Tygrys legendarny czołg

Wydawnictwo Naukowe PWN
2021-08-10
2021-08-10

Niemiecki super czołg

Przyznam, że militaria jakoś specjalnie nigdy mnie nie fascynowały. Choć jako dziecko oglądałam "Czterech pancernych i psa" i tam podziwiałam w akcji czołg Rudy 102, to temat czołgów mnie nie wciągnął. Ale że z natury jestem ciekawa świata i lubię poszerzać swoje horyzonty, to postanowiłam zmierzyć się z publikacją poświęconą legendarnemu niemieckiemu czołgowi, Tygrysowi.

Publikacja Andersona to prawdziwy pean na cześć Tygrysa i ogólnie niemieckiego sprzętu pancernego. Widać, że autor szczerze podziwia kunszt niemieckich inżynierów w zakresie sprzętu bojowego.
Publikację czytało mi się sprawnie, duży wpływ na to miała konstrukcja książki, a mianowicie, mało tekstu, dużo zdjęć i ilustracji. Pod względem merytorycznym publikacja jest na pewno ciekawa, widać dobre przygotowanie autora do omawianego tematu, Anderson cytuje liczne raporty wojskowe, meldunki czy ulotki, prasę z okresu II wojny światowej. Czasem gubiłam się pośród tych nazw i skrótów danych czołgów, jest to fachowe słownictwo, w którym łatwiej odnajdzie się ktoś, kto tematem czołgów interesuje się na co dzień. Mnie trochę to wszystko momentami przytłaczało. Jeśli sięgniesz po tę publikację dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat Tygrysa, mianowicie jak sprawdzał się na polu bitwy, jak odporny był na ataki nieprzyjaciela, jak często potrzebował napraw i jakich, i gdzie były one dokonywane, jak oceniali sprawność czołgu niemieccy żołnierze, jaka była jego mobilność, siła ognia, opancerzenie, organizacja i jak wyglądał jego rozwój.

"Tygrys. Legendarny czołg" to idealna lektura dla fanów niemieckiego czołgu, Tygrysa, jak i militariów ogółem, a także dla fascynatów sprzętu bojowego i jego historią. Myślę, że fani czołgów odnajdą się w tej publikacji łatwiej, ale jeśli jesteś jej ciekawy, i ciekawy świata, tak jak ja, to śmiało sięgaj po tę książkę od wydawnictwa RM i poznawaj historię najsłynniejszego czołgu, czołgu przed którym drżeli wszyscy, w tym amerykański Sherman czy czołgi radzieckie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu RM.

Niemiecki super czołg

Nowe, drugie wydanie książek z serii Sekrety Historii naprawdę cieszą oko.
Książka ta zaciekawiła mnie z pewnych osobistych względów, o czym na powiem na zakończenie.
Mimo że jest to czysto techniczna, mocno tematyczna książka, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów.

Odbywając podróż przez daną książkę dowiemy się m. in. Jak zbudowany jest czołg, jakie jego elementy miały wpływ na to czy przetwa wojenne starcie. Długość lufy, pochyłość pancerza, kolor, stosunek mocy silnika do masy czołgu czy szerokość gąsienic to tylko część z czynników, które mogły zadecydować o tym jak zakończy się starcie tytanów.

Autor nakreślił nam historię powstawania pierwszych typów czołgów, pokazuje nam podział na czołgi lekkie, średnie, ciężkie czy samobieżne działa szturmowe.

Wspomina także o Ferdinandzie Porsche, który to dostał zlecenie od samego Hitlera na produkcję czołgów ciężkich. (więcej o nim w recenzji książki dedykowanej jego osobie).

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości kontaktu z drugim człowiekiem nawet mobilnie, metody łączności w takich pojazdach to raptem race świetlne czy laski i chorągiewki sygnalizacyjne.

Szczegółowo opisane zostały teoretyczne struktury organizacyjne poszczególnych kompani i plutonów.
Dowiemy się także w jakie urządzenia zaopatrzony był tytułowy Tiger.
Ciekawostką dla mnie był fakt iż wizjer teleskopowy sięgał nawet 4000 m.

Książka napisana została na podstawie raportów o charakterze ściśle technicznym oraz wspomnień byłych niemieckich czołgistów.
Wymienione zostały także poszczególne muzea, w którym możemy nawet dziś podziwiać egzemplarze Tygrysa.

Osobiście ciekawa byłam właśnie jak to wszystko odbywało się w takim czołgu ze względu na fakt iż mój własny tata, będąc w wojsku i przebywając w czołgu T72 M1, gdy ten dokonywał wystrzału, uszkodził sobie bębenek w uchu a z następstwami tego zmaga się do dania dzisiejszego.

Ciekawi mnie to, jak dawniejsi żołnierze, osoby obsługujące tak mocne maszyny żyli prywatnie, czy to, co działo się na wojnie czy poligonie, fakt z jakim sprzętem pracowali miało bądź ma późniejszy wpływ na ich zdrowie.

Nowe, drugie wydanie książek z serii Sekrety Historii naprawdę cieszą oko.

Recenzja książki od @wydawnictwo_rm
Premiera 6 sierpnia
Autorstwa: Thomas Anderson

Powiem wam, że zdecydowałam się zrecenzować tą książkę z bardzo prostego powodu. Otóż wiele słyszałam o czołgach, ale tak naprawdę nigdy ich nie widziałam. Ktoś powie, że po to są filmy, jednak nie tak łatwo natrafić na taki, gdzie będą one dokładnie przedstawione. Tutaj przeczytałam nawet o ich danych technicznych. Przynajmniej wiem już, że nie jeździły wyłącznie na benzynę.
A wiedzieliście, że to Hitler zlecił ulepszenie wszystkich komponentów Tygrysa I ? Płyty pancerza zrobili bardziej pochyłe, zwiększono grubość opancerzenia, działo miało dłuższą lufę i stało się najpotężniejszą z dostępnych armat czołgowych. Masa przekraczała 70 ton! Niewiarygodne jak potrafił zadbać o czołgi, by były cięższe i bardziej bezpieczne dla osób wewnątrz, a niemal niezniszczalne dla wroga. Zresztą prawie na każdej stronie książki można przejrzeć zdjęcia czołgów i widać ich różnicę gołym okiem.
Dlaczego czołgi malowano roztworem wapna? Kiedy zakładano wąskie gąsiennice i dlaczego? W ogóle znajdziecie tam informacje od kiedy powstały, jak je ulepszano, jak znosiły walki, w jaki sposób je remontowano i najważniejsze pytanie, czy przetrwały do dzisiaj? W końcu była to pierwsza taka poważna broń, która miała konkretny cel. Miała służyć odparciu ataku i przetrwać go za wszelką cenę. Pierwszy Tygrys który powstał faktycznie był wytrzymały, jednak dopiero jego,,sobowtór" znacznie ulepszony pokazał, że można jechać na wojnę i z niej powrócić.
Powiem wam, że nie chodzi tutaj żeby książkę przeczytać i odłożyć na bok. W końcu znajdziemy tam kawałek naszej historii, gdyż owa pozycja nie składa się tylko z faktów technicznych.
Być może jedynym małym minusem jest tutaj nie styl pisania, ale słowa, które czasem ciężko było zrozumieć. Nie miałam nigdy doczynienia z językiem niemieckim, więc może to mój błąd. Niemniej jednak książkę wam polecam, bo chyba jeszcze nikt nigdy nie opowiedział mi tylu istotnych informacji o czołgach i maszynach, które przy nim pracowały. Znalazłam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania, dlatego jestem z niej zadowolona:-)

#wydawnictworm #tygrys #czołgi #tygrys1 #thomasanderson

Dzisiaj prezentuję następną książkę z serii Sekrety Historii "Tygrys
Legendarny Czołg "
Autora Thomasa Andersona
Dziękuję za bardzo za egzemplarz do recenzji @wydawnictwo_rm💖

Jest to książka o najsłynniejszych czołgu historii wojsk pancernych Wermachtu i Waffen-SS.
Autor przedstawia Tygrysa od jego początków i pierwszych modeli po liczne warianty budowane na podwoziu tego czołgu.Szczegółowo
prezentuję mechanikę oraz jego dane
taktyczno-techniczne -opancerzenie , uzbrojenie i amunicję.Zawiera wiele nieopublikowanych wcześniej zdjęć ilustracji bojowe dzieje Tygrysa .
W każdym rozdziale wymienia się początki Tygrysa od Rozwoju po organizacje , mobilność,siłę ognia ,opancerzenie ,w walce , konserwacja i naprawy .Autor dużo z tego ,co napisał na temat czołgu Tygrys ,powstało na podstawie raportów o charakterze ściśle technicznym oraz wspomnień byłych niemieckich czołgistów.Jednakże w pamiętnikach spisanych już po wojnie ,nawet tych lat bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych , zdarzają się nieścisłości . Niestety,po upływie czasu niekiedy sprzyja przeznaczeniu historycznych faktów.
Książka naprawdę mi się spodobała z przyjemnością ją czytałam jest dużo ciekawych zdjęć i tabel . Opisane są miejsca gdzie Tygrys walczył .Jest też podręcznik obsługi Tygrysa zawiera instruktaż skutecznej walki z wieloma typami nieprzyjacielskich czołgów .Na końcu książki znajdziemy Ocalałe Tygrysy wypisane Muzea dwa egzemplarze się znajdują Pzkpfw VI AUSF E TIGER
PzKpfw VI AUSF B TIGER II
SZCZERZE POLECAM WSZYSTKIM FANOM HISTORII CZOŁGÓW 😁🪖🪖

🪖Recenzja 🪖
Dzisiaj prezentuję następną książkę z serii Sekrety Historii "Tygrys
Legendarny Czołg "
Autora Thomasa Andersona
Dziękuję za bardzo za egzemplarz do recenzji @wydawnictwo_rm💖

Choć na co dzień nie interesuję się historią, to często w moje oczy rzuca się jakiś ciekawy temat z nią związany. Czasem dotyczy on konkretnej bitwy, innym razem zwyczajów czy kultury danego okresu, a kiedy indziej konkretnej postaci historycznej. Tym razem miałem okazję zapoznać się z prawdziwą legendą II wojny światowej, która przez długi czas siała postrach wśród aliantów. Nie chodzi mi tu o żadnego przywódcę, czy nawet sojusz wojskowy, a o pojazd. Konkretnie o czołg.

„Tygrys. Legendarny czołg” to jedna z ciekawszych książek wydawnictwa RM, które ukazały się w ramach cyklu Sekrety Historii. Pozycja ta doczekała się właśnie nowego, drugiego wydania i powinna zainteresować nie tylko fanów historii oraz okresu II wojny światowej. Jest to bowiem tytuł, który stara się bardzo szczegółowo zaprezentować nam maszynę zagłady, zarówno pod kątem technicznym jak i w szerszym kontekście historyczno-politycznym.

Autor książki zabiera nas w podróż po kolejnych etapach powstawania i udoskonalania jednego z najpopularniejszych czołgów II wojny światowej. Pokazuje nam jak wiele wysiłku trzeba było włożyć w stworzenie takiego monstrum, jednocześnie uzmysławiając nam jak niedoskonałymi maszynami potrafią być czołgi.

W kolejnych rozdziałach Anderson przedstawia nam dane dotyczące technicznych możliwości „Tygrysa”, a także jego skuteczności w walce. Autorowi udało się również dotrzeć do bogatego zbioru zdjęć czy plakatów z okresu II wojny światowej, które świetnie wprowadzają nas w klimat wojny i pomagają nam lepiej poznać czołg.

W książce jest mowa nie tylko o samym „Tygrysie”, lecz również o innych maszynach wyprodukowanych przez III Rzeszę takich jak „Pantera”, Sturmmorser, czy Bergepanzer. W zasadzie jest tutaj mowa o wszystkich najważniejszych pojazdach, które w sposób pośredni lub bezpośredni były związane z tytułowym czołgiem, np. ciągnikach służących do ewakuacji uszkodzonej maszyny. Znalazło się tu także miejsce na porównanie z tankami innych krajów by wspomnieć chociażby radziecki T-34 czy amerykański M3 General Lee.

Autor poświęca dużo miejsca nie tylko procesowi powstawania czołgu. Opisuje jego mobilność w trakcie walk, przebieg ewakuacji i naprawy „Tygrysa”, skupia się też na formacjach taktycznych w jakich Naziści korzystali z maszyny. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale po lekturze książki odniosłem wrażenie, że Thomas Anderson żadnego ważnego aspektu dotyczącego funkcjonowania czołgu nie pominął i w sposób wyczerpujący przybliżył nam ten niezwykły pojazd bojowy.

Co się tyczy minusów tego opracowania, to z pewnością problemów czytelnikowi może nastręczyć język, w którym książka została napisana. Jest tutaj mnóstwo technicznego żargonu oraz niemieckich wyrazów i sformułowań, które nie tylko ciężko zapamiętać lecz przede wszystkim ciężko wymówić jeśli nie mieliśmy nigdy większego do czynienia z językiem niemieckim. Nieco utrudnia to lekturę, ale na szczęście nie przeszkadza w czerpaniu satysfakcji z pogłębiania wiedzy na temat czasów minionych.

„Tygrys. Legendarny czołg” to lektura, która może zafascynować każdego czytelnika, choć skierowana jest przede wszystkim do pasjonatów historii II wojny światowej, czołgów i szeroko pojętych militariów. To bogate opracowanie pełne jest szczegółów i detali, których nigdy nie uświadczycie siedząc w szkolnej ławce podczas lekcji historii. Pokazuje nam, że istnieje wiele interesujących tematów dotyczących okresu 1939-1945, o których większość z nas nie ma prawdopodobnie zielonego pojęcia, a które są bardzo wciągające i pouczające. To pozycja warta poświęcenia każdej wolnej chwili.

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwo_rm ❤️
"Żaden typ broni nie wysłał większej sławy i nie wzbudzał większego respektu, niż czołg ciężki Panzerkampfwagen VI Tiger."
Już po przeczytaniu tego zdania wiedziałam, że dzięki tej książce moja wiedza dotycząca militariów zostanie zasilona nowymi informacjami i ciekawostkami. Dzięki autorowi poznajemy historię Tygrysa, legendarnego czołgu od planów jego powstania, przez walki, w których uczestniczyły Tygrysy, aż do momentu, gdy przestały był eksploatowane. Zapoznać możemy się także ze strukturami organizacyjnymi różnych kompanii. Ogromny plus za dużą ilość zdjęć z podpisami z wyjaśnieniem (czy wiedzieliście np. czym jest Zimmerit?). Jednak jak zwykle najbardziej zaciekawiły mnie ciekawostki - w końcu po coś tam są 😄 Nie ukrywam, że parsknęłam śmiechem, gdy przeczytałam o płomieniach, wydobywających się na pewnym etapie z rur wydechowych niektórych czołgów. Mega ciekawe było też to, że nawet czołgi mają "zimowe koła", chociaż oczywiście w tym przypadku były to gąsienice. Nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje, więc jest to chyba jedna z moich ulubionych ciekawostek, jakie pojawiły się w tej książce, CHOCIAŻ! konkuruje z nią ciekawostka dot. podręcznika Tiger-Fibel, którego autor zdecydowanie miał poczucie humoru😂 Ponadto możemy dowiedzieć się jak wyglądały procedury w przypadku, gdy czołg się zepsuł lub ugrzązł w korycie rzeki. Co mnie cieszy - na ostatnich stronach książki znajdziemy także spis ile egzemplarzy "Tygrysów" ocalało do dziś i gdzie się znajdują, za co wielki plus. Nie muszę chyba dodawać, że jeśli kiedykolwiek będę w okolicy któregokolwiek z tych miejsc, to "Tygrys" będzie dla mnie ogromną atrakcją 😄

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwo_rm ❤️

Czołgi były jedną z głównych broni, które niszczyły wroga. Budziły podziw a czasem i strach. W niektórych muzeach możemy je zobaczyć na żywo, ale jaka jest ich budowa? Poznajcie Tygrysa...
Książka dokładnie analizuje całą historię tego czołgu. Brakuje mi dokładnie skonstruowanej bibliografii, która wskaże dokładną lokalizację źródeł oraz gdzie szukać podobnych. Dobrą pomocą byłby wykaz skrótów, który tłumaczyłby dokładnie nazwy, oznaczenia. Książkę zdobią zdjęcia, które są dokładnie opisane. Jednak uważam, że rozpraszają one uwagę od tekstu głównego. Zdjęcia pozwalają nam wczuć się w nastrój pola bitewnego. Podano wszystkie dane techniczne. Poruszono ważne wątki związane z powstaniem i rozwojem tego czołgu. Przytacza się dane w postaci meldunków, raportów, które ukazują skuteczność tego czołgu. Omawia się także problem holowania czołgów. Wskazuje się dobre i złe strony konstrukcji tych czołgów. Pod pewnym względem możemy wyciągnąć z treści pewne ciekawostki związane z postaciami, które miały wpływ na przebieg wojny. Analizując konkretne treści możemy zobaczyć codzienność pola walki. Osobiście doceniam tą książkę, ponieważ dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy, które w pewnym sensie można zaliczyć do wiedzy powszechnej. Autor niczego nie ocenia, jest całkowicie obiektywny. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia, które ma na celu wprowadzić nas w to co dzieje się w danym momencie w historii.
Treści laikowi mogą sprawić trudność. Jednak osoba, która interesuje się historią, wojną, zbrojeniami może całkowicie zagłębić się w lekturze.

„Tygrys. Legendarny czołg” (wyd.2),czyli naukowa monografia specjalisty w dziedzinie niemieckiej broni pancernej Thomasa Andersona. Publikacja zwiera historię powstania, zaczynając od samej koncepcji po konstrukcją, aż do efektu końcowego, w tym dostarczenia ciężkiej maszyny na pole walki. Możemy prześledzić wszystkie etapy konstrukcji, tworzenia każdego z modeli, jego ulepszeń, zmian i poprawek. Dzięki licznym raportom z lini frontu, mamy możliwość poznania wad i zalet maszyny. To właśnie żołnierze dostarczali cennych informacji, z tego w jaki sposób maszyna „pracuje” na ziemiach sowieckich i alianckich. Szczegółowa mechanika uzbrojenia, amunicji, serwisu i opancerzenia, była podstawą do ciągłego ulepszania. W efekcie końcowym Tiger stał się jeden z najpotężniejszych i tym samym najsławniejszych czołgów z okresu II wojny światowej. Posiadał działo 8,8 - cm KwK L/56, które siało postrach na froncie wschodnim, w rejonach Afryki Północnej oraz w Europie Zachodniej.
Publikacja napisana jest w bardzo przystępny sposób. Zawiera szereg fotografii obrazujących nie tylko samą maszynę, ale również jej działanie, naprawę i modernizację. Zdjęcia obrazują jej wzloty i upadki, ogromną siłę rażenia jak i przymusowe zniszczenie. Ciekawostką są materiały prosto z podręcznika szkoleniowego oraz szereg licznych techniczno - konstrukcyjnych zestawień. Monografia opiera się w większości na raportach i instrukcjach oraz na wspomnieniach samych weteranów wojsk pancernych Wehrmachtu i Waffen-SS, co zapewne znawcy historii uznają za mało wystarczające i mogą poczuć mały niedosyt. Ale dla początkującego czytelnika będzie to bardzo dobra lektura. Śmiało mogę powiedzieć, że będzie również idealna dla ósmoklasisty i wyżej, nie tylko jako historyczna ciekawostka, ale rownież jako dość duża techniczno militarna wiedza, która z pewnością zachęci do głębszego poznania tematu.

„Czołgi będące początkowo przedmiotem drwin,
przemieniły się w okropną broń”.

Lista najlepszych czołgów IIwojny światowej wbrew pozorom nie jest zbyt długa. Bezsprzecznie od lat historycy są zgodni, że najlepszym z nich był niemiecki Tygrys. Historia tego popularnego pojazdu rozpoczęła się w roku 1937 kiedy to Niemcy, bardzo chcieli dysponować czołgiem ciężkim. Pełna nazwa Tygrysa to właściwie „Sonderkraftfahrzeug 181 Panzerkampfwagen VI Ausfuchrung H, Tiger”. W czasie gdy Tygrys zaczął, być budowany najprzeciętniejszy czołg europejskich armii posiadał armatę 37 mm albo też haubicę 75 mm, miał masę mniejszą, niż 20 ton natomiast grubość pancerza wynosiła jakieś 15 mm.

Czołgi cięższe trudniej było ewakuować, dbać o wymianę części, czy przeprawiać przez rzekę. Niemcy, jednak mieli plan i byli ambitni. Nie do końca wiadomo, czy pomysł budowy cięższego sprzętu narodził się w głowie Adolfa Hitlera, czy może został mu podsunięty. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że ci którzy zajmowali się budową Tygrysa, bardzo chcieli działać według planów, jednak szybko okazało się, że czołg przekroczył zakładaną masę. Po spotkaniu w 1941 roku Afrika Korps z brytyjską Matildą na czele, Niemcy bardzo szybko doszli do wniosku, że ich sprzęt musi być w stanie pokonać tak grubo opancerzone pojazdy. Stworzono więc czołg z działem 8,8 cm KwK 36L/ 56 strzelające pociskami 88 mm. Żaden z ówczesnych pojazdów przeciwników nie mógł sprostać temu niemieckiemu.

Okazało się, jednak, że Tygrysy mają swoje poważne wady, które wyszły z biegiem czasu. Układ przeniesienia napędu, który był cudem na poligonach, na froncie okazał się bardzo mocno awaryjny. Podczas zimy okazało się, że nie sprawdza się podwozie o dość skomplikowanej budowie. Tygrysy z założenia miały pokonywać nurty rzek, ale miały poważny problem, aby dotrzeć do nich po bagnie i błocie. Pomimo wielu wad, Tygrysy były najlepszymi maszynami na froncie. Niesamowicie spisywały się na otwartych przestrzeniach, gdzie zadawały miażdżące straty siłom wroga. Jeśli chodzi o zwycięstwa tych pojazdów, wszystkie dostępne dane pochodzą od Niemców i mogą być lekko zawyżone, jednak to nie zmienia faktu, że Tygrysy były bardzo skuteczne.

Pan Thomas Anderson w swej niesamowitej, historycznej publikacji o niepokonanym czołgu II wojny światowej Tygrys legendarny czołg z wielką pasją i znajomością tematu opisuje nie tylko historie powstania tych maszyn, ale również z wielkimi szczegółami całą konstrukcję pojazdu.

W publikacji tej znajdziemy takie informacje jak mobilność, siła ognia, opancerzenie, zachowanie czołgu w walce, czy konserwacja i naprawy. Książka ta to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich fanów militariów.

O Tygrysach oczywiście słyszałam, niewątpliwie Niemcy wykazali się w światowym konflikcie niezwykłą pomysłowością i odwagą. W bieżącym roku dość głośno było o Szwajcarskim Muzeum, które postanowiło odrestaurować Królewskiego Tygrysa z 506 ciężkiego batalionu czołgów Wehrmachtu. Szwajcarzy postawili sobie za cel ponownie uruchomienie pojazdu, oraz doprowadzenie go do stanu używalności.

Pozycja autora niewątpliwie zachwyca szczegółami, wyliczenia, tabele, dokładne proporcje, zasięgi etc. do tego wspaniałe archiwalne zdjęcia zarówno z walk toczonych przez Tygrysy jak i z momentów konstrukcji sprawiają, że czołg ten staje się jeszcze bardziej monumentalny i fascynujący. Jestem pod wielkim wrażeniem niezwykle precyzyjnej pracy pisarza, każda strona to praktycznie niesamowity zbiór informacji i fotografii, które przybliżają czytelnikowi ogromną pracę nie tylko samych pojazdów podczas walki, ale przede wszystkim konstruktorów. Z punktu widzenia kobiety same cyferki, jakieś obwody, i milimetry nie były dla mnie istotne, ale historia walk na froncie przy użyciu tych maszyn już tak.

Jestem przekonana, że książka ta zachwyci wprost każdego fana nie tyle II wojny światowej, ile wszelkiego rodzaju pojazdów i broni używanej podczas niej. Jestem pewna, że zdjęcia, dokumenty i wszelkie inne fotokopie, zafascynują Was tak samo jak mnie. Z całą pewnością Pan Anderson w swej publikacji funduje nam wspaniałą i szczegółową lekcję historii.

Zachęcam do zapoznania się z tym niebanalnym dziełem o jednym z najlepszych pomysłów niemieckich konstruktorów, który zaowocował ikoną ciężkiego uzbrojenia na froncie II wojny światowej

„Czołgi będące początkowo przedmiotem drwin,
przemieniły się w okropną broń”.

• II wojna światowa
  • 🕒 Historia