Woda. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką

Okładka książki Woda. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla, Laurent Simon
Okładka książki Woda. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką
Jack GuichardCécile Jugla Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką popularnonaukowa dziecięca
25 str. 25 min.
popularnonaukowa dziecięca
Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką
La science est dans... L'EAU
HarperCollins Polska
2021-01-01
2021-01-01
25 min.
Katarzyna Grzyb

Okładka książki Piasek. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla
Piasek. Akadem... Jack Guichard, Céci...
Okładka książki Mydło. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla, Laurent Simon
Mydło. Akademi... Jack Guichard, Céci...
Okładka książki Ziemniak. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla, Laurent Simon
Ziemniak. Akad... Jack Guichard, Céci...
Okładka książki Spinacz. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką Jack Guichard, Cécile Jugla, Laurent Simon
Spinacz. Akade... Jack Guichard, Céci...

Które dziecko nigdy nie miało etapu rozchlapywania wody? Dzięki tej książce można zainteresowanie wodą wznieść na wyższy poziom. Część eksperymentów daje się wykonać na przykład podczas kąpieli. Młody był bardzo zainteresowany niektórymi z doświadczeń. Książka ułatwi wymyślenie ciekawych sposobów na spędzanie czasu z dzieckiem, zwłaszcza w zbliżające się długie wieczory.

Książka naprawdę godna polecenia. Pięcioletnie dziecko jest nią bardzo zainteresowane i z zaciekawieniem obserwuje i przeprowadza opisane w niej eksperymenty. Dobry sposób na rozbudzanie ciekawości u dzieci i oswajanie ich z wiedzą z fizyki i chemii od najmłodszych lat i w ciekawy sposób. A i samemu można się czegoś dowiedzieć lub sobie coś z czasów szkolnych przypomnieć....

"Przygody z nauką. Woda. 10 prostych, ale niesamowitych doświadczeń!" to kolejna część należąca do serii "Akademia mądrego dziecka" autorstwa Cecile Jugla i Jacka Guicharda. Które dziecko nie lubi ilustrowanych książek, a na dodatek takich, które zachęcają nie tylko do ich czytania, ale i do działania, a wręcz do eksperymentowania? Ja jeszcze takiego nie spotkałam.

Jeśli Wasze skojarzenia z doświadczeniami to wypunktowana lista rzeczy do wykonania (albo jeszcze gorzej - ciągły, długi tekst) to muszę Was rozczarować. W tej publikacji nie ma punktów, list itp. Są za to instrukcje w formie ilustracji, a ich bohaterami są głównie dzieci (dodające poszczególne składniki, mieszające substancje, obserwujące - po prostu działające, zaangażowane).

Jeśli macie pod swoją opieką maluchy powyżej trzeciego roku życia, które przejawiają zainteresowanie światem i zachodzącymi w nim zmianami, nie zmarnujcie tej naturalnej dziecięcej ciekawości. Ta książka (pozostałe części serii z resztą także) jest brakującym elementem Waszej biblioteczki. Żeby jednak nie było, że piszę w samych superlatywach to czas na element obiektywizmu. Pożytku z książki nie będzie bez pomocy dorosłych. Dlaczego? Chociażby dlatego, że np. samodzielne obcowanie z wrzątkiem w przypadku czterolatka mogłoby być zwyczajnie niebezpieczne. Stojąc obok, obserwując czy też pomagając w niektórych czynnościach możemy przede wszystkim spędzić bezcenny czas z naszymi pociechami, a do tego zaakcentować, że niektóre rzeczy wymagają asysty dorosłych. Lepiej jasno zaznaczyć, że nie nadszedł czas na samodzielny kontakt z czajnikiem zawierającym wrzątek niż gdyby kiedyś dziecko samo miałoby się o tym przekonać i to na własnej skórze.
Publikacje z serii "Akademia mądrego dziecka" to niezwykle cenne źródło inspiracji jak pokazywać i tłumaczyć zjawiska, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Doświadczenia z pewnością zainteresują maluchy, ale nie znudzą również dzieci na etapie szkoły podstawowej, ponieważ przy okazji zabawy poznają m.in. co to jest napięcie powierzchniowe lub jak działa prawo Archimedesa. Zainteresowani? W takim razie przyjemnej zabawy/nauki!

Jeśli...

• Edukacyjnie
  • Dziecko
  • Dla dzieci i nastolatków
  • Chcę dać w prezencie
  • Lit. dziecięca