Miś w lesie

Okładka książki Miś w lesie Jacob Grant
Okładka książki Miś w lesie
Jacob Grant Wydawnictwo: Lokator Seria: #wydajemisie opowiadania, powieści dla dzieci
36 str. 36 min.
2021-11-28
2021-11-28
36 min.
Michał Rusinek

Na początku lipca pisałam o tym, że czasem nie mogę odmówić propozycjom współpracy przy książkach dla dzieci młodszych od Wojtka, ponieważ czuję, że to może być coś wyjątkowego i... chcę mieć w tym swój udział. Tak było w przypadku "Miś ma stracha" Jacoba Granta, wydanego przez wydawnictwo specjalizujące się dotąd w literaturze pięknej i z tekstem przetłumaczonym przez Michała Rusinka. I kiedy ukazał się kolejny tom tej uroczej książeczki - "Miś w lesie" - bez wahania zapragnęłam ją przeczytać i pokazać.

Po raz kolejny dostaliśmy do rąk niewielkich rozmiarów (zaledwie 40 stron) czytankę idealną dla najmłodszych odbiorców, świetna także przed snem. To ciepła, urocza historia z mądrym przesłaniem. Tak jak pierwsza opowieść dotyczyła lęku przed nieznanym, tak ta koncentruje się na przyjaźni. Autor pokazuje, że przyjaciele nie muszą lubić tych samych rzeczy i to, co jednemu sprawia radość, niekoniecznie podoba się drugiemu. Jednak o sile przyjaźni decydują nie podobieństwa i różnice, ale gotowość do poświęcenia się dla drugiej osoby i przełamania swoich lęków.

Choć miś nie lubi lasu, gotowy jest go przemierzać, aby uszczęśliwić przyjaciela. I nie poddaje się do samego końca. W ten sposób autor opowiada nam o przyjaźni i szacunku, lękach i wewnętrznej sile. W historii, która toczy się na granicy słów i obrazów. A tymi ostatnimi wciąż nie mogę przestać się zachwycać.

Jeśli więc macie w domu maluszki, możecie śmiało czytać i m tę książeczkę, uroczą, ładnie wydaną i z mądrym przesłaniem. A do tego nieprzesadnie długą, taką, której chętnie wysłucha każdy kilkulatek.

Pierwsza część, w której Miś poznał Pajączka, błyskawicznie skradła nasze serca, dlatego niecierpliwie czekałyśmy na kontynuację. Tym razem autor również funduje czytelnikom wyjątkową, ciepłą, dotykającą duszy historię, która koi, otula niczym ciepły kocyk i skłania do zadumy. To niebywałe, że tak niewielka pod względem objętości i treści książka, może okazać się tak potężnym ładunkiem emocjonalnym. Zarówno młody czytelnik, jak i sam rodzic, momentalnie utożsamia się z wykreowanymi, uroczymi postaciami, dlatego chłonie poznawaną opowieść wszystkimi zmysłami. Lektura staje się także idealnym pretekstem do poważnej, refleksyjnej rozmowy dotyczącej przyjaźni oraz miłości.

Język autora jest niesłychanie lekki, przystępny i przyjemny, nie znajdziemy tu zbędnych opisów, czy trudnych słów. Większą ilość stron zdobią cudowne, hipnotyzujące ilustracje, których oglądanie to czysta przyjemność. Barwne, proste obrazki nie tylko przyciągają uwagę młodego czytelnika, ale też wspaniale uzupełniają poznawaną treść. Czcionka natomiast jest idealna do samodzielnej lektury, ale zdecydowanie najprzyjemniej czyta się ją razem, w pełnej miłości atmosferze.

"Miś w lesie" jest przepiękną, wyjątkowo ciepłą i angażującą opowieścią, przedstawiającą w zabawny i przystępny sposób istotę prawdziwej przyjaźni, która rozkocha w sobie absolutnie każdego! To rozbrajająca historia o poświęceniu, wychodzeniu ze strefy komfortu, pragnieniu sprawienia radości drugiej osobie, a przede wszystkim o tym, że będąc razem nawet największe nieprzyjemności nie są takie straszne. Zachwycająca szata graficzna, ponadczasowe przesłanie, uroczy bohaterowie i niebywale przyjemne pióro autora! Moim zdaniem, oba tomy powinny zagościć niemal w każdej biblioteczce!

• Przedszkole
  • Żłobek
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • .2021
  • Dziecięce
  • Do biblioteki
  • Dla_dzieci

Dodaj cytat z książki Miś w lesie