Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy

Okładka książki Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy Magda Stachula
Okładka książki Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy
Magda Stachula Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Ekipa na tropie (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekipa na tropie (tom 1)
Skarpa Warszawska
2021-10-27
2021-10-27
detektywistyczno-przygodowa dla dzieci 6-12

Kuba znajduje pod tarasem domku letniskowego tajemniczą skrzynkę ze skarbami. Dzieli się swoim sekretem z sąsiadką i bratem (pod przymusem). Dzieci starają się odkryć, jakie znaczenie mają odnalezione skarby i ukryta wśród nich mapa.
Książka raczej dla młodszego czytelnika (6-9 lat),mojej ośmiolatce bardzo się podobała. W rzeczywistości nie ma tam wiele akcji, ale łatwo jest polubić bohaterów i podążać z nimi. W dodatku z książki wynika nie bardzo narzucający się morał. Może być też inspiracją do fajnej zabawy i nauki szyfrów.

Po kilku ciężkich i mrocznych książkach warto sięgnąć po coś lekkiego. Idealna jest przygoda młodzieżowa by móc wrócić do czasów dzieciństwa. Przypomnieć sobie jaka to była beztroska i używać wyobraźni do oporu. Czas dołączyć do ekipy i przeżyć przygodę!
Fabuła to trochę taka wydmuszka. Jakby to miała być broszurka ekologiczna. Jest pomysł na przygodę i rozwiązanie, ale brakuje jej rozwinięcia. Brak tej nutki poszukiwacza. Autorka daje nam mylne tropy, ale jest tego za mało. Do plusów zaliczymy krótkie, ale treściwe rozdziały i wplecione ciekawostki, które zainteresują młodzież na tyle by sami rozwinęli je poza książką.
Głównym bohaterem jest Kuba, który podejmuje wszystkie decyzje i nie boi się ryzyka. Jego brat Filip to typowy starszy brat, który jest maniakiem Scooby doo i ptasiego mleczka. Sąsiadka Oliwia to żeńska wersja Kuby interesująca się historią. Jagoda to najmłodszy członek ekipy czasem więcej przeszkadzający, ale to dzięki jej dziecinności dokonują się najważniejsze odkrycia.
Zakończenie ma przekaz edukacyjny i nie każdemu może przypasować.
Uważam, że tu można było bardziej rozwinąć tą przygodę.

Kuba znajduje pod domem skarb, a w nim mapę z krzyżykami. Postanawia zebrać ekipę i wyruszyć na przygodę.

Co możemy zostawić przyszłym pokoleniom?

[RECENZJA]
TAJEMNICA STAREJ MAPY
Autor: Magda Stachula
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 27.10.2021
Tom 1, seria: Ekipa na tropie

Magda Stachula autorka thrillerów psychologicznych dla dorosłych napisała książkę dla dzieci, po którą chętnie sięgają również pełnoletni Czytelnicy. EKIPA NA TROPIE to seria książek przygodowych dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Inspiracją do napisania cyklu byli synowie Autorki – Kuba i Filip. Co ciekawe główni bohaterowie książki mają tak samo na imię, a cała historia dedykowana jest „Moim wspaniałym Synom – Kubie i Filipowi”.

Z TAKĄ EKIPĄ NIE DA SIĘ NUDZIĆ!

Głównym narratorem książki jest Kuba. Chłopak wraz z rodziną spędza wakacje w domku nad jeziorem. Pewnego dnia znajduje tajemniczy skarb. Zaciekawiony znaleziskiem postanawia odkryć jego historię. W sprawę wtajemnicza tylko swojego brata Filipa i dwie sąsiadki – Oliwię i Jagodę. Młodzi odkrywcy są zafascynowani znalezionymi przedmiotami, a zwłaszcza tajemniczą mapą. Dzieciaki próbują złamać kod szyfru i znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania. Do akcji włączają się dorośli, którzy krok po kroku pomagają rozwiązać zagadkę skarbu.

Książka przeznaczona dla dzieci kochających przygodę i lubiących rozwiązywać łamigłówki. Czytelnicy poznają takie pojęcia jak: „ego”, „człowiek renesansu”, „numizmatyka” i z pewnością poszerzą swoją wiedzę z zakresu geografii i historii. Podobnie jak w thrillerach również tutaj Autorka bazuje na tajemnicach. Oprócz funkcji rozrywkowej książka pełni też funkcję edukacyjną. Magda Stachula pokazuje relacje panujące między rodzeństwem i rówieśnikami oparte na współpracy i rozmowie. Nie zabraknie oczywiście nieporozumień i kłótni, ale wszyscy będą działać w jednej sprawie. Na koniec Autorka promuje akcję sprzątania świata oraz proponuje Czytelnikom wzięcie udziału w podobnym wyzwaniu jakiego doświadczyli bohaterowie książki. A Wy? Jaki przedmiot i wiadomość zostawilibyście przyszłym pokoleniom?

Moim zdaniem Magda Stachula świetnie odnalazła się w literaturze dziecięcej. Ciekawa, wciągająca fabuła z pewnością spodoba się małym Czytelnikom. Książka świetnie sprawdzi się jako lektura na wakacje lub ferie i z pewnością stanie się inspiracją do poszukiwania, ale też stworzenia własnego skarbu.

Co możemy zostawić przyszłym pokoleniom?

[RECENZJA]
TAJEMNICA STAREJ MAPY
Autor: Magda Stachula
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 27.10.2021
Tom 1, seria: Ekipa na tropie

Czytaliście od zawsze czy miłość do czytania zrodziła się u Was dopiero z czasem? Ja byłam bardzo podekscytowana tym, że nauczyłam się czytać i mogłam to w końcu robić samodzielnie, więc w zasadzie wszystko, co wpadło mi w ręce, radośnie wertowałam.

Dzień dziecka stał się dla mnie pretekstem do małej sentymentalnej podróży, postanowiłam sięgnąć po książkę jednej z moich ulubionych autorek przeznaczoną jednak dla znacznie młodszych ode mnie czytelników. I mogę ją z mojej perspektywy Waszym pociechom polecić.

Magda Stachula przygotowała historię pełną zagadek, jak na autorkę thrillerów przystało, bo pisząc dla dorosłych także bazuje przede wszystkim na tajemnicach, a nie rozlewie krwi. Muszę przyznać, że bawiłam się świetnie, czytając o tym, co przytrafiło się tytułowej Ekipie. Od razu przypomniały mi się powieści Edmunda Niziurskiego, w których zaczytywałam się jeszcze w podstawówce. Może i "Tajemnica starej mapy" nie ma aż takiej objętości, jednak sam zarys opowieści ma podobny charakter, dlatego sprawdzi się idealnie na początku samodzielnej przygody z czytaniem lub jeszcze z pomocą rodziców, ale treść zainteresuje także z pewnością starsze dzieci.

Akcja opiera się na znalezisku Kuby, który odkrył w wakacyjnym domku swojej rodziny tajemniczą skrzynię z jeszcze bardziej tajemniczą zawartością. Do rozwikłania zagadki postanawia zaangażować swojego młodszego brata Filipa oraz sąsiadkę Oliwkę. Tego, czy uda im rozszyfrować mapę i znaczenie pozostałych przedmiotów, oczywiście zdradzić nie mogę, ale zapewniam, że podczas lektury nikt nie będzie się nudził.

"Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy" Magdy Stachuli to nie tylko gwarancja świetnej rozrywki, ale też pozycja z nienachalną warstwą edukacyjną, dzieciaki mogą "przy okazji" poszerzyć swoją wiedzę z zakresu geografii i historii oraz przekonać się, że nie wszystkie często używane zwroty powinno się rozumieć dosłownie. Książka jest pięknie wydana - twarda oprawa, ilustracje oddające treść i ułatwiająca czytanie najmłodszym duża czcionka.

Moje 8/10.

BARDZO WCIĄGAJĄCA I POUCZAJĄCA LEKTURA🕵🏻‍♂️🕵🏻‍♀️🕵🏻‍♂️🕵🏻‍♀️ POLECAM DLA RELAKSU I NA POPRAWĘ HUMORU👏🏻😘🥰 LEKTOR FENOMENALNY, ZWŁASZCZA, GDY WCIĄGNIE SIĘ W AKCJĘ 👏🏻📖🎧

Zgadzam sie z opinia palalela! Spodziewalam sie ciekawszej historii!

Zgadzam sie z opinia palalela! Spodziewalam sie ciekawszej historii!

Magda Stachula, znana autorka thrillerów, postanowiła napisać książkę... dla dzieci!
Najlepszą opcją, by zachęcić młodych czytelników do lektury jest obsadzenie w rolach głównych ich rówieśników... i psa :) I podarowanie im zagadki do rozwiązania.

Są wakacje. Dziesięcioletni Kuba wraz z rodzicami i młodszym bratem Filipem, wyjechali do domku nad jeziorem. W nocy starszego z braci budzą dziwne odgłosy ze strychu i w jego głowie pojawiają się różne teorie co jest tego przyczyną. Jak myślicie?

To jednak nie koniec zagadek. Pod podłogą tarasu chłopiec znalazł skarb! Nikomu z dorosłych o nim nie powiedział, bowiem bał się, że zabiorą skarb a on wcześniej chciał poznać jego historię oraz kto i dlaczego ukrył go pod deskami tarasu.
Jednak sytuacja wymusiła na nim, by drewnianą ozdobną skrzynię pokazał bratu a później Oliwce, wakacyjnej sąsiadce. W środku dzieci znajdują wiele ciekawych przedmiotów, ale największe zainteresowanie wzbudza mapa, którą próbują odczytać. Tylko czy poradzą sobie z odczytaniem zawartego tam szyfru? Czy zrozumieją legendę?

Autorka doskonale odnalazła się w twórczości dla dzieci. Stworzyła książkę nie tylko ciekawą i pełną tajemnic, ale też poszerzającą wiedzę młodego pokolenia.
Dzieci musiały dowiedzieć się co oznaczają znaczki na mapie, kombinowały jak złamać szyfr, wypytywały dziadków Oliwii o poprzedniego właściciela ich domku, licząc, że wiedza o nim pomoże im w wyjaśnieniu zagadki.

Wiele wyrażeń czy przenośni ze świata dorosłych jest na bieżąco wyjaśnianych, by zrozumiał je również młody czytelnik - co to jest ego, kim jest człowiek renesansu, co to jest atrament sympatyczny czy numizmatyka, kim był Juliusz Cezar oraz Joseph Conrad albo co to znaczy, że ktoś ma "trupa w szafie".

Duży nacisk Stachula położyła na relacje między małymi bohaterami - między dziećmi z sąsiedztwa czy z własnym, ale młodszym, ciekawskim rodzeństwem, które często psuje dobrą zabawę.

Podsumowując - "Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy" to świetnie skrojona przez wybornego krawca historia małych detektywów, którzy dzięki swojej dociekliwości szukają odpowiedzi na pytania postawione w przeszłości. Duża czcionka, proste dialogi, krótkie wypowiedzi oraz fajny pomysł na wakacyjną przygodę sprawiają, że ta pozycja Stachuli zasługuje na polecenie jej dzieciakom na ferie lub wakacje. Może same zechcą pójść w ślady bohaterów i... dowiecie się w zaskakującym finale :) Polecam!

Magdalena Stachula to polska pisarka, autorka kilkunastu książek, głównie gatunku thriller psychologiczny. Mieszka z rodziną w Krakowie.

Dużym zaskoczeniem była dla mnie najnowsza książka pani Magdaleny. Nie spodziewałam się, że autorka mrocznych powieści, postanowi napisać książkę dla dzieci. Od razu po nią sięgnęłam.

Moją uwagę zwróciło piękne wydanie tej książki. Okładka jest twarda i kolorowa. W środku duża czcionka, która ułatwia dzieciom czytanie. Znajdują się ładne, kolorowe ilustracje, których autorem jest Łukasz Silski.

Magdalena Stachula zafundowała najmłodszym wspaniałą, pełną mądrego przesłania przygodę. Bohaterami są przyjaciele, którzy spędzają wakacje nad jeziorem w lesie. Kuba, główny bohater słyszy dochodzące ze strychu dźwięki. Mimo strachu postanawia, sprawdzić co się tam kryje. Zabiera ze sobą przyjaciół i rodzeństwo.

Prócz przygody związanej ze strychem, w książce pojawia się stara mapa, którą dzieci postanowią odczytać. Nie będzie to łatwe. Pisarka porusza temat szyfrów i tłumaczy, jak kiedyś zapisywano tajemne hasła. Dzieci nauczą się, co oznaczają symbole umieszczone na mapie i czym jest legenda.

W książce opisane są ciekawe postaci. Młodych czytelników napewno zainteresuje osoba Juliusza Cezara lub Leonardo da Vinci.

Czytając, podobało mi się, że pisarka tłumaczy trudne wyrażenia. Np. co to znaczy "podbudować czyjeś ego", "trzymać trupa w szafie" i o kim możemy powiedzieć "człowiek renesansu".

Odkrywców spotkała naprawdę ciekawa przygoda. Poznali historię dawnego właściciela domu oraz odnaleźli pamiątkowe przedmioty. Pisarka dobrze ukazała relacje chłopców z młodszym rodzeństwem. Wszystko wydawało mi się prawdziwe. Dzieci, tak jak w dzisiejszych czasach, korzystały z telefonów i pisały do siebie SMS-y. Pokazały, że w internecie można znaleźć ciekawe informacje.

Z całej powieści płynie bardzo mądre przesłanie. Zakończenie zaskakuje, ale jest otwarte. Nie wiem, czy to oznacza, że będzie kolejna część przygód dziecięcych bohaterów, czy po prostu ma nam dać do myślenia?

"Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy. " to ciekawa lektura skierowana do dzieci w wieku 6-8 lat. Jestem przekonana, że zainteresuje też starszych czytelników. M.Stachula stworzyła fabułę pełną przygód, o jakich marzą dzieci. Uczy, że należy dbać o naszą planetę, a wakacje poza miastem wcale nie muszą być nudne.

"Czekam na te dwa miesiące beztroski z utęsknieniem. Mimo wszystko wyjeżdżam z rodzicami i młodszym bratem do domku nad jeziorem, nie sądziłem, że czeka mnie tak niesamowita przygoda, rodem z książek czy filmów, a ja zagram główną rolę – odkrywcy, posiadacza tajemnicy, zdobywcy skrzyni skarbów”.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Moją uwagę zwróciło piękne wydanie tej książki....

Doskonały przykład na to, że nie każdy umie i powinien pisać książki dla dzieci. Początek jakby wyrwany z kontekstu - po kilku stronach miałam wrażenie, że ktoś zapomniał dołożyć do wydania co najmniej dwóch rozdziałów, potem było tylko gorzej: nudno, za bardzo drobiazgowo (ubiór najmniejszej nie interesował mnie kompletnie, a dostałam go z takimi szczegółami, że ho ho) i umoralniająco - wchodzenie po drabinie jest złe! Kun nie należy straszyć! O wszystkim trzeba donosić rodzicom! I moje "ulubione": tak drogie dzieci, nie należy śmiecić w lesie; najpierw posprzątajcie, potem idźcie kopać. Po okładce, tytule i Autorce spodziewałam się zupełnie czego innego. Swojemu dziecku nie dałabym tego czytać, ooo.

Dziś kolejny dzień mnóstwa premier książkowych. Spośród nich tę wybrałam dla dzieci. To debiut Magdy Stachuli pt. „Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy”. Krótka powieść, która niesie w sobie pokłady zabawy, nauki, ale też, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, nakłania do wypełnienia pewnej misji. To wartościowa i warta polecenia lektura.
Twarda oprawa, duża czcionka, bardzo ładne i kolorowe ilustracje niech dostarczą nie tylko młodszym czytelnikom relaksu i dobrej zabawy.

„Czekam na te dwa miesiące beztroski z utęsknieniem. Mimo wszystko wyjeżdżam z rodzicami i młodszym bratem do domku nad jeziorem, nie sądziłem, że czeka mnie tak niesamowita przygoda, rodem z książek czy filmów, a ja zagram główną rolę – odkrywcy, posiadacza tajemnicy, zdobywcy skrzyni skarbów”.

Kto z nas będąc dzieckiem, nie oczekiwał oddechu od szkoły? Co prawda na nasze kolejne wakacje dzieci (i my też!) muszą sporo jeszcze się naczekać, co jednak w niczym nie przeszkadza, by chwilowo udać się na fikcyjną przerwę w nauce. Rodziców również zapraszam na chwilowe wolne.
Ja właśnie powróciłam z wakacyjnej przygody, no i cóż rzec, zdecydowanie była za krótka.
Z tą ekipą nie da się nudzić.

Nieustraszony dziesięcioletni Kuba i jego młodszy brat twardziel Filip wraz z Oliwką i Jagodą w to letnisko nie będą narzekali na brak wolnych zajęć. Znaleziony skarb, a w nim tajemnicza mapa pełna krętych ścieżek zapoczątkują dla nich emocjonującą przygodę.
Przy kawałku szarlotki, w towarzystwie Kowboja jak nasi bohaterowie, odkryjcie wspólnie, co kryje strych, z którego dochodzą dziwne dźwięki. Spróbujcie odgadnąć, co łączy Juliusza Cezara i dziadka Ziutka.
Historia i tajemnice, jakie za nimi się kryją, dostarczą dzieciakom i wam nie tylko detektywistycznych przeżyć.

Twarda oprawa, duża czcionka,...

• Wyzwanie LC 2022
  • Audiobooki