Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera

Okładka książki Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera
Karl Ludvigsen Wydawnictwo: Seria: Sekrety Historii historia
historia
Sekrety Historii
Professor Porsche’s Wars: The Secret Life of Legendary Engineer Ferdinand Porsche Who Armed Two Belligerents Through Four Decades
2021-08-11
2021-08-11
Porsche Ferdinand III Rzesza konstruktor Austro-Daimler Niemcy

Długo się czytało, ale było warto. Dzięki niej moje postrzeganie Ferdinanda Porschego, jak i jego marki samochodowej zmieniło się na plus. Wielbiciele motoryzacji, jak i militariów będą w mojej ocenie zadowoleni po lekturze tej pozycji.

Lisioł Porsche
Czy to prawda, że gdyby Lisioł dostał dwie metalowe kulki, to jedną by zgubił, a drugą zepsuł? Być może, ale fakt, że Ferdinand Porsche był niesamowitym konstruktorem, nie podlega wątpliwości. Teorię tę Lisioł śmiało stawia po lekturze książki „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera” autorstwa Karla Ludvigsena. Trzeba pisnąć tutaj, że młody Porsche nie miał łatwego życia. Apodyktyczny ojciec nie doceniał zdolności syna, który w młodym wieku budował już baterie elektryczne w sekrecie. Miał ku temu dobre powody, bo odkryte skarby rodziciel potraktował z buta, a potem dziwił się, że ma kwas na nogawkach. Na szczęście interwencja matki odmieniła bieg życia Ferdinanda i tutaj drodzy czytelnicy trzeba przygotować się na ostrą jazdę bez trzymanki. Porsche tworzył jeden pomysł za drugim, odważnie idąc do przodu, za nic mając ryzyko. Dzięki temu strony książki pełne są szczegółowych opisów kolejnych przedsięwzięć, okraszone dodatkowo zdjęciami oraz schematami. Lisioł wsadził zatem nos w opisy przekładni, turbin oraz całej gamy trudnych słów związanych z elektrycznością i mechaniką. Zaczęło się od automobilów oraz napędzających ich silników. Lisioł ścigał się pierwszymi wozami wyścigowymi, potem przeskoczył na ciągniki artyleryjskie dla wojska, które zrobiły wielką karierę podczas I wojny światowej.
Z ziemi Lisioł ruszył na podbój nieba. Pierwsze próby wymagały łamiącego serce poświęcenia, pod postacią wyrzucenia zapasów alkoholu za burtę kosza, ale potem poszło już całkiem nieźle. Lisioł wygodnie zasiadł za sterami jednopłatowca, rysując truskawki na niebie.
Trzeba jednak przyznać, że Lisiołowi mocniej serduszko zabiło, gdy położył łapkę na Kubelwagenie. Tego samochodu namiętnie używał sam Lis Pustyni, czyli Erwin Rommel podczas kampanii afrykańskiej, więc dla Lisioła tym bardziej się nadawał. Wyglądał nieco mizernie przy czołgu Tiger P oraz niszczycielu czołgów Ferdinand – to dopiero stodoły na gąsienicach – a to i tak nie wszystko, co Porsche wymyślił, ale więcej sekretów tego niesamowitego konstruktora musicie poznać już sami. W tym – zdradzi piśnięciem Lisioł – znajomość z niezbyt rozgarniętym naczelnym akwarelistą III Rzeszy.

Lisioł Porsche

Porsche

Urodzony 3 września 1875 roku Ferdinand Porsche przez jednych jest uznawany za samochodowego inżyniera XX wieku, przez innych zaś za zbrodniarza wojennego, kolaboranta nazistów. Jedno jest pewne Porsche nie jest postacią jednoznaczną. Czytając o nim nie można odmówić mu talentu i nie docenić jego wynalazków, ale wspieranie przemysłu zbrojeniowego, wojennego, a zwłaszcza praca dla Hitlera, wykorzystywanie do pracy w swoich zakładach więźniów obozów koncentracyjnych są poważnymi plamami na jego honorze.

Publikacja Ludvigsena przedstawia w sposób dokładny i szczegółowy życiorys konstruktora, ale w publikacji przeważają opisy wielu konstrukcji, projektów pojazdów, silników autorstwa, pomysłu Porschego. Nie ukrywam, że dla mnie jako laika w kwestii mechanizacji, motoryzacji przez to lektura tej publikacji była trudna i niezbyt przyjemna. Stąd polecam ten tytuł fanom motoryzacji, którzy lepiej odnajdą się w opisach, szczegółach tych konstrukcji. Bądź tym, którzy zainteresowani są życiem i wynalazkami Ferdinanda Porschego.

Pod względem historycznym jest to na pewno ciekawa książka, ale dla cierpliwych i odważnych czytelników, którym nie straszne informacje z zakresu motoryzacji czy przemysłu zbrojeniowego. Książkę wzbogacają także liczne rysunki i zdjęcia, które pozwalają przyjrzeć się, obejrzeć omawiane konstrukcje. Dla mnie lektura tej publikacji była nie lada wyzwaniem, ale trzeba wychodzić ze swojej strefy komfortu i sięgać po lektury, których zazwyczaj nie czytamy i poszerzać swoje horyzonty. Nieprawdaż?

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu RM.

Porsche

Bardzo ciekawa książka opisująca karierę oraz projekty Ferdinanda Porsche. Mało jest wątków prywatnych (co dla mnie jest plusem),a dużo o jego karierze w różnych firmach oraz opisów konstrukcji stworzonych przez doktora Porsche (opisy silników, innowacyjnych rozwiązań technicznych). Cała książka opatrzona jest bardzo dużą ilością czarno-białych rysunków i zdjęć.

Sięgając po ten egzemplarz wiedziałam już co nieco o danej postaci z po przedniej lektury o "Legendarnym czołgu".

Ferdinand Porsche od najmłodszych lat był myślicielem i majsterkowiczem. Mówili o nim milczek, porządny czy punktualny. Zawsze fascynowała go elektryczność i motoryzacja.

Pojazdy wojskowe uczyniły z Porschego jednego z czołowych konstruktorów sprzętu militarnego.

Jego kariera rozwijała się od wojskowych aut bojowych, poprzez samoloty, czołgi, pociągi aż po nowoczesne auta.
Konstruowanie wozów wyścigowych, wspomógł Ferdinandowi nikt inny jak właśnie Hitler.

Hitler był mocno zainteresowany kwestią możliwości małych aut osobowych. Aut odpowiednich dla typowej niemieckiej rodziny z trojgiem dzieci - prawdziwym volkswagenem, który nazwany został "samochodem ludowym".
Liczni konstruktorzy projektowali i budowali takie auto, ale dopiero Porsche uczynił z takiego samochodu masową produkcję.

Hitler należał do entuzjastów modelu Garbusa. Jak się później okazuje auto, do którego powstania się przyczynił stało się popularne nie tylko w Europie ale i na całym świecie.
Poprzez konstrukcje czołgów dla wojska Ferdinand wciągnięty został w tryb militarnej machiny Trzeciej Rzeszy.

Porsche i Hitler odnosili się do siebie z szacunkiem. Ferdinand traktował Adolfa po ojcowsku, a sam z kolei był jego ulubieńcem. Fuhrer wyznał że "doktor Porsche to największy geniusz konstruktorski w Niemczech.

Podsumowując odnoszę wrażenie że obaj panowie byli od siebie zależni. Hitler potrzebował genialnego konstruktora jakim był Porsche. Z kolei Porsche poprzez uznanie i pomoc, dzięki której mógł konstruować stał się jednym z czołowych konstruktorów tamtych czasów.

Obaj uzyskali coś, na co długo pracowali - jeden tytuł, pozycję i sławę a drugi wojskowe sprzęty, które były mu niezbędne do kolejnych sukcesów.

Jakie pierwsze skojarzenie przychodzi wam do głowy, kiedy słyszycie słowo „Porsche”? Mi wyobraźnia podsuwa sportowy samochód i charakterystyczny znaczek z koniem. Tym razem jednak będzie tylko po części o autach. Karl Ludvigsen napisał książkę o legendarnym niemieckim konstruktorze, który zasłynął zarówno jako projektant samochodów jak i pojazdów wojskowych oraz broni.

Trudno nazwać tę książkę biografią Ferdinanda Porsche, ponieważ autor skupia się głównie na historii motoryzacji i zbrojeń. Opisując sylwetkę zdolnego inżyniera więcej miejsca poświęca jego projektom i karierze zawodowej. Życie prywatne przemyka się „przy okazji” lub „bo wypada” o pewnych kwestiach wspomnieć.

Jako książka popularnonaukowa „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera” została opracowana wzorowo. Bogata ilość zdjęć i wszelkich schematów wspaniale wzbogaca tekst. Odbiorca czytając o jakimś rozwiązaniu technicznym od razu je widzi, a to jest niezmiernie ważne w tego typu publikacjach. Natomiast oglądanie starych fotografii jest – przynajmniej dla mnie – niezwykle ekscytujące. Dzięki nim w pewien sposób cofamy się do przeszłości. One ogromnie ożywiają tekst.

Muszę również wspomnieć o bibliografii i bogactwie przypisów. Nie są to najważniejsze elementy książki. Jak ktoś nie ma potrzeby, nie musi z nich korzystać. Ja jednak bardzo je cenię. Autor nie może przewidzieć co czytelnika zainteresuje w jego pracy i czy uzna każdy z tematów za wyczerpany. Podanie źródeł i doprecyzowań uwiarygadnia publikację i daje furtkę do samodzielnych poszukiwań.

Na koniec jeszcze raz podkreślę, że Karl Ludvigsen przedstawia sylwetkę Ferdinanda Porsche głównie w kontekście jego osiągnięć zawodowych. Powtarzam to dlatego, że mnie samą bardziej interesował człowiek niż samochody – chociaż okazało się, że wiele branżowych nazwisk znam. Oczywiście miałam świadomość, o kim będę czytała, jednak informacje techniczne przyćmiły te biograficzne i historyczne.

Niemniej, do samej publikacji nie mogę się przyczepić, bo jest bardzo dobrze opracowana. Jeżeli interesuje kogoś historia motoryzacji i zbrojeń, niech śmiało po nią sięga.

Zapraszam na Recenzje książki z serii Sekrety Historii "Ferdinand Porsche"
jest to następna wspaniała książka z gatunku biografia
@wydawnictwo_rm

Opis
Nieznane życie legendarnego konstruktora, który przez cztery dziesięciolecia zbroił wojska dwóch państw.
Uznawany za jednego z największych konstruktorów XX wieku, działających w przemyśle motoryzacyjnym, FerdinandPorsche jest dziś doskonale pamiętany jako twórca znakomitych i popularnych pojazdów, takich jak Volkswagen Garbus czy samochody wyścigowe Auto Union Grand Prix. Jednakże w swojej niezwykłej karierze konstruktorskiej okazał się równie wynalazczy i pomysłowy jako projektant pojazdów wojskowych i innej militarnej maszynerii. I także na tym polu zdecydowanie się wyróżnił osiągnięciami. W istocie wielowymiarowy wkład Porschego w rozwój techniki musi zdumiewać. Niniejsze opracowanie autorstwa Karla Ludvigsena stanowi najpełniejszy przewodnik po militarnych konstrukcjach firmowanych przez Ferdinanda Porschego.
Porsche pracował na rzecz wojska przez całe pierwsze półwiecze XX stulecia, od pierwszej dekady tego wieku, poprzez lata I wojny światowej, kiedy był dyrektorem naczelnym firmy Austro-Daimler, następnie w latach 20. i 30., gdy zaangażował się poważnie w projekty o charakterze konstrukcyjno-militarnym jako reprezentant wytwórni Merdedes-Benz i innych przedsiębiorstw. Przez wszystkie lata II wojny światowej należał do grona czołowych konstruktorów niemieckich, a Adolf Hitler zwracał się wprost do niego, gdy zależało mu na broni, która mogła przechylić na rzecz Wehrmachtu wynik zmagań na polach bitewnych.
Karl Ludvigsen opisuje to wszystko wnikliwie i szczegółowo, nie pomijając delikatnej kwestii relacji Porschego z kierownictwem Trzeciej Rzeszy i wplatając w swoją opowieść opis wielu nowoczesnych konstrukcji, których powstaniu Porsche patronował. Wśród tychże znalazły się pojazdy Kübelwagen i Schwimmwagen, Czołg Typu 100 Leopard, wzbudzające kontrowersje samobieżne działo pancerne Ferdinand oraz gigantyczny czołg Typu 205 Maus. Ludvigsen zajął się również frapującym tematem twórczego wkładu Porschego w prace nad silnikami lotniczymi i czołgowymi, a nawet w produkcję latających bomb V-1, do których zaprojektował silnik turboodrzutowy.
Książka Ludvigsena stanowi świadectwo prymatu Ferdinanda Porschego w gronie najzdolniejszych i najwybitniejszych konstruktorów i dowodzi, że Porsche zasłużenie jest zaliczany do najsławniejszych postaci swojej generacji.Książka opisuje streszczenie całej kariery i wyszystkich projektów Porsche.
Ferdinand Porsche jest doskonale znanym twórcą znakomitych i popularnych aut np Volkswagena Garbusa. Porsche najbardziej pracował na rzecz wojska przez całe półwiecze XX stulecia. Od pierwszej dekady tego wieku poprzez lata pierwszej wojny światowej. Był dyrektorem firmy Austro -Daimler. Przez wszystkie lata wojny należał do grona czołowych konstruktorów niemieckich a Adolf Hitler bardzo cenił jego gdy zależało mu na broni która mogła przechylić szale zwycięstwa.
Karl Ludvigsen autor w trakcie wspomnianych badań historycznych dowiedział się dużo nowych rzeczy na temat losów i dokonań jednego z najzdolniejszych konstruktorów historii.
Ferdinand Porsche słynie ze swoich aut osobowych głównie pierwszego Volkswagena a także samochodów wyścigowych oraz zbudowanych już pod koniec jego kariery pierwszych wozów marki Porsche.
Książke czytałam z ciekawością po" Dywizjonie 303" to druga książka która mnie zainteresowała, lubię historię i osoby z nimi związane ta książka do nich należy.

Dla Trzeciej Rzeszy Ferdinand Porsche był nie tylko dopomagał w tworzeniu technologicznych i ekonomicznych fundamentów owej ery, ale także kimś w rodzaju afisza reklamowego ówczesnego systemu i jego przywódców.
Polecam książkę jak najbardziej 💕💕💕

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwo RM ❤❤❤❤

Zapraszam na Recenzje książki z serii Sekrety Historii "Ferdinand Porsche"
jest to następna wspaniała książka z gatunku biografia
@wydawnictwo_rm

Opis

Ferdinand Porsche, za pewne większość osób, w tym ja, kojarzy jego nazwisko głównie ze sportowymi samochodami.
Jednak sam Ferdinand miał niewielki wkład w samochody sportowe, a zajmował się przez większość życia maszynami i pojazdami dla wojska.

W książce „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera” znajdziemy streszczenie całej kariery i wszystkich projektów Ferdinanda. Jest to biografia, ale okrojona tylko i wyłącznie do profesji Porsche’go, pozbawiona wątków prywatnych.
W książce jest mnóstwo zdjęć, to na pewno na plus. Dostajemy również opisy technologii stosowanych przez inżyniera, jest to dobra gratka dla fanów mechaniki.

Książka jest typowo historyczna, brakuje w niej emocjonalności i oceniania politycznego. Wszystko opisane jest obiektywnie, chociaż mam odczucie lekkiej subiektywności przy ocenie samego bohatera. Jest on przedstawiony w książce niczym anioł bez wad. Nie jestem w stanie powiedzieć, jak było naprawdę. Jednak jestem nieco sceptyczny sylwetce Porsche’go przedstawionej w tej książce.

Czasy, które są opisywane, to głównie okres wojny, który był najbardziej obfity w różne pojazdy bojowe.

Książkę mogę polecić osobom interesującym się mechaniką, tymi technicznymi aspektami samochodów, fanom samego Porsche i osobom interesującym się technologiami 2 wojny światowej.

Obszerniejsza recenzja w filmie poniżej

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

#688 - Ferdinand Porsche Ulubiony inżynier Hitlera - Karl Ludvigsen - Wydawnictwo RM
#248/52/2021

Książka ma 432 strony. Swoją premierę w tym drugim wydaniu miała dnia 11.08.2021 roku.

Kim był ten człowiek legenda ?

Był twórcą silników samochodowych i czołgowych, ale także Volkswagena Garbusa. Odpowiadał on także za projekty bronii dla wojska.

W 1945 roku został aresztowany jako zbrodniarz wojenny. Zmarł w Stuttgardzie w 195 roku.

Książka zawiera dużo wiedzy o motoryzacji, oraz zdjęć. Oprócz tego jest dużo informacji o realiach życia w czasach Ferdinanda, oraz o nim samym.

Dziękuję za książkę Wydawnictwo RM.

#248/52/2021

Kim był ten człowiek legenda ?

W 1945 roku został...

„Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera”, Karl Ludvigsen. Człowiek legenda, wybitny konstruktor pojazdów mechanicznych, wizjoner. Twórca nie tylko Volkswagena Garbusa ale również silników czołgowych i samochodowych. Był odpowiedzialny za projekty broni przeznaczonej dla wojska i Wehrmachtu. Jego obecność w ścisłej czołówce „zespołu” Wodza III Rzeszy sprawiła, że „(…) ich spotkanie zapoczątkowało dość niezwykłą współpracę (…). Zainicjowało rodzaj partnerstwa, które dla obu miało doniosłe i dalekosiężne skutki”. Projektował i tym samym konstruował dla armii niemieckiej, „broń” przeznaczoną ku zagładzie …. i tak współcześnie, bardzo infantylnie zresztą, nasuwa się pytanie, bardzo hipotetyczne i mam wrażenie mocno irracjonalne - gdyby tak wszyscy zaangażowani w militarny rozwój Rzeszy, tak nagle odmówili Hitlerowi, to czy wojna zakończyłaby się wcześniej? Zawsze mnie to nurtuje, zawsze!. Z pełną świadomością?! tworzył zakłady pracy i korzystał z wykwalifikowanych więźniów przywiezionych z obozów koncentracyjnych. I tego faktu nie da się wymazać z kart historii, z kart motoryzacji, i legendy rodu Porsche.
W 1945 roku został aresztowany jako zbrodniarz wojenny, przez dwadzieścia miesięcy był przetrzymywany w więzieniu (bez oficjalnego wyroku sądu). Po wielu staraniach wyszedł na wolność, ale przyznane mu niemieckie obywatelstwo znacznie utrudniało życie, prace i poruszanie się po kraju. Zmarł w 1951 roku w Stuttgarcie.
Technicznie książka składa się z ogromnej wiedzy motoryzacyjnej ale również znajdziemy tutaj bardzo szczegółowe dane, wymiary, opisy, instrukcje kolejnych modeli silników. Zapewne dla pasjonatów motoryzacji będzie to naprawdę wartościowa publikacja. Mimo dużej dawki danych technicznych, spokojnie wyłania się sylwetka Ferdynanda, jego osobowość, sposób pracy i życie, które przyszło mu spędzić w takich a nie innych czasach.

• Biografie
  • Kupione-2019