Diamentowy Cierń

Każde słowo wypowiedziane w naszą stronę, zdarzenie zadające bolesną ranę czy szyderczy śmiech, niszczą to, co skrzętnie budujesz od dziecka. Poczucie własnej wartości, wiara we własne siły i sama siła, która popycha do działania, nie są nam dane w pakiecie, lecz mozolnie żłobione w nas samych za pomocą zdarzeń i blizn, które po sobie zostawiają. Jedni biegną ku wspaniałości, dostając od losu słońce i wiatr zza pleców. Inni zmagają się z bólem, strachem i odrzuceniem.

Dominik doświadcza tej drugiej ścieżki w życiu. Chłopak zmaga się z wadą wymowy, która nie pomaga mu w życiu. Przez jąkanie zostaje odrzucony i wyśmiewany. Nie pomaga mu to również w pracy, a tym samym nie wzmacnia jego poczucia wartości. Wystawiany na ciągłe ataki ze strony grupy rówieśniczej nie ma co liczyć na wsparcie i azyl w domowym zaciszu. Brak spokojnej przystani w tak młodym wieku jest zaproszeniem dla zła i destrukcji. Czy Dominik, uciekając od tego, co go otacza, wybierze dobrze?

Diamentowy cierń

Historia Dominika zaciekawiła mnie już samym opisem. Biło od niego nieznane źródło siły, które wzmagało moją ciekawość. Potem było już tylko gorzej... ze mną oczywiście, bo powieść spod pióra Dawida Hałajdy z każdą stroną zyskuje i wciąga bez ostrzeżenia. O czym jest Diamentowy cierń? To wstęp do historii pełnej tajemnic, wyrazistych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić. Młody człowiek zmagający się z odrzuceniem, mający ciężką sytuację rodzinną szuka swojego miejsca w świecie, któremu daleko jest do szczęśliwego obrazka pełnego koloru. Kumulacja strachu, bólu i cierpienia, a także tajemniczy prezent, który zmieni całkowicie bieg tej opowieści to gwarancja lektury niezwykle intrygującej i wywołującej niepokój. Całość pochłania się jednym tchem, a styl autora tylko ułatwia nam zakochanie się w jego twórczości. Lekkie pióro, pewność tego, co chce się pokazać, wyrazistość i konsekwencja w prowadzeniu fabuły.

Tu wszystko ma swoje miejsce, czas i początek, ale Diamentowy cierń nie da nam wszystkich odpowiedzi. Zamiesza nam w głowach, zostawi z masą pytań i ciekawością, której nie da się powstrzymać. Realizm, świetne prowadzenie fabuły i napięcie budowane niespiesznie, sprawiają, że losy Dominika nie są nam obojętne, a tło jego historii ma głębsze dno. Tajemnicza książka, bezimienny autor i grupa fanów jego twórczości, intrygują, wzmagają niepokój i przyciągają nieznaną siłą. Młody chłopak naznaczony wieloma bliznami, niczym ćma przyciągana przez światło zapuszcza się tam, gdzie kłopoty dopiero nabierają kształtu.

całość na :

Dziś pragniemy Was zaprosić do Orbis – małego miasta w którym rozgrywa się akcja powieści ,,Diamentowy Cierń’’ Dawida Hałajdy, otwierającej serię ,,The Orbis Universe’’. W tej niewielkiej mieścinie spokój zakłócą dziejące się po cichu ludzkie dramaty, a szesnastoletni chłopiec rozpoczyna nierówną walkę o każdy oddech.

,,Diamentowy Cierń’’ to historia szesnastoletniego Dominika – z pozoru zwykłego nastolatka, którego wyróżnia jedynie fakt iż czasami się jąka. Jednak, jak to w rzeczywistości często bywa, pierwsze wrażenie bywa bardzo mylące i wraz z rozwojem fabuły przekonujemy się iż życie Dominika dalekie jest od tego co uważamy za normalne – problemy rodzinne, przemoc domowa, znęcanie się w szkole, brak poczucia własnej wartości, nieudane próby buntu przeciwko otaczającej go niesprawiedliwości. Wszystko to narasta w chłopaku, a negatywne emocje podsyca dodatkowo tajemnicza książka, którą otrzymuje w dniu swoich urodzin. Książka, której anonimowy autor opisuje ludzkie krzywdy i dramaty z całego świata, odsłaniając wady nie tyle ludzi co społeczeństw, których są częścią i zasad które są przez nie narzucane poszczególnym jednostkom. Dominik zafascynowany tymi poglądami zaczyna zmieniać nie tylko swoje życie, ale samego siebie – jednak czy uwolni go to od bieżących problemów czy wręcz przeciwnie, popchnie ku czemuś o wiele bardziej niebezpiecznemu?

Pierwsza część książki nosi spore znamiona powieści obyczajowej, z dużym naciskiem na elementy psychologiczne. Wraz z lekturą atmosfera wyraźnie gęstnieje, a całość zaczyna przypominać thriller psychologiczny, w którym główną rolę odgrywają emocje i zachodząca w głównym bohaterze przemiana. Przemiana drastyczna, popychająca go ku czemuś co całkowicie obedrze go z dziecięcej niewinności.

,,Diamentowy Cierń’’ to książka mówiąca dużo o poszukiwaniu samego siebie, odkrywaniu własnych ideałów, jednocześnie jednak pokazująca nam jak często zatracamy siebie w próbie dopasowania do otoczenia, dopasowania się do grupy i niemocy gdy pragniemy przeciwstawić się rządzącymi światem regułom. Obserwacja losów Dominika daje czytelnikowi sporo do myślenia, choć on sam jest bohaterem dość kontrowersyjnym. Z początku będziemy mu współczuć, jednak z czasem rozgoryczenie, złość i nienawiść całkowicie go odmienią, a tym samym zmieniając sposób w jaki będziemy go postrzegać. My zaś będziemy mu towarzyszyć na każdym etapie owej przemiany, co uczyni całość jeszcze bardziej przejmującą i przerażającą.

Debiut Dawida Hałajdy nie rozpieszcza czytelników ilością akcji, za to wynagradza to dogłębnym przedstawieniem świata i uczuć głównego bohatera. Nie brak w książce licznych przemyśleń i obserwacji świata – często przedstawionych w nieco poetycki sposób. Osobiście lubię tego typu zabiegi, jednak należy mieć to na uwadze sięgając po ,,Diamentowy Cierń’’, nie każdemu przypadnie to bowiem do gustu. Warto jednak dodać, że ciekawym urozmaiceniem lektury są zamieszczone fragmenty książki, która odmienia życie Dominika.

,,Diamentowy Cierń’’ to pierwszy tom serii ,,The Orbis Universe’’ i trzeba przyznać, że to wstęp dobry – przejmujący, dający do myślenia i sprawiający, że najchętniej od razu sięgnęłoby się po kolejną część historii. To także bardzo aktualna opowieść o cenie indywidualności, znieczuleniu społeczeństwa, dojrzewaniu i decyzjach, czasami niekoniecznie tych dobrych i ich konsekwencjach.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

,,Diamentowy Cierń’’ to historia szesnastoletniego...

Zalęknione dziwadła, ludzie palcami wytykani i dzień w dzień upokarzani, nieustannie stygmatem przykryci, strachem podszyci. Niełatwe mają życie, o nie! Cierpią każdego dnia. Nie budzą się rankiem jak wiosna za oknem. Są jesienią, mglistą, deszczową, pozbawioną nadziei. Niektórzy jednak nie oddają się w objęcia depresji i próbują zawalczyć o lepsze jutro. Takim człowiekiem jest nastoletni Dominik. Jego losy opisuje w swojej pierwszej (wydanej w wersji papierowej) książce niewiele starszy Dawid Hałajda. I robi to w taki sposób, że ma się ściśnięte gardło i serca, a nogi jak z waty.

Urodzony w 1998 roku w Górze, w północnej części województwa dolnośląskiego, autor ma specyficzne nazwisko. Nie wiem, czy był kiedykolwiek z tego powodu wyśmiewany, ale jeżeli tak, to teraz ma szansę odważnie pokazać hejterom i szydercom środkowy palec. A najlepiej wysłać im egzemplarz własnej powieści. Niech widzą, niech czytają. Bo „Diamentowy cierń” to żadna chała od Hałajdy. To osobiste, szczere, odważne i intrygujące dzieło napisane przez inteligentnego, wrażliwego chłopaka, absolwenta liceum o profilu prawno-językowym, wolontariusza, któremu nie podoba się otaczająca go rzeczywistość, a konkretniej „system”, gdzie słabsze jednostki doznają wielu krzywd. Co ciekawe, nie umieszcza akcji w polskim, kipiącym od ksenofobii czy homofobii miasteczku. Nie zaprasza także do bardziej tolerancyjnej, niemieckiej metropolii, dokąd udał się w wieku 19 lat. Tworzy bowiem od podstaw fikcyjne miejsce – Orbis, w którym spotykają się postacie o zarówno o polskich imionach i nazwiskach, jak i angielskich. Uderzające uniwersalnością – naznaczone problemami, życiowymi historiami oraz tragediami, które dotyczą mieszkańców każdego zakątka tej planety.

Więcej na: https://altao.pl/diamentowy-ciern-na-zewnatrz-usmiech-w-srodku-smutek.htm

Autor to młody ambitny człowiek, który wie, czego chce, a swoje myśli umie w bardzo ładny sposób przelać na papier. Mimo tak młodego wieku książka ta nie jest jego debiutem. "Diamentowy Cierń" to jego trzecia książka i mają wysoką ocenę czytelników. To właśnie opinie innych zachęciły mnie do przeczytania tej książki, z czego jestem bardzo zadowolona.

„Diamentowy cierń” to pierwsza część serii The Orbis Universe. Książka jest z gatunku thriller psychologiczny, ale moim zdaniem do połowy to obyczajówka. Im dalej, tym akcja bardziej przyspiesza i zaczyna zawiewać thrillerem. Książka na pewno pod względem psychologicznym jest od samego początku, gdzie poznajemy głównego bohatera.

Głównym bohaterem jest młody człowiek, który zmaga się z problemem wady wymowy, przez co jest odtrącany przez rówieśników. Niestety również zawodowo bardzo mu to przeszkadza. Ciężko mu zaakceptować siebie, w sytuacjach stresowych nie potrafi zapanować nad jąkaniem i jest to o wiele bardziej widoczne niż w sytuacjach bezstresowych.

W pierwszej części tej serii poznamy go ze wszystkimi szczegółami. Jego i jego rodzinę, gdzie jest nie za wesoło i tam wielokrotnie musi podejmować walkę lub chować się przed „TYM” co lepiej omijać. Poznamy jego prawdziwych przyjaciół i tych pseudo, którzy tylko patrzą jak mu najlepiej dokuczyć.

W książce tej autor pokazuje życie wielu młodych ludzi, którzy jeszcze nie przyjęli pancerza obojętności i każdy zawód mocniej boli, każda szykana zostawia na nich ślad, a z bólem psychicznym jest im bardzo ciężko walczyć. Niestety na to lekarstwa brak.

W dalszej części tej książki Damian otrzymuje anonimowy prezent w postaci książki i tu zaczyna się thriller. Zaczyna szukać, właściciela tego prezentu, ale jest to najgorsza rzecz, jaką zrobi, bo to go ściągnie w wielkie problemy. Krocząc tropem jej pochodzenia, jest zaproszony do uczestniczenia w zgromadzeniu entuzjastów tego bezimiennego autora. To, co się rozgrywa na tym spotkaniu, zmieni jego całe dotychczasowe życie. On jest jeszcze taki niewinny i łatwowierny, a jego dramaty w domu popychają go do tego, że zmienia ideały i sposób myślenia. To są sidła, a jeśli w nie wpadnie, nie sposób będzie się z nich wyplątać.

Książka ta, to opowieść o poszukiwaniu siebie i swoich ideałów. Widać w niej wyraźnie jak młodzi ludzie się zmieniają i stając się dorosłymi, przechodzą ciężką drogę, nie zawsze podejmując słuszne decyzje. Pokazane jest jak my ludzie, pędzimy za stadem, przyjmując cudzą osobowość, chcąc się dopasować do reszty.

Zakończenie książki jest takie, że chciałoby się od razu przejść do drugiej części, bo jeszcze tyle jest niewiadomych i zostaje niepewność co dalej…
Książka w całości jest bardzo emocjonalna, mam córkę, która wkracza w czas dorosłości i jestem na bieżąco z tym, jak młodzi muszą walczyć, aby zaistnieć. Książka w szczególności bardzo spodoba się młodym osobą, ponieważ dotyczy problemów, z którymi się zmagają na co dzień. Uważam, że na tak młody wiek, autor napisał bardzo dobrą książkę i jestem pewna, że jego książki będą znane, bo początki ma dobre i trzeba o tym pisać. Troszkę brakło mi akcji na początku książki, ale zdaje sobie sprawę z tego, że zamiarem autora było, bym bliżej poznała bohatera i wczuła się w jego sytuację i zrozumiała, dlaczego potem zaczyna podejmować tak dziwne, wręcz straszne decyzje.

„Diamentowy cierń” to...

• Patronat MWK