Gwiazdeczka

Dragon
2021-10-13
2021-10-13
Literatura polska zima

Historię przedstawioną w powieści pochłonęłam w jeden dzień. Ilość emocji w niej zawartych oraz leniwość noworocznego dnia sprawiły, że nie dość, iż nie mogłam się oderwać do ostatniej strony, to wyzwoliły we mnie wodospady łez. Utożsamiając się z Asią, główną bohaterką, jej problemami, potrzebami, wyzwaniami, które postawiły na jej drodze najbliższe jej osoby: rodzice, mąż, przyjaciółka, ma się wrażenie, że to całe życie nie ma sensu i jest tylko rozczarowanie. Autorka jednak buduje atmosferę w taki sposób, aby nadzieja nas nie opuściła. Abyśmy zbudowani tą iskierką, że jeszcze może być dobrze, jeszcze będziemy szczęśliwi, mimo przeciwności losu i problemów, które ludzie ludziom sami przysparzają oderwali się od lektury i szukali naszej Gwiazdeczki. Czym innym ona była dla bohaterów, a czym innym będzie dla nas. Znajdźmy ją :)

Zbliżają się święta, a Ania ma wrażenie, że za chwilę świat zawali jej się na głowę. Nieporozumienia z mężem, chora mama, a na dodatek ojciec, który ma wyjść z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za morderstwo. Czy kobieta poradzi sobie ze wszystkim? Przekonajcie się sami...
Do tej pory przeczytałam trzy książki Autorki i jeszcze żadna mnie nie zawiodła. Tak było I tym razem. Bardzo lubię styl Pani Oli i sposób kreowania przez nią bohaterów.
Ania to zwyczajna kobieta - zmaga się z prozą życia codziennego, kryzysem w małżeństwie, a do tego jeszcze problem z ojcem. Nieco zagubiona, momentami bezradna, jednak potrafi znaleźć w sobie siłę i zawalczyć - o siebie, lepsze jutro, rodzinę. Bardzo poruszyła mnie historia Ani, nie obyło się bez łez - czułam jej bezsilność, współczułam i trzymałam kciuki, by wszystko się wyprostowało. Autorka porusza w książce kilka ważnych i trudnych tematów - wybaczanie, traumy z przeszłości, dorosłe dzieci alkoholików. I jak zawsze możemy się przekonać, że tylko szczera rozmowa jest lekarstwem na kryzys w związku. Lubię książki Autorki - są prawdziwe, czasami bolesne i pięknie napisane. Polecam!

"Gwiazdeczka" to książka, która pokazuję, że z każdej sytuacji jest wyjście, nawet z takiej, która wydaje się beznadziejna.
Pokazuje, że po każdej burzy wychodzi słońce. Mimo tego, że autorka zrzuciła na główną bohaterkę ogrom problemów, to jest to książka bardzo ciepła i pozytywna!
Dlatego, że te wszystkie problemy zostają przez Asię pokonane. Z każdą stroną staje się ona coraz silniejsza. Z zacięciem walczy o swoją rodzinę i nie poddaje się!

"Gwiazdeczka" Aleksandry Rak - chociaż może wskazuje na to tytuł - to nie typowa, ciepła opowieść świąteczna na poprawę nastroju, w której wszystko układa się świetnie dla bohaterów. I chociaż nie lubię historii słodkich i cukierkowych, tutaj główna postać ma tak wiele problemów, że aż zaczęło mnie to irytować. Mam zastrzeżenia także do bohaterów, których też nie polubiłam. No niestety nie mogę polecić tej książki.

Fajna książka świąteczna poruszająca różne trudne tematy i zawiłości życia rodzinnego. Może nie jakaś specjalnie klimatyczna jeśli chodzi o atmosferę swiąteczno-zimową, ale warta przeczytania.

Fajna zimowo-świąteczna książka w sam raz na mroźne wieczory ❄️

Mimo, że ta powieść to pasmo niekończących się problemów głównej bohaterki, to lekkie pióro autorki sprawia, że czyta się ją dobrze i szybko. Akcent świąteczny pojawia się na końcu książki, a głównie fabuła opiera się na przyziemnych, życiowych przeciwnościach losu, z jakimi wielu z nas musi lub musiało się kiedyś zmierzyć. Choroba bliskiej osoby, kryzys w związku, brzmi znajomo?

Jedynym minusem dla mnie było momentami irytujące i infantylne zachowanie głównej bohaterki Asi, która na każdą sytuację reagowała płaczem.

Poza tym, uważam, że to doskonały wybór dla wszystkich, którzy w ferworze przedświątecznych przygotowań nie mają za wiele czasu na czytanie 😊🎄

Moja ocena 7/10 ⭐️

Fajna zimowo-świąteczna książka w sam raz na mroźne wieczory ❄️

To moja pierwsza styczność z piórem tej autorki i na pewno nie ostatnia. Książka należy do tych: dopiero zaczęłam a już koniec? Historia Asi i spotykających ją nieszczęść wciągnęła mnie na maksa. Przez dłuższy czas zastanawiałam się jak wiele człowiek jest w stanie znieść, byleby tylko nie być samotnym. Takiego zakończenia się spodziewałam. Pani Aleksandra ma lekkie pióro więc książkę czyta się lekko i szybko :) Z pewnością sięgnę po inne dzieła.

Pierwsza książka tej autorki, którą miałam okazję czytać. Nie jest to typowo świąteczna, miła historia. Już w opisie czytamy o ojcu w więzieniu.

Tata wychodzący z więzienia, chora mama, brak wsparcia w małżeństwie. To typ historii, w której wszystko co tylko może, zwala się na głowę głównej bohaterki.

Historia pisana w fajny, pozwalający na płynięcie przez nią sposób, ale tak wypełniona wydarzeniami, w większości nieprzyjemnymi, że dla mnie było już za dużo.

Sposób postępowania głównej bohaterki w pewnym momencie zaczął mnie irytować, a kolejne wydarzenia zabierały mi życiowość tej historii

Książka do przeczytania na raz, ale bez tego czegoś co by sprawiło że zatrzymałaby moje myśli na dłużej.

Historia pisana w fajny, pozwalający na płynięcie przez nią sposób, ale...

Czytając książkę zastanawiałam się jak silnym psychicznie człowiekiem jest kobieta. Ile może udźwignąć kiedy życie sypie się jak domek z kart. Każda sobie popłacze, chwilowo się załamie ale wie, że jak nie ona to nikt inny. Takim przykładem jest właśnie tytułowa Gwiazdeczka - Asia. Poznajemy ją w nagorszym momencie jej życia, kiedy rozlatuje się jej małżeństwo, ojciec ma wyjść z wiezienia a ona opiekuje się chorą na Alzheimera matka i przyjaciółką, która jest w potrzebie. Oni wszyscy kontra ona sama. Są chwilę, że chce się poddać. Myśli że jest zbyt słaba by to wszytsko ogarnąć i dźwignąć. Z pomocą przychodzi kolega z pracy.
Lubię takie powieści. Nie cukierkowe tylko właśnie takie prawdziwe. I jest w tym wszystkim nadzieja, że jak by źle nie było, to jakoś się ułoży. Musi. Prawda?
Wszyscy dookoła trąbią o tym, że po burzy wychodzi słońce. Ale czy to słońce może zobaczyć każdy?
My babeczki, kobiety, matki, żony, singielki jesteśmy super. I jak trzeba to poradzimy sobie w każdej sytuacji. 😉

To przepiękna powieść obyczajowa osadzona w zimowym klimacie. Główna bohaterka to Asia która w obecnym czasie przechodzi poważny życiowy kryzys. Oprócz opieki nad chorą na Alzheimera matką, ma poważne małżeńskie kłopoty i musi odebrać z więzienia ojca, który wychodzi po latach odsiatki. Autorka porusza w książce wiele poważnych problemów jak: przemoc domowa, alkoholizm, choroba, życie po wyjściu z więzienia, trauma z dzieciństwa. To piękna wzruszająca powieść która wyciśnie nie jedną łzę podczas czytania o sile miłości, wybaczaniu, prawdziwej przyjaźni. Książka ta wstrząsnęła mną do głębi i na pewno na długo zostanie w moim sercu. Jeśli chcecie poznać losy Asi. Czy uda jej się pokonać wszystkie kłopoty? Czy zorganizuje swoją rodzinną wymarzoną Wigilię? Gorąco zachęcam do przeczytania książki. Dziękuję autorce oraz organizatorkom Book Toura z bloga "Czytam dla przyjemności" za możliwość przeczytania powieści.

• Świąteczne
  • Przeczytane w 2021