Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence

Okładka książki Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence Anna Lembke
Okładka książki Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence
Anna Lembke Wydawnictwo: Dutton Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence
Dutton Books
2021-08-24
2021-08-24
uzaleznienia psychologia

Pomaga w radzeniu sobie z uzależnieniami. Autorka powołuje się na przyklady swoich pacjentow dzieki czemu łatwiej nam zrozumieć i przyswoić wiedzę ,która możemy zastosować w naszym życiu

Nie jest to pozycja naukowa, ale zbiór anegdot zebranych przez terapeutkę na bazie jej doświadczeń z pacjentami, cierpiącymi na różne rodzaje uzależnień. Przykłady, którymi posługuje się autorka są ciekawe, a jej styl pisania sprawiał, że dużo się reflektowałem, przede wszystkim przekładając treść na swoje życie i swoje doświadczenia. Zapamiętałem przede wszystkim to, że często wewnętrzne cierpienie ludzi wynika z intensywności wysiłku, jaki wkładają w unikanie nieszczęścia, że każda przyjemność ma swoją cenę, że człowiek zdolny do narzucania sobie wewnętrznych reguł odczuwa szacunek dla własnej moralności, a mówienie prawdy pozytywnie zmienia nasz mózg. To była bardzo pożyteczna lektura.

Nowe i świeże spojrzenie na uzależnienia od wszystkiego.

Nowe i świeże spojrzenie na uzależnienia od wszystkiego.

Zdumiewająco naiwna, na pewno nie daje odpowiedzi na pytanie - Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości?. Dowiedziałam się jedynie, że lepiej się nie uzależniać, bo potem trudno zerwać z nałogiem. Chociaż autorka ma swoje, niewątpliwie skuteczne metody leczenia, jak na przykład modlitwa zamiast masturbacji. A dziewczynie uzależnionej od marihuany proponuje odstawienie tejże na miesiąc i...po problemie. Jakie to proste! Gdyby autorka poprzestała na propagowaniu własnych metod leczenia, wybaczyłabym. Nie mogę jednak wybaczyć negowania innych metod i uważania stosujących je psychiatrów za szarlatanów.

Książka o tym, jak zaleźć umiar we wszystkim i jak nauczyć się żyć szcześliwie w świecie pełnym bodźców. Jest naprawdę niezła, więc polecam przeczytać.

Fajnie napisany zbiór opowieści psychoterapeutki. Autorka podaje parę konkretnych kroków, które można podjąć, aby walczyć z zalewającym nas zewsząd strumieniem dopaminy.

“Niewolnicy Dopaminy” to książka podchodząca do tematu uzależnień, skąd się biorą i jak można je pokonać. Autorka przytacza różne przykłady ze swojej pracy jako terapeutka, oraz z własnego doświadczenia życiowego. Całokształt książki bardzo na plus – naukowe pojęcia wytłumaczone w bardzo przystępny sposób.

Po lekturze inaczej patrzę na dyskomfort i odczuwanie bólu – to było dla mnie odkrywcze, odświeżające. Polecam się z nią zapoznać.

Po lekturze inaczej patrzę na dyskomfort i odczuwanie bólu – to...

W porządku. Czyta się łatwo, zaprezentowane są ciekawe spojrzenia na niektóre nawyki i zachowania.
Liczyłem jednak na coś bardziej zgłębiającego temat, może bardziej naukowego. Coś za coś, książka jednak bardzo przystępna.
Tłumaczenie Grażyny Chamielec na minus. Wielokrotne mylenie słów mających ten sam odpowiednik w angielskim, zdarzają się też zdania bez sensu, bo tłumaczka nie rozumie logiki tęgo co tłumaczy.

Świetna książka poruszająca mechanizmy działania wszechobecnych w naszym życiu nałogów. Można wynieść z niej wiele dobrego jeśli jest się świadomym człowiekiem, polecam wszystkim myślącym.

Wartościowa pozycja dla osób, które chcą poznać genezę nałogów. Atutem książki jest niewątpliwie przystępny język oraz to, że została poparta prawdziwymi casami. Uświadamia i pomaga spojrzeć na problem z wielu perspektyw.

• Psychologia
  • Audiobooki

Anna Lembke Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości Zobacz więcej