Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne. Tom II

Ten zbiór z pewnością zadowoli każdego, kto szuka opowieści osadzonych w zimowej aurze i o świątecznym klimacie :)

Jest to tom drugi, pierwszego nie czytałam, ale jak spostrzegłam są to dwie osobiste książki, których nie trzeba czytać kolejno, a nawet jeśli nie przypadną do gustu, to spokojnie można zakupić choćby jedną z nich. Jedyne, co będzie różne, to historie w nich zawarte i różnorodni autorzy, których historie przeczytacie. Nie mniej jednak ja będąc pod ogromnym zachwytem drugiej części, póki co mam w planach powrót do pierwszej.
Zanim przejdziecie do jakiegokolwiek opowiadania w przodzie poznacie nie tylko imię i nazwisko autora, ale także jego krótką biografię. Wskazane zostaną również poprzednie dzieła autorów, jeśli takowe posiadali. Jest to bardzo pomocne, bo naprawdę każdy z nich pisał pod innym stylem z inną intonacją i innym postrzeganiem zbrodni. Zawsze w razie zainteresowania jednym z nich możecie zaopatrzyć się we wcześniejsze książki.
W tej pozycji znajdziecie trzydzieści różnorodnych opowiadań z naprawdę inną ilością stron. Jedne bywają dłuższe, inne bardzo krótkie, ale równie ciekawe. Musicie również wiedzieć, że sama książka jest w twardej obudowie, nieco większa od innych pozycji i druczek jest tutaj dużo mniejszy. Spodobał mi się również fakt, że wiele z nich zawiera bardzo dużo dialogów, gdzie treść praktycznie sama się czyta. Inne bywają bardziej w formie opowiadania narratora, czyli gdzieniegdzie jedynie pojawi się jakiś dialog. Jedne pisane są z perspektywy postaci o innych opowiada dany autor. Dzielą się również na takie, które potrafią przestraszyć i takie, które pozostawiają po sobie niepokój, choć tak naprawdę aż takich strasznych rzeczy tam nie było. Kilka z nich było jakby z duszą, kiedy wczuliśmy się w niepokojącą sytuację zaczął udzielać mi się niepokój, że ktoś gdzieś obok mnie stoi, choć nikogo tam nie było. Zupełnie jakby osoba z danego opowiadania w niematerialny sposób znalazła się w moim pobliżu. To uczucie nie opuszcza nawet po skończeniu książki. Jakby poprzez czytanie jakaś dusza została uwolniona! Fani kryminałów powinni być nią zachwyceni, gdyż w dotychczasowych książkach kryminalnych nie odnalazłam takiego odczucia...

Mam za sobą dwa zbiory opowiadań wybranych przez Otto Penzlera i powoli nabieram przekonania, że jeśli kiedykolwiek w moim życiu napotkam jakąkolwiek zagadkową zbrodnię w okolicach świąt - domyślę się rozwiązania szybciej niż dowolny detektyw. Jeszcze jeden taki tom i stanę się ekspertem w tym temacie.

Mógłbym właściwie powtórzyć sporo z tego, co pisałem przy okazji recenzji poprzedniego tomu. Solidna i zróżnicowana rozrywka - w tej części dużo bardziej niż poprzedniej. Opowiadania są bardziej współczesne i dużo mniej związane ze świętami, często właściwie ich relacja z bożym narodzeniem jest akcydentalna, co moim zdaniem wychodzi na korzyść. Tak jak wcześniej zbiór podzielony jest na 5 części - chociaż czasem kryteria tego podziału są absolutnie niejasne.

"Przerażające opowiadania świąteczne" wygrywa Peter Robinson i jego "Blue Christmas" chociaż absolutnie nie rozumiem dlaczego redaktor włączył ten tekst w tą kategorię. Nie ma tutaj nic przerażającego - jest to natomiast ciekawa, zwięzła i wciągająca historia policjanta o dobry sercu. Trochę noir, trochę hard-boiled, trochę melodramat, ale zaskakująco to przyjemne. Gdybym miał wybrać z opowiadań w tej kategorii, które faktycznie do niej pasują to padłoby na "Odniewinnieni" Bradford Morrow - głównie dlatego, że klimatem przypomina mi "Fabrykę Os" Banksa.

"Zaskakujące opowiadania świąteczne" zawierają raptem trzy teksty, więc nie ma za bardzo w czym wybierać - niemniej jednak "Śmierć w Wigilię" Stanleya Ellina przypadło mi do gustu najbardziej. Nieco duszna i nerwowa atmosfera dobrze przykrywa prosty, ale sensowny koncept.

"Współczesne opowiadania świąteczne" są częścią najłatwiejszą w odbiorze, bo… są współczesne. Właściwie każde czyta się nieźle i spora część przywodzi na myśl kinowe kryminały z ostatnich lat - takie koniecznie z niebieskawo-szarym filtrem, szerokimi ujęciami lasów i morderstwem w tle. Ze wszystkich najbardziej ujął mnie Ed McBain i "Wszystko w domu". Jeśli mieliście okazję oglądać "Brooklyn 99" i Wam się podobało to równie bardzo ucieszy was tekst McBaina.

"Zagadkowe opowiadania świąteczne" podobały mi się właściwie wszystkie po równo i chociaż każde było na swój sposób przyjemne to żadne nie przykuło szczególnie mojej uwagi. Ciekawe jest to, że tekst Asimova "Trzynasty dzień Bożego Narodzenia" wypada tak sobie. To nie tak, że jest zły, ale spodziewałem się ciekawszej puenty.

No i na koniec - "Klasyczne opowiadania świąteczne". Ten podzbiór najbardziej przypomina klimatem poprzedni tom - nie dziwota, bo i opowiadania są dużo bardziej zbliżone w czasie. Chociaż znajdzie się tu sporo ciekawych pozycji to najbardziej cieszyło mnie "Świąteczne przyjęcie" Rexa Stouta - jest również najdłuższy tekst w zbiorze. Opowiadanie dostarcza rozrywki głównie za sprawą relacji między głównymi postaciami i dość wartką, chociaż względnie rozbudowaną fabułą.

Czy warto? No jasne. Gdzie indziej będziecie mieli okazję spróbować zróżnicowanej twórczości świetnych pisarzy, którzy często mają absurdalnie ogromny dorobek? Zbiory tego typu zawsze są warte uwagi - nigdy nie wiadomo czy akurat któryś z autorów nie spodoba się Wam na tyle, by spróbować jego innych dzieł.

Mógłbym właściwie powtórzyć sporo z tego, co pisałem przy okazji...

„Życie zgodne z prawem jest nudne. Wolałbym już jakąś zbrodnię. Piję pod tę zbrodnię!“

Agatha Christie

Ed McBain, Barry Perowne, Will Scott, Rex Stout… Te oraz wiele innych niezwykle popularnych nazwisk zabierających nas w świat tajemniczej zbrodni, oraz mordercy bez skrupułów. Zachwycam się klimatycznymi pozycjami kryminalnymi, nieważne czy sięgam po opowiadanie, czy po całą pozycję. Lubie te klasyczne z przełomów epok, jak i te współczesne. Wszystkie one mają wprawdzie jeden wątek, jakim jest zabójstwo, ale różnią się zawsze klasą i stylem pisania.

Ostatnio przeczytałam artykuł o umieraniu książek. Jego autor pisze, że dawne pozycje nie są ciekawe dla czytelnika ze względu na przestarzały język, dobór słów, nieciekawą historię epoki, w której powstawały, a także przez to, że są kompletnie oderwane od współczesnego świata oraz odbiorcy. Osobiście nie zgadzam się tym, kultury czytania każdy z nas uczy się w domu, rodzice, czy dziadkowie wiedzą, że aby zainteresować dzieci książką, należy sięgać po każdy z gatunków, oraz po różnych pisarzy zarówno tych współczesnych jak i dawnych. Po latach kiedy już mamy wyrobiony gust literacki sami decydujemy, po jaką pozycję sięgniemy, jednak mamy już rozeznanie w gatunkach, epokach i pisarzach. Oczywiście nie każda książka jest dobra, nawet jeśli jest klasykiem, jednak warto sięgać po coś dla nas nieznanego, a nuż nam się spodoba i znajdziemy nowy styl literacki dla siebie.

Jedną z takich klasycznych pozycji jest książka Świąteczne tajemnice – najlepsze świąteczne opowieści kryminalne, która powstała pod redakcją Pana Otto Penzlera. Jest to tom II, poprzedni ukazała się w roku 2020. Ta pozycja jest publikacją, która zbiera najlepsze klasyczne opowiadania kryminalne, jakie powstały na przestrzeni lat. Znajdziemy tutaj takich autorów jak np. Edgar Wallace, Rex Stout, czy Julian Symons. Zbiór opowiadań raczy nas takimi tekstami jak Śmierć przy radiu, Świąteczne przyjęcie, Trzynasty dzień Bożego Narodzenia, czy Szalony pies.

Każde z tych opowiadań rozgrywa się podczas otoczonych niezwykłą aurą najpiękniejszych świąt w roku. Na tle Bożego Narodzenia, co roku powstaje wiele publikacji książkowych. Jedne są lepsze, inne gorsze, dlatego warto wybierać tylko perełki, którą moim zdaniem jest właśnie zbiór opowiadać opracowany przez Pana Penzlera.

Książka ta jest podzielona, na pięć kategorii są to:

- Przerażające opowiadania świąteczne
- Zaskakujące opowiadania świąteczne
- Współczesne opowiadania świąteczne
- Zagadkowe opowiadania świąteczne
- Klasyczne opowiadania świąteczne

Każda z tych kategorii, zawiera kilka tytułów, wciąga nas w świat zbrodni, tajemnicy, psychologii oraz dreszczyku emocji. Okres Bożego narodzenia minął, jednak uważam, że do tekstów tego czasu warto zasiadać codziennie. Ja uwielbiam kryminały, które dzieją się właśnie na gwiazdkę, są one dla mnie jeszcze bardziej wciągające i klimatyczne otoczone aurą tajemnicy.

Bezsprzecznie polecam naprawdę obszerne dzieło Pana Penzlera. Jestem przekonana, że miłośnicy dobrych powieści kryminalnych będą zachwyceni równie bardzo jak ja. Przyznam, że mam wielką nadzieję, na ukazanie się tomu III.

Agatha Christie

"Na ten dzwonek nikt nie odpowiedział, więc ten, kto dzwonił, jeśli faktycznie miał złe zamiary, już może wyłamuje zamek lub obchodzi dom w poszukiwaniu otwartego okna."

W zeszłym roku delektowałam się pierwszym tomem opowiadań kryminalnych z intensywną nutą świąteczną "Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne". To była wspaniała uczta czytelnicza, dlatego w tym roku z przyjemnością wyczekiwałam kontynuacji. Drugi tom okazał się równie satysfakcjonującą przygodą w mrocznej odsłonie grudniowych świąt. Połączenie intrygujących detektywistycznych zagadek z miłą świąteczną oprawą był świetnym pomysłem na zerknięcie w ostatnie dni grudnia z nieco innej niż zwyczajowo perspektywy, ku uciesze wyobraźni i bystrości skojarzeń. Ponadto w ferworze prac związanych z końcem roku, krótkie formy literackie wyśmienicie się sprawdzały, mogłam po nie sięgnąć i wypełnić małe jednostki czasu relaksem czytelniczym. Trzydzieści opowiadań różnych pisarzy wspaniale umiliło późnowieczorne spotkania z książką.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/01/swiateczne-tajemnice-ii.html

Udały się święta w tym roku, nieprawdaż? Dawno już nie były białe i jakże się za tym tęskniło. A idealnym uzupełnieniem tego magicznego czasu są dla wielu z nas książki. Niekoniecznie te o miłości w płatkach śniegu i blasku słońca odbijającym się w soplach zwisających z dachów i parapetów. Idealne w takim czasie są też opowiadania kryminalne, szczególnie jeśli ma się ochotę na odrobinę dreszczyku i główkowania albo zwyczajnie na relaks.

Zimą Wydawnictwo Zysk i S-ka przygotowuje dla czytelników całkiem spory zapas książek, szczególnie antologii z kryminalnym zacięciem. Czy można ich za to nie lubić? Absolutnie! Dzięki nim można zaczytywać się w fantastycznych historiach, które sprawiają, że ta pora roku jest bardziej magiczna, nawet jeśli za oknem nie ma śniegu. A może szczególnie wtedy, bo śnieg na kartach tychże książek rekompensuje braki za oknem.

W tym roku pojawił się drugi tom Świątecznych tajemnic obfitujący w, uwaga, trzydzieści opowiadań, które wypełniają ponad siedemset stron! Czysta rozpusta! Zapas na kilka wieczorów z kubkiem gorącej herbaty albo kakao w towarzystwie pierniczków.
I tym razem podzielonych na pięć kategorii. I tak znajdziecie w tym wydaniu trochę klasyki, trochę zagadek, ale też przeczytacie mrożące krew w żyłach historie, czy takie bardziej współczesne. Nie obędzie się też bez kilku zaskoczeń. Jest w czym wybierać, nieprawdaż? Zdecydowanie każdy znajdzie w tej publikacji coś dla siebie.

Z moich doświadczeń z antologiami wiem, że nie da się lubić wszystkich zawartych w nich historii. Ten raz nie był wyjątkiem, jednak mając na uwadze ilość opowiadań, była ich ledwie garstka, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Znalazłam w Świątecznych tajemnicach kilka wyjątkowych opowiadań, jak Chińskie jabłko Josepha Shearlinga, Wczesne Boże Narodzenie Douga Allyna, Żywe drzewko Johna Lutza, czy Pamiątka po Rafflesie E.W. Hornunga, które to wyjątkowo zapadły mi w pamięć i sprawiły, że serduszko zabiło szybciej. Niemniej większość z pozostałych była równie przyjemna w czytaniu.
Znalazłam w tej antologii również opowiadania, które miałam okazję już czytać i jest to między innymi opowiadanie Ethel Liny White Figury woskowe, czy historia pióra Marjorie Bowen Herbatka z mlekiem, które miło było przeczytać raz jeszcze.

Jeśli więc szukacie antologii, które są warte swojej ceny i czasu im poświęconego, to właśnie patrzycie na jedną taką, która spełnia obaw „warunki”. Świąteczne tajemnice są zbiorem, który pozwoli Wam przenieść się w czasie na kilka chwil lub przejść się uliczkami całkiem współczesnymi. Znajdziecie w tej książce wszystko to, czego oczekuje się po kryminałach, nawet jeśli w tak krótkich formach, a może szczególnie w takich? Koniecznie przekonajcie się sami!

"Świąteczne tajemnice" to drugi tom cyklu, gdzie rok wcześniej była wydana pierwsza część, którą również czytałam! Uwielbiam książki świąteczne, można poczuć cały klimat Świąt! Ta jest równie wspaniała co poprzednia i szczerze mogę polecić!

IG: Czytomanka

👉Antologia najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych. Znajdziemy tutaj klasyczne historie, nowoczesne, przerażające, intrygujące i zaskakujące. Wybór jest bardzo duży, a każde opowiadanie jest inne, co sprawia, że książka w całości jest zachwycająca.

👉Uwielbiam takie antalogie! Jestem jedną z większych fanek zbiorowych historii z lekką nutą kryminału w tle, podczas świątecznej aury. Genialna! Jeśli kochasz święta tak jak ja, to tego typu książki są obowiązkowe! Książka wprowadza w doskonały świąteczny nastrój.

❗Ocena: 10/10

IG: Czytomanka

Otto Penzler zna się na rzeczy, jeśli chodzi o powieści kryminalne. Całe swoje dorosłe życie albo pisał książki o tajemniczej, kryminalnej tematyce, albo je wydawał. Swoje pierwsze wydawnictwo założył w 1975 roku, współpracował i wydawał teksty między innymi Isaaca Asimova, Raymonda Chandlera, Ruth Rendell czy Patricii Highsmith. Świąteczne tajemnice to drugi tom opowiadań, których akcja dzieje się w czasie Świąt Bożego Narodzenia, który Penzler opracował i do którego wybrał teksty.

Całość składa się z trzydziestu opowiadań, które zostały zebrane w pięć grup, skupiających przerażające, zaskakujące, współczesne, zagadkowe i klasyczne opowiadania świąteczne. Teksty różnią się od siebie czasem powstania (ten tom obejmuje historie napisane przez niemal cały dwudziesty wiek) tematyką, atmosferą, objętością. Dzięki temu, czytelnik dostaje niejako w pigułce teksty, które reprezentują różne style i historie. Widać tu ewidentną wiedzę i doświadczenie Penzlera – każdy z tekstów jest różny od poprzedniego pod każdym względem, przez co odbiorca ma możliwość poznania wielu różnorodnych historii i autorów i zdecydować, przy takim wyborze, co mu się podoba.

Przed każdym tekstem znajduje się krótka nota biograficzna na temat każdego z autorów i autorek, co jest niezwykle pomocne i ciekawe, szczególnie w przypadków twórców, którzy publikowali swoje teksty na początku poprzedniego wieku bądź takich, którzy obecnie są niemal całkowicie zapomniani. W zbiorze znajduje się dziewięć tekstów napisanych przez kobiety. Przekrój autorów, których opowiadania weszły w zbiór Świątecznych tajemnic jest bardzo duży – od pisarzy i pisarek, których znają niemal wszyscy, jak Isaac Asimov czy Mary Higgins Clark, po autorów takich, jak Will Scott, o którym wie niewiele osób.

O samej jakości tekstów trudno jest pisać – ze względu na ich różnorodność, różny czas powstania, styl i tematykę, nie stanowią one jednorodnego zbioru, co jest oczywiście zaletą całości. Czytelnicy będą musieli sprawdzić samodzielne, które z nich przypadły im do gustu.

Natomiast to, do czego trzeba się przyczepić, to błędy w redakcji, które pojawiają się co jakiś czas, a które dotyczą nazwisk bohaterów lub nazw miejsc – pan Blunt staje się panem Blountem, panna Quon jest panną Quong a Malta bywa Maletą. Rzuca się to niestety w oczy i przeszkadza w lekturze.

Świąteczne tajemnice to zbiór tajemniczych i kryminalnych opowiadań, który został w przemyślany, mądry i ciekawy sposób ułożony. Czytelnicy dostają w jednym wydaniu unikatowy zbiór tekstów, do których zapewne w innym przypadku nie mieliby tak łatwego dostępu. Tom drugi, opracowany przez Penzlera to interesująca pozycja, nie tylko na Święta.

W tym roku Otto Penzler powraca z kolejnym tomem „Świątecznych opowiadań”. To już drugi zbiór kryminalnych opowiadań, których cechą wspólną jest czas akcji – Boże Narodzenie.

Tak jak w pierwszym tomie również tutaj każde opowiadanie poprzedzone jest krótką notką na temat autora, przebiegu jego kariery lub okoliczności powstania danego opowiadania. Poszczególne tytuły posegregowane są na przerażające, zaskakujące, współczesne, zagadkowe i klasyczne. Tak więc wybór jest spory i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Muszę przyznać, że ten zbiór wydał mi się jeszcze bardziej interesujący i wciągający niż poprzedni. Niemal każde opowiadanie miało w sobie to coś, co sprawia, że lektura staje się czystą przyjemnością. Osobiście najbardziej spodobało mi się opowiadanie „Figury woskowe” i „Herbata z mlekiem”. Mimo tego, że Otto Penzler wybrał opowiadania mniej znanych autorów to i tak trzymały bardzo dobry poziom. Obawiałam się, że być może wszystkie najlepsze propozycje zostały już przytoczone w tomie pierwszym jednak okazało się, że jest jeszcze ciekawiej.

Bardzo miło spędziłam czas na tej lekturze tym bardziej, że stanowił on wytchnienie dla przedświątecznego rozgardiaszu. Do tego forma krótkich opowiadań doskonale się sprawdza do czytania „z doskoku”. Po cichu liczę, że w przyszłym roku Otto Penzler zaproponuje kolejny zbiór opowiadań, po który z przyjemnością sięgnę. Z czystym sumieniem polecam „Świąteczne tajemnice”.

To drugi tom opowiadań kryminalnych, których akcja zahacza o święta Bożego Narodzenia. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Antologia jest podzielona na rozdziały. Są w nich opowiadania przerażające, zaskakujące, współczesne, zagadkowe i klasyczne. Wśród bohaterów trafiłam na dawnych znajomych - pannę Marple, księdza Browna, brata Cadfaela, A.J.Rafflesa.
Nie potrafię wybrać jednego spośród tych trzydziestu opowiadań. Każde z nich charakteryzuje misternie utkana fabuła i świąteczny klimat. Dodajcie do tego zaskakujące zwroty akcji, atmosferę grozy i świetnie skonstruowanych bohaterów oraz przepiękne wydanie, a sami zrozumiecie, że nie sposób tej książki ominąć. Jest "nieodkładalna"...

(cd recenzji na fb)

Nie potrafię...