Harry Potter and the Philosopher's Stone

Okładka książki Harry Potter and the Philosopher's Stone J.K. Rowling
Okładka książki Harry Potter and the Philosopher's Stone
J.K. Rowling Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Cykl: Harry Potter (tom 1) Ekranizacje: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2002) fantasy, science fiction
Harry Potter (tom 1)
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Bloomsbury Publishing
2018-09-06
2018-09-06
Ekranizacje:
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2002)

Joanne Rowling urodziła się w Chipping Sodbury w South Gloucestershire. Autorka ma francuskie i szkockie korzenie. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Exeter, gdzie w 1986 roku uzyskała licencjat z filologii francuskiej i filologii klasycznej. Po ukończeniu studiów autorka przeprowadziła się do Londynu. Zanim napisała Harry'ego Pottera stworzyła dwa utwory, które nie zostały wydane. Harry powstał podczas oczekiwań na opóźniony pociąg. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Nad powieścią pracowała w Edynburgu, jednocześnie kończąc studia podyplomowe. Pracę nad książką zakończyła w 1995 roku, następnie nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury. Oprócz powieści młodzieżowych i dziecięcych autorka pisze również kryminały. Pod pseudonimem Robert Galbraith napisała cztery książki – „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” oraz „Zabójcza biel”. Telewizja BBC One zrealizowała serial na ich podstawie. W 2012 roku została wydana jej pierwsza książka dla dorosłych – "Trafny wybór" – na podstawie której powstał serial telewizyjny.

"Harry Potter i kamień filozoficzny: to pierwszy tom młodzieżowej serii o małym czarodzieju, który ukazał się w 1997 roku dzięki wydawnictwu Media Rodzina. Książka liczy sobie 328 stron.

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy...

Pierwszy tom przygód Harry'ego Pottera zabierze czytelników w niezwykłe i magiczne miejsce. Zarówno na małych jak i dużych fanów młodego czarodzieja czeka nie lada gratka. Któż z nas nie chciałby choć przez chwilę wejść do świata magii? W miejsce, gdzie wszystko to co dobre jest możliwe? W miejsce przepełnione ciepłymi uczuciami i niezwykłymi zdarzeniami. W miejsce, które przeniesie nas zupełnie gdzie indziej... Na niezwykłą czarodziejską ulicę Pokątną, gdzie znajdziemy sklep z różdżkami, kociołkami i magicznymi zwierzętami. Gdzie spotkamy gobliny oraz czarodziejów. Na ulicę, gdzie są sklepy z teleskopami i dziwnymi srebrnymi instrumentami. Do miejsca, gdzie znajdziemy witryny pełne beczek ze śledzionami nietoperzy i oczkami węgorzy. Tam, gdzie są stosy ksiąg z zaklęciami, pióra, zwoje pergaminów i butelki z magicznymi napojami. W miejsce, gdzie króluje miłość, przyjaźń i odwaga oraz chęć zabawy i nauki. "Harry Potter i kamień filozoficzny" przenosi nas do naprawdę niezwykłego świata, który spodoba się tak samo dzieciom jak i dorosłym. Przeczytanie tego tomu zajmuje jeden dzień i jest to bardzo fajna i wciągająca historia. Może nieco naiwna, ale przecież jest to książka dla dzieci. Harry Potter po raz kolejny zabrał mnie do świata mojego dzieciństwa, w miejsce, w które niestety nie mam już dostępu. Dzięki tej książce mogłam choć na chwilę powrócić do tych beztroskich lat.

Często wracam do Harry'ego Pottera. Lubię co jakiś czas przechadzać się ciemnymi korytarzami magicznego zamku, zwiedzić podziemia Banku Gringotta, którym rządzą gobliny, spróbować niezwykłych słodyczy i ciekawych napojów dostępnych w Hogsmeade, jedynej wiosce w Wielkiej Brytanii zamieszkanej całkowicie przez czarodziei... Nie wyobrażam sobie co jakiś czas nie wracać w tamte miejsca, dlatego teraz, z ogromną przyjemnością, sięgnęłam po początki serii, przypominając sobie, jak to wszystko się zaczęło. Obiektywnie jest to dobra książka, skierowana do dzieci. Dorosły czytelnik może stwierdzić, że jest nieco naiwna, no ale jej odbiorcą faktycznie jest dziecko, więc nie ma co się czepiać. Ja za każdym razem jestem zachwycona i za każdym razem podczas czytania towarzyszy mi przyjemne uczucie dreszczy, ponieważ ja wiem jak wygląda cała seria i z zachwytem przyglądam się pewnym niuansom, które stają się jasne dopiero w dalszych tomach. Autorka stworzyła kawał dobrej i wciągającej historii.

Harry Potter to lektura dla każdego. Książki nie trzeba polecać, poleca się sama. Uniwersum Pottera wypada znać.

WYZWANIE CZYTELNICZE - KWIECIEŃ 2024 - PRZECZYTAM KSIĄŻKĘ, KTÓRA PRZENIESIE MNIE W INNE MIEJSCE.

Najlepsza książka świata

Najlepsza książka świata

Kiedyś kochałam tą książkę!

Kiedyś kochałam tą książkę!

ego jegomościa nie trzeba nikomu przedstawiać! Wielką miłością darzę filmy (w szczególności 4 pierwsze części ❤️) o przygodach Harrego Pottera.

Przyznam szczerze, że do książki podchodziłam kilka razy i za każdym kończyło się tak samo... Odkładałam ją na bok, nie było mi z nią po drodze...

Stwierdziłam, że spróbuję z audiobookiem (swoją drogą ich też nie lubiłam 🫢🫣😅) i to był strzał w dziesiątkę! Trzy dni i cały audiobook przesłuchany ❤️
A dodatkowo głos Piotra Fronczewskiego ... o matulu! To była uczta dla uszu ❤️

Oglądanie przygód młodego czarodzieja, który dopiero odkrywa świat magiczny i wspólnie z nowo poznanymi przyjaciółmi stawia czoła przeciwnościom i trudnym wyzwaniom od dzisiaj będzie całkiem innym doznaniem niż dotychczas ❤️

Absolutnie fenomenalna

Absolutnie fenomenalna

klasyka. ta seria rozpoczęła moją prawdziwą przygodę z czytaniem i mimo drobnych błędów (lub mniej drobnych;),które się w niej znajdują to ją uwielbiam!

O ksiązkach Harrego Pottera nie da się powiedzieć nic więcej niż to, że są absolutnie fantastyczne, cudownie napisane i magiczne, w każdym tego słowa znaczeniu.

Do pierwszego tomu Harry'ego Pottera miałam kilka nieudanych podejść. Za każdym razem zniechęcało mnie to samo - nudnawy początek, bardzo prosty język oraz fakt, że znam na pamięć filmową wersję.

"Kamień filozoficzny" to książka, którą lubię. Mam do niej ogromny sentyment, ale nie prezentuje ona zbyt wysokiego poziomu. Nie jest to moja ulubiona część tej historii, ale nie można jej pomijać. To tutaj rozpoczyna się piękna opowieść o czarodziejach, poznajemy wielu istotnych bohaterów takich jak Harry, Ron, Hermiona, Dumbledore, Draco, Hagrid itp. Zaczynamy śledzić ciekawe wydarzenia, ale trzeba przyznać, że dzieje się mało. Można powiedzieć, że tom pierwszy ma sielankowy i spokojny nastrój, książka jest bardzo łagodna i dobra dla dzieci. Jest tutaj również duża dawka humoru, tajemnic, magii.

To niewątpliwie jedna z tych opowieści, przy której trzeba przymknąć okno na drobne wady, aby móc później zagłębiać się w misternej historii.

jak dla mnie była ona bardzo ciekawa nawet po obejrzeniu filmu.

jak dla mnie była ona bardzo ciekawa nawet po obejrzeniu filmu.

Tym razem w audiobooku.

Nigdy mi się nie znudzi.