Siedem pigułek Lucyfera

Sergiusz Piasecki Wydawnictwo: LTW literatura piękna
LTW
2017-01-01
2017-01-01

"Siedem pigułek Lucyfera. Autentyczne przygody diabła Marka w latach 1945 i 1946 w niepodległej Polsce demokratycznej, odtworzone na podstawie: dokumentów, zeznań świadków, wycinków prasowych oraz własnych obserwacji autora". Pełny tytuł. :)

Porównując do Pamiętnika Oficera Armii Czerwonej, bo ciężko takich porównań uniknąć, to pozycja jest słabsza.

Strasznie mnie ta książka zmęczyła, pomysł wydawał mi się bardzo dobry i sam nie wiem dlaczego mi się tak bardzo nie podobała - słuchałem w samochodzie, może to nie jest najlepsza metoda na tego typu pozycję.

To mój drugi kontakt z twórczością Sergiusza Piaseckiego i to za pośrednictwem audiobooka. Zwracam tu uwagę na formę, bo z dobrym lektorem lektura zyskuje dodatkowy smaczek. Trochę jak z Jakub Wędrowycz w wykonaniu Grzegorza Pawlaka. To porównanie też jest nieprzypadkowe, bo jak się okazuje to chyba A. Pilipiuk czerpał inspiracje z Siedmiu pigułek przy kreacji Jakuba. Diabeł Marek to dla mnie ojciec chrzestny Jakuba, przynajmniej w zakresie szlachetnej sztuki bimbrownictwa. Kilka scen z Pigułek znalazłam w opowiadaniu "Stajnia" i "Titanic" (konkurs na Króla Bimbrowników).
Sama książka jest świetną satyrą komunizmu i stalinizmu. Inteligentne poczucie humoru, trochę jak ze starych kabaretów. Język momentami podniosły opisuje najlepszy z możliwych ustrojów. Efekt komiczny gwarantowany. A w tym wszystkim biedny, ufny diabeł Marek z misją sprowadzenia do piekła 50 grzeszników. Bułhakow wespół z Grzesiukiem puszczają oko.

Jestem rozczarowany, początek zapowiadał się ciekawie - lecz niestety potencjał humoru zupełnie nie został wykorzystany. Główna ideą tej opowieści jest satyra na sowietów, ich "kulturę", mentalność, serwilizm - zupełnie czegoś innego się spodziewałem, stąd może taki u mnie dysonans poznawczy. Ta groteska jest przerysowana w sposób, który może kiedyś śmieszył, lecz teraz nudzi lub żenuje.
Bardziej zainteresował mnie dosyć ponury i pewnie prawdziwy obraz ziem odzyskanych, a zwłaszcza procederu i skali szabru jaki się tam odbywał zaraz po zakończeniu wojny. To było dla mnie ciekawe i to zapamiętam - bynajmniej nie humor czy przygłupawego bohatera z zaświatów.

Ostatnio mam nosa do dobrych książek. ,, Siedem pigułek Lucyfera'' to satyra polityczna napisana przez Sergiusza Piaseckiego. Słyszałam , że porównywana jest do ,, Folwarku zwierzęcego", mnie jednak bardziej przypomina genialnego,,Mistrza i Małgorzatę '' ,chyba z powodu podobnego humoru i klimatu. Książka Piaseckiego jest rewelacyjna, prześmiewcza wobec władzy sprawowanej tuż po wojnie, a przede wszystkim krytykująca obraz Rosji, jaki komuniści wciskali mam na siłę, wybawcy, dobroczyńcy, gwaranta bezpieczeństwa i dobrobytu Polski. Diabeł Marek to moja ulubiona postać w książce, zesłany na rok za karę do Polski, okazuje się bardzo inteligentnym i kreatywnym ,, człowiekiem,,.Pnie się po szczeblach kariery , nawet jest ministrem... Nie chcę zbyt wiele mówić o fabule, uwierzcie, jest genialna ,poza tym książka dostarcza ponadprzeciętną dawkę humoru. Piasecki nie wiedzieć czemu kojarzył mi się z ponurakiem, tymczasem Diabeł Marek stworzony przez niego rozbawił mnie do łez. ,,Siedem pigułek........." dodałam od razu do ulubionych i zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, zwłaszcza że ma tylko 160 stron.

Oj słaba ta satyra, dużo słabsza niż Pamiętnik Oficera Armii Czerwonej. Praktycznie bronią się tylko sam początek i końcówka.

"7 pigułek..." to unikatowa pozycja w pisarskim dorobku Sergiusza Piaseckiego. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na umiejscowienie akcji w pierwszych latach po II WŚ - wcześniejsze pozycje autora rozgrywały się w różnych okresach dwudziestolecia międzywojennego.

Pod pretekstem dość wydumanej fabuły autor przemyca nam szereg ciekawych obserwacji na temat tego, jak wyglądało wówczas życie w Polsce, zwłaszcza na tzw. ziemiach odzyskanych.

Nie do końca trafił do mnie eksperyment formalny w postaci tytułowego diabła i elementów "nadprzyrodzonych" - wolę jednak klasycznego Piaseckiego. Szkoda, że tak szybko rzuciłem się na jego twórczość - nie pozostało już prawie nic do odkrycia.

Bardzo fajnie napisana książka, w wielu momentach humor był bardzo specyficzny ale dzięki temu nie było to nudne. Uważam że książka powinna być szerzej znana i aktualnie też czytana, ku przestrodze.

Czemu to jest tak mało znane? Cudowna ksiązka!

Czemu to jest tak mało znane? Cudowna ksiązka!

• Audiobooki