Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum

Okładka książki Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum Rachela Berkowska
Okładka książki Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum
Rachela Berkowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2021-11-18
2021-11-18
literatura faktu historia góry Polacy Himalaje Karakorum alpinizm himalaizm wspinaczka

Okładka książki Wytrwać w biegu Rachela Berkowska, Ryszard Kałaczyński
Wytrwać w biegu Rachela Berkowska, ...

Poruszające, tragiczne historie himalaistów, które pozostają w głowie i rodzą wiele pytań, skłaniają do refleksji. Mimo wszystko rozumiem pasję tych ludzi, chociaż sama z górami mam niewiele wspólnego. Nie przeszkadza mi to jednak zachwycać się opisami przyrody, podczas lektury książek o tematyce górskiej czuję się jakbym sama przeżywała niesamowitą przygodę. Pod względem technicznym nie mam do tej pozycji większych uwag. Jedynie mój zarzut odnosi się do tego, że zdjęcia nie są wstawione chronologicznie, dopasowane do tematycznych rozdziałów przez co rodzi się pewien chaos. Ode mnie 9/10.

Wciągające historie choć tragiczne w skutkach, ale przeczytałem praktycznie jednym tchem. Dla osoby takiej jak ja, która ze wspinaczką nie ma nic wspólnego, podjęte wybory są ciężkie w zrozumieniu, ale dzięki temu są tak intrygujące. Polecam, książka bardzo dobra.

Nigdy nie interesowałam się alpinizmem, a mimo to książkę przeczytałam z zapartym tchem. Czyta się szybko, jest wciągająca, historie bohaterów są przedstawione w sposób nieoceniajacy, a jednocześnie przedstawiający ich trud i wielką pasję. Warto poświęcić czas na tą pozycję.

Zbierałam się do lektury długo, w końcu zmotywowała mnie perspektywa spotkania z autorką :)
Wyjątkowa, nietuzinkowa, wciągająca. O ile nie jestem ekspertką w kwestiach alpinistycznych, to styl pisania, tempo i pomysł p. Berkowskiej sprawił, że książkę czyta się lekko, szybko i z przyjemnością. Widać, że autorka przyłożyła się do reaserch'u i poświęciła książce czas i masę pracy. Język nie jest zbyt skomplikowany, co bardzo ułatwia zrozumienie idei i pasji, którą przekazuje autorka. Serdecznie polecam, świetna lektura.

Kolejna książka o himalaistach i ich wyprawach. Tym razem o wyprawach ostatnich i tragicznie zakończonych. Dobrze napisana książka. Dla całkowitych laików też. Autorka nie używa trudnego i fachowego języka. Relacjonuje i przytacza relacje innych. Nie ocenia i nie szuka winnych. Tytuł najlepiej oddaje treść i sens książki. Warto tu przytoczyć słowa Wandy Rutkiewicz, które próbują wytłumaczyć zwykłym zjadaczom chleba, po co himalaiści wyruszają na swoje wyprawy. "Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć."

Miejscami niesamowicie wciągajaca i ciekawa. Podobała mi się rzeczywistość wspinaczy i ich rodzin ukazana w tej książce. Brutalna, szczera, po prostu straszna i trudna do zrozumienia dla kogoś, kto się nie wspina i nie ma żadnej niebezpiecznej pasji.

Po lekturze pojawia się mnóstwo pytań, na które i tak nie zna się odpowiedzi.

Po lekturze pojawia się mnóstwo pytań, na które i tak nie zna się odpowiedzi.

Książka skupia się na złotym okresie polskiego himalaizmu w latach 70-80'tych. Opowiada o wielkich wyczynach oraz wielkim ryzyku jakie towarzyszą w zdobywaniu najwyższych szczytów świata.
Każdy rozdział przybliża sylwetki kolejnych nieszczęśników, którzy poświęcili to co najcenniejsze w poszukiwaniu chwały. Książkę czyta się dobrze, pomimo znania już losu jaki czeka danego wspinacza. Wzbudza również emocje kiedy spotykają się chęć zdobycia szczytu, a moralną odpowiedzialnością za innych uczestników wyprawy.

Czytelniku jeśli chcesz poznać odważnych ludzi, którzy stawiają sobie wysokie wyznania, a nawet zacierają granice między ryzykiem a wyznaniem to książka pochłonie Was bez reszty. Opisy akcji ratunkowej przyspieszą bicie Waszego czytelniczego serca. Bo przecież nie można zapomnieć o tych którzy z pasji zostali po drugiej stronie grani.
"Ze złamanym biodrem , rozkwaszonymi plecami. Bo tak chodzą bohaterowie. I wara wam od tego, tchórze dla których codzienne tup, tup do biura, żeby spłacić kredyty jest ważniejsze od marzeń. Co widzieliście w życiu? To ohydne błocko codzienności, bidę z nędzą, nędzę z biedą".

"Ze złamanym biodrem , rozkwaszonymi...

Jako wielka miłośniczka górskich wojaży, zachwycam się pięknem groźnych, a zarazem niesamowicie przyciągających szczytów. Ale czy byłabym gotowa ryzykować własne życie w najwyższych górach, by osiągnąć szczyt? Nie wiem. Wiem za to, że inne decyzje człowiek podejmuje na nizinach. Gdy w grę wchodzi magia przyciągania szczytu człowiek podejmuje irracjonalne decyzje. „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” opowiada właśnie o takich historiach. Z pozycji wygodnego fotela, czytając lekturę, oczywistym wydaje się, że zdobycie szczytu przez poszczególnych bohaterów w tym danym momencie nie było możliwe. Narazili się na bezsensowną śmierć. Czy aby na pewno? Realizowali swoje marzenia. Nikt z nich nie szedł tam, by już nigdy nie powrócić do swoich rodzin. Każdy z nich był dobrze przygotowany do wyprawy, miał bogaty bagaż górskich doświadczeń. Autorka pokazuje tę drugą, smutniejszą stronę wspinaczki: himalaiści muszą radzić sobie nie tylko z trudami serwowanymi przez naturę (zimnem, głodem, wiatrem),ale przede wszystkim ze śmiercią partnera. Ta trudna lektura pokazuje, ile człowiek jest w stanie udźwignąć, i jak daleko potrafią zaprowadzić go marzenia. Książka ta stanowi swoisty zapis heroizmu, pasji ludzi gór. Książkę czyta się trudno, ze względu na wszechobecny temat śmierci. Niemniej polecam ją każdemu, jako idealny przykład dążenia do realizacji marzeń i wytrwałości.

W sumie całkiem sprawnie napisana rzecz, choć klasykiem literatury górskiej raczej się nie stanie, to raczej pozycja uzupełniająca.
Dziewięć historii, które nie kończą się dobrze, dziesięć osób, które za marzenie o szczycie zapłaciły najwyższą cenę. Z tuzów polskiego himalaizmu mamy tu historie wypadków Andrzeja "Zygi" Heinricha i Tadeusza Piotrowskiego, pozostali bohaterowie mniej znani (może poza Staszkiem Latałło, którego losy związane są bezpośrednio z Tadeuszem Piotrowskim).

Nie wiem dlaczego autorka wybrała akurat te osoby (w lawinie, w której zginął Zyga życie straciło kilka innych legend: Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski),tego mi zabrakło - dlaczego właśnie te historie?

Napisane dobrze, czyta się szybko. Nastrój po lekturze refleksyjny. Z historii których nie znałem najbardziej przejęła mnie Łukasza Chrzanowskiego

• Papier
  • Przeczytane 2022