Ilustrowana kronika Zielonej Góry (The Ilustrated Chronicle of Zielona Góra)

Okładka książki Ilustrowana kronika Zielonej Góry (The Ilustrated Chronicle of Zielona Góra) Igor Myszkiewicz
Igor Myszkiewicz Wydawnictwo: Stowarzyszenie FORUM ART popularnonaukowa
popularnonaukowa
Ilustrowana kronika Zielonej Góry
Stowarzyszenie FORUM ART
2021-10-20
2021-10-20
Michał Cierniak
historia zielona góra plaga humor groteska groza kronika historia lokalna

Okładka książki Warchlaki na dyskotece: BLACK METAL Aleksandra Basak, Maciej Bobula, Ewa Ciałowicz, Ernesto Gonzales, Wojciech Gunia, Rafa Janko, Tomasz Kaczkowski, Cat Kaczmarek, Maciej Kamuda, Justyna Konopka, Kosiara, Kosmiczna ekspedycja kube, Jacek Kuziemski, Jerzy Łanuszewski, Leszczyk, Igor Myszkiewicz, Piotr Nowacki, Jakub Oleksów, Maciej Pałka, Karol Patoła, Mateusz Piątkowski, Beata Pytko, Mateusz Siemion, Robert Sienicki, Adam Święcki, Łukasz Traczuk, Przemysław Wideł, Mateusz Wiśniewski
Warchlaki na d... Aleksandra Basak, M...
Okładka książki Fantazje zielonogórskie. Antologia opowiadań fantastycznych Dagmara Adwentowska, Bożena Białkowska, Maciej Dobrowolski, Roland Hensoldt, Ryszard Jasiński, Andrzej Kaczmarczyk, Agata Komorowska, Michał Kulus, Igor Myszkiewicz, Małgorzata Sanchez, Paweł Wącławski
Fantazje zielo... Dagmara Adwentowska...

Kolejna książka traktująca o moim rodzinnym mieście, którą otrzymałam w prezencie. Sama bym raczej jej nie kupiła, gdyż czytałam podobną publikację tego samego autora. „Krew Bachusa. Opowieści zielonogórskie” – był to jednak zbiór 100 anegdot na temat Zielonej Góry. Tym razem czytelnik otrzymuje bardziej szczegółową kronikę miasta – począwszy od 4500 roku p.n.e., kiedy to na terenach wzdłuż rzeki, która kiedyś będzie Odrą, pojawili się pierwsi myśliwi. Następnie opisana jest Zielona Góra (czy też raczej Grünberg) pod panowaniem Piatów Śląskich, kolejno w granicach Królestwa Czech i Węgier, Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Królestw Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, w końcu Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i III Rzeczypospolitej Polskiej. Już powyższy fakt dobrze obrazuje jak różnorodną treść mamy przed sobą.

Skoro kronika, to poszczególne wydarzenia opatrzone są datą – przeważnie jest to sam rok, chociaż zdarzają się uszczególnienia z konkretnym dniem i miesiącem. Zazwyczaj jednak autor opisuje ważniejsze zdarzenie lub zdarzenia, które miały miejsce w danym roku. Co zaskakujące, przeważnie wpisy są bardzo regularne, np. od około 1600 roku dotyczą wszystkich kolejnych lat, aż do roku 2020. Urozmaiceniem wpisów są zabawne ilustracje w charakterystycznym stylu autora, który jest też rysownikiem. (Tu warto wspomnieć jego komiks „Paprochy historii. Zielonogórskie podróże w czasie”).

Książka może nie jest jakimś dziełem naukowym, jednak zawiera całą masę faktów historycznych w pigułce. Może być więc przyczynkiem do sięgnięcia po bardziej specjalistyczną literaturę. Z pewnością daje bardzo dobry obraz przemian, jakie przechodziła Zielona Góra na przestrzeni wieków. A bywało zaskakująco i dramatycznie oraz... gorąco – nie wiem czy jakiekolwiek inne miasto ma na swoim koncie aż tyle pożarów…

Dla mnie osobiście najciekawsze wpisy zaczynają się od przełomu XIX i XX wieku czyli powiedzmy od tej historii nowszej, która jest mi lepiej znana z literatury wszelakiej. Tą część czytałam już z wielką przyjemnością. Wcześniejsze wpisy – często dotyczące kolejnych najazdów i władców – były dość monotonne, a fakty trudne do zapamiętania. Zresztą autor bardziej obszernie opisuje te najświeższe wydarzenia, co jest tylko plusem dla całej publikacji.

„Ilustrowana kronika Zielonej Góry” sprawdzi się również jako promocja naszego miasta poza granicami kraju, gdyż druga połowa książki przetłumaczona jest na język angielski. Z pewnością jednak jest to także dobry prezent dla każdego zielonogórzanina, gdyż warto wiedzieć „co w trawie piszczy”. Z pewnością kolejny spacer po mieście nabierze teraz trochę innego charakteru. Polecam.

"Ilustrowana kronika Zielonej Góry" nie jest naukową publikacją na temat tego miasta, która wyczerpuje temat, wręcz przeciwnie, ale za to jak miło się to czytało! Bardzo przyjemna rzecz, napisana z lekkością i humorem, okraszona całkiem zabawnymi ilustracjami.

Przeczytałem tym chętniej, że jako napływowy Zielonogórzanin chętnie dowiaduję się o historii Zielonej Góry, której nie znam jeszcze aż tak dobrze. "Kronika" Igora Myszkiewicza przybliża mi kilka mało znanych - bądź też zupełnie nieznanych - faktów. To wręcz idealny punkt wyjścia do sięgnięcia po obszerniejsze i poważniejsze publikacje na temat tego miasta.

Ponadto, dodatkową zaletą "Ilustrowanej kroniki Zielonej Góry" jest to, że wydanie zawiera w sobie kronikę miasta zarówno po polsku jak i angielsku. Taki ukłon i krok w stronę turystów zza granicy, którym miasto się spodoba i zechcą się czegoś dowiedzieć.

Mila i zaskakująca lektura.

Przystępne i fascynujące opisanie dziejów Zielonej Góry, która okazuje się być miastem z bogatą i zaskakującą historią. Tekst uzupełniają setki autorskich ilustracji. Procesy czarownic, wino, znaki na niebie i wielkie postacie światowej historii mające zielonogórskie korzenie... Po ksiażkę może sięgnąć także młodszy czytelnik. Rzecz nie tylko dla zielonogórzan.

• Wyzwanie LC 2022
  • Popularnonaukowa