Bluszcz

Okładka książki Bluszcz Anna H. Niemczynow
Okładka książki Bluszcz
Anna H. Niemczynow Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Luna
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska

Jakże to było PIĘKNE!

Pragnę polecić Wam książkę, która powinna być wydawana na receptę każdemu człowiekowi, bez względu na płeć, wiek, czy wyznawaną wiarę. Wszyscy bowiem znajdą tu lekarstwo na swoje traumy, boleści, niespełnione marzenia i przykurzone nadzieje. Anna Niemczynow nie tylko przekazuje złoty środek na bolączki życia, ale bardzo świadomie ukazuje jak wielki wpływ mają nasze przekonania, wartości, idee na życie innych ludzi.

“Bluszcz” od pierwszych stron wije się i oplata, nie pozostawiając wolnej przestrzeni naszym umysłom. Ukazuje losy dwóch przyjaciółek, w których wciąż żyją głosy babcinych prawd. Pomimo swojego wieku, zdobytej wiedzy i doświadczenia, bez końca zastanawiają się co wypada, czy im wolno.

Mimo, iż na początku powieści miałam ochotę potrząsnąć bohaterkami i wykrzyczeć im w twarzy, by wzięły się w garść, z każdą kolejną stroną obdarzałam je coraz większą sympatią i zrozumieniem. Dawno nie przeczytałam tak pozytywnej historii, przesyconej dobrą energią, dodającej wsparcia i odwagi.

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla kobiet. Powinien sięgnąć po nią każdy, kto pragnie czułego przytulenia, podania pomocnej dłoni, czy zapewnienia, że wszystko będzie dobrze.

Jakże to było PIĘKNE!

Opowieść o życiu, o skutkach naszych wyborów...

Opowieść o życiu, o skutkach naszych wyborów...

„Bluszcz” to książka opowiadająca o walce o szczęście, poszukiwaniu własnego „ja”, zamknięciu trudnego dla głównej bohaterki książki okresu życia. Ukazaną mamy tu również wyjątkowo mocną, prawdziwą, kobiecą przyjaźń. Takiego braterstwa dusz doświadczyć chciałby chyba każdy z nas.

Julita i Elżbieta są przyjaciółkami, znają się jeszcze z dziecięcych lat. Są dla siebie jak siostry, chociaż bardzo się różnią. Elżbieta jest 40 letnią singielką, cenioną panią doktor. Na pierwszy rzut oka wydaje się być kobietą spełnioną, świadomą własnej wartości. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Julita natomiast wyszła za mąż w bardzo młodym wieku za swoją pierwszą miłość. Obecnie jest mamą dwójki właściwie dorosłych już dzieci. Jej małżeństwo nie należy do szczęśliwych, mąż okazał się być despotą i tyranem stosującym wobec niej przemoc psychiczną, ekonomiczną i fizyczną. Kobieta jednak nie potrafi uwolnić się z toksycznego związku. Nigdy nie pracowała zawodowo, boi się życia kobiety samotnej. Czy uda się jej znaleźć w sobie tyle siły, aby zbudować dla siebie i dzieci nową, spokojną przyszłość?
Elżbieta stale namawia ją do odejścia od męża, zapewnia o udzieleniu pomocy przyjaciółce, przygarnięcia pod swój dach jej wraz z dziećmi. Jednak dopiero bardzo agresywne zachowanie męża przyczynia się do skorzystania Julity z proponowanej pomocy.
Autorka porusza w „Bluszczu” jeszcze kilka bardzo trudnych tematów: próby samobójczej, homoseksualizmu, braku akceptacji przez rodziców orientacji seksualnej dziecka, wychowania dzieci w przesadnym podejściu do zasad wyznawanej religii. Całość przedstawionych problemów sprzyjała przemyśleniom i wyciąganiu przez czytelnika własnych wniosków.
Mimo ogromu traum, które przeżyła w swoim życiu główna bohaterka oraz ukazaniu przez Annę H. Niemczynow wielu dramatycznych sytuacji, książka ma wydźwięk optymistyczny. Taki zapewne był zamysł Autorki, aby poprzez swój tekst dodać siły i wiary w lepsze jutro kobietom, których życie przebiega podobnie do historii Julity. „Bluszcz”z pewnością ma być dla nich drogowskazem, dobrą radą, zastrzykiem pozytywnej energii.

Mam jednak ogromną nadzieję, że ta powieść będzie małą iskierką, która wskrzesi siły do podjęcia trudnych decyzji i próby odmiany losu u potrzebujących tego kobiet. A może dzięki niej spostrzeżemy w naszym otoczeniu kogoś, do kogo my możemy wyciągnąć pomocną dłoń?...
Przeczytajcie, książka jest bowiem wulkanem optymizmu i ciepła. Rozgrzejecie się przy niej na pewno.

Duży plus dla autorki za poruszanie trudnych tematów, ale wykonanie - masakra. Czy ktoś to czytał przed wydaniem? Tylu błędów logicznych już dawno nie spotkałam w jednej książce.

Główna bohaterka wywoływała skrajne odczucia choć wiele kobiet jest jak Julita lub ma w domu takiego Gerarda. Szybko sie czyta o losach głównej bohaterki której towarzyszy przyjaciółka, natomiast koniec jak dla mnie spłycony jakby zabrakło kartek.

Niesamowite jest to, ile współczesnych problemów Autorka zawarła w jednej fabule. Mamy toksyczny związek z mężem despotą, problem z akceptacją homoseksualizmu w rodzinie i rozstanie gejów, próbę samobójczą, pracę na obczyźnie, rozwód, 40letnia dziewicę i jej rozterki w temacie, kłopoty z samoakceptacją i wiarą we własne siły. I może najważniejsza kwestia: SIŁA ODDZIAŁYWANIA WPAJANEJ NAUKI W DZIECIŃSTWIE NA DOROSŁE ŻYCIE.
Znowu połknęłam książkę. W kolejnej pozycji Autorka nawiązuje do religii chrześcijańskiej, ale i do buddyzmu, afirmacji i samorozwoju. Mistrzyni nazywania uczuć - to lubię najbardziej.

Mogło być fajnie, wyszło źle. Ciekawy temat, ale autorka w ogóle nie ma o nim pojęcia. Negowanie terapi przy wspoluzaleznieniu, czy tam toksycznym partnerze... ta książka może zrobić krzywdę... mogła się skupić na tym wątku, na jej powrocie do samodzielności, a nie wplatać jakieś inne, bezsensowne. Szkoda czasu.

Bluszcz. Kobieta - bluszcz. Książka mająca wspierać kobiety w walce o siebie, pokazuje, że można wyjść z trudnej relacji i wygrać siebie i miłość do siebie. Jej niebywałym plusem jest lekcja medytacji. Niestety to jeden z niewielu plusów tej książki. Drama goni dramę, język książki jest poprawny, ale tak bardzo nudny, a na myśl przychodziły te wszystkie historie z karuzeli śmiechu. Kompletnie nie dla mnie.

Interesująca z ciekawym wątkiem powieść obyczajowa.
Historia z życia, która mogłaby być historia każdej kobiety.
To walka o samą siebie i swoje szczęście, mimo przeciwieństw losu.
Szybko się czyta. Godna polecenia

Interesująca z ciekawym wątkiem powieść obyczajowa.
Historia z życia, która mogłaby być historia każdej kobiety.
To walka o samą siebie i swoje szczęście, mimo przeciwieństw losu.
Szybko się czyta. Godna polecenia

• Audiobooki