W Ogrodzie Biblijnym. Atlas Roślin

Wydawnictwo M
2021-01-01
2021-01-01
botanika atlas roślin Biblia

Okładka książki Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922-2022) Edyta Adamska, Monika Badura, Andrzej Bajguz, Beata Barabasz-Krasny, Anna Biedunkiewicz, Anna Bomanowska, Waldemar Buchwald, Lubomira Burchardt, Bożenna Czarnecka, Krystyna Czyżewska, Władysław Danielewicz, Barbara Fojcik, Ewa Fudali, Eleonora Gabryszewska, Edyta Gola, Anastazja E. Gręda, Łukasz Grewling, Jacek Herbich, Jan Holeksa, Katarzyna Jadwiszczak, Andrzej Kaźmierczak, Piotr Köhler, Maciej Korczyński, Ewa Krasicka-Korczyńska, Beata Krzewicka, Dariusz Kubiak, Leszek Kucharski, Martin Kukwa, Ewa U. Kurczyńska, Renata Kurtyka, Mateusz Labudda, Maria Lankosz-Mróz, Grażyna Łaska, Maria Ławrynowicz, Paweł Loro, Katarzyna Marciszewska, Elżbieta Melon, Beata Messyasz, Grzegorz Migdałek, Anna Mikuła, Agnieszka Mostowska, Krystyna Musiał, Ewa Muszyńska, Monika Myśliwy, Dorota Nalepka, Agnieszka M. Noryśkiewicz, Sławomir Nowak, Artur Obidziński, Piotr Otręba, Bożena Pawłowska, Agnieszka Popiela, Adam Rostański, Lucjan Rutkowski, Jan J. Rybczyński, Anna Rysiak, Grzegorz Skrzyński, Agnieszka Skrzypczak, Dominika Ślusarczyk, Zofia Sotek, Alina Stachurska-Swakoń, Małgorzata Stasińska, Tomasz Stosik, Ewa Szczęśniak, Rafał Szymczyk, Mirela Tulik, Zofia Tyszkiewicz, Alina Urbisz, Helena Więcław, Marcin Wilhelm, Tomasz Józef Wodzicki, Małgorzata Wójcik, Konrad Wołowski, Grzegorz J. Wolski, Tomasz Załuski, Piotr Zaniewski, Elżbieta Zenkteler, Robert Zubel
Polskie Towarz... Edyta Adamska, Moni...
Okładka książki Hodowla komórek i tkanek roślinnych Ewa Bartkowiak, Fortunat Młodzianowski, Elżbieta Zenkteler, Maciej Zenkteler
Hodowla komóre... Ewa Bartkowiak, For...

Treśc i ilustracje-cudowne

Treśc i ilustracje-cudowne

Ostatnie dni spędziłam w wyjątkowym i najpiękniejszym ogrodzie - w ogrodzie biblijnym. A stało się to sprawą "Atlasu roślin" Elżbiety Zenkteler, z którego lektury wyniosłam rzeczową i wartościową wiedzę na temat wielu roślin, które występują w Piśmie świętym.

Jak się pewnie domyślacie, spacer po ogrodzie rozpoczyna się w książce od... raju, w którym rosło drzewo poznania dobra i zła. Czy była to, jak się powszechnie sądzi, jabłoń, czy może morela? Gdzie konkretnie umiejscawia się biblijny raj? Odpowiedzi na te i inne pytania szuka autorka, odwołując się do ludowych sądów i naukowych twierdzeń.

A co podziwiamy i oglądamy w następnej kolejności?

Najpierw drzewa "dające cień i drewno" (cedr i jałowiec),następnie rośliny:
- "przynoszące pokarm" (jęczmień, pszenica, oliwka, przyprawy),
- "słodkie i soczyste" (winorośl, granat, figowiec),- "zachwycające i pożyteczne" (lilie polne, papirus),
- "niechciane i niebezpieczne" (cierniste krzewy, mandragora, piołun),
- "dary pustyni" (szarańczyn, manna z nieba),
- "zapachy miłe Bogu i ludziom" (róża jerychońska, kadzidło),
- "pierwsza pomoc dla żyjących i zmarłych" (olejki, aloes, len).

Punktem wyjścia opisów wszystkich roślin są cytaty z Biblii i próba interpretacji ich symbolicznego znaczenia, ale autorka wiele miejsca poświęca też na charakterystykę ich wyglądu, właściwości i zastosowania. Przedstawiane przez nią informacje są jasne rzeczowe, a ich uzupełnienie stanowią doskonałej jakości zdjęcia i reprodukcje obrazów, na których pojawiają się opisywane rośliny. Ogląda się je naprawdę z wielką przyjemnością!

A ja, z żalem kończąc już swój pobyt "w ogrodzie biblijnym", przyznaję, że miałam wcześniej świadomości, że jest tak niezwykle barwny i różnorodny, bogaty nie tylko w znaczącą symbolikę, ale też zgłębiane i rozpoznawane do dzisiaj właściwości lecznicze.
Dlatego warto, a nawet trzeba go odwiedzić, czytając Biblię i studiując "Atlas roślin" Elżbiety Zenkteler!

Polecam go szczególnie tym, którzy kochają ogrody, a o pięknych i cieszących oko roślinach lubią wiedzieć więcej 😊

2079

Pan Marcin Jakubionek wykonał kawał dobrej roboty stwarzając wokół mądrego tekstu pani profesor Elżbiety Zenkteler, cudowną oprawę graficzną.
Wspaniałe wydanie na prezent dla miłośnika roślin lub Biblii.

Wspaniałe wydanie na prezent dla miłośnika roślin lub Biblii.

• Światło wiary 🕊

Dodaj cytat z książki W Ogrodzie Biblijnym. Atlas Roślin