Okładka książki Aztecka układanka. Szesnastowieczny rękopis ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej Katarzyna Granicka, Szymon Gruda, Monika Jaglarz, Julia Madajczak, José Luis de Rojas
Katarzyna GranickaSzymon Gruda Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego historia
historia
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2021-08-19
2021-08-19
Aztekowie Meksyk konkwista

Okładka książki Der Nachlass Alexander von Humboldt in der Jagiellonen-Bibliothek. Spuścizna Aleksandra von Humboldta w Bibliotece Jagiellońskiej Dominik Erdmann, Monika Jaglarz
Der Nachlass A... Dominik Erdmann, Mo...

Dokument spisany w nahuatl - języku Azteków. Jakieś 20 lat po podboju - 1538 rok ? Fragment spisu ludności z miejscowości Tepoztlan. Via Berlin i Książ na UJ. Tepoztlan liczył wtedy około 12 tysięcy mieszkańców, w większości ludności rolniczej. Był znany również jako jeden z ośrodków produkcji papieru amatl, służącego Aztekom do pisania.
Ciekawostką jest posługiwanie się przez misjonarzy rysunkowymi katechizmami testeriańskimi (!?) - ciekawe jak wyglądały, oraz katechizmami spisanymi w języku nahuatl.

Ciekawostką jest posługiwanie się...

• Cały ten skarb jest MÓJ