Szelest

Okładka książki Szelest Małgorzata Oliwia Sobczak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szelest
Małgorzata Oliwia Sobczak Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Granice ryzyka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Granice ryzyka (tom 1)
W.A.B.
2021-11-10
2021-11-10
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Szelest

przeczytanych książek 567 napisanych opinii 565

Aplikacja na telefon, która miała dać rozrywkę, stanie się dowodem w sprawie?
Alicja Grabska, zmęczona pisaniem nudnych artykułów do gazety nagle otrzymuje szansę przetestowania nowej aplikacji mobilnej Place to rest. Użytkownicy mają otrzymywać lokalizację niezwykłych miejsc do wypoczynku w Trójmieście. Podczas jednego z wypadów śladami mapy aplikacji Alicja znajduje ciało młodej kobiety. Sprawca nie zostawia jakichkolwiek śladów, a prowadzący sprawę- Oskar Korda znajduje przy kobiecie tajemniczą kartę pamięci z dziwnym nagraniem.
Alicja próbuje sama prowadzić śledztwo, kiedy po raz kolejny aplikacja daje o sobie znać i podsyła dziennikarce kolejne lokalizacje do sprawdzenia. Dość ryzykowne działania, a do tego wracające wspomnienia przeszłości z byłym mężem, niestety nie pomagają zachować zdrowego rozsądku.
Pierwszy tom serii Granice ryzyka zapowiada się bardzo dobrze, podobnie jak w “Kolorach zła” bohaterowie są bardzo charakterystyczni, nietuzinkowi. Małgorzata Sobaczak potrafi wciągnąć czytelnika w historię, nie dając wszystkich wskazówek tak od razu, choć mogłoby się wydawać, że już wiesz, kto jest sprawcą, do czego służy wątek poboczny. W pewnym momencie łapiemy się na tym, że w naszej głowie każdy kolejny bohater staje się sprawcą, ale nie. On siedzi cicho, aby zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie…

Aplikacja na telefon, która miała dać rozrywkę, stanie się dowodem w sprawie?

Bardzo ciekawa historia. Dobrze się czyta i chce się szybko dobrnąć do końca.

Bardzo ciekawa historia. Dobrze się czyta i chce się szybko dobrnąć do końca.

Nie porwała mnie ta książka. Czegoś w niej brakowało. Jest mroczny, niepokojący klimat, postaci które jednak mnie nie przekonały. Całkiem zgrabna historia, chociaż fragmentami można zgubić wątek. Przez całą lekturę towarzyszyło mi uczucie, że czegoś w tym wszystkim brakuje. Mimo to, przede wszystkim z sympatii do autorki, sięgnę po kontynuację.

Małgorzata Oliwia Sobczak to zdecydowanie moje odkrycie zeszłego roku. Zaczęłam czytać "Szelest" bez żadnych oczekiwań i naprawdę bardzo mi się podobał.
Dziennikarka Alicja Grabska marzy o sukcesie i napisaniu czegoś wartościowego. Dostaje w końcu ciekawe zadanie - przetestowanie aplikacji Place to Rest, która wskazuje dość dziwne miejsca. W jednym z nich Alicja odkrywa ciało brutalnie zamordowanej dziewczyny... Sprawę bada też detektyw Oskar Korda.
"Szelest" to thriller z nutką erotyku w której teraźniejszość miesza się z przeszłością. Bardzo lubię ten sposób narracji historii. Ja się mega wciągnęłam w tą książkę i muszę koniecznie nadrobić inne!

Bardzo fajny pomysł na historię z aplikacją w tle, historia wciąga, dobrze się czyta. Jedyny minus- na sile wciskane wszędzie historie erotyczne. Tego było już po prostu za dużo

Jakoś mi tak było dziwnie podczas czytania, nieswojo. Postać głównej bohaterki nie do końca do mnie przemówiła, w ogóle wszystkie persony były mroczne, ani grama pozytywnego nastawienia do życia nie dało się z nich wykrzesać. Jeśli tak miało być, to gratuluję, udało się w 100% Sama zagadka morderstwa taka sobie, pomysł z apką całkiem fajny, choć jakby go tak mocniej wykorzystać, to byłoby lepiej. Zobaczymy co przyniesie kolejna część.

Seria Kolory zła - to był majsterszyk. Seria Granice ryzyka wypada słabiej.

Szelest oparty jest na dobrej historii. Podobał mi się pomysł z aplikacją. Bohaterowie interesujący.

Jednak w kryminale kluczowa jest dla mnie zagadka i rozwiązywanie jej. Cała reszta stanowi tło. Tu miałam wrażenie, że tła jest za dużo a książka skręca w stronę taniego erotyku.
No i to zakończenie... klasyczny królik wyjęty z kapelusza.

Seria Kolory zła - to był majsterszyk. Seria Granice ryzyka wypada słabiej.

No i to...

Ciekawa historia kryminalna okraszona erotyzmem - choć "okraszona" to chyba zbyt delikatne określenie 🙈 Czuję spory niedosyt odnośnie samego śledztwa i pogłębienia wątków psychologicznych. Za to czytelnik dowiaduje się wiele o bujnym życiu erotycznym głównej bohaterki 🙈 Ta wydaje się być osobą wyzwoloną, choć tak naprawdę jest to kreacja zbudowana na bazie jej dotychczasowej doświadczeń.
W książce znajdują się odwołania do cyklu "Kolory zła" - mam też wrażenie, że przyjęto w niej podobne schematy.
Ta historia odsłania jednak warsztat autorki, która świetnie oddaje charakter lat 90, przeplatając je ze współczesnością - trochę tak jak "Niewinny" Harlana Cobena.
I choć historie z taką ilością erotyzmu w tle niekoniecznie są w moim typie, nie ukrywam, że była to dla mnie odskocznia od trudniejszych książek.

Polecam w wersji serialu audio.

Polecam w wersji serialu audio.

Nie przekonałam się do tej książki, chociaż z nadzieją dawałam jej szansę aż do końca. Mierne dialogi, tandetna erotyka. Sam pomysł kryminalny może miałby potencjał, ale poległa jego realizacja

• Audiobooki
  • Kryminał