Over my dead body

Okładka książki Over my dead body Jeffrey Archer
Okładka książki Over my dead body
Jeffrey Archer Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: William Warwick (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
William Warwick (tom 4)
HarperCollins
2021-10-19
2021-10-19

Przyznaję, że książki Jeffrey'a Archer'a czyta się dobrze i z dużą przyjemnością. Mają swój styl, są zabawne, ale odnoszę wrażenie, że ich styl jest bardzo staroświecki. Trudno uwierzyć, że pisane są współcześnie, bo bardzo odbiegają klimatem od większości obecnych opowieści kryminalnych. Mam też zastrzeżenia co do ich zgodności z dzisiejszymi realiami. Jeffrey Archey na pewno jest człowiekiem niepozbawiony wyobraźni, ciekawie pisał o nim Craig Brown w "Beatlesi i ich czas", przytaczając historię zbiórki na organizację charytatywną Oxfarm, w którą ten się zaangażował wplątując w to Beatlesów i rektora Oksfordu. Bardzo dosadnie jego hochtaplerską działalność w tej materii posumował Ringo Starr.

Nie da się przejść obok kryminałów autora obojętnie. To już część czwarta i każda kolejna pozycja zachwyca mnie jeszcze bardziej. Należy je jednak czytać po kolei, gdyż bywa, że mamy wspominki z wcześniejszych tomów. Choćby to, że postacie żyją tu normalnie i ich czas płynie tak samo jak nasz. Najbardziej chyba tutaj spodobało mi się to, że postacie były nie tylko inteligentne ale i mocno spostrzegawcze z ogromnym licznikiem pamięci. Sprawa, która została tutaj poruszona wymagała od głównego bohatera niemal rzeczy nie możliwej do osiągnięcia. Chodziło o bardzo złego człowieka, który rzekomo zmarł w wyniku zawału. William sam był na tym pogrzebie, by przekonać się, czy nie został odstawiony jako szopka. Jest jednak osoba, która uważa, że denat nadal żyje. Ma ku temu niewyjaśnione dowody i w tym momencie zaczyna robić się nieciekawie. Pamiętajcie, że mierzycie się tutaj z ludźmi, którzy widzą i wiedzą niemal wszystko. Dodatkowo ich działania są mocno ograniczone, bo akcja dzieje się na luksusowym liniowcu płynącym do Nowego Jorku. Jak zatem poznać kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem?
Mega kryminał z dużym wydźwiękiem psychologicznym. Czytając czułam, że mogę się wiele od nich wszystkich nauczyć. Bywa tutaj zabawnie, ale ze smakiem. Wbrew pozorom lektura jest lekka i bardzo wciągająca. Mamy bardzo dużo dialogów, co lubię najbardziej. Niestety nikt z nich nie jest konkretny, zawsze znajdzie się coś, co zostało zatajone lub ukryte. Nie można się nudzić, bo wciąż dochodzą nowe fakty. Pojawia się tu wyścig z czasem, bo póki zło jest na wolności, zdarzyć może się naprawdę wszystko:-) Bardzo wam ją polecam!

Jakaż to była uczta, jak zwykle, obcując z powieścią mistrza opowiadania historii. Ileż tu się dzieje. Jak pięknie jest to opowiedziane. Oczywiście to nie koniec historii o (jeszcze) starszym Inspektor że Williamie Warwicku.

To czwarty tom cyklu, którego bohaterem jest William Warwick z londyńskiej Policji Metropolitalnej.
Miles Faulkner wciąż przebywa na wolności, co spędza sen z powiek nie tylko Warwickowi. Stary "Jastrząb" wybiera się na emeryturę , ale przed odejściem chciałby dopaść sprytnego oszusta. Do ekipy dołącza były tajny agent Ross Hogan. Czy wreszcie uda im się wsadzić Faulknera do więzienia?
Już od pierwszych stron dzieje się mnóstwo. W czasie rejsu do Nowego Jorku na pokładzie luksusowego liniowca dochodzi do morderstwa. William Warwick - który wraz z żoną wybrał się w tę podróż - na prośbę rodziny próbuje ustalić, kto i dlaczego zabił. Grupa operacyjna pod okiem "Jastrzębia" wraca do starych spraw, które łączy jedno - oskarżonym pomógł uniknąć sprawiedliwości Booth Watson, prawnik Faulknera...

(cd recenzji na fb)

Ile spraw w policyjnych rękach zostaje nierozstrzygniętych?

Podejrzewam, że jest ich cała masa, a pewność mam, że im bardziej cięższe przestępstwo tym trudniej znaleźć sprawcę. Doskonale o tym wie William Warwick, bohater książki:
Po moim trupie- Jeffreya Archera, wydawca dom_wydawniczy_rebis

Książka ta to czwarta część historii niezastąpionego detektywa Williama.
Jest to kontynuacja, chociaż ja twierdzę, że książki są tak świetnie prowadzone, że jeśli pomineliscie jakaś cześć to jedynie straciliście kolejną świetnie rozwiązaną sprawę i szybko nadgonicie życiowe i zawodowe peturbacje bohatera. Chociaż warto wspomnieć, że pomimo możliwości ogarnięcia ci się dzieje, warto przeczytać wszystkie części, gdyż zarówno bohaterowie jak i elementy przestępczego świata mieszka się i przeplatają że sobą nawet między częściami. Cała książka czyta się bardzo lekko mimo gatunku książki. Thriller ten doskonale zajmuje jesienny wieczór i wprowadza czytelnika w mroczną atmosferę przestępczego świata. Narracja prowadzona jest w bardzo wciągający sposób, który buduję nie tylko napięcie, ale też świetnie zaskakuje, nie zawsze do przewidzenia, zwrotami aukcji. Tą cześć czytało mi się chyba najlepiej i najlżej. Nadal kontynuowana historia oszusta zajmującego się dzielą i sztuki i sprawa morderstwa na statku wprowadzają czytelnika w na prawdę thrillerowy klimat. Dla czytelników o lżejszych nerwach, spokojnie nie znajdziecie tu scen rozlewu krwi i wyprówania flaków. Tym razem możecie liczyć na naprawdę dobra zagadkę i fenomenalne śledztwo.

Ile spraw w policyjnych rękach zostaje nierozstrzygniętych?

Po moim trupie- Jeffreya Archera, wydawca dom_wydawniczy_rebis

Książka ta to czwarta część historii niezastąpionego detektywa Williama.
Jest...

Lubię książki tego autora za wartką akcję. To kolejny tom wciągających przygód detektywa z Anglii gdzie wreszcie rozstrzygają się losy bohaterów.

Może to rzeczywiście najlepszy tom z tej serii, jak uważają tu niektórzy czytelnicy.
Tym bardziej, że najważniejszy i najbardziej wkurzający odgrzewany przez dotychczasowe tomy kotlet zostaje w końcu wysmażony.
Faktem jest, że specjalna grupa śledcza Warwicka zajmuje się kilkoma naraz sprawami, a gwiazdą zespołu staje się Ross Hogan, który w momencie, gdy wszystko nabrało dla niego cech sprawy osobistej, pokazuje, jak powinno się załatwiać śmieci, wykorzystując paskudne ambicje i zamiary tych odrażających kreatur przeciw nim. Trochę sprawę psuje nasz główny bohater całej serii, Warwick, uniemożliwiając załatwienie „wszystkiego do końca, jak się patrzy”.
Pisarz Archer na stare lata zrobił się obrzydliwie poprawny politycznie wobec marksistów, natomiast w tej książce gdzieniegdzie widać przyjemne pęknięcia w tym maszerującym czworoboku ...

„Po moim trupie” to czwarty tom serii powieści detektywistycznych Jeffreya Archera z funkcjonariuszem Scotland Yardu Williamem Warwickiem, ale jeśli (a może raczej kiedy?😉) będziecie brać się za lekturę, to polecam czytać ją w kolejności chronologicznej, gdyż historie pomiędzy tomami są ze sobą mocno powiązane.

Tom czwarty zaczyna się na statku, którym William z żoną płyną w wycieczkowy rejs do Ameryki. Bilety w ostatnim momencie sprezentowała im stara znajomy Christina, była żona Faulknera, która akurat w tym czasie zamierza wyjść za mąż. Beth trochę jest zdziwiona – dlaczego wysyła ją w rejs, kiedy miała być jej druhną? Oczywiście w trakcie rejsu dochodzi do zbrodni... W tym czasie grupa operacyjna do której należy William zamierza zająć się starymi sprawami morderstw, które łączy jedno – prawnik Faulknera...

Jest to powieść detektywistyczna pisana na starym stylu – język jest lekki, przyjemny, a dialogi okraszone brytyjskim humorem. Nie ma specjalnie brutalności, nie ma rozlewu krwi, a jest dobra zagadka i sympatyczni, bystrzy bohaterowie. No, zagadek jest więcej, bo nie tylko kontynuujemy wątek Faulknera i przekrętów z dziełami sztuki, ale i zaczynamy kilka nowych. Niesamowicie ciekawie obserwuje się rozgrywki pomiędzy członkami policji, a Faulknerem, tym razem o zabarwieniu międzynarodowym, dzięki czemu zyskujemy kilka solidnych scen akcji na lotniskach. Jest lekko, przyjemnie, ale i inteligentnie ciekawie – tu chodzi o spryt i zagadkę, co sama cenię sobie w kryminałach najbardziej! Oceniam 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2023/10/po-moim-trupie-jeffrey-archer.html

Tom czwarty zaczyna się na statku, którym William z żoną...

William Warwick, kolejny tom przygód i kolejny przydział służbowy. WW trafia do Zespołu do spraw Niewyjaśnionych Morderstw w londyńskiej Policji Metropolitalnej. W Zespole przyszło mu pracować z byłym, tajnym agentem policji, Rossem Hoganem, który w tym tomie odegra rolę bodaj większą niż sam WW. Nie ma jednej sprawy, są cztery. Cóż, taka robota niewdzięczna. Oczywiście, nieprzerwanie trwa pogoń za tym sprytnym fałszerzem i kanciarzem, Milesem Faulknerem. Zanim WW na serio weźmie się do pracy, odbywa podróż luksusowym liniowcem do Nowego Jorku. Tam też przydaje się jego zdolność dedukcji, bo ktoś kogoś zamordował. Nawet na urlopie WW pracuje. Książka jest ciekawa a jej język, jak bohaterowie, elegancki. Ponadto niewiele w niej brutalności. Doceniłam też angielski humor autora. Już dla samych dialogów, lekkich, dowcipnych i ironicznych., warto sięgnąć po ten tytuł. Po lekturze zostaje uśmiech wywołany lekkością dialogów i prostotą fabuły w lekko kostiumowej scenerii.

Za egzemplarz dziękuję Domowi Wydawniczemu „Rebis”.

Jedynie detektyw William Warwick może odkryć prawdę

Cztery sprawy, czterej zabójcy, tylko jeden człowiek może ich powstrzymać.

W Londyńskiej policji powstała zupełnie nową, wyjątkowa jednostka. Jest to zespół do spraw niewyjaśnionych morderstw. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o te morderstwa których sprawców nigdy nie złapano. A więc nadal mogła być na wolności. Czy uda się ich złapać?

W Genewie zmarł oskarżony kolekcjoner sztuki, a pewien adwokat nadal uważa go za swojego klienta.

W Nowym Yorku trwa walka i przywódców w zamożnym rodzie.

Te sprawy są skomplikowane, rozłożone po świecie, się coś zdecydowanie je łączy – nieustępliwy detektyw, który nie spocznie dopóki nie rozwikła sprawy.

Zagadkowa, tajemnicza, wciągająca historia.

Jedynie detektyw William Warwick może odkryć prawdę

Cztery sprawy, czterej zabójcy, tylko jeden człowiek może ich powstrzymać.

• Audiobooki
  • Po angielsku
  • Brak?
  • ⚓ Thriller, kryminał, sensacja
  • Audiobook Legimi

Dodaj cytat z książki Over my dead body