Sympozjon i inne pisma

Okładka książki Sympozjon i inne pisma Ksenofont
Okładka książki Sympozjon i inne pisma
Ksenofont Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2019-01-01
2019-01-01
Artur Rapaport
filozofia etyka moralność ksenofont aksjologia

Również i w moim odczuciu Ksenofont słusznie był pomijany. Brak mu polotu Patona i ma się wrażenie, że tylko naśladuje i komentuje innych.

Historyczne wątki kompletnie mnie nie wzięły - godne zainteresowania są tylko pisma dotyczące Sokratesa, ale szczerze powiedziawszy, (po przeczytaniu Platona) nic nowego nie wnoszą.

---------------------------------------

„Z dobrym przestając, sam dobrym się staniesz, a jeśli ze złymi, złączysz się, spaczysz wnet ten nawet rozum, co masz”.

„Z wielu przykładów, a także z tego, co ta dziewczyna robi, wynika, że wrodzone zdolności kobiety niczym nie są niższe od męskich, brak jej tylko większej siły. Toteż kto z was ma żonę, niech ją z pełną wiarą wskutek uczy wszelakiej wiedzy, jakiej by tylko sobie dla swej małżonki życzył”.

(przypis 105)
„W Atenach i Sparcie rzecz przedstawia się zawilej: ateńska opinia publiczna czasem potępia takie stosunki [homoseksualne], a czasem pochwala, zależnie od tego, czy z punktu widzenia moralnego zasługują na naganę czy nie”.

---------------------------------------

„Z dobrym...

• Filozofia, etyka
  • 008.02 Filozofia (Przed)Sokratejska

Dodaj cytat z książki Sympozjon i inne pisma