Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981

Znak Literanova
2021-11-02
2021-11-02
literatura polska reportaż

Bardzo ciekawy dokument, który godzina po godzinie pokazuje co robili bohaterowie w sobotę 12 grudnia 1981.

To drugi audiobook, który odsłuchałem w tym roku. Bardzo ciekawe i przyjemne słuchowisko. Narracja prowadzona zamiennie przez dwie osoby (mężczyznę i kobietę) powoduje, że słuchacz nie czuje znudzenia. Autor zebrał relacje dwudziestu kilku osób z różnych sfer życia gospodarczego, naukowego, wojskowego, społecznego i politycznego. Na ich podstawie opisać minuta po minucie co działo się 12 grudnia 1981 roku. Każdy z rozdziałów kończy krótkie résumé z ogłoszeń ukazujących się w tamtym czasie w gazetach i telewizji. Za materiał faktograficzny należą się autorowi słowa uznania bo aż dziw bierze. że udało mu się dotrzeć do takich szczegółów. Na trasę książka bardzo dobra.

dobry reportaż, ale język przyciężki

dobry reportaż, ale język przyciężki

Bardzo dobry reportaż.
Ciekawie skonstruowany.
Skłonił mnie do prowadzenia swoich osobistych mini wywiadów i pytań o wspomnienia z tego dnia i nocy tuż „przed”.
To była bardzo znacząca cezura czasowa, bo wszyscy zapytani pamiętają, co wówczas robili.
Ja zresztą też.

Bardzo dobry reportaż.
Ciekawie skonstruowany.
Ja zresztą też.

Wspaniała jest rekonstrukcja wydarzeń z 12 grudnia 1981 roku. Autor książki " Dzień przed " Igor Rakowski-Kłos zrobił to po mistrzowsku, przedstawiając głosy Polaków z różnych szczebli drabiny społecznej. Godzina po godzinie w wigilię tak szczególnego dnia. Mamy tu wspomnienia modela Piotra Najduchowskiego, redaktora naczelnego " itd " Aleksandra Kwaśniewskiego, fotoreportera " Newsweeka " Chrisa Niedenthala, żony przewodniczącego NSZZ " Solidarność " Danuty Wałęsowej. Wymieniać by długo. Są wycinki prasowe z tego dnia : " Tygodnik Powszechny ", " Tygodnik Solidarność ", " Fiipinka ", " Płomyk " czy " Polityka ". Z książki można się dowiedzieć o rozmowach przeprowadzanych w gabinecie Prezesa Rady Ministrów, w komendzie Milicji Obywatelskiej w Krakowie, w 2 Sudeckim Pułku Czołgów w Opolu czy siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Wybrana bibliografia jest długa. Barwny obraz życia w PRL-u u progu stanu wojennego ujęty w znakomitym reportażu. Wielkie brawa !

Na pewno nie żałuje czasu jej poświęconego . Spodziewałam się więcej, może dlatego daje taką ocenę. Ale prawdą jest że niektórych to co się działo mało interesowało. To , że niektórzy totalnie do końca nie wierzyli, wypierali? itd Dziwnie się czytało, tak przerywanie, ale z czasem się przyzwyczaiłam. Dobry początek do zagłębienia tematu .

Spodziewałem się więcej informacji ogólnych o sytuacji przed stanem wojennym. Dostałem nieco chaotyczne, ale bardzo interesujące wspomnienia różnych ludzi

Bardzo dobra relacja z 12 grudnia 1981 r. Co wtedy robiłem ? Nie pamiętam (pewnie "walczyłem" z siostrami). Dlatego warto sięgnąć po ten reportaż. Godzina po godzinie, różny przekrój społeczeństwa. Od działaczy związkowych po partyjnych, także zwykli obywatele (to najciekawsze fragmenty). Co prawda, niczego nowego się nie dowiedziałem - ale, książka jest, po prostu, ciekawie napisana. Przypomina mi, świetny zresztą, film dokumentalny "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa. Podobne podejście do tematu.

Pełen przekrój społeczeństwa pokazany dosłownie w przeddzień - bo 12 grudnia - wprowadzenia stanu wojennego. Sa relacje ludzi, którzy - jak Bogdan Borusewicz - aktywnie walczyli o zmiane ustroju. Są wspomnienia tych,, którzy prawie nie zauważyli, że w nocy z 12 na 13 dzieje sie coś dramatycznego. Danuta Wałęsa powiedziała:" Wymazałam tamten czas z pamieci.Gdy zabrali meza nad ranem 13 grudnia , początkow niewiele się zmieniło. Tak jakby znowu wyszedł z domu na cały dzień. Mąz uważał, ze ja moge wszystko i dam sobie radę , a ja mu ufałam, ze bedzie dobrze."

1970

O stanie wojennym wiem co nieco z opowieści rodzinnych oraz lekcji historii, chociaż ubolewam nad tym, że tak ważne zdarzenia dziejące się w Polsce schodzą na drugi plan, bo przecież dużo ważniejsze jest uczenie się o życiu w starożytności czy średniowieczu... Niemniej tak jak o 13 grudnia 1981 roku mówi się wiele, tak Igor Rakowski-Kłos stara się przybliżyć wydarzenia dziejące się dzień przed.

Napięta sytuacja polityczna w kraju potrafi napsuć krwi wszystkim obywatelom, którzy mimo wszystko starają się żyć normalnie - przynajmniej w miarę możliwości. Opisywanego dnia Ewa Liszka rodziła swoje pierwsze dziecko, Piotr Najduchowski czekał niecierpliwie na odbiór swojego paszportu, Radosław Wasiak zdawał na prawo jazdy, Magdalena Radecka pakowała walizkę, wybierając się na zaręczyny do Paryża... Wiele osób spędzało wieczór na koncercie Perfectu, który zakończył się szybciej niż przewidywano. W rządzie wrzało, Jaruzelski przygotowywał się do przemówienia, a działacze "Solidarności" obawiali się o swoją przyszłość.

"Dzień przed" to historie wielu osób, które cofając się, wspominają, co w ich życiu działo się 12 grudnia 1981. Ciężko uwierzyć, aby wszyscy pamiętali dzień sprzed 40 lat, zatem reportaż ewidentnie jest zbeletryzowany, co nie do końca mi odpowiada. Poza tym niemiłym zaskoczeniem jest także mocno chaotyczny sposób narracji - skakanie pomiędzy wypowiedziami różnych osób nie działa dobrze na odbiór całości.

Na pewno jest to nie lada gratka dla osób zainteresowanych tematyką. Do mnie nie do końca przemówił sposób rekonstrukcji wydarzeń, co sprawiło, że nie za bardzo interesował mnie ciąg dalszy. Sam reportaż nie wzbudził we mnie żadnych emocji, a tego oczekuję od tego gatunku literackiego. Niemniej ów tytuł zmotywował mnie do poszerzenia swojej wiedzy na temat opisywanych wydarzeń, a to zdecydowanie jeden z głównych powodów, dla których sięgam po literaturę faktu.

• Do kupienia
  • Reportaż/Literatura faktu