Świat chce, byś był sobą

Okładka książki Świat chce, byś był sobą Joanna Gaines
Okładka książki Świat chce, byś był sobą
Joanna Gaines Wydawnictwo: HarperCollins Seria: Akademia Mądrego Dziecka opowiadania, powieści dla dzieci
32 str. 32 min.
2021-10-27
32 min.
Katarzyna Huzar-Czub

Okładka książki The Magnolia Story Chip Gaines, Joanna Gaines
The Magnolia S... Chip Gaines, Joanna...

“Świat chce, byś był sobą” to naprawdę świetna książka. Jestem zwolenniczką bycia sobą, wyrażania swojego zdania i robienia swojego. Jednak czy świat naprawdę chce, aby ludzie byli sobą? Chyba nie. Bardzo bym chciała, żeby dzieci nie bały się mówić na głos o swoich przekonaniach. Żeby rozwijały swoje pasje tak jak im dyktuje serce. Żeby inni im na to pozwolili. Niestety świat często ogranicza nie tylko dzieci, ale także i nas, dorosłych. Dorośli ograniczają siebie nawzajem i to nigdy się nie skończy.

Chciałabym też, żeby w przedszkolach i szkołach dzieci nie bały wyrażać się swoich poglądów i nie były za to karane. Bycie sobą jest trudne. Szczególnie w szkołach, kiedy “odmienność” uznawana jest za wadę i powody do szykanowania. Nie ma czegoś takiego jak “odmienność”. Każdy jest sobą! Każdy jest inny na swój sposób i ten sposób jest piękny. Kochasz rysować? Nie wstydź się tego! Kochasz śpiewać? Śpiewaj! Jesteś chłopakiem i lubisz nosić różowe koszulki? Rób to! Nie ograniczajmy się i nie ograniczajmy naszych dzieci, bo zabijemy w nich chęć do działania.

“Świat chce, byś był sobą” to książka o dzieciach, które razem budują balony, aby móc polecieć nimi w świat. Kiedy spotykają się w jednej grupie, nagle okazuje się, że każdy ma odmienne zdanie i wygląda inaczej. Każdy ma swoją wizję i sposób na budowę balonu i to jest cudowne! Czy dzieciaki będą dla siebie wyrozumiałe?

Uważam że książka “Świat chce, byś był sobą” powinna znaleźć się w każdym domu. I najpierw powinni przeczytać ją dorośli, bo od dorosłych się to wszystko zaczyna. Dzieci nie mają uprzedzeń, nie przeszkadza im kolor skóry, nie przeszkadza im, że chłopiec i dziewczynka mogą wspólnie bawić się lalkami. To dorośli niszczą dziecięce wizje i tłamszą wszystko w zarodku. Książka jest krótka, zwięzła i na temat, tekstu nie ma wiele, jednak daje naprawdę wiele do myślenia.

Ja pozostałam sobą, nie zatraciłam w sobie dziecka. Lubię bajki, kreskówki, mangę, anime i jednorożce. Czy mam się tego wstydzić? Nigdy w życiu! Wstydzić powinny się tylko osoby, którym to przeszkadza.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci, Poziom 0
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Świat chce, byś był sobą