Złoto nie złoto

Okładka książki Złoto nie złoto Stanisława Fleszarowa-Muskat
Okładka książki Złoto nie złoto
Stanisława Fleszarowa-Muskat Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Comfort Seria: Seria z perłą literatura piękna
Seria z perłą
Oficyna Wydawnicza Comfort
1992-01-01
1992-01-01
838537728X

Książka łączy ze sobą różne historie, które powoli zaczynają się zbiegać w podobnych kierunkach, ale według mnie nie zbiegają się w jednym konkretnym finale. Niestety autorka czasem pisała aż zbyt tajemniczo i pewnych rzeczy po prostu nie zrozumiałam lub nie połączyłam ze sobą, przez co czytanie na sam koniec dało zbyt wiele pytań bez odpowiedzi.

Natomiast podoba mi się opis atmosfery PRL-u, która jak się okazuje wcale nie była aż tak szara i nudna, jak mogłaby się wydawać. Poczułam pewną nostalgię za czasami, kiedy liczyła się ciężka, konkretna praca, ale też wartości rodzinne i honor!

Ogólnie uważam, że autorka jest absolutną mistrzynią malowania postaci. Człowiek zanurza się momentalnie w jej świat, a wyobraźnia sama podsuwa gotowe obrazy.

Mistrzostwo słowa.

Natomiast podoba mi się...

Początek książki mnie mocno zniechęcił, ale w miarę jak się zagłębiałam w historię opisywaną to bardziej mi się podobało. Zdecydowanie lepsza część od pierwszej, ale mistrzostwem też nie jest. Dobrze i szybko się czytało, ale nie jest to i nie będzie moja ulubiona lektura.

Spośród tzrech historii splatających się w tę opowieść najważniejszą jest ta o młodym literacie, który po zerwaniu z dziewczyną jedzie na stypendium do Lubina pisać "produkcyjniaka" o kopalni miedzi i srebra. Ku swojemu zdziwieniu szybko zaczyna emocjonować się losami mieszkańców górniczego miasteczka na Dolnym Śląsku... Drugi wątek zainspirowała historia miłości Liz Taylor i Richarda Burtona z czasów, gdy byli małżeństwem a Burton kręcił w Jugosławii film o Tito. Trzecia historia opowiada o Lubinie, ale sprzed lat, kiedy dopiero odkryto w nim złoża miedzi i budowano kopalnię. Wszystkie trzy opowieści są, jak to u Fleszarowej-Muskat, o miłości, nie wszystkie kończą się "żyli długo i szczęśliwie".

Książka ciekawa literacko - są to jakby trzy książki w jednej, jedna to główny wątek - a dwa pozostałe wątki to proces pisania równocześnie dwóch innych książek, które są w bardzo umiejetny sposób wplątane w treść książki.

Bohaterem powieści Złoto nie złoto jest młody literat, który porzuca wygodne życie w Warszawie, aby udać się na głęboką prowincję. ...

Nie przekonała mnie do siebie. Coś w niej zabrakło, choć mimo to ciekawią mnie dalsze losy bohaterów. Mimo że krótka to jednak ciężko się ją czytało.

• Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • Obyczajowe