Okładka książki 1794 Niklas Natt och Dag
Okładka książki 1794
Niklas Natt och Dag Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Bellman Noir (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Bellman Noir (tom 2)
Sonia Draga
2021-09-15
2021-09-15
Wojciech Łygaś
epoka gustawiańska Sztokholm XVIII-wieczna Szwecja

Moim zdaniem dużo lepsza niż pierwsza część, bardziej spójna, mniej obrzydliwości - ale tych również nie brakowało. Czyta się ją szybko. Czy to książka, którą trzeba przeczytać? Nie sądzę. Ale jeśli ktoś szuka czytadełka (jeśli tak można nazwać brutalną książkę) to jak najbardziej.

Druga cześć trylogii, która w pierwotnym założeniu miała nie powstać, gdyż 1793 stanowiło zamkniętą całość. I niestety widać, że autor musiał trochę pokombinować.
Książka utrzymana jest w konwencji noir. Akcja osadzona jest w Sztokholmie oraz na wyspie będącej szwedzką kolonią. Bardzo obrazowo opisane są realia życia w obu miejscach, z kart książki przenika nas smród płynących ulicami ścieków, ludzka bieda i nieszczęście, dostajemy również małą lekcję dotyczącą handlu ludźmi w tamtych czasach, wszystko okraszone smutkiem, przemocą i ogólną niesprawiedliwością. Mamy tutaj kilka oddzielnych wątków i mam wrażenie gatunków. Wątek kryminalny, który jednak nie grał pierwszych skrzypiec i w swojej kontrukcji nie był również zaskakujący, od razu można się było domyśleć, co się wydarzyło i kto jest winien. Mamy też powiązaną z nim historię głównego podejrzanego, zaprezentowaną w formie powieści przygodowej. Dowiadujemy się, jakie były dalsze losy Anny Stiny, Cardella oraz Wingego w obyczajowo-historycznym wydaniu. Całość czytało się dobrze, ale niestety miałam wrażenie, że jest to kilka zupełnie niezwiązanych ze sobą opowieści, które nie tworzą spójnej całości - fabuła była nieco poszarpana. W 1794 nie ma też zakończenia całej historii, dostajemy jedynie otwarcie na kolejną część. 1793 podobała mi się zdecydowanie bardziej, była unikatowa. 1794 niestety nie spełniła moich oczekiwań.

Dobra książka , ale część pierwsza dużo lepsza.

Dobra książka , ale część pierwsza dużo lepsza.

Znakomita kontynuacja serii „Bellman Noir” to nawiązanie do epoki gustawiańskiej. Niklas Natt och Dag ukazuje Szwecję pogrążoną w chaosie i biedzie. Właśnie mija drugi rok od zbrojnego zamachu, w którym zginął król Szwecji, Gustawa III. Tron należy do niepełnoletniego następcy, Państwo popada w ruinę i bezprawie. Ogromna przepaść dzieli świat bogatych i nędzarzy. Właśnie w tym świecie podziałów śledzimy zakazaną miłość pomiędzy młodym szlachcicem i dziewczyną z biednej rodziny.
Miłość
Oszustwo
Zbrodnia
Autor nieśpiesznie snuje swoją opowieść, a jednocześnie przyciąga mnie znaną już narracją i mocną intrygą. Można poczuć te realistyczne opisy życia mieszkańców Sztokholmu i jego okolic. Mocna scena opisu niewolników i ich nieludzkie traktowanie. Chwilami miałem wrażenie jakbym uczestniczył w tym świecie tętniącym nie tylko życiem, ale pełnym brudu i zgnilizny. Niklas potrafi zawładnąć moim sercem i umysłem. Z ciekawością śledziłem los postaci poznanych z pierwszej części trylogii. Wraz z inwalidą wojennym Michaelem Cardell, który w części pierwszej rozwiązał głośną sprawę zmasakrowanych zwłok próbowałem ustalić, co tak naprawdę stało się z zakochanym młodym szlachcicem? Kto stoi za bestialskim zabójstwem tej biednej dziewczyny? Na wszystkie pytania otrzymałem odpowiedź, choć śledztwo było o wiele bardziej skomplikowane niż w poprzedniej części. Warto poznać pióro tego autora, warto samemu przekonać się, że to dobrze napisana powieść detektywistyczno -historyczna z namacalną wręcz osiemnastowieczną atmosferą Sztokholmu.

Poddałam się na okrąglej 300-tnej stronie. Ponure i okrutne, nie dla mnie.

Poddałam się na okrąglej 300-tnej stronie. Ponure i okrutne, nie dla mnie.

Trudniejsza w odbiorze poprzez makabryczną zbrodnię. Jednak mroczny świat nadal wciąga. Dobra!

Drugi tom cyklu Bellman Noir, “1794” to w zasadzie kontynuacja poprzedniego tomu, równie brutalna, mroczna i przerażająca.
Jednak kryminalna zagadka jest zupełnie nowa. Są też nowi bohaterowie. Jest młodziutki Erik Tre Rosor, syn bogatego własciciela ziemskiego. Popełnia mezalians z córką dzierżawcy jednego z majątków ojca, który oczywiście nie chce słyszeć o tej miłości, gdyż uważa, że syn zasługuje na zdecydowanie lepszą partię. Wysyła go więc, niejako za karę, na wyspę Barthélemy na Karaibach, która w tamtym czasie należała do Królestwa Szwecji. Tam doświadcza przerażających rzeczy – okrucieństwo, handel niewolnikami, nieludzkie traktowanie. Ma to na niego ogromny wpływ psychiczny, który zaważy na dalszym jego życiu. Bardzo ciekawym osobnikiem jest też czarny charakter, demoniczny Tycho Ceton. Wyjątkowo odrażająca kreatura…
W drugiej części powraca znany nam już z pierwszego tomu strażnik miejski Michael Cardell, oraz pojawia się brat zmarłego na gruźlicę Cecila Wingego, Emil. Niejako w zastępstwie brata pomaga Cardellowi w rozwiązaniu kolejnej zagadki zbrodni. Znów tworzą świetny detektywistyczny duet…
W trzeciej części główną bohaterką jest, znana już z tomu pierwszego, Anna Stina. Znów doświadcza okrutnych przeżyć. Brutalne życie w ogóle jej nie oszczędza.
Losy tych wszystkich bohaterów łączą się…
No i ta czwarta część, sam już nie wiem, co o niej myśleć. Całkowicie wywróciła treść akcji pod względem psychologicznym, co niezbyt przypadło mi do gustu, dlatego jedna gwiazdka mniej…
Jednak całość w sumie bardzo dobra, więc mimo wszystko gorąco polecam!

Jako kontynuacja książka sprawdza się świetnie, więc zainteresowani mogą czytać bez obaw. A ja tradycyjnie muszę napisać, że nie chciałbym żyć w takich czasach. Przyznam jednak, że dla mnie za dużo tu chaosu i mało prawdopodobnych zdarzeń.

Dziś wieczorem niektórzy będą chodzić zbierać cukierki, inni czytać horrory w domowym zaciszu, a ja chcę was zachęcić do mrocznego i wciągającego skandynawskiego kryminału, który świetnie pasuje do klimatu Halloween.

Początek książki jakże różny od pierwszej części. Poznajemy młodego Erika Tre Resor, który zakochuje się bez pamięci w młodej dziewczynie. Niezadowolony ojciec wysyła syna na jedną z wysp Karaibskich, która jest kolonią szwedzką. Tam wraz z bohaterem doznajemy trudów długiej morskiej podróży, następnie stykamy się z handlem niewolnikami.

Fabuła zmienia się kiedy Erik wraca, a wtedy dochodzi do okrutnej zbrodni.
Zrozpaczona matka Erika prosi Cardella aby wyjaśnił tę sprawę. Pomagać mu będzie Winge, tak, tak to nie pomyłka...
Dużą część, ku mojej radości zajmuje również kontynuacja wątku Anny Stiny.

Do pewnego momentu podczas czytania miałam wrażenie, że to nie będzie aż taka ciekawa lektura jak wcześniej. Może Panu autorowi kontynuacja się nie udała ?
Jednak po chwilowym zniechęceniu poczułam prawdziwe zainteresowanie, a zakończenie pozbawiło mnie tchu. Dobrze że jest już trzecia część i mogę poznać zakończenie trylogii.
Z całą pewnością autor oddał w cudowny sposób klimat osiemnastowiecznej Szwecji, zarówno pod względem historycznym jak i społecznym. Za to wielkie brawo.
Książkę serdecznie polecam .

Jest zbrodnia, jest sprawca, ale nie ma winy. Świat nie jest sprawiedliwym miejscem i chociaż wszędzie słyszy się o równości, prawo nie jest takie samo dla wszystkich. Książka „1974” autorstwa Niklas'a Natt och Dag to druga części serii „Bellman Noir”. Podobnie jak w pierwszym tomie zagłębiamy się w niej w brutalny świat osiemnastowiecznego Sztokholmu. W świecie tym poznajemy dwoje młodych kochanków. Historia jak z bajki, młody szlachcic i dziewczyna z biednej rodziny. I jak to w bajkach bywa, bogate rodziny nie pozwalają by doszło do mezaliansu, co może doprowadzić tylko do tragedii. Książka w dużej mierze skupiona jest jednak wokół dwóch „detektywów”: Michaela Cardell'a, którego poznaliśmy w poprzedniej części, oraz Emila Winge. Ważną postacią książki jest również Anna Stina, pojawiająca się w tomie pierwszym. Sama fabuła utrzymana jest w bardzo mrocznym klimacie, a dokładne opisy rozczłonkowanych ciał oraz sposobów przeprowadzenia zbrodni sprawiają, że nie jest to książka dla każdego. Jednakże, jest ona niesamowicie ciekawa, przez co zasługuje na bardzo wysoką ocenę.

• Kryminał

Niklas Natt och Dag 1794 Zobacz więcej