Sowa zwana Gwiazdą

Dębowa Farma (tom 8)
Wilga
2021-01-01
2021-01-01

Jasmine i Tom są przygnębieni, ponieważ nie dostali od rodziców dziewczyny pozwolenia na wyprawienie helloweenowej imprezy. Nieoczekiwanie odnajdują stodołę, w której postanawiają wyprawić potajemne przyjęcie. Wracając do domu, natknęli się na nieprzytomną sowę płomykówkę. Postanawiają jej pomóc... Zabierają ją do domu dziewczynki, której mama jest weterynarzem i chętnie udziela pomocy biednemu stworzeniu. Nieoczekiwanie Jasmine postanawia zaopiekować się chomikiem koleżanki.
Czy sowa będzie umiała dogadać się z chomikiem?
Czy dzieciom uda się wyprawić imprezę?
________________________
Książeczka wciąga równie mocno, jak poprzednie części, a bohaterowie porywają swoją zawziętością. Jasmine i Tom są bardzo sympatycznymi młodymi ludźmi, którzy starają się nieść pomoc, tym którzy tego potrzebują. Książka przybliża informację na temat sów oraz ich zwyczajów. Pozycja jest naprawdę bardzo ciekawa. Napisana została prostym językiem. Skierowana jest do wszystkich, którzy kochają zwierzęta. Książeczka oczywiście wzrusza, bawi i uczy, za co uwielbiamy tę serię. Ilustracje świetnie współgrają z treścią. Okładka zdecydowanie przykuwa wzrok. Może nie nadaje się do nauki pierwszego czytania, ale dla trochę starszego dziecka jak najbardziej!

Helen Peters „Sowa zwana Gwiazdą”
W pewien październikowy dzień Jasmine i Tom wybrali się z psem do lasu. Podczas spaceru natknęli się na nieprzytomną sowę płomykówkę. Owiniętą w materiał zabrali do domu, szukając jak zwykle pomocy u mamy Jasmine, która jest weterynarzem.
Wkrótce pod opiekę Jasmine trafił również chomik. Niestety sowa i chomik nie powinny razem przebywać i gdy chomik w niewyjaśnionych okolicznościach znika, dzieci obawiają się najgorszego.

Książki z serii „Dębowa farma” to doskonała lekcja przyrody dla dzieci. Dzięki nim wkraczają do świata zwierząt poznając ich zwyczaje. Uczą się empatii a także zachowania w stosunku do dzikich zwierząt.
Książki te rozbudzają w małych czytelnikach ciekawość świata.
My bardzo lubimy tą serię i z chęcią sięgniemy po kolejny tomy.

Helen Peters „Sowa zwana Gwiazdą”

,,Sowa zwana Gwiazdą" to przesympatyczna opowieść o dwójce przyjaciół, a raczej o ich przygodach. Towarzyszymy im podczas akcji ratunkowej sowy płomykówki, a przy tym dostając niemałą dawkę wiedzy na temat tegoż stworzenia. Zamartwiamy się o chomika koleżanki, aż w końcu odwołujemy imprezę Halloweenową.

Bardzo przyjemnie spędziłyśmy czas z książką. Córka naprawdę czuła zmartwienie w pewnych momentach, dużo komentowała i chyba pierwszy raz widziałam w niej takie emocje. Myślę, że to najlepsza rekomendacja. Nie mogę jednak pominąć tak pięknego, połyskującego wydania i rysunków w środki. Zanim skończę, chciałabym jeszcze wrócić do treści. Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia akcji. Tom i Jasmine uczą małych czytelników empatii oraz wręcz czarują światem zwierząt. Dzieci dostrzec mogą, że kłamstwo nie popłaca, a na rodzinie i przyjaciołach zawsze można polegać.

Bardzo przyjemnie spędziłyśmy czas z książką. Córka naprawdę czuła...

Za oknem schyłek lata, a ja chcę Was dziś porwać w nieco mroczny i tajemniczy okres przygotowań do Halloween, bo właśnie w tym czasie rozgrywa się akcja najnowszej, ósmej, części przygód dwójki przyjaciół Toma i Jasmine z Dębowej Farmy.

Tym razem spacerujący wieczorową porą przyjaciele w okolicach starej stodoły odnajdują nieokazującą oznak życia sowę płomykówkę. Bez chwili zastanowienia zabierają ją do domu Jasmin, gdzie jej mama będąca weterynarzem, we współpracy z dziećmi udziela pomocy ogłuszonemu ptakowi. Okres rekonwalescencji sowy, którą z uwagi na jej jasne ubarwienie dzieci nazywają Gwiazdą, przeplatany jest licznymi perypetiami. Okazuje się, że przechowywanie w jednym
pomieszczeniu drapieżnego ptaka i małego gryzonia, to faktycznie nie był najlepszy pomysł…

Opowieść ta idealnie łączy ciekawą fabułę z ogromną dawką wiedzy o gatunku, który jest jej bohaterem. Znajdujemy w niej charakterystykę płomykówek uzupełnioną dokładną instrukcją
udzielania pierwszej pomocy tym ptakom. Jest to niebywała gratka dla młodych miłośników zwierząt.

Fabuła toczy się na równi wokół losów sowy oraz przygotowań dzieci do tajemnego przyjęcia halloweenowego. Dzięki temu zabiegowi książka nie jest nudna, a każde dziecko znajdzie dla siebie ciekawy wątek. Zagadnieniu związanemu z samodzielnym przygotowywaniem przyjęcia wbrew woli rodziców i związanych z tym działaniem konsekwencji także poświęcono sporo uwagi, co może stanowić
przestrogę dla młodych czytelników.

Opowieść stworzona przez Helen Peters jest przyjemna, czyta się lekko i płynnie. Tekst podzielony jest na niedługie rozdziały i uzupełniają go czarno-białe, niczym szkicowane ołówkiem ilustracje Ellie Snowdon. Całość oprawiona jest w miękką okładkę z zachwycającymi złoceniami, które iskrzą niczym gwiazdy. Zawadiacko zerkająca z okładki sowa, błyszczący w świetle tytuł i gwiezdny pył na liściach
przykuwają uwagę i obiecują niezwykłą przygodę. Na szczęście nie zwodzą, bo to naprawdę dobra książka dla dzieci od 6. roku życia.

Serię wydaje Wydawnictwo Wilga

Jako mała dziewczynka kilkukrotnie przyniosłam do domu, znalezionego pisklaka. Trzymałam go najczęściej w jakimś pudełku po butach, karmiłam wykopanymi dżdżownicami, z nadzieją, że wydobrzeje. A potem wypuszczałam, w moim odczuciu bezpiecznym miejscu, albo...wyprawiałam pogrzeb.

Jasmine też ma wielkie serce do zwierząt. W przyszłości planuje otworzyć hotel dla tychże właśnie i już teraz, razem z Tomem trenują opiekę nad najróżniejszymi podopiecznymi. Mają doskonałe wsparcie w mamie dziewczynki, która jest weterynarzem 😉 Zwierzęta zatem są bezpiecznie, o ile oczywiście Nadia wie o ich tymczasowym zamieszkaniu.

Kiedy dzieci podczas zabawy znajdują sowę płomykówkę, bez wahania otaczają ją opieką. Nadia pomaga im w przywróceniu ptaka do sił i uczy prawidłowego zachowania nie tylko w trakcie czynności pielęgnacyjnych, ale też w związku z przyszłością zwierzęcia.

Oprócz wątku sowy, mamy tu jeszcze niesfornego chomika, który bardzo nastraszy małych opiekunów. Śledzimy też wątek zaufania i prawdomówności, oraz pewnej tajemniczej imprezy 😉

Książka w sam raz dla dzieci 6+, nadaje się również jako samodzielna lektura. Ciepła, kształtująca właściwe postawy fabuła i obecność zwierząt, nadają jej kolorytu.

Nam się spodobała 🙂

W ósmym tomie Jasmine i Tom znajdują nieprzytomną sowę i postanawiają jej pomóc. Wszystko może byłoby w porządku, gdyby dodatkowo Jasmine, nie zdecydowała się pomóc koleżance w opiece nad...chomikiem. Wyobraźcie sobie niedomkniętą klatkę z sową i chomika. Nie doszło do najgorszego, ale niestety chomik zniknął😯 Czy bohaterowie znajdą małego gryzonia? Czy Gwiazda wróci do zdrowia?

Książka przypadła nam do gustu, a mi spodobali się młodzi bohaterowie, którzy jak to dzieci, nie są idealni i popełniają błędy oraz doświadczają ich konsekwencji. Przyjemna historia o miłości do zwierząt z dużą dawką rzeczowych informacji dotyczącej opieki nad nimi. Dla moich małych miłośników zwierzaków to była wspaniała lektura.

Książka nadaje się zarówno do czytania przez rodziców jak i do samodzielnego czytania.

Dzisiaj o książce dla dzieci, dzięki której możemy odbyć kolejne już spotkanie z Dębową Farmą.   „Sowa zwana Gwiazdą”  to najnowsza propozycją od Wydawnictwa Wilga  podczas której wraz z Jasmine i Tomem wyruszymy na kolejną przygodę. Tym razem dzieci znajdują sowę płomykówkę, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku straciła przytomność.

Ciepła i wzruszająca książka, która w prosty sposób wyjaśnia młodemu czytelnikowi dlaczego zwierzęta drapieżne są niebezpieczne dla innych mieszkańców farmy. Dodatkowo obfituje w informacje dotyczące preferencji żywieniowych sów, ich nocnych zwyczajów czy też informacji na temat samego ich wyglądu..

Podczas lektury bardzo zaprzyjaźniliśmy się z bohaterami przeżywając razem z nimi perypetie i przygody.  Oczywiście nie zabraknie też kłopotów, które są specjalnością Jasmine…

Książka doskonale sprawdzi się jak pierwsza samodzielna lektura. Duża czcionka, ilustracje i prosty język sprawiają, że dzieci chętnie zaczytują się w przygodach tej dwójki rodzeństwa.

Już teraz wiem, że z całą pewnością sięgniemy po inne tytuły z serii "Dębowa farma".

Ciepła i wzruszająca książka, która w...

Moje drugie spotkanie z Dębową Farmą wypadło - jak się spodziewałam - uroczo. Jest to seria książeczek dla dzieci, gdzie każdy tom przybliża życie innego zwierzęcia. Tym razem pod lupę bierzemy SOWĘ.
Jasmine i jej przyjaciel Tom znajdują sowę płomykówkę, która na skutek zderzenia z szybą w starej stodole jest nieprzytomna. Dzieci zabierają ją do domu Jasmine, bo mama dziewczynki jest weterynarzem. Tak zaczyna się pełna ciepła, sytuacyjnych gagów i mądrych rad opowieść o Gwieździe.
Mamy też wątek zbliżającego się Halloween i pewnej TAJNEJ IMPREZY, z której wynikną duże problemy dla naszych bohaterów. Będzie też Herbatnik - chomik, który zdecydowanie nie chce paść ofiarą sowy.
Już czytając "Wydrę zwaną Kamyczkiem" zrozumiałam, że to bardzo miła seria. Jest napisana prostym stylem, ale to tutaj się sprawdza. Nie są też to jakieś wymyślne przygody, akcja jest budowana w sposób spójny, lecz bez większych zaskoczeń - ale to też nic, bo w tej serii najcenniejszy jest walor edukacyjny.
Dziecko dowiaduje się naprawdę wiele o SOWACH, ich zwyczajach i zaczyna rozumieć świat tych pięknych drapieżników. Uważam, że to idealna seria dla tych, którzy kochają zwierzęta, jest to też świetna zachęta do zgłębiania wiedzy i poszczególnych gatunkach. Myślę, że ta seria może sprawić, że wsze dzieci będą chciały zostać weterynarzami - moim zdaniem, to świetna kariera.
Nie mogę zapomnieć o ilustracjach, które choć nie wybitne, to wzbudzają w człowieku jakąś nostalgię, sentyment. Wydanie kojarzy mi się z czymś słodkim, z czymś kochanym i lubianym. Książeczki te są tanie i warto w nie zainwestować.

SOWA - tajemnicza, niebezpieczna, piękna
6/10