Cloud Cuckoo Land

Simon & Schuster
2021-09-28
2021-09-28
Inne

Jedna z lepszych książek które udało mi się przeczytać.

Jedna z lepszych książek które udało mi się przeczytać.

Przepadłam w tej historii, to jak autor opisał historie ludzi, których na pozór nie łączy nic, a jak się okaże łączy bardzo wiele.
Historie poruszane pochodzą z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W każdym z tych etapów życia ludzie pragną bezpieczeństwa, pokoju i nadziei a to wszystko może zapewnić książka.
Autor bardzo duż uwagi skupia na piśmie i historii Aetona, który miał wielkie marzenia, ale to co najważniejsse miał przy sobie od dawna tylko nie umiał tego zobaczyć.
Bardzo angażująca i chwilami bardzo smutna historia, która skłania do refleksji i radości z tego, że możemy czytać i przelazywać historie dalej w świat.
Ale książka to też obraz świata, który popada w ruinę, ludzi którzy rządzą chcą jak najwięcej zagarniać do siebie, wywołują wojny, w której nie biorą udziału, a cywile w niej giną, ludzie muszą opuszczać do i swoje miejsca, które kochają w pogoni za bezpieczeństwem. I jak wiemy z przyszłości, Ziemi nie uda nam się uratować przed nami, ludźmi.
Polecam bardzo ❤

Autor bardzo duż uwagi skupia na piśmie i historii...

„Miasto w chmurach” Anthony’ego Doerr jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością tego amerykańskiego pisarza. Jest to książka z gatunku literatura piękna, która zdobyła w 2022 roku w plebiscycie portalu LubimyCzytac tytuł „Książki Roku” w tej kategorii. Po przeczytaniu lektury rozumiem dlaczego. W mojej ocenie pomysł na fabułę powieści jest genialny, a cała historia poprowadzona w niezwykle interesujący sposób. Akcja powieści toczy się na przestrzeni trzech płaszczyzn, mianowicie przeszłości, teraźniejszości oraz odległej przyszłości. W każdej płaszczyźnie bohaterowie są świetnie wykreowani i wyraziści oraz posiadają cechy charakterystyczne, które czytelnik może naprawdę polubić, bowiem łączy ich ogromna wrażliwość i ciekawość świata, a jednocześnie różni odległość czasu, ponieważ pochodzą z różnych światów. Stworzone postaci łączy jeszcze jedno – opowieść Antoniusza Diogenesa o pastuszku, którego marzeniem było zostać ptakiem i dotrzeć do cudownego miasta „Chmurokukułków”. Bohaterowie każdego wymiaru czasoprzestrzeni poznali tę opowieść i dzięki temu czytelnik poznaje wędrówkę książki przez czas. „Miasto w chmurach” jest książką o książkach, hołdem oddanym książce i to każdej książce. Powieść jest napisana pięknym i poprawnym językiem i pomimo wielowątkowości i świetnego powiązania światów lektura ta jest niezwykłą czytelniczą przygodą. Ponadto lekkie pióro Autora oraz podział na krótkie rozdziały sprawiają, że dzieło czyta się płynnie i szybko. Jest to książka poruszająca w wysmakowany i delikatny sposób tematy obecne współcześnie jak np. autyzm, samotność, odrzucenie, poszukiwanie lepszego życia i miłości. Moim zdaniem jest to cudowna książka z piękną historią napisana wspaniałym stylem. Jak potoczyły się losy wszystkich bohaterów i jak opowieść Diogenesa wędrowała na przestrzeni około 700 lat – zainteresowanych odsyłam do kart powieści. Jest to również dzieło z przesłaniem mówiącym, że w książkach zawarta jest mądrość tego świata i dlatego niezależnie czy danym momencie czytelnik zrozumie ich treść, należy troszczyć się o nie, aby mogły nich korzystać przyszłe pokolenia, a także my sami po raz kolejny. Polecam tę powieść każdemu czytelnikowi, który kocha książki o książkach oraz który lubi czytać nietuzinkowe historie. Polecam serdecznie.

Pomysł prowadzenia kilku wątków równolegle nienowy, ale bardzo zgrabnie przeprowadzony. Krótkie rozdziały, plastyczny język, czyta się szybko, momentami wzruszająca. Wątki oczywiście pod koniec łączą się, niektóre dość zaskakująco.

Anthony Doerr – Miasto w chmurach.
Książka rozgrywa się w kilku płaszczyznach czasowych, z jednym wspólnym elementem jakim jest opowieść o Aetonie, który chciał się zamienić w ptaka, który dotrze do miasta w chmurach.
Anna to biedna,samotna hafciarka dla której historia Aetona spisana na kartach zniszczonej książki, jest jedynym skarbem jaki posiada, dzieli się nią z chłopcem o imieniu Omeir, którzy żyją w czasach oblężenia Konstantynopola.
We współczesnym świecie poznajemy Zeno, który podjął się próby przetłumaczenia historii o Aetonie i na jej podstawie przygotowuje przedstawienie wraz z dziećmi w lokalnej bibliotece, nie wiedząc, że tego dnia zostanie tam podłożona bomba przez chłopca o imieniu Seymour.
Poznajemy również losy dziewczynki z przyszłości o imieniu Konstance, która również poznaje historię Aetona.
To bardzo złożona powieść, wszystkich bohaterów łączy nie tylko opowieść o Aetonie, ale również to że ich losy łączy : zagubienie, cierpienie, zwątpienie. Losy bohaterów to niezwykle smutne losy, co sprawia, że powieść jest utrzymana właśnie w smutnym tonie, jednak nie przygnębiającym.
Autor zwraca uwagę, na to, że książka, że spisane historie nigdy nie umierają, że słowa w nich zawarte żyją wiecznie i niosą nadzieję, w trudnych czasach.

Anthony Doerr – Miasto w chmurach.

"Przewróć stronę, przejdź się linijkami zdań, a wyłoni się z nich pieśniarz i wyczaruje świat z barw i dźwięków w przestrzeni twojej głowy". Zastosowałam się do słów autora i dałam się prowadzić przez piękny, poetycki świat powieści.
Tytułowe miasto w chmurach to cudowne miejsce :"gdzie zaspokajane są wszystkie potrzeby, gdzie nikt nie cierpi i każdy dzień lśni jak pierwszy dzień po narodzinach świata". Do tego miejsca dążą bohaterowie powieści : głupi pastuszek Aeton, który chce zostać ptakiem, zamknięta w oblężonym mieście Anna, Omeir z rozszczepem wargi, Zeno szukający miłości, nadwrażliwy Seymour i wreszcie lecąca na inną planetę Konstance.
Ta książka to zbiór puzzli, gdzie każda cząstka pasuje do innych i dopiero na koniec otrzymujemy cały obraz.
Książka ma skrajne recenzje. Ja polecam ja tym, którzy cenią sobie piękno języka i mają duszę poety.

Obłędna. Jak wszystko spod szyldu Anthony Doeer. Polecam.

Obłędna. Jak wszystko spod szyldu Anthony Doeer. Polecam.

Dziwna i dość chaotyczna.

Dziwna i dość chaotyczna.

Akcja tej powieści rozgrywa się w trzech czasach:
1. Przeszłym, oblężenie Konstantynopola 1453.
2. Teraźniejszym, współczesne Idaho 2020.
3. Odległa przyszłość.
Bohaterowie Anna, Omeir, Zeno, Seymour i Konstance przeżywają swoje życie czasami w biedzie, strachu, wojnie, niepewności.... Jednakże w jakimś punkcie swojego życia trafiają przypadkiem na starożytną opowieść Diogenesa o niejakim Eatonie, który chciał zostać ptakiem i pofrunąć do tytułowego miasta w chmurach. Jak potoczy się ich historia czy połączą się ich losy?
Zapraszam do lektury. I jak najbardziej polecam!!!!!

Są książki, które po przeczytaniu po jakimś czasie "giną" nam w zakamarkach naszego mózgu.
Ale są też książki wybitne, które pamiętamy bardzo długo i na cały życie.

Taką właśnie książką jest powieść Anthonego Doerra "Miasto w Chmurach". Książka o miłości do ludzi, wojnie, przyrodzie, nostalgii, psychologii a i wątek kryminalny jest. Ale przede wszystkim jest to hymn pochwalny.... Czego? Tak. To hymn pochwalny dotyczący książki lub książek jako takich. Wieki mijają, nowe technologie zalewają nas.... a my co? A my nadal czytamy, poznajemy, zachwycamy się książkami.

Polecam i jeszcze raz polecam.

Akcja tej powieści rozgrywa się w trzech czasach:
1. Przeszłym, oblężenie Konstantynopola 1453.
2. Teraźniejszym, współczesne Idaho 2020.
3. Odległa przyszłość.

Jest kilka cytatów,które mi utkwiło z tej książki:"Historia to sposób na rozciąganie czasu. (A) Czas to koło i każde koło musi się zawsze domknąć." Splot historii postaci z czasów zamierzchłych, teraźniejszych i przyszłości utkane na bazie fantastycznej książki , która jest wspólnym mianownikiem i siłą napędową wszystkich bohaterów - to ciekawa formuła wybrana przez autora. O czym ta książka jest?tak w skrócie:"można się trzymać tego świata przez tysiąc lat, a potem zostać z niego zdmuchniętym, wystarczy jeden oddech. Są momenty, które mnie nużyły, ale i takie w których zwroty akcji nadawały odpowiedni rytm czytania. Co z niej wyniosę? Ile życia w Życiu wystarczy by odnaleźć swoją prawdę? Czy starczy czasu w Czasie by ją odkryć dla siebie? Swój sens i swoją misję?

• Literatura piękna