Miasto Bestii

Okładka książki Miasto Bestii Isabel Allende
Okładka książki Miasto Bestii
Isabel Allende Wydawnictwo: Muza Cykl: Wspomnienia Orlicy i Jaguara (tom 1) fantasy, science fiction
Wspomnienia Orlicy i Jaguara (tom 1)
La Ciudad de las Bestias
Muza
2002-01-01
2002-01-01
2003-01-01
Marta Jordan
przygoda dojrzewanie Wspomnienia orlicy i jaguara

Książka typowo dla młodzieży, z nastolatnimi protagonistami, niezwykłymi przygodami i odrobiną magii. Ale też z przesłaniem o szacunku dla przyrody i innych ludów. Czułam trochę klimat serii o Tomku Wilmowskim Szklarskiego - młodzi bohaterowie, walka o sprawiedliwość wobec Indian, niewyjaśnione zjawiska, wyprawa badawcza w głąb dżungli...

Piętnastoletni Alexander wyrusza pod opieką babki-dziennikarki na wyprawę do Amazonii, by dowieść isnienie Bestii, ogromnego mitycznego stworzenia o przenikliwym zapachu. I tu historia przygodowa zmienia się w magiczną opowieść o dorastaniu, nauce szacunku dla świata starszego niż nasze pojmowanie, mądrości i akceptacji tego co inne. Alex wkracza do puszczy jako zadufany w sobie chłopak ,a opuszcza ją jako Jaguar, niemal dorosły mężczyzna bogaty w wiarę, że wciąż istnieją smoki latające do Eldorado, Ludzie z Mgły potrafią być niewidzialni, a największą bestią okazuje się zachłanny człowiek.

Warto przeczytać zaliczając się do młodzieży, ale później również.

Warto przeczytać zaliczając się do młodzieży, ale później również.

Zdecydowanie jest to książka dla dzieci (tych samodzielnie już czytających) i młodzieży. Na niską ocene wpływa częste powtarzanie pewnych myśli. Zdolność indian do rozpływania się wśród drzew była co chwila podkreślana aż do przesady przez przynajmniej pół książki. Nie do końca przemówił do mnie motyw jaguara... Motyw totemicznych zwierząt został przesadzony w przypadku dzieci i zupełnie pominięty u indian.
Polecałabym dziecią, które lubią czytać o przygodach i podróżach. Dla dorosłych powieść może okazać się nieco zbut naiwna.

Isabel Allende Llona (ur.1942) chilijsko – amerykańska pisarka, w jej książkach aspekty magicznego realizmu, zdobyła popularność powieścią "Dom duchów" (1982),a polskie wydanie obecnie omawianego "Miasta Bestii" jest z 2002 roku. Na LC ma 6,19 (211 ocen i 13 opinii). Książkę można podsumowac ostatnią frazą ze stopki redakcyjnej:
"......a największą bestią okazuje się zachłanny biały człowiek...."

Zacząłem czytać i coś zaczęło mnie drażnić, więc zacząłem szperać w internecie na temat tej książki. Najpierw dowiedziałem się, że przeznaczona jest ona dla młodzieży i źle o niej pomyślałem; szczęśliwie, w Wikipedii anglojęzycznej znalazłem, że jednak dla dzieci, z czym łatwiej się pogodzić, bo "dzieci" to pojęcie szerokie. Ponieważ moje starcze zdziecinnienie jest na poziomie "starszaków", odłożyłem książkę przeczytawszy stron 99 i może sięgnę po nią niedługo, gdy postępująca demencja przeniesie mnie na poziom "maluchów".

Jak na razie zadaję sobie retoryczne pytanie czy tak skrajnie rozwydrzony piętnastolatek jak przedstawiono na str. 12, tj dewastujący kompletnie mieszkanie rodziców, rokuje szanse na jakąkolwiek poprawę?

Jeżeli ta książka przeznaczona jest dla młodych ludzi, to takiego bandytyzmu winno w niej nie być. Pedagogika!

By nie psuć statystyk dam gwiazdek aż 5, bo z jednej strony wspomniany opis szczeniackiej histerii wpływa ujemnie na ocenę, lecz z drugiej - wyprawa do Amazonii jest wg licznych recenzentów przedstawiona interesująco.

Młodzieżówka. Dla dorosłych raczej nie do przejścia - zbyt naiwna fabuła. Ale przyjemnie poczuć się nastolatkiem i poczytać po prostu dla przyjemności czytania.

Miałam około 12 lat kiedy to przeczytałam, więc lata temu, jednak już wtedy odebrałam tę książkę jako okropnie zdziecinniałą i "głupkowatą". Być może dla dzieci w niższym przedziale wiekowym książka ta przedstawiałaby większą wartość.

Miasto Bestii to piękna opowieść o z początku niedojrzałym chłopcy, który pod wpływem pewnych zdarzeń zmuszony jest do wewnętrznej jak i zewnętrznej przemiany a także odkrywa prawdziwą przyjaźń i oddanie. Książka ukazuje prawdziwą naturę ludzi a także tego co wstanie są zrobić by osiągnąć bogactwo. Powieść ta urzekła mnie doskonale rozwiniętą akcją jak i ciekawym przedstawieniem życia codziennego i zwyczajów rdzennych mieszkańców ameryki południowej ich stanu materialnego jak i duchownego.

Kolejna z powieści przeznaczonych dla młodszych czytelników - i ponownie zachwycająca klimatem. Zdecydowanie godna polecenia - nam, siedzącym w betonowych klatkach, w kurzu, dymie i woni spalin, potrzebna jest ta rześkość, odżywcza zieleń, samo wyobrażenie o niej pozwala głębiej odetchnąć i zagłębić się w soczyste, niezbadane i pełne pierwotnego mistycyzmu rejony puszczy - i zarazem naszej wyobraźni.

W ogromie książek w których magia zależy od ludzi, ta książka pokazuje świat jako coś cudownego.
Mnie całkowicie pochłonęła, bardzo lubię ją wspominać.

Mnie całkowicie pochłonęła, bardzo lubię ją wspominać.

• Przygodowe
  • Młodzieżowe