Polowanie na mafię

Replika
2021-11-09
2021-11-09
Aleksandra Paukszta

Jest to druga książka o włoskiej mafii jaką przeczytałem. Wcześniej czytałem głośną "Gomorre" Roberto Saviano, która jest dogłębną analizą tego jak funkcjonuje współczesna mafia. "Polowanie na mafie" ma jednak inną perspektywę opowiadania historii niż książka Saviano, tutaj obserwujemy jak wygląda tropienie i łapanie największych mafiosów z perspektywy prokuratora Alfonso Sabelli. Przez sporą ilość włoskich nazwisk można pogubić się kto jest z kim i jest to chyba największa wada tej książki. Drugą mniejszą jest chaotyczność rozdziałów, które są opisami poszczególnych etapów łapania bossów. Opisy sylwetek i tego w jaki sposób funkcjonuje mafia na Sycylii są niewątpliwą zaletą tej książki, dostajemy opisy brutalnego wewnętrznego prawa mafii, tego jak mafia pozbywa się niewygodnych dla siebie ludzi. Nie jest to obowiązkowa pozycja z tematyki włoskiej mafii, można ją potraktować bardziej jako dodatek, opisujący inną perspektywę niż inne książki zajmujące się tym problemem.

Nie znalazłem tu nic nowego, odkrywczego. Jak dla mnie odgrzewany kotlet. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że jest to taki trochę chaotyczny zapis gawędy toczącej się przy grillu.

Przeczytałam już dużo książek o włoskiej mafii. Wszystkie opisywały zorganizowaną działalność przestępczą mafiosów, albo życie ich i ich rodzin. Alfonso Sabella opisuje włoską mafię od drugiej strony-widzianą oczami prokuratora.

Autor przybliża nam świat śledczych, którzy walką z włoską mafią zajmują się na co dzień. Możemy dowiedzieć się jakich metod używają aby znaleźć przestępców, złapać ich i nakłonić do współpracy, jak wygląda współpraca ze świadkiem koronnym, a także ile i jakie działania mafii udało się udaremnić.

Lektura interesująca i warta przeczytania. Szczególnie polecam osobom, które interesuje świat włoskich mafii. Chwilami gubiłam się w nazwiskach, ale to chyba jedyny minus. Wiele osób pisze, że w tej książce panuje chaos. Ja go nie zauważyłam. Podobał mi się sposób pisania autora.

W przypadku tej ksiazki mozna by napisac "ale to juz bylo" . ksiazka już nic nowego w temacie mafii nie wnosi, kto interesuje sie tematem na pewno czytal o wiele kepsze pozycje. Tu panuje jakis chaos, odnosi sie wrazenie, ze rzeczywiscie historie byly opowiedziane przy spotkaniach przy piwie i tak pozniej spisane, na zasadzie luźnej gawędy.

Książka jest napisana w dość chaotyczny sposób, w zasadzie każdy rozdział można czytać osobno. Każdy rozdział skupia się na innym bohaterze, ma inne tempo i atmosferę.

Ogólnie jest to ciekawa, choć czasami mrożąca krew w żyłach historia. Trudno uwierzyć, że opisane historie działy się raptem 30 lat temu...

Sycylijska mafia na co dzień kojarzy nam się głównie z motywem muzycznym z „Ojca Chrzestnego” czy kultową kreacją Marlona Brando. Jednak rzeczywistość jest bardziej brutalna. Patrząc głębiej, zaczynamy dostrzegać rozlaną krew setek ludzi, dramaty rodzin i potężną machinę mafijną, z której nie sposób się wyrwać.

Alfonso Sabella pokazuje nam tę organizację przestępczą z zupełnie innej strony. Na kartach książki śledzimy poczynania Autora – młodego prokuratora śledzącego groźnych bandytów – wraz ze swoim zespołem. Akcja dzieje się w latach 90., po zamachu przeprowadzonym w 1993 roku na sędziego Falcone. Sabella chce w pewien sposób pomścić kolegę, zamknąć za kratkami wszystkich mafiosów odpowiedzialnych za tę i inne śmierci. Gra toczy się o najwyższą stawkę, a za każdy błąd trzeba surowo zapłacić. Czytelnik ma szansę zobaczyć, jak ogromnym przedsięwzięciem są działania prokuratury, ile osób się w to angażuje i jakich technologii się używa.

Jako italofilka zainteresowana tematem włoskiej mafii koniecznie musiałam sięgnąć po „Polowanie”. Na początku zdziwiła mnie trochę konstrukcja utworu, poszczególne rozdziały stanowią raczej kolaż różnych historii, a chronologia nie jest w stu procentach zachowana. Miałam wrażenie, że styl Autora jest trochę chaotyczny, ale po jakimś czasie do niego przywykłam. Niestety muszę się trochę przyczepić do polskiego wydania. Pojawia się sporo literówek, błędy redakcyjne (‘sprzed’ zamiast ‘sprzęt’, ‘Piemondczyk’ zamiast ‘Piemontczyk’) oraz regionalizmy (‘wuja’ zamiast ‘wuj’/’wujek’ czy ‘we Fornello’ zamiast ‘w Fornello’; czyżby Tłumaczka pochodziła z Wielkopolski? :D). Irytująca była dla mnie także odmiana pierwszego członu Cosa Nostry, nigdy dotychczas się z czymś takim nie spotkałam i wydaje mi się, że jest to błędem.

Lektura dobra, aczkolwiek nie pozbawiona wad, niemniej jednak warto się zapoznać. Polecam także świetny serial na bazie książki!

Alfonso Sabella pokazuje nam tę organizację przestępczą z...

To moje pierwsze spotkanie z autorem tej książki. Nie oglądałam serialu Il Cacciatore, więc nie wiedziałam czego mogę się tak naprawdę spodziewać.

Sabella nie owija w bawełnę, rzuca czytelnika na głęboką wodę. Daje mu możliwość poznania informacji z pierwszej ręki. By mógł sam poczuć i zobaczyć mroczny świat sycylijskiej mafii i jej bossów.

Sycylia lata dziewięćdziesiąte na ulicach wyspy dochodzi do coraz częstszych wybuchów. Egzekucje, ciała na ulicach , strzelaniny w których często ginęli niewinni ludzie. Miarka się przebrała...

Alfonso Sabella jest jak łowca, młody sprytny prokurator, nie przebiera w środkach nie stroni od nowinek technologicznych wie że tylko tak może znaleźć dowody i podjąć ślad za bossami....
Autor przedstawia sylwetki i strukturę mafii oraz jej niecnych członków.

Historie przedstawione przez Sabella mrożą krew w żyłach, czytając książkę doświadczamy wielu emocji. Zdecydowanie jest to ciekawa pozycja której warto się przyjrzeć idealna na jesienno zimowe wieczory. Krótkie ciekawe rozdziały sprawiają że książkę czyta się bardzo szybko.

Moja ocena ⭐ 7/10

Sycylia lata...

• Kryminał
  • Z biblioteki miejskiej
  • 01 Literatura Faktu
  • 2021: 100 książek
  • MBiblio
  • Italia

Dodaj cytat z książki Polowanie na mafię