Sobór w Konstancji

Okładka książki Sobór w Konstancji Antoni Prochaska
Okładka książki Sobór w Konstancji
Antoni Prochaska Wydawnictwo: Universitas Seria: BESTSELLERY Z PRZESZŁOŚCI historia
historia
BESTSELLERY Z PRZESZŁOŚCI
Universitas
1996-01-01
1996-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tytuł monografii Antoniego Prochaski jest mylny. Książka ta nie jest próbą opisania całości wydarzeń jakie miały miejsce podczas soboru w Konstancji. Zawarte w niej informacje odnoszą się w dużej mierze do procesu polsko-krzyżackiego, który był tylko jednym z wielu problemów omawianych podczas trwania tego soboru. Trafniejszym tytułem byłby "Przebieg procesu polsko-krzyżackiego w trakcie trwania soboru w Konstancji". Niemniej jednak autor dosyć wyczerpująco omawia sam spór oraz nakreśla kontekst całej sytuacji. Inne wydarzenia soborowe są tylko tłem i zostały pobieżnie omówione. Prochasce nie można niczego zarzucić pod kątem merytorycznym, a sama rozprawa, pierwotnie wydana ponad 120 lat temu, nic nie straciła na swojej wartości. Jedyne zastrzeżenia można mieć do współczesnych wydawców tego dziełka, iż w przypisach nie przetłumaczyli oni łacińskich zwrotów oraz nie rozjaśnili niektórych kontekstów, dzięki którym ta rozprawa byłaby przystępniejsza dla współczesnego czytelnika.

• Średniowiecze
  • Chrześcijaństwo
  • Historia nauki, kultury i religii
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Sobór w Konstancji