wypadł za burtę", czy scena w której Gamay będąc w wielkim niebezpieczeństwie wzywa na pomoc swojego męża używając słowa "kochanie", gdyż nigdy tak do siebie nie mówią. Tak samo uwielbiam te ciągłe zmiany miejsc, w których dzieje się akcja. Warto też zwrócić uwagę na momenty, w których autor popisuje się swoją wiedzą w sprawie nurkowania używając specjalistycznych słów, czy w sprawie historii, marek samochodów i motorówek, czy roczników i nazw win, szampanów i innego rodzaju alkoholi.
Zapewne sięgnę jeszcze po książki tego autora. Gorąco polecam "Ocean chciwości" innym czytelnikom.

Spodobał mi się styl pisania Clive'a...

Jak to zwykle bywa w książkach z "fabryki Cusslera", ciekawy pomysł, po którym znać rękę mistrza, ale wykonanie rzemieślnicze. Powieściami Cusslera zaczytywałem się w latach 80 tych i 90 tych, ale te pozycje wychodziły bezpośrednio spod jego ręki. Od dawna tak już nie jest, pracują dla niego i za niego wyrobnicy, dlatego napisałem o "fabryce Cusslera". Sięgnąłem po tę książkę w nadziei, że coś się zmieniło, ale niestety. Akcja przedstawiona bez tego wcześniejszego "pazura", postacie głównych bohaterów dość płaskie i bez wyrazu. Ot, taki zapychacz intelektualny, dobry do samolotu lub pociągu. Można zostawić na półce dla następnego znudzonego pasażera.

Czytając książki Pana Cusslera ma się wrażenie jak z piosenki Maryli Rodowicz "ale to już było", tyle, że dalej się zmienia i zamiast "i nie wróci więcej" mamy pewność, że wróci.
Książki pisane w tym samym układzie, zmienią się co jakiś czas imiona głównych bohaterów, jak zawsze supermenów ale narracja jest ta sama. Taki James Bond w wersji papierowej.
Dla znudzonych, moim zdaniem lub fanów podobnej literatury. Ja, dziękuję. Więcej nie.
Chyba, że bohater książki poleci do innej galaktyki i już nie wróci.

Dla znudzonych,...

Akcja nie zawodzi. Może dialogi nieco zgrane, ale i tak czyta się nieźle.

Akcja nie zawodzi. Może dialogi nieco zgrane, ale i tak czyta się nieźle.

Książka Ocean Chciwości jest kolejną pozycją w dorobku Clive Cusslera po jaką sięgnąłem. Tym razem dotyczącą Kurta Austina i jego przyjaciół, która należy do cyklu Z archiwum NUMA. Przygodowo sensacyjne powieści Clive Cusslera od długiego czasu towarzyszą mi i zawsze chętnie sięgałem po jakie nowe pozycje książkowe. Nie zawiodłem się dotychczas, bo poszukiwanie artefaktów przeszłości, sensacyjna fabuła, przygodowy charakter i ciekawi bohaterowie potrafią wciągnąć od samego początku.
Książka Ocean chciwości opowiada o problemach z ropą naftową, gdzie kurczące jej zasoby powodują wzrost cen w różnych krajach. Tajemnicze wypadki i problemy spowodowane przez nieznany czynnik powoduje zainteresowanie Kurta, który chce odkryć prawdę i powstrzymać nieuchwytnego przeciwnika przed zapaścią gospodarki.

Nowa przygoda Kurta Austina i jego przyjaciela Joe Zavala zabiera nas na Morze Śródziemne od Krety, przez Bermudy po części Morza Śródziemnego w pobliżu Libii. Przenosimy się z jednego miejsca na drugie w szybki sposób. Przygody samych naszych bohaterów zostały urozmaicone pościgami, ucieczkami przed przeciwnikami, zwrotami akcji, walką na powierzchni i pod wodą. Pomysłowością w wybrnięciu z zagrożenia i niebezpiecznych sytuacji. Zamiast artefaktu z przeszłości, który jest poszukiwany mamy tajemnice sprzed pięćdziesięciu lat na jaką natrafia Kurt wraz z zespołem. Ciekawym pomysłem było przedstawienie sposobu na kurczenie się złóż ropy naftowej, windowanie przez to cen do góry i próbie zapobiegnięcia przez Kurta zapaści gospodarki spowodowane takim stanem rzeczy. Scenariusz nawet obecnie do zaistnienia, bo przecież kiedyś złoża na pewno wyczerpią się. Taki opisany tutaj kataklizm może tylko przyspieszyć nieuniknione i doprowadzić do zapaści wielu sektorów gospodarki korzystających z ropy naftowej. Bohaterowie podczas odkrywania tajemnic związanych ze zdarzeniami muszą sobie dać radę z przeciwnikiem, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój założony cel. Dlatego nie brakuje starć, podchodów i wyścigu w celu powstrzymania tykającej bomby jaką podłożył przeciwnik. Nie mogło zabraknąć tajemnic z przeszłości dotyczących zaginięcia, które może odegrać nie mały wpływ na wydarzenia. W poszukiwaniach Kurt przemierzy sporą część Morza Śródziemnego, znajdzie się na Krecie, części Libii i Bermudach. Przerzucając z jednego miejsca na drugie naszych bohaterów w szybki sposób autor nie zwalnia tempa ani na chwilę. Sporo tutaj dzieje się od samego początku i nie można nie poczuć przygody, dawki niebezpieczeństwa i sensacji. Jest sporo strzelanin po drodze i zwrotów akcji, które mają za zadanie umilić nam czas podczas czytania.

Książka Ocean chciwości posiada ciekawą dwójkę bohaterów, którzy ze swoją nonszalancją, ale również pomysłowością muszą sobie dać radę z przeciwnościami i kłopotami jakie spotykają na swojej drodze. Kurt Austin jest osobą nie poddającą się, pomysłową, nieraz działającą na granicy ryzyka, lecz walczącą z przeciwnikiem bez litości jeśli zajdzie taka potrzeba. Joe Zavala za to jest genialnym naukowcem, specem od trudnych spraw, przyjacielem Kurta i mający wiele pomysłów na powstrzymanie przeciwnika. Razem tworzą fajny duet bohaterów, którym kibicowałem przez cały czas w czasie kryzysowych sytuacji i pełnych niebezpieczeństw przygód. Ich relacje pomiędzy sobą są nonszalanckie, pełne ironii, docinków i dawki humoru. Posiadają własne cechy charakteru, dokonują wyborów, są dobrze zarysowani pod względem psychologicznym, mają własne zachowanie i głębie. Dlatego miło śledzi się ich przygody i wypadają sympatycznie. Oprócz głównych bohaterów spotykamy wiele postaci na drugim i dalszym planie mające za zadanie odegrać rolę przewidziana przez autora lub popchnąć akcję do przodu. Niektóre można polubić, inne wzbudzają mieszane odczucia swoimi wyborami. Jeszcze inne są czarnymi charakterami zdolnymi do wszystkiego. W każdym razie są postacie jakie wzbudzają naszą sympatie, można ich polubić lub poczuć niechęć za sprawą działań jakie podejmują. Relacje pomiędzy bohaterami zostały nakreślone dobrze. Nie brakuje w nich powagi, nieraz zabawnych tekstów, ironii i humoru. Dialogi sprawnie napisane, z lekkością, są przyjemne i dobrze wypadają.

Książka Ocena chciwości jest kolejnym tomem przygód Kurta i jego przyjaciół, który zapewnił mi rozrywkę i dobrą zabawę w czasie czytania. Podróż po świecie wraz ze zwrotami akcji, poszukiwaniami zaginionych wraków i próby jego wydobycia. Książki Clive Cusslera towarzyszą mi od lat i zawsze lubiłem takie przygodowo sensacyjne powieści. Poszukiwanie tajemnic przeszłości, pościgi, walki, ucieczki, zwroty akcji i ciekawy bohater. Wszystko to otrzymywałem zawsze od autora. W Oceanie chciwości mamy trochę inny pomysł jeśli chodzi o zagrożenie światu i sekret sprzed pięćdziesięciu lat w postaci zaginionych okrętów podwodnych. Jednak wszystko gra niezmiernie i zostałem wciągnięty w wir wydarzeń oraz przygód jakie czekają na bohaterów. Dzięki dynamicznej akcji, która od samego początku występuje i wydarzeniom lecących szybko do przodu nie nudziłem się podczas czytania. Podróże przez kraje i miejsca są dynamicznie poprowadzone. W czasie przygód wiele dzieje się i nie ma miejsca na nudę. Zakończenie jest do przewidzenia jeśli chodzi o finał. Dobrzy wygrają, źli zostaną ukarani za swoje zbrodnie. Nie zaskoczyła mnie końcówka jak oczekiwałem. W finale nieraz w czasie czytania miałem wrażenie zamiast rozbudowy lub dynamiki wydarzeń skrócenie pewnych zdarzeń do minimum przez autora co nie podobało mi się. Pomimo tego przy książce bawiłem się dobrze i jako rozrywkowa powieść sensacyjno przygodowa dała radę.

Książka Ocean chciwości została napisana przystępnie, lekko, pod względem językowym przyjemnie i wciągająco. Mimo pewnych niuansów okazała się dobrą powieścią, przy której można spędzić kilka wieczorów. Nie trzeba znać poprzednie części, aby dobrze bawić się co dla mnie jest na plus, bo można czytać bez żadnej kolejności. Przygody Kurta Austina i Joe Zavala są podane z lekkością, pewną dozą humoru i ironią. Zwariowana akcja, sporo strzelanin, walki, ucieczek i niebezpiecznych sytuacji gwarantuje świetną zabawę podczas czytania. Autor postarał się i stworzył kolejną dobrą powieść przygodową, która sprawiła mi nieco frajdy w czasie lektury. Przeczytałem z przyjemnością i czasu przeznaczonego na lekturę nie żałuje. Właśnie takie lekkie i wciągające powieści przygodowe lubię przeczytać od czasu do czasu. Uwielbiam od dawna książki Clive Cusslera, na których jeszcze nie zawiodłem się. Ocean chciwości okazał się dobrym wyborem. Ma ciekawą fabułę, trzyma w napięciu, wciąga od samego początku, posiada zwroty akcji i ciekawą intrygę. Dlatego chętnie sięgnę po kolejne tomy przygód Kurta Austina albo jeszcze innych powieści z różnych cyklów. Ocean chciwości jest przyjemną książką przygodową na kilka wieczorów, przy której można miło spędzić czas.

"Fabuła książki “Ocean chciwości” mimo, iż jest fikcją, może za parę dekad się spełnić. A może nawet wcześniej, niż się możemy tego spodziewać. Warto zagłębić się w lekturę książki, aby pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby sytuacja faktycznie miała poważny wpływ na produkcję ropy naftowej na całym świecie"
Pełna recenzja na:

Pełna recenzja na:

No cóż, jak to u Cussler akcja od samego początku.
Dla mnie rewelacyjna. Cały czas socjalne się dzieje , nie ma przestoju i marnowania czasu na głupoty.
Fabuła zaczyna się na Morzu Śródziemnym przy Krecie, poprzez Bermudy, a kończy się również na Moru Śródziemnym ale niedaleko plaż Libii. Coś wspaniałego przeżyć te wszystkie akcje razem z Kurtem Austinem.
NIc dodać nic ująć . Trzeba przeczytać. Polecam gorąco.
Pozdrawiam wszystkich .
Miłego zaczytania.

No cóż, jak to u Cussler akcja od samego początku.
NIc dodać nic...

Odejmuję gwiazdkę za spacje przed przecinkami oraz literówki.

Odejmuję gwiazdkę za spacje przed przecinkami oraz literówki.

Jedna ze słabszych części cyklu. Zabrakło mi tu bardziej rozbudowanego tła historycznego. Miałem wrażenie, że pisane na siłę, żeby wypełnić zobowiązanie wobec wydawcy.

• Przygodowa
  • Przygodowe