Opowiadania

Okładka książki Opowiadania E. Raj
Okładka książki Opowiadania
E. Raj Wydawnictwo: Wydawnictwo HM Cykl: Uczeń Nekromanty (tom 1.7) Seria: Opowiadania z cyklu Uczeń nekromanty fantasy, science fiction
Uczeń Nekromanty (tom 1.7)
Opowiadania z cyklu Uczeń nekromanty
Wydawnictwo HM
2021-08-07
2021-08-07

Okładka książki Autostopem przez tęczę Adrianna Buczek, Jakub Chilimończyk, Rafał Cywicki, Dalia Grodzka, Lena Kuran, Maciek Kwietniewski, Joanna Przygodzka, E. Raj, Zuzanna Śliwa, A. Szydlik, Wiktoria Szydłowska, Ewa Tomaszewicz, Milena Wójtowicz
Autostopem prz... Adrianna Buczek, Ja...
Okładka książki Tryzna. Antologia słowiańska Piotr Barej, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Tryzna. Antolo... Piotr Barej, Silke ...
Okładka książki (Nie)realna magia D. B. Foryś, Patrycja Fraj, Camille Gale, Ewelina Kasiuba, Martyna Ludwig, Katarzyna Muszyńska, Marek Pawłowski, Joanna Krystyna Radosz, E. Raj, Sandra Rozbicka, Ludka Skrzydlewska, Grzegorz Wielgus
(Nie)realna magia D. B. Foryś, Patryc...

Opowiadania to kolejna, już czwarta część Uniwersum Ucznia Nekromanty. Zawiera 3 opowiadania:

*POTWÓR - pewna znudzona życiem arystokratka dostaje od służby informację, że w podziemiach na jej włościach znaleziono jaskinię. Z nudów i egoizmu schodzi w głąb i przeprowadza eksploatację. To co tam zastaje wstrząsa jej życiem i losami całego kraju.
Opowiadanie dużo wnosi, przedstawiona jest kluczowa postać i mam nadzieje, że dużo więcej będzie o niej w tomie II.

*KRÓL - jest to przedstawienie kluczowego wydarzenia z życia Naramira II Okrutnego. Jedna decyzja pociąga za sobą lawinę nieszczęść i nie można już niczego naprawić. To część ma więcej nawiązań do wcześniejszych części. Łatwo się w nim odnaleźć i można bardziej zrozumieć króla. Wisienka na torcie jeżeli chodzi o charakter króla i pojawienie się jego potomstwa. To jest must heve i jest najlepsze z całej tej książki.

*Dług - ta część opowiada o długach wdzięczności Rothgara wobec pięknych kobiet. Viana i Yin na sam jego widok są mokre. Nogi wręcz same się rozkładają a tłem są mroczne rytuały dokonywane na umierającej. Czy jesteście na to gotowi? Musicie przekonać się sami. Według mnie to opowiadanie niczego nie wniosło, ale był to dobrze spędzony czas.

Opowiadanie dużo wnosi,...

Świat stworzony przez autorkę jest ogromny i niesamowity, daje przez to możliwość snucia chyba nieskończonej ilości opowiadań związanych czy to z głównymi czy pobocznymi bohaterami.

Ta nie pozorna książeczka zawiera trzy z nich i tak jak zaznacza autorka, aby sobie nie spoilerować pewnych faktów, należy zapoznać się z nim dopiero po przeczytaniu tomu pierwszego.

Dzięki zawartym historiom dowiemy się pewnych uzupełniających rzeczy, ponownie zagłębimy się w brudne oraz niezwykłe uniwersum magów i bogów. Język pisarki jest płynny, czyta się bardzo dobrze i bardzo szybko.

Trzecie opowiadanie przekartkowałam ponieważ pomna na ostrzeżenie autorki w jego wstępie wiedziałam, że jest to erotyk, który nie wnosi wiele, został napisany bardziej dla fanów(fanki) Rothgara. Ja niestety tego nurtu literackiego nie lubię więc postanowiłam nie psuć sobie przyjemności jaka pozostała we mnie po przeczytaniu dwóch pierwszych ;)

Dzięki...

Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że te trzy opowiadania w uniwersum świata Ucznia Nekromanty, będą tak dobre. Ogólnie książkę bardzo dobrze i lekko się czyta. Bohaterowie są nie tuzinkowi a poczucie humoru mnie rozbawiało. Polecam każdemu.

Jeśli zastanawiacie się, czy sięgnąć po Opowiadania z cyklu Uczeń Nekromanty odpowiadam - zdecydowanie tak.
Sama książka składa się z trzech opowiadań: Potwór, Król i Dług.
Warto się w nie zagłębić, ponieważ pozwalają nam na zrozumienie pewnych sytuacji, które miały miejsce w tomie pierwszym serii - Pladze.
Mamy tu opisane wydarzenia, które doprowadziły do upadku kultu Mor'tyra oraz Rewolucji Światłości.
Możemy poznać w nich losy Naramira II oraz historię jego szaleństwa.
Moje największe zaskoczenie po przeczytaniu tych opowiadań - to historia Mecjusza. Tego się nie spodziewałam. Czego? Przeczytajcie sami...
Wspomniana jest również tajemnicza N'ira. Jestem bardzo ciekawa tej postaci i mam nadzieję, że w drugim tomie dowiem się o niej czegoś więcej.
Dług jest opowiadaniem przeznaczonym dla osób powyżej 18 roku życia. Zawiera sceny seksu. Mnie osobiście takie tematy w książce nie przeszkadzają zwłaszcza, że autorka wszystko opisała w sposób "łagodny".
Zapytacie pewnie co mam przez to na myśli - chodzi o to, że nie mamy tutaj użytych wulgaryzmów, które dosyć często spotyka się w literaturze przy opisywaniu takich scen.
Dla mnie ta opowieść stanowiła przyjemną odmianę, choć do samej historii nie wnosi wiele.

Sama książka składa się z trzech opowiadań: Potwór, Król i Dług.
Mamy tu opisane wydarzenia, które doprowadziły do upadku kultu...

Ta niepozorna książeczka licząca 182 strony zawiera w sobie trzy opowiadania: „Potwór”, „Król” i „Dług”. Egzemplarz, z którego korzystałem ukazał się drukiem w 2020 roku za pośrednictwem systemu Ridero. Książkę zdobi grafika nawiązująca do pierwszego tomu powieści, zaprojektowana przez E.Raj. Jak wspomniałem wyżej, wszystkie trzy opowiadania są powiązane z głównym oraz pobocznymi wątkami fabularnymi. Opowiadania „Potwór” i „Król” stanowią prequel przedstawiające wydarzenia, które doprowadziły do tzw. Rewolucji Światłości i w konsekwencji Plagi. Ostatnia historia „Dług” koncentruje się na wydarzeniach opisanych po finale pierwszego tomu.
„Uczeń Nekromanty: Opowiadania” to książka, która zachwyca pod wieloma względami. Od pierwszej strony zostajemy wciśnięci w fotel i przeniesieni do niezwykle rozbudowanego uniwersum, które mógłbym porównać jedynie z „Kronikami Diuny” czy „Śródziemiem”. Na każdej z kart widać ogromną ilości pracy włożonej w stworzenie barwnych opisów, nietuzinkowych postaci i przemyślanych dialogów. Są one jednym z najmocniejszych elementów dzieła. Autorka ponownie udowodniła, że jak mało kto potrafi budować napięcie i bardzo długo utrzymywać w nim czytelnika.

Uczeń Nekromanty DLC

O Mor’tyrze! O Elynnie!

Niedowierzam, że od momentu, kiedy zacząłem się podniecać tą jedną z najlepszych książek fantastycznych w całym moim marnym życiu minęło już ponad półtora roku! Czas leci jak szalony i wiele spraw ulega zmianie. Zwłaszcza podczas pandemii. Nie zmieniło się jednak moje zdanie na temat "Plagi", choć od maja ubiegłego roku przeczytałem kilkadziesiąt książek z różnych gatunków. W tym oczywiście w fantastyce. "Uczeń Nekromanty" nadal przoduje! Teraz mogę oznajmić, że dzięki uprzejmości autorki miałem okazję rzucić okiem na przedsmak tomu drugiego w postaci opowiadań (no dobra! Tak naprawdę to przeczytałem je chwilę po informacji, że ukazały się w wersji elektronicznej, ale dopiero teraz dostałem w swoje ręce wydanie papierowe).

Spełniło się moje życzenie, które zrodziło się właśnie podczas czytania "Plagi" kilkanaście miesięcy temu, dotyczące niewyobrażalnej chęci głębszego poznania świata stworzonego przez Panią Raj. Pisałem już chyba o tym przy okazji recenzji pierwszego tomu, ale z chęcią powtórzę. To uniwersum jest gigantyczne i mam wrażenie, że autorka łapie nas czytelników w pewną formę pięknej iluzji. Najpierw przekonała nas do siebie Uczniem. Sprawiła, że chcemy wiedzieć więcej. Następnie wydała kilkudziesięciostronicowego „Potwora”, w którym wróciła do czasów na długo przed Rewolucją Światłości. Załagodziła nim głód tylko delikatnie, ale otworzyła sobie furtkę do rozmyślań jak to, co tu przeczytamy łączy się z wydarzeniami w "Pladze" i co się działo przez tysiąclecia przed obudzeniem tytułowego "Potwora".

Pierwsze opowiadanie od drugiego dzieli z pozoru tylko jedna kartka z cudowną grafiką – również autorstwa Pani Raj, jednak czasowo skaczemy z fabułą do przodu już bardziej brutalnie, bo aż 24 lata. Prosto do „Króla”. I tu również się dzieje! Praktycznie całe opowiadanie skupia się na Naramirze II, wspomnianym z tego co pamiętam w tomie pierwszym, a skutki wydarzeń z „Potwora” mają tu swoje konsekwencje. I znów nas autorka zostawia w poczuciu zadowolenia z powierzchownego wyjaśnienia niektórych wątków, jednak do sytości jeszcze daleka droga. To iluzja.

To uniwersum można ćpać jak narkoman i ciągle wołać o więcej. Tak długo jak zachowany jest wysoki poziom pisarski, nieważne, czy czytam o Rothgarze, o Norgalu, o Mecjuszu, czy o zupełnie przypadkowym gościu stojącym przed karczmą gdzieś w Hezrynie – kupuję to. Kupują mnie przemyślane dialogi, umiejętność budowania napięcia, postacie, w których tyle samo zła, co dobra, w zależności od perspektywy, opis otoczenia nienurzący, ale zachęcający do budowania sobie w głowie mapy tego świata, uniwersum przemyślane w każdym calu, tak jakby autorka już dawno temu stworzyła je sobie w głowie bardzo dokładnie i przelewała z dnia na dzień myśli na papier, albo wychowała się gdzieś w Syllonie i po prostu… dzieliła się wspomnieniami. Takie książki to gratka dla fanów. Wielu pisarzy próbowało, wielu próbuje i wielu będzie próbowało stworzyć coś epickiego. Epickim osiągnięciem nie jest jednak wymyślenie super historii, ale zbudowanie całego wszechświata, którego nie chce się opuszczać.

To nie wszystko. W skład opowiadań wchodzi jeszcze jedno, które mało brakowało i nie zostałoby opublikowane. Skoro postacie książkowe mają mieć dusze, a czytelnik ma to zauważyć, autor powinien w jakimś stopniu się z nimi utożsamić. To w końcu jego marionetki. W „Długu” poznajemy troszkę inną naturę autorki, choć nadal, tak samo jak bohaterowie, których stworzyła – pozostaje tajemnicza. Zupełnie inaczej również zachowuje się Rothgar, który tytułowy „Dług” ma do spłacenia wobec dawnej znajomej. Pikantne erotyczne sceny opisane na kilka stron to rdzeń tego opowiadania i coś, czego się spodziewałem (m.in. po znaczku 18+ przy tytule w spisie treści),jednak nie bałem się o to, jak wkomponuje się taka forma w ogólny pomysł fabularny. Jest tak samo dobrze, chociaż nie da się ukryć, że jest inaczej. Raczej zmysłowo niż mrocznie. Zdecydowanie intensywnie. I co najważniejsze – interesująco. Wiemy przecież jak łatwo zrobić z intrygującej sceny zbliżenia – spektakularne pośmiewisko.

Uczeń Nekromanty DLC

O Mor’tyrze! O Elynnie!

Trzy opowiadania z uniwersum Ucznia Nekromanty, zebrane w jeden zgrabny tomik z fantastycznymi ilustracjami, podobno spod ręki samej autorki ;) Moje opinie o "Potworze" i "Królu" można przeczytać pod stronami poświęconymi tym opowiadaniom, tak w skrócie, to są to rozdziały dodatkowe, wyjaśniające pewne wydarzenia poprzedzające akcję z książki "Uczeń Nekromanty: Plaga", napisane świetnym piórem, zawierające mroczne opisy i intrygujące postacie, czyli coś, do czego zdążyła nas przyzwyczaić autorka.
Trzecim opowiadaniem jest "Dług", które... jest zdecydowanie inne :D, a oznaczenie 18+ nie znalazło się tam przypadkiem. Powiem tylko, że dzieje się już po wydarzeniach z plagi, więc jest takim prequelem zapowiadanej drugiej części, a akcja opowiadania orbituje wokół Rothgara (już w postaci licza!) i jego dawnych, niezałatwionych spraw z pewną kochanką. Sporo scen erotycznych, napisanych tak plastycznie i ekscytująco, że... lepiej nie czytać w kolejce w przychodni czy w autobusie :V

Dla fanów uniwersum Ucznia pozycja obowiązkowa. E. Raj jak zwykle nie zawodzi!
Gdyby tak wszyscy autorzy dbali o swoich czytelników i tworzyli takie zgrabne zbiory opowiadań między poszczególnymi tomami serii... Autorka dodatkowymi opowiadaniami jeszcze bardziej wciąga nas w stworzony przez siebie świat i aż nie chce się wracać do rzeczywistości po lekturze. Każde opowiadanie jest świetne, ale gdybym miała wybrać jedno naj naj, to jest nim Dług. Gorąco polecam!

Dla fanów uniwersum Ucznia pozycja obowiązkowa. E. Raj jak zwykle nie zawodzi!

• Brak Legimi A

E. Raj Uczeń nekromanty: Opowiadania Zobacz więcej