Gwiezdny motyl

2009-01-01
2009-01-01
978-83-7508-101-5
Joanna Kluza
fantastyka werber podróż w przyszłość

Bardzo mi się podobała.

Zawiera mnóstwo spostrzeżeń do przemyślenia. Sympatycznie zaskakujące studium jednostki i ludzkości.

Bardzo mi się podobała.

Chyba rozumiem, dlaczego nie było reedycji tej pozycji... Raczej nie porywa.

Chyba rozumiem, dlaczego nie było reedycji tej pozycji... Raczej nie porywa.

Wypożyczyłam tylko ze względu na to iż fabuła łudząco przypominała tę z filmu ''Mother'', gdzie ludzkość upada i są ponawiane próby rekonstrukcji świata od zera. Zawiodłam się próbami ukazania świata biologicznego, bo widać było, że powieściopisarz nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Po pierwszym pokoleniu działo się wszystko zbyt szybko, co pokazują 273 strony, gdzie przemijanie mogło być ukazane o wiele głębiej. Jedynym elementem książki do którego zapalałam sympatią był kotek i po części główny bohater, reszta była zupełnie nie do zniesienia.

Tak jakby Eric Emmanuel Schmitt z Coelho wzięli się za rączki i zamiast tańczyć w kółku napisali powieść science-fiction.

Tę książkę można interpretować dwojako:

Jako jedną z milionów napisanych powieści o podróżach międzygwiezdnych i ocaleniu ludzkości - i wówczas mogę tylko wyrazić letni stosunek do takiej opowieści, gdyż nie urzeka mnie tego rodzaju fantastyka, a w prozie Bernarda Werbera nie ma nic szczególnie odkrywczego i zaskakującego.

lub

Jako powieść filozoficzna, z kluczem: o istocie współczesnego społeczeństwa, mechanizmach nim rządzącym oraz o narodzinach mitów i religii. I wówczas będzie to powieść oryginalna, zaskakująca chociaż, jak na traktat filozoficzny, trochę zbyt rozwlekła i ze zbędnymi wątkami.

Tę książkę można interpretować dwojako:

lub

Jako powieść filozoficzna, z kluczem: o...

Książka pisana, nie.....to książka dłutowana, obrabiana w czymś twardym. Stylem przypominająca wczesne rysunki naskalne...po prostu pisarsko prymitywna....słaba męcząca, legumina. Szybko się ją zapomina.

Bardzo fajny motyw typu "kosmiczna arka", niestety dla mnie źle poprowadzony. Czasem za płytki, czasem za szybki, , historia w pięciu (tak oceniam) aktach, co średnio działa.

Po "Tanatonautach" oraz "Imperium Aniołów" przyszedł czas na zapoznanie się z tą książką. Warto przeczytać ją dla samego zakończenia, które mnie osobiście zaskoczyło i zmusiło do refleksji.

Jak wygladalaby nasza cywilizacja na innej planecie? Czy da sie stworzyć panstwo bez przemocy, podzialow, uprzedzen? Pewien milioner postanawia zrealizowac swoja wizje i wraz z innymi ochotnikami rozpoczac nowe zycie na innej planecie.

Całkiem przyjemnie się to czytało. Gdzieś tam z tyłu okładki mignął mi tekst o fantastyce jakoby naukowej, jednak jest to zdecydowanie fantastyka baśniowo-poetycka. Ani prawa fizyki, ani biologii, ani żadne ograniczenia techniczne w najmniejszym stopniu nie przeszkadzały autorowi w snuciu opowieści. Całość jest tak uroczo naiwna, do tego gęsto i dość topornie poprzetykana - że tak powiem - mitologicznymi nawiązaniami, że ujmowała za serce (or compatible) i przez większość czytania wywoływała ciepły uśmiech sympatii. Miejscami trochę tego wszystkiego za dużo, na szczęście książka jest na tyle krótka, że ta gruba przesada nie zdążyła zmęczyć.

• Posiadamy
  • Francja