Ty albo żadna

Okładka książki Ty albo żadna Magdalena Kordel Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ty albo żadna
Magdalena Kordel Wydawnictwo: Znak Cykl: Tajemnice (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Tajemnice (tom 2)
Znak
2021-09-15
2021-09-15

Wyróżniona opinia i

Ty albo żadna

przeczytanych książek 169 napisanych opinii 139

"Ty albo żadna" to poruszająca powieść autorstwa Magdaleny Kordel, która wciąga czytelnika w wir emocji i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Kordel w mistrzowski sposób snuje historię miłosną, której centralnym punktem staje się konflikt między uczuciami a rozsądkiem. Główni bohaterowie, dzięki swojej złożoności, stają się realistycznymi postaciami, z którymi łatwo się utożsamić. Autorka wnikliwie bada dynamikę związków, ukazując zarówno ich piękno, jak i przeciwności losu. "Ty albo żadna" to lektura, która nie tylko wzrusza, ale także zmusza do refleksji nad naturą miłości i poświęcenia. Polecam tę książkę wszystkim poszukującym głębokich emocji i inspirującej lektury.

Seria Tajemnice jest z pewnością godna swojej nazwy. Tajemnica, o której czytamy na początku pierwszego tomu, zostaje ujawniona czytelnikowi dopiero pod koniec trzeciego. Jeśli więc planujecie zacząć przygodę z którąkolwiek z książek, zaopatrzcie się w komplet, bo trzeba je przeczytać w całości.
Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim zdaniem, problemy wymyślone na siłę. Bohaterowie, choć są to, jak przystało na Magdę Kordel, osoby sympatyczne, to przeżywają rozczarowania i problemy, które w realnym życiu uznałabym, że są bez sensu. Czasem zdarza się, że spotkam kogoś, kto właśnie tak ma i komentuję to zdaniem: "jak ktoś nie ma problemów, to musi je sobie wymyślić". Tak niestety jest też w całym tym cyklu.
Po bezkonkurencyjnych seriach Malownicze i Uroczysko trudno jest Magdzie powtórzyć ich sukces. Wszystkie pozostałe książki rozmywają się, a seria Tajemnice jest po prostu słaba.

Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim...

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze życie zależy od tego, w jaką stronę kierujemy swoje myśli, jak wiele mamy tajemnic, ile uraz chowamy, iloma uprzedzeniami się kierujemy, a także od niechęci do wyjaśnienia nieporozumień, podzielenia się własnym punktem widzenia i umiejętności przebaczania. Cykl „Tajemnice” Magdaleny Kordel to opowieść o zawiłej historii Polaków i jej wpływu na życie kolejnych pokoleń, ale też o prowincji, relacjach między sąsiadami, urazach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, budowania murów między ludźmi. Częstym powracającym motywem jest tu zaniedbanie i przemilczenie. Znajdziemy tu bohaterów popełniających różnorodne błędy. Każde pokolenie stoi naprzeciwko wyzwań. A wszystko ubrane w sielski klimat i aurą domu, do którego zawsze można wrócić.
Cykl otwiera „Zanim wyznasz mi miłość”. Wchodzimy tu do klimatu sielskości budowanej wokół domu, w którym każdy znajdzie schronienie, bo można do niego uciec przed niepowodzeniami i życiowymi zawirowaniami. Jest w nim ciepło i gościnność, a także miłość, która sprawia, że bohaterzy będą starali się rozwiązywać problemy, a nie zamiatać je pod dywan. W tle jednak zawsze pojawiają się różnorodne tajemnice, tworzenie trudnych relacji, co nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Jest też dążenie do wspierania, pomagania sobie i tworzenia bliskości.
„Ty albo żadna” wprowadzi wiele zamieszania w ustabilizowaną sytuację bohaterów. Pojawią się dziwne zjawiska, zaręczyny i pod dom babki zawędruje jej siostra uważana za zmarłą. Bohaterzy staną naprzeciwko nowym wyzwaniom oraz planom. Będą przeprowadzki, miłość do książek, walka o przetrwanie oraz swoją pasję i tajemnice z przeszłości, o których nie będzie łatwo opowiedzieć bliskim, a także magiczna i silna miłość, która połączy Mateusza i Rutę. Zobaczymy jak sielska codzienność może być zaburzona przez pojawienie się jednej osoby.
„Ktoś do kochania” to tom podsumowujący wszystko to, co działo się we wcześniejszych. Powoli wychodzą na jaw różnorodne tajemnice. Mamy skandale, afery wokół romansu Maszy. Zrozumiemy jej motywację. Nie zabraknie też tajemnic z przeszłości. Halina po raz kolejny zacznie pojawiać się w życiu członków rodziny babci Adeli. Jej powrót przyniesie wiele wyjaśnień. Dzięki retrospekcjom w postaci rozmów bohaterów zobaczymy wydarzenia z czasów wojny, uświadomimy sobie jak wiele trudnych wyborów musiały dokonać bohaterki, przed jak wieloma próbami były postawione. Pojawi się tu sporo dramatów: tych powstałych w przeszłości wynikające z manipulacji i niedomówień, ale też teraźniejszych, do których doprowadziły złe wpływy bliskich. Mamy kolejne historie walki o miłość, ukrywania związków i związane z tym tragedie. Mamy wrażenie, że w tym tomie tajemnice się mnożą, a jednocześnie ujawniają się. Bohaterzy przekonają się, że tworzone przez nich pozory niewiele dały. Zrozumieją też, że swoim uporem krzywdzą kochane osoby i tracą szansę na dobre relacje.
Wykreowani przez Magdalenę Kordel bohaterzy są wyraziści i mają całą masę uprzedzeń, których muszą się wyzbyć. Każdy z nich uczy się też otwierania na innych. Przekonamy się jak wiele możemy naprawić pozwalając innym na podzielenie się swoim punktem widzenia oraz doświadczeniami.
„Tajemnice” to ciekawy i pouczający cykl pełen ciepła, sielskości, miłości, ale też i trudnych doświadczeń, wspierania się, rozmów, otwierania na innych, dzielenia się sobą.

Zaręczyny w bibliotece, kto słyszał o takim wydarzeniu? Nie dość że kochasz książki, ukochanego mężczyznę to jeszcze ten ktoś oświadcza Ci się w miejscu w którym bardzo kochasz spędzać czas. Coś niesamowitego!!!
Spokój w domu babci Adeli zakłóca nietoperz, który wleciał do pokoju przez okno. Halina, siostra babci Adeli, uznana za zmarłą, powraca do świata żywych. Ma plan aby wszystko wyjawić wnuczce Adeli, aby Ewelina poznała prawdę o swojej rodzinie.
Ewelina powoli pakuje książki do kartonów. Jej antykwariat, całe jej życie, pasja, są zagrożone. Kamienica w której znajduje się magiczne miejsce z książkami, powinna zostać w każdej chwili wyburzona. Jakby tego było mało to Ewelina musi powiadomić mieszkańców o rozbiórce. Nie jest z tego zadowolona. Z pomocą nadejdzie Jasiek, ale czy na pewno?
Mateusz i Ruta, odnajdują w sobie uczucie, które będą sobie okazywać. Miłość po czasie złącza dwie dusze, dwie połówki które do siebie pasują.
Książka jest pełna rodzinnych sekretów, prawdą, która zawsze wychodzi na jaw. W lekturze znajdziemy dobre życiowe rady babci Adeli, która ma rację, w swoim życiu dużo przeszła.
Autorka świetnie opisuje rodzinne relacje, historie z życia wzięte. Przyjemnie się czyta, fabuła jest wciągająca. Polecam do przeczytania na letnie wieczory.

Druga część cyklu „Tajemnice” nawet chyba lepsza od pierwszej, chociaż obie przeczytałam z wielką przyjemnością. Mam ten komfort ,że wszystkie części mam i nie muszę czekać na następne. Dużo się dzieje, dużo wyjaśnia zaraz zabieram się za tom 3. Mnie się podobało -polecam.

„Nie da się trzymać na dystans życia”.

To już u mnie tradycja, że kiedy pogoda byle jaka, kiedy zimno i plucha, kiedy jestem zmęczona tak, że wydaje mi się, że nie dam rady czytać, wtedy uśmiechają się do mnie okładki książek Magdy Kordel i szepczą: weź mnie, przeczytaj mnie, będzie ci miło, będzie fajnie. I wiecie co? Tak właśnie się dzieje. Kordelowe książki są jak puchowe kocyki, które otulą, dadzą poczucie ciepła i komfortu.

„Przeszłość to pamiętliwa bestia”.

Kiedy Halina, którą wszyscy uważają za zmarłą, nagle pojawia się w drzwiach domu babki Adeli, wiadomo już, że to przeszłość przyszła upomnieć się o swoje. Prawda i tajemnice skrywane przez lata, teraz pomału wychodzą na światło dzienne. Adela wie, że nadszedł czas na pokazanie, jakie trupy chowa w swojej szafie, wciąż jednak zwleka, wciąż się boi. Co takiego się wydarzyło w przeszłości, że Adela nie może nawet patrzeć na najmłodszą z sióstr? Co je tak strasznie poróżniło, że obie teraz plują jadem i żadna nie chce ustąpić?

Muszka, wierna towarzyszka, stoi wiernie przy boku swojej chlebodawczyni, wspiera ją, odkąd ta sięga pamięcią, zna prawie wszystkie jej tajemnice, jest jej prawdziwą podporą. Czy zna wszystkie sekrety Adeli? Czy jest coś, z czym Adela się z nią nie podzieliła? Czy strach przed reakcją Muszki powstrzymuje babkę przed wyjawieniem całej prawdy?

Czy Ewelina trafi w końcu na dobry czas, aby opowiedzieć rodzinie o tym, co jej leży na sercu? Czy Ruta i Mateusz odnajdą się w nowej dla nich rzeczywistości? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce Jaśka?

„Największy chaos powstaje po to, żeby potem mógł zapanować spokój”.

Niezmiennie, moimi ulubienicami są babka Adela i Muszka. Te kobiety to istne skarby. Mimo wieku mogłyby swoją żywotnością obdzielić niejednego młodzieniaszka, a ich słowne potyczki to prawdziwy rarytas. Tak kłócić się mogą tylko ci, którzy znają się na wylot i kochają bezwarunkowo. A ile mają w sobie miłości, empatii i cierpliwości!

Po raz kolejny Magda Kordel dała mi to, czego potrzebowałam. Dużo ciepła i miłości, trochę nostalgii, a wszystko to doprawione dużą dozą poczucia humoru. Mój lek na chandrę i niepogodę.

„Nie da się trzymać na dystans życia”.

Książki pani Magdy działają na mnie jak kocyk i kawa że śmietanką: pragnie się, żeby trwały jak najdłużej...
Dr7gi tom " Tajemnic" uchyla rąbka tajemniczej rodzinnej historii. Temperaturę podkręca zjawiająca się jak duch siostra babci Adeli i niespodziewany wybuch emocji pomiędzy Rutą i Mateuszem..Kilka spraw się wyjaśnia, kilka komplikuje- zupełnie jak w życiu...
Dla mnie " Ty albo żadna" to wstęp, preludium do właściwej historii, która kryje tajemnice ,o których babcia Adela boi się nawet myśleć w ciągu bezsennych nocy. Niemniej powieść cudownie emocjonalna, wciągająca i czarodziejska.

Dla...

Drugi tom zawiera równie dużo uczuć, rozwiązania niektórych historii, i zawiązanie nowych, przynosi odpowiedzi i stawia nowe pytania. Ale siła miłości wciąż jest tutaj najważniejsza i to sprawia, że to książka na każdą porę roku i każdą porę dnia.

Podtrzymuję opinię z pierwszego tomu. Ciekawe postacie to Adela i Muszka. Do tego ta "wielka" sprawa, która ciągnęła się od pierwszego tomu po ujawnieniu nie ścina z nóg. Domyślam się, że jeśli ja bym coś takiego musiała też zrobić to nie byłoby mi łatwo jak głównej bohaterce, jednak nadal suspens był niewspółmiernie duży do samej rzeczy.
Książka jak się zastanowić, to nie za bardzo by było co wyrzucić, żeby była bardziej treściwa. Jednak z drugiej strony jest jakaś taka przegadana.
Przeczytam ostatni tom tego cyklu, ale na tym etapie już się za wiele nie będę spodziewać...

Książka jak się zastanowić, to nie...

NIE UCIEKNIESZ OD PRZESZŁOŚCI

Druga część cyklu „Tajemnice” Magdaleny Kordel wzbudza emocje i sprawia, że z zainteresowaniem i wypiekami na twarzy śledzimy kolejne losy znanych i lubianych bohaterów. A u nich naprawdę wiele się dzieje… Ty albo żadna szepcze Jasiek Ewelinie licząc na powodzenie ich związku, Adela z Muszką muszą stawić czoła przeszłości w osobie Haliny – powstałej z martwych siostry, a Ruta i Mateusz czują do siebie miętę, co jest nie lada zaskoczeniem dla pozostałych osób. Te wszystkie zdarzenia doprowadzają do zupełnie nieoczekiwanego zakończenia, które zwiastuje prawdziwą „bombę” w kolejnej części, na którą jeszcze chwilę będę musiała zaczekać.

„Ty albo żadna” to ciepła i bardzo sympatyczna historia, w której autorka ciekawie połączyła ze sobą przeszłość z teraźniejszością, lata przedwojenne ze współczesnymi wydarzeniami. Tajemnice, które Adela przez lata skrywała na dnie swojego serca, po ponad pół wieku mają wreszcie szansę na wyjaśnienie. I co ciekawe, nieznana dotąd przeszłość zdaje się mieć wpływ nie tylko na seniorki – Adelę, Muszkę, czy Halinę, ale także, a może przede wszystkim, na następne pokolenia. Ale o tym dowiemy się zapewne w części trzeciej zatytułowanej „Dom sekretów”. Już nie mogę się doczekać.

Uwielbiam Adelę i Muszkę, ich przepychanki słowne, mądrość życiową i poczucie humoru. Seniorki, którym z racji wieku wiele można wybaczyć, jednak z przyjemnością korzysta się z ich rad i trzeźwego podejścia do wielu spraw. Ewelina wychowywana przez obie panie jest moim zdaniem zbyt niedojrzała jak ja kobietę, która już dawno przekroczyła trzydziestkę, ale jej wrodzona dobroć i wrażliwość rekompensują tę naiwność i brak doświadczenia.

„Ty albo żadna”, podobnie jak poprzednia część cyklu, to historia bardzo w stylu pani Magdaleny. Sporo humoru, inteligentne dialogi, ciekawe wydarzenia, trochę magii i szczypta ludowości sprawiają, że bardzo dobrze czyta się tę książkę. Pewna swojskość, serdeczność oraz ciepło przenikające do czytelnika z każdej strony powoduje, że w towarzystwie Adeli, Muszki i Eweliny czujemy się jak w domu. Tajemnice i niedopowiedzenia dostarczają dreszczyku emocji, dzięki którym od powieści trudno się oderwać. No i po raz kolejny mamy niesamowite zakończenie, które sprawia, że po prostu musimy zdobyć następną część cyklu, aby osobiście się przekonać, jakie bohaterowie mają dla nas niespodzianki.

Uwielbiam powieści Magdaleny Kordel, jej sposób pisania, bardzo dobry przekaz emocji, lekki język stylizowany na dawne czasy i poczucie humoru. Właściwie każda historia napisana przez autorkę to gwarancja milo spędzonego czasu w towarzystwie sympatycznych bohaterów. Książki autorki są wyjątkowe, mają niepowtarzalny klimat, działają niczym balsam na serce i duszę, nastrajają pozytywnie na kolejne dni i pozwalają uwierzyć w dobro. Mimo swojej sielskiej, często baśniowej atmosfery nie zatracają realizmu i wiarygodności. Dlatego też nigdy nie odpuszczam żadnej nowości napisanej przez panią Magdę i zawsze z zainteresowaniem zasiadam do lektury. Trzecia część cyklu „Tajemnice” jeszcze przede mną, ale już dziś zastanawiam się nad sekretami jakie skrywa dom Adeli i klątwą, jakiej doświadczyła jej rodzina.

NIE UCIEKNIESZ OD PRZESZŁOŚCI

• Obyczajowe