Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy

Okładka książki Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy David S. Landes
David S. Landes Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum historia
historia
Spectrum
Wealth and poverty of nations
Muza
2000-01-01
2000-01-01
8372004536
Hanna Jankowska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka pisana zgodnie z poglądem, że "faktów nie obchodzą twoje uczucia". Doskonała pozycja, pozwalająca zrozumieć dlaczego świat działa w taki, a nie inny sposób i dlaczego jednym wiedzie się doskonale, a inni mają pod górkę. Autor w bezkompromisowy sposób rozprawia się z polityczną poprawnością i "mówi jak jest". Da się wyczuć zachodni europocentryzm, ale zgadzam się w pełni z tezą autora, że to właśnie Europa miała największy wpływ na to jak obecnie wygląda świat. Autor niestety zmarł jakiś czas temu, ale życzę sobie i wszystkim czytelnikom jak najwięcej książek tego typu.

W nauce nie ma miejsca na emocje i politopoprawność o czym niestety wielu wspólczesnych "naukowców" zapomina.

Świetne i malo znane fakty o gospodarczej historii

Świetne i malo znane fakty o gospodarczej historii

Genialne!

Genialne!

Książka opowiada o rozwoju ludzkości. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego Europa kolonizowała inne kontynenty i dlaczego rozwój świata potoczył się w takim a nie innym kierunku.
Bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem, z ciekawymi anegdotami i faktami książka.

Piękna podróż po dziejach gospodarczych Świata! Napisana ciekawie i sprawnie, przystępnym językiem. Autor prowadzi swoją narrację mniej od strony tabelek i wyliczeń, ale skupia się na kulturowych, geograficznych I politycznych aspektach postawionego w tytule pytania.
Autor prowadzi nas przez dzieje bardzo błyskotliwie, z wielką erudycją, zwraca uwagę na sporo niedocenianych czy nawet pomijanych kwestii i interpretacji zjawisk gospodarczych.
To książka dla szerokiego kręgu czytelników: może zaciekawić nie tylko amatorów, ale też bardziej zaawansowanych w temacie czytelników.

Mam mieszane uczucia. Czy ekonomia tak się zmienia, czy przewidywania na 25 lat do przodu są tak chybione (pierwsze wydanie tej książki było w 1998 roku). Z jednej strony otwiera oczy na kompleksowość problemu, trudno polemizować z geografią, historią, bogactwem naturalnym, ale w grę wchodzi też religia, polityka, kultura, socjologia, postęp techniczny, dla nich ćwierć wieku to kosmiczna odległość. Nawet nie wiem czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowanie z powrotem w realiach 1998 roku/ lub 2048. Książka do pięknych polemik.

No nie wiem. Przeczytałem cztery rozdziały (82 strony) i odnoszę wrażenie, że to bardziej zbiór opinii niż faktów. Autor jest mało przekonywujący. Na pewno jest Europocentryczny i Chrześcijańskocentryczny. Zupełnie nie rozumiem dlaczego zamiast podać jakiś fakt z historii podaje, jako przykład, cytaty z Biblii. Np. na stronie 37 cytuje alegoryczną opowieść o Józefie i faraonie. I oczywiście kwituje stwierdzeniem "w Europie było to nie do pomyślenia". O jakiej Europie on mówi w 1660 r. p.n.e.?

W rozdziale czwartym autor próbuje dowieść, że średniowiecze nie było okresem ciemnoty. Jako dowód ma posłużyć podanie pięciu wynalazków. Czy liczba 5 jest wystarczająca? A może wystarczyły by 3? Kilka wynalazków na tysiąc lat to już "jedno z najbardziej innowacyjnych środowisk"? Żeby było zabawniej trzy z tych pięciu wynalazków nie zostały wynalezione w średniowiecznej Europie.
Żeby wywyższyć Europę nad Chiny autor sięga do argumentu, że co prawda Chińczycy wynaleźli papier "ale żadna kultura czy cywilizacja, do której po drodze zawitał, nie próbowała zmechanizować jego wyrobu". Autor chyba zapomina, że potrzeba matką wynalazku i wynalazek musi trafić na swój czas, na podatny grunt. Zresztą... kilka stron dalej autor pisze odnośnie wynalazku czcionki "Podobnie jak inne chińskie wynalazki, została prawdopodobnie na jakiś czas zarzucona, dopiero później wprowadzono ją na nowo [w Europie]".

Pod koniec rozdziału 4. autor podsumowuje "z podanych tu przykładów wyraźnie wynika, że inne narody pozostawały w tyle za Europejczykami". Ale już na następnej stronie mamy przykłady przeczące temu twierdzeniu: "Specjaliści mówią nam na przykład, że chiński przemysł tekstylny i hutniczy znacznie wyprzedzał europejski - Chińczycy posługiwali się napędzaną siłą wody maszyną do przędzenia konopi już w XII wieku. Dopiero w pięćset lat później, w okresie rewolucji przemysłowej, w Anglii weszły w użycie tzw. ramy wodne i przędzarki typu "muł". Wcześnie też (podobno) nauczyli się używać węgla i koksu w piecach do wytopu żelaza, i pod koniec XI wieku produkowali już 125 ton surówki. Wielka Brytania osiągnęła ten poziom produkcji po siedmiuset latach". Oczywiście wszystko zależy w którym momencie historii postawimy kreskę i zdecydujemy się podsumować.

"Rewolucja przemysłowa ściślej połączyła świat, sprawiła, że się skurczył i bardziej ujednolicił. Ta sama rewolucja podzieliła jednak nasz glob, oddalając od siebie zwycięzców i przegranych."

Blisko trzydzieści lat to jednak kawał czasu jeśli chodzi o książki dotyczące historii w kontekście ekonomii i tego, jakie czynniki odpowiedzialne są za to, że pewne kraje się bogacą i tworzą zamożne społeczeństwa, inne zaś przez dekady a nawet wieki tkwią w ubóstwie i nie widać szans na poprawę. Pozornie taki cel ma książka Davida Landesa Bogactwo i nędza narodów. Pozornie, bo przez większość lektury zastanawiałem się, czy Landes – historyk i ekonomista – próbuje faktycznie odpowiedzieć na takie pytanie?; znaleźć klucz do tego, co zrobić, by państwo zwyciężyło, czy może nieustannie przypomina nam – nie ma odpowiedzi. Nie istnieje zbiór zasad, schematów, przepisów dotyczących biznesu, rządów, kultury, prawa, które można by zastosować w dowolnym miejscu na świecie i czekać, aż wszystko pójdzie dobrze. Wręcz przeciwnie. Autor zdaje się pisać – możecie to zrobić, a i tak nie ma najmniejszej gwarancji na sukces.

[...]
calość:

To kolejna ksiazka po "Jedwabnych Szlakach" i "Historii XIX wieku. Przeobrażenie świata" ktora pokazala mi droge jaka musielismy pokonac zeby znalezc sie tu gdzie wlasnie jestesmy. Te trzy tytuly, mimo ze opowiedaja o losach swiata z innego punktu widzenia, ukladaja sie jak puzzle i pokazuja historie i rozwoj roznych regionow, takze tych najodleglejszych, o ktorych nie mialam zielonego pojecia a ktore mimo wszystko mogly miec wplyw na to jak mi sie teraz zyje. Ksiazka napisana przystepnie, czasami ze zlosliwym komentarzem lub zartem. Polecam.

Książka o tematyce niszowej, osoba w której kręgu zainteresowań nie znajdują się historia ani ekonomia (obydwa naraz) raczej nie doceni tego dzieła.

Ja znalazłem w tej pozycji wielce ciekawych faktów i ich interpretacji. Szczególnie podobał mi się opis czasów starożytnych, średniowiecznych oraz czasów nowożytnych do rewolucji przemysłowej. Natomiast opis dziejów późniejszych czytało mi się dość topornie. Niektóre regiony świata potraktowane są po macoszemu i brak o nich wzmianki w książce.

• Ekonomia
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia

David S. Landes Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy Zobacz więcej